chamyl chamyl komentáře u knih

Když Nietzsche plakal Když Nietzsche plakal Irvin D. Yalom

Brilantně a uvěřitelně napsaná kniha o jednom setkání, které se nikdy neuskutečnilo. Dokonalé dílo pro všechny muže i ženy v krizi středního věku, kteří neví či zapomněli, že všechno už mají. Laicky přístupné setkání s myšlenkami jednoho z největších filozofů je potom již třešničkou na dortu tohoto čtivého příběhu. Každopádně pro plný zážitek je dle mého názoru třeba určitý background v osobě či zkušenostech čtenáře.

03.07.2015 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Ach můj Bože, ty víš, že jsem se snažil! Neotřele zvolený přístup, který avizovala předmluva, mě zaujal a i po přečtení knihy si myslím, že zasluhuje ocenění. Zásadním problémem ovšem je, že Young, i přes svůj jistě zajímavý osud, prostě na opravdu silné úvahy náboženského a metafyzického směru nemá a tak nabízí příběh plný prázdných floskulí a milionkrát omletých klišé. Vytahuje instantního Boha pro všechny, kteří by rádi věřili, a přitom jim to bez nějakých hmatatelnějších důkazů nejde či se jim dokonce vlastně zase až tak moc ani věřit nechce. Přichází s kanónem největšího kalibru, když nejdříve servíruje asi nejhorší noční můru všech rodičů, a následně ji odhání vířením domněle vznešených frází, které ovšem vyvolávají pouze pachuť naučeného plácání svědků Jehovových stojících ve dveřích vašeho bytu. Víra, láska, bolest či odpuštění si zaslouží mnohem důstojnější zpracování, které čtenáři přivolá opravdové emoce bez potřeby neustálého popisování slzících literárních postav. Jestliže tato pohádka o Bohu někomu rezonuje či dokonce pomohla, tak je to jen dobře – mne ovšem její svět zcela minul.

08.04.2015 1 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Srovnání s předchozími knihami Khaleda Hosseini se sice nabízí, ale není tak úplně fér. Tato kniha přináší jinou ústřední dvojici a jiný styl vyprávění. Pro mne bylo celé téma zpracováno velmi zajímavě, mnoho popisovaných situací mi do hlavy vložilo řadu otázek či úvah a nejednou ve mně vyvolaly i vcelku silné emoce. To koneckonců platí i o neotřelém závěru. Ne, nejedná se o milník v literatuře, ale o čtivě zpracované téma o pravdě, lásce, lži, hledání správného i špatného řešení a o (možných) důsledcích z toho vyplývajících.

06.02.2015 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Hodnotím kladně a vysoko, ovšem ne úplně nejvýše. Agatha byla na toto dílo právem hrdá a i já před ní smekám. Celá kniha je navíc velmi čtivá a stránky tak rychle ubíhají. Proč tedy ne 5*? I přes veškerý můj obdiv k této spisovatelce i k tomuto autorsky velmi náročnému dílu jsem se postupem času - jak hosté ubývali - nemohl zbavit dojmu určité účelovosti jednání zbývajících postav. Prostě jsem některým jejich krokům tak úplně nevěřil a cítil jsem v nich potřebu zachovat se tak, aby "to všechno vyšlo". Proto dávám o jednu hvězdu dolů. Celkově však tuto knihu včetně jejího finále považuji za velmi zdařilou a (nejen) pro milovníky detektivek za povinnou četbu.

06.02.2015 4 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Mám tento druh literatury rád a tak jsem již v tomto směru ledacos přečetl. A to bude asi ten problém. Sorokin zde pouze vulgárně recykluje již mnohokrát (mnohem lépe) napsané a laciným šokováním se snaží navodit dojem originality. Naprosto přesně to shrnul Stammel a já tak již nemám co dodat. Snad jen, že pokud chcete dobrou knihu s touto tématikou z ruského prostředí, tak sáhněte po My od Zamjatina.

07.01.2015 2 z 5

Vyvolený Vyvolený Thomas Mann

Čtivě popsaný příběh jednoho hříchu. Výraz "čtivě" navíc v Mannově podání (a zdařilém českém překladu) dostává zcela nový rozměr díky brilantně používaném jazyku i práci s ním. Kniha se musí velmi dobře číst a to i čtenářům, kteří nejsou zrovna nábožensky založení. Zbytečně uměle na mne působila část o Řehořově pokání, proto ubírám jednu *. Jinak ovšem musím toto dílo doporučit.

14.11.2014 4 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Přiznávám, že jsem knihu asi nepochopil. A nebo lépe jsem nepochopil oslavy její výjimečnosti. Odtažitá, chladně popisná, bez emocí v ději či u čtenáře. Hvězdičky přidávám za určitý náznak schematičnosti davu, který rozhoduje a soudí na základě toho, jak věci vypadají a ne jaké opravdu jsou. Ale i tak mi to přijde vcelku málo. Dobře to shrnula Skjaninka.

