Calwen89 Calwen89 komentáře u knih

Gejša Gejša Arthur Golden

(SPOILER) Rozhodně je to zajímavý příběh. Pohled do naprosto odlišné kultury byl rozhodně obohacující. Nicméně malou Čijo jsem si oblíbila daleko více než dospělou Sajuri. Vůbec se mi nelíbilo co z toho odvážného a upřímného děvčátka vyrostlo, její myšlenkové pochody a naivní láska i v dospělosti mě ubíjely. Celkový pohled na gejši potažmo lepší prostitutky mě nepřekvapil, ale pořád jsem doufala že se mezi nimi najdou i poněkud inteligentnější jedinci, co mají i nějakou hrdost. Opravdu mě nenapadlo, že jsou na to ty husy ve skutečnosti pyšné a po ničem jiném netouží.

22.06.2021 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Splněno, přečteno, ALE ke knize se už nevrátím. Depresivní prostředí, depresivní postavy a ještě depresivnější děj. Věřím, že někdo v tom dokáže spatřit světlo, lásku a jisté kouzlo, ale já mezi ně opravdu nepatřím. Heathcliff byl pro mě od počátku až do konce pěkným prevítem a ačkoliv jsem cítila povinnost připsat mu body za jeho lásku ke Kateřině prostě to nešlo.

04.02.2021 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Je to jedna z těch knih, která ve vás zanechá stopu. Budete si ji pamatovat.

"Nakresli mi beránka..."

03.02.2021 5 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Další kniha, kde hlavní hrdinkou je žena. King je opravdu jeden z mála autorů (mužů), kterému to prostě věřím. Je dokonale seznámen s ženským myšlením a tím jeho postavy samozřejmě získávají na skutečnosti.

24.02.2021 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Je to krásný příběh, vyprávěn z pohledu malého dítěte, plný emocí a témat k zamyšlení (rasismus, společenské postavení, předsudky, domácí násilí...). Děj samotný mi chvilkami přišel uloudaný ale celkově jsem knihu měla přečtenou velice rychle. Také mi to trochu připomínalo Kingovu Zelenou míli. Není to kniha, kterou si budu muset v budoucnu přečíst ještě jednou, ale přečtení rozhodně nelituji.

29.06.2021 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Ať už to byla pravda nebo lež, jako rodiči dvou dětí mi to čtení opravdu nedělalo dobře... Nicméně od autorky romancí je to opravdu vynikající výkon. Bez sexuálních scén bych se ovšem v tomto případě obešla, do tohoto žánru mi to přišlo vyloženě vycpávkové.

Bože furt přemýšlím nad tím ramínkem...

10.05.2021 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje druhá nejoblíbenější. Člověk pak začne být v přítomnosti koček mírně znepokojen... :D

24.02.2021 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

(SPOILER) Krásná pohádková trilogie na zimní večery. Ruská kultura, krajina a historie na vás dýchala z každé stránky. Vasja mi neuvěřitelně přirostla k srdci, nejspíš právě proto, že si nikdy nehrála na další krásku v nesnázích a ještě dále měla do sladké a nevinné Nastěnky. Postavy Mrazíka, Medvěda, čjortů a Půlnoci mě také neuvěřitelně bavily a kdo neuronil slzu pro Slavíka má srdce z kamene :D

04.02.2021 5 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Ačkoliv je obálka i název trochu zavádějící rozhodně se nebojte, do typické červené knihovny to má daleko. Hodně jsem si v knize užívala dialogy hlavních postav, ty byly perfektní. Anotace bohužel zněla zajímavěji než ve skutečnosti. Od té doby co se hlavní hrdinové dali dohromady mě to vlastně přestalo bavit. Přesto to byla jedna z nejlepších romantických oddechovek co se mi v poslední době dostala do rukou.

23.09.2021 4 z 5

Asi velké očekávání ale příliš mě to nezaujalo. Kniha je víceméně určena pro děti, což bude asi hlavní problém ačkoliv třeba ve srovnání s Harrym Pottrem si nejsem tím problém tak jistá. Děj je svým způsobem originální, líbilo se mi přeskakování jednotlivými časovými pásmy ale to je tak všechno. Postavy mi přišly nepropracované ačkoliv mohly být stěžejní částí příběhu, popis prostředí byl také takový plitký ačkoliv na tom autor mohl stavět. Detektivní zápletka ovšem byla příjemným obohacením celé knihy. Jestli se pustím do pokračování zatím netuším. Velké plus je ale fotografické zpracování knihy.

08.09.2021 3 z 5

Nevhodný návrh Nevhodný návrh Julia Quinn

Tak trochu retelling na Popelku, ale bylo to krásné. V tomto díle se zaměříme na druhého nejstaršího bratra Benedicta, který na maškarním plese potká svou vyvolenou. Po tajemné dívce se poté slehne zem, a ačkoliv jí zprvu marně hledá postupem času se stane pouze snem. Když se s ní setká po letech ani jí nepozná a i tak se navzdory jejímu nevyhovujícímu postavení do ní opět zamiluje. Je to plné zvratů, emocí, klišé a předvídatelného konce a i přesto se vám to vykouzlí úsměv na tváři. Za mě asi zatím druhé místo v oblíbenosti této série.

