Vnější tma

Když ticho Appalačských hor prořízne křik mladé ženy v porodních bolestech, slyší ji pouze její bratr, který je zřejmě i otcem dítěte. Po trýznivém porodu mladík blouznící dívce namluví, že dítě bylo neduživé a zemřelo, odnese ho do hloubi lesa a nechá přírodě napospas. Dívka však v koutku srdce cítí, že dítko přežilo, a vydává se ho hledat. Vzápětí se v jejích stopách vypravuje do světa i její bratr. Ani jeden ze sourozenců však netuší, že se krajem potuluje trojice zlověstných, necitelných trhanů... Vnější tma je raným, teprve druhým románem Cormaca McCarthyho, ale už v tomto díle jasně vystupují autorovy charakteristické stylotvorné rysy: krajina se před čtenářem rýsuje ve faulknerovských barokních zákrutech, goticky střižené postavy spolu hovoří ve sporých, úsečných dialozích, napjaté situace vyúsťují ve výbuchy nepředvídatelného násilí. Pestrá a pitoreskní krajina amerického Jihu neurčité doby se tak stává dějištěm univerzálního alegorického příběhu o vině, rozhřešení, víře v Boha a lidském údělu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94605/big_vnejsi-tma-teM-94605.jpg 4.2218

Vydáno: , Argo

Outer Dark, 1968

Kniha Vnější tma

Evaho73

Moja tretia prečítaná kniha od Cormaca McCarthyho, a ja rozmýšľam prečo ma jeho diela tak fascinujú ?
Ani v tejto knihe čas a priestor akoby nie sú podstatné. Podstatné sú iba naše skutky, ktoré predurčujú i naše cesty života, kde veľmi záleží, koho počas nich stretneme.
Pochmúrna atmosféra plná násilia a brutality slúži ako kulisa, aby lepšie vyniklo dobro od zla.
Knihy od tohto autora majú niečo spoločné s biblickými podobenstvami a možno to je ten prvok, ktorý si ma dokáže podmaniť.

Zidanek
01.12.2021

Nějak těžce se mi hledají správná slova...zápletkou ztracené dítě sestry jejího bratra zasazenou do drsného světa, který se s nikým nepáře. On chodí po světě, neví kam, černý Petr, který přitahuje smůlu a neštěstí. Ona chce jen jedno, ztracené dítě, jak pochopitelné. Možná tento kontrast je to co bylo pro mne nejzajímavější, ovšem konec knihy byl velmi zaskočující. Jak by to mělo jinak skončit? Nevím, ale toto jsem nečekal...možná vlastně tím lépe, kdo by chtěl číst něco předvídatelného.

kitja
11.08.2021

Amerika, přelom 19. a 20. století. Ona porodí dítě, které má s bratrem. Ten dítě odnese do lesa s tím, že zemřelo. Dítěte se ujme dráteník a ona se vydává ho hledat, zatímco on bloudí po kraji a tvrdí, že hledá ji, ale sám
netuší kam a proč vlastně jde.

Je to cesta (jo, paralely s postapokalyptickou Cestou tu jsou jasně vidět) drsnou krajinou v drsné době, kde oba dva jako by byli psanci, smůla se jim lepí na paty a i když čas od času potkají někoho srdečného, mnohem častěji se dostávají vlastně omylem a shodou okolností do nepříjemnejch a hnusnejch limitních životních situací.

Nihilismem protkaný příběh, kde vše spěje k jistému a neurčitému konci jakoby popisovalo lidský chyby a vinu člověka, která směřuje k trestu a zatracení.

Stroze a jednoduše, ale jazykem, který čtenáře hned jasně zasadí do dané doby a místa i lidských vzorců a charakterů, psaný příběh s biblickými odkazy a opravdu hnusnými a nepříjemnými situacemi dokonale vtáhne člověka do podobných hnusů.

Cormac McCarthy mistrně vykreslí nejtemnější stránky lidský duše. Kniha, od který se těžko odtrhnete, ale člověk dosrane silnou nálož bolesti a nespravedlnosti. Pohled na člověka, kterej žije jen aby přežil. Se zvířecími instinkty. Hnanej osudem, kterej si zasloužil.

nai.ivka
07.10.2020

Drsná kniha, hnusná kniha, i o úchylácích. Nejsem si jistá jestli se zas nevracíme k něčemu takovému. Nedoporučuji číst. Druhá kniha co od tohoto autora čtu, už bych si měla pamatovat, že se mu mám vyhýbat.

vencamf
08.09.2020

Do četby Vnější tmy jsem to jen tušil, nyní jsem přesvědčený... Cormac McCarthy je pro mě nejlepší spisovatel, se kterým jsem měl tu čest. Byť uznávám, že není pro každého, stejně jako tato hnusná a zároveň nádherná kniha!

Dr.Tera
27.03.2020

Velmi zajímavá kniha. Doslov mi hodně pomohl, abych pochopila některé udalosti. V čem mi ale pomoct nemůže, je rozklicovat můj dojem z hlavního hrdiny. Dlouho jsme neměla z knižní postavy tak smíšené pocity. Každopádně knížka zatizila mysl i duši.

Krivas
26.03.2020

Dlouho jsem větší smutek nečetl. Ale jako vždy je svělý

Kortexo
01.06.2019

Vyjímečně napsaný a atmosferický příběh na který nezapomenete.Kvalita jako vždy.Autorův rozsah témat je unikátní a pořád ve stejné literární kvalitě.