14.11.2014 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Zajímavý japonský exkurz do hlubin študákovy duše. Přestože v něm v podstatě neopustíme Tórovy myšlenky, odehrává se před námi nevšední příběh tří dospívání, hledání svého místa na světě i vyrovnávání se životem jako takovým. Každá z hlavních postav je přitom jiným způsobem zvláštní a tak i leckdy lehce nečitelná. Kromě japonských reálií se ovšem jedná o směs pocitů, úvah i zážitků, jaké bezpochyby propukají u lidí v tomto věku kdekoliv na světě. Byla to moje první knížka od Murakamiho a určitě si mě svým stylem psaní navnadil na svá další díla.

17.07.2014 4 z 5

Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé Lukáš Kovanda

Smíšené pocity. Na jednu stranu vcelku čtivý styl se zajímavými postřehy, které zejména neekonomy mohou upozornit na méně zřejmé souvislosti. Na druhou stranu ovšem otravný autorův exhibicionismus (s kým vším se setkal a u koho byl i doma) a přílišné zevšeobecňování statistik a nejrůznějších průzkumů. A jelikož je mi blízký klasikův – snad Churchillův – bonmot, že „důvěřuji pouze statistice, kterou jsem sám zfalšoval“, tak mě jejich nadužívání coby důkazního břemene docela unavovalo. Takže jak jsem napsal v úvodu: smíšené pocity a pro mne spíše zklamání.

17.07.2014 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Popularita i vysoká hodnocení této knihy jsou pro mne vzhledem k jejímu tématu překvapením. Kateřina Tučková sepsala uvěřitelný příběh života brněnské Němky, který mohla prožít řada žen a který se v řadě svých konkrétních situací určitě i stal. Čtivě popsaný vývoj osobnosti a názorů Gerty na pozadí jejích soukromých i těch velkých událostí 20. století udivuje svou přesvědčivostí a s ohledem na téma i příjemnou čtivostí. Občas jsem měl sice nutkání bojovat s pocitem určité nevyváženosti, ale pak jsem si uvědomil, že o ni v této knize nejde. Nakonec totiž v mysli zůstane především nesmyslnost a nespravedlnost válek, která vždy potrestá zejména ty nejméně vinné – ale o to bezbrannější – lidi na obou stranách fronty.

16.07.2014 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Zamjatin byl v tomto žánru první a velmi originálně vizionářský. Jeho kniha má možná na první pohled ne zcela zřejmý náboženský přesah, alegoricky ovšem zobrazuje nejen autorovu nastupující bolševickou současnost, ale i základy křesťanské víry. Celým příběhem prostupuje lehký metaforický nádech Starého zákona a vyhnání z ráje: absolutní štěstí vs. svoboda a poznání, sladká nevědomost, pokušení, hřích, žena, trest, Bůh-Osvoboditel… Tato kniha tak rovněž otevírá ony nezodpověditelné otázky, které jsou staré jako lidstvo samo a bylo k nim v různých dobách různě přistupováno. Je důležitější zájem celku nebo jednotlivce? Může celek omezovat práva jednotlivce, pokud to přináší celku prospěch? A naopak – má jednotlivec právo na svůj prospěch, když to není v zájmu celku? Je svobodný člověk šťastnější než ten, jehož cesta je jasně bez možnosti volby dána? Mravenci či včely to již vyřešili. My můžeme hloubat dále třeba právě nad touto Zamjatinovou výbornou a v čase nijak nestárnoucí knihou.

25.06.2014 5 z 5

Poslouchal jsem Martinem Stránským skvěle namluvenou audioknihu a nudil jsem se. Určitě oceňuji autorovu schopnost fabulace na pozadí reálných událostí a osob 20. století, která svědčí o jeho širokém rozhledu. Přesto jsem za celou dobu nebyl do děje hlouběji vtažen a popisovaný příběh ve mně nevyvolával žádné emoce. Ani smích. Tak trochu jsem se neustále rozhodoval, jestli mě víc nudí historické exkurzy nebo vyčerpávající a opakující se popis aktuálních událostí. Nakonec ovšem, jak děj postupoval, jsem začínal litovat, že Allan Karlsson nevylezl z okna a nezmizel už v padesáti... A tak pro mne jedinou opravdu vtipnou záležitostí byla věta, kterou zakončím i svůj komentář: "A zazvonil zvonec a pohádky je konec".

16.06.2014 2 z 5

Váš kluk prostitut? Váš kluk prostitut? Cyril Valšík

Já tedy nevím... Drsné téma, často popsané do opravdu nechutných detailů. Autor v tomto směru odvedl velmi dobrý kus práce, když tuto odvrácenou stránku naší doby navíc dokázal vcelku čtivě zpracovat. Ale nemůžu se zbavit dojmu, jako by to pro řadu těch kluků vlastně tak hrozné nebylo. "Zavřu oči, chvíli to vydržím a pak bude na nákupy, sranda s ostatními a tak..." Až na výjimky nikdo v podstatě nepřemýšlel o tom, že by chtěl z tohoto prostředí pryč. Myslím, že to tak v reálu určitě není, ale v této knize jsem často tento pocit měl. Přesto doporučuji k přečtení, rozhodně by se o těchto věcech nemělo mlčet.