08.09.2021 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Tak tohle bylo opravdu velmi zajímavé čtení. Autorka vás vyloženě hodí do úplně nového světa, přežvýká a na konci vyplivne. Četlo se to velice dobře, děj je napínavý, nepředvídatelný, krutý a zvrácený. Popis trochu pokulhával, autorka mu evidentně nepřikládala velkou důležitost takže postavy buď nejsou popsány vůbec, nebo jen velmi stroze a v popisu prostředí se člověk dost často ztrácí. Milostná linka je velice okrajová, ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo. Konec mě překvapil i nepřekvapil zároveň, ke knize prostě sedí. Největším přínosem je ale celkové poselství knihy a věřte, že vám bude rezonovat v hlavě ještě dlouho poté.

26.07.2021 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Silný a emotivní příběh. Green tohle opravdu umí.. Vezme dvě děti, dá jim mozek intelektuálů, zkušenosti starších generací, emoce trpících, nevinnou lásku a vše okoření přiměřenou dávkou sarkasmu. To vše dohromady výborně funguje. Filmovému zpracování jsem se doteď vyhýbala, ale teď si ho s klidným svědomím pustím.

06.05.2021 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Nejvíce se mi asi líbila poslední povídka -Něco více, ten konec s Ciri je prostě epický. Doufám že pokračování mě zase nezklame a že Marigold dostane více prostoru, protože jeho postava je prostě perfektní.

29.04.2021 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Asi je to zvláštní, ale je to moje první kniha od známé autorky. Než jsem tě poznala jsem bohužel viděla prvně ve filmovém zpracování a tak se nemůžu odhodlat ke čtení knihy. Ačkoliv tahle kniha nepatří k autorčiným trhákům opravdu jsem si to užila. Jojo přesně ví kdy a jak z vás vytáhnout emoce, kdy zvolnit a kdy naopak přidat. Postavy vám během několika stránek ožijí před očima stejně jako celá zátoka.

04.02.2021 4 z 5

Na dostřel Na dostřel Taylor Adams

Tak tohle bylo opravdu špatné. Nevím kde se berou ty pozitivní recenze a reklama na každé webové stránce, ale tohle byl jednoduše přešlap. Autor asi po první třetině knihy zapomněl, že píše thriller. Žádná akce, napětí, zježené chloupky na rukou...nic. Celé to bylo tak zdlouhavě okecávané, nudné, místy naprosto nepochopitelné. Autor se zaměřil pouze na postavy, jejich minulost a rádoby vtipné dialogy, které v situaci ohrožení života postrádaly veškerý smysl. Přitom to mělo takový potenciál... zklamání.

26.09.2021 1 z 5

Finální říše Finální říše Brandon Sanderson

Dokonale propracovaný svět, charakteristiky postav, popis prostředí, svižný děj... Má to všechno, miluju to a neustále se modlím ať konečně někoho napadne udělat nové obálky !

24.09.2021 5 z 5

Právo nálezce Právo nálezce Stephen King

Opět se skláním před panem Kingem, jeho mozkem, jeho fantazií a jeho stylem psaní. Předchozí díl jsem četla před X lety, takže jsem se bála že se v ději budu trochu ztrácet, ale navazuje to tam okrajově, že člověk se může s klidem pustit do čtení aniž by četl předchozí díl. Postava Morrise Bellamyho byla perfektní, jeho myšlenkové pochody a příhody jsem si fakt užívala, protože takového magora může opravdu vymyslet jen King.

18.06.2021 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Ani tentokrát mě autor nezklamal, ačkoliv tato část se zaměřuje především na válku, politiku a intriky. Geralt se tak trochu odsouvá do pozadí a dějová linka se točí spíše kolem Ciri. Původně jsem to viděla na 4 hvězdičky, ale pak ten jednorožec? No tak, kdo umí tenhle kýč zasadit do příběhu a ponechat si u toho veškerou důstojnost? 5 hvězdiček, jinak to nešlo :D

15.06.2021 5 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

(SPOILER) Nechápu jak mi to mohla Mona udělat... Kde je sakra můj "happy end" ????

Tak a teď trochu vážně... Je to slabší... Nevím čím to je, možná postavami které ve mě neprobudily téměř žádnou emoci. Jsou takové bezvýrazné, ploché, nijaké. V předchozí sérii jsem je prostě od začátku milovala, nebo nesnášela viz. třeba Sawyer (jen na začátku). Ale ta emoce tam byla. Tady nic. Nezbývá mi, než doufat že se celá série nebude točit jen okolo Ruby a Jamese a Mona hodí do placu další pár, který mi bude víc sedět. A souhlasím s většinou, že překlad je teda dost bídnej, možná by to v originále vypadalo úplně jinak.

13.06.2021 3 z 5