12.06.2014 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Taková variace na dnes tolik moderní coming out z dob rakousko-uherské monarchie. Jakmile se syn ukáže být jiným, než si ho tatínek (a zbytek rodiny) představuje či přeje a jakmile přestane plnit svoji společensky přijatelnou funkci, tak je z této rodiny pomalu ale jistě vytlačen. Je to kruté, ale pro mne přitom ploché a bez emocí. K postavám jsem si nevybudoval žádný vztah a pouze jsem dokumentárně sledoval jejich osudy, přičemž kromě sestry nikdo během čtení nezaznamenal žádný vývoj. Nemůžu si pomoc, ale s Kafkou jsem si úplně nesedl.

06.06.2014 3 z 5

Udělej si ráj Udělej si ráj Mariusz Szczygieł

Kniha polského autora pro polské čtenáře o Češích je napsána čtivě, o Češích ovšem (s několika drobnými výjimkami) vlastně moc neříká. Bondy, Saudek, Pawlovská, Hrabal či Černý rozhodně nejsou představiteli typických Čechů, ať už si pod tímto pojmem budeme představovat cokoliv. Nicméně to nic nemění na faktu, že mě kniha - podobně jako Gottland - bavila a v řadě témat je pohled polského čechofila zvenku vcelku inspirativní či alespoň osvěžující.

05.06.2014 4 z 5

Pán much Pán much William Golding

Myslím, že Golding má v Pánu much pravdu. Možná jsem skeptik, ale podle mého názoru by se takto vyvíjela každá společnost (nejenom dětí či chlapců), která by se ocitla tak blízko divočině a boji o přežití. Navíc se nakonec stejně jako vždy jedná o souboj dvou vůdců a několika jejich druhů, neboť zbylá většina se zpravidla podle momentální nálady či situace slepě vydává za jedním z nich. Velmi čtivá, zajímavá a celkově smutná kniha.

16.05.2014 5 z 5

Vyhasínání mozku Martina Kleina Vyhasínání mozku Martina Kleina J. Bernlef

Velmi silné čtení o postupující Alzheimerově chorobě z pohledu pacienta. Bernlef je neuvěřitelně autentický a uvěřitelný, až člověk podléhá nemožnému dojmu, že to všechno musel na vlastní kůži zažít. Smutný zápas okolí se záludným nepřítelem lidského mozku, kterého nemocný vůbec nevidí a proto s ním ani sám nijak nemůže bojovat.

08.05.2014 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Každý, kdo byl někdy platonicky zamilovaný do nedosažitelného objektu své touhy, musí Mannovi rozumět. Věk či pohlaví zúčastněných jsou v tomto směru irelevantní, neboť jde o emoce a city, které jsou vlastní všem lidem během celého života.Vývoj von Aschenbachových pocitů i jeho osobnosti je logicky uvěřitelný, neboť nenaplňovaná touha má obvykle velmi destruktivní dopady na osobnost toužícího. Čtivé a na svou dobu velmi odvážné dílo, které je podle mého názoru - s ohledem na Mannův život i preference - osobní sondou do autorova nitra a možná i vlastního životního zážitku.

25.04.2014 4 z 5

Vnější tma Vnější tma Cormac McCarthy

Fyzicky hmatatelná marnost a zoufalost. McCarthy je v tomto směru opravdový mistr. Bezútěšná ubohost života Rinthy ve mně bude rezonovat ještě velmi dlouho. 3DD!3 to shrnul naprosto dokonale.

22.04.2014 4 z 5

Kluk, co prodal medaile - Lukáš Pollert Kluk, co prodal medaile - Lukáš Pollert Vladislav Kučík

Oops... Názory Lukáše Pollerta zejména (i když nejenom) na profesionální sport mám rád a navíc v dnešní době glorifikace sportovců působí od člověka, který došel na úplný vrchol, neuvěřitelně osvěžujícím dojmem. Knihu jsem začal shánět poté, co jsem si přečetl několik let starý rozhovor s MUDr. Lukášem Pollertem, který si mě velmi získal. Bohužel mám po jejím přečtení pocit, že byla napsána v době, kdy Lukáš ještě tak nějak neměl co říct... Možná jsem nesprávně čekal něco jiného, ale jedná se spíše o popisný deník řady často nesouvisejících událostí, ze kterých ve mně zůstala v podstatě jenom informace o tom, že se autor s Pollertovými dobře zná, s některými si i tyká, účastní se jejich soukromých událostí a několikrát u nich dostal výborný koláč. A to je pro mne trochu málo.

18.04.2014 3 z 5