brabofka brabofka komentáře u knih

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Každá akce má svou reakci. A tak jak o něm smýšlíte (aniž byste si to samy uvědomovaly), tak s ním i jednáte. Za mě velice surové, reálné. Jen ten konec takový jakýsi... hodný tak Richarda. Čekala jsem asi něco víc. Určitě ale stojí za zamyšlení nad sebou samým.

26.05.2022 4 z 5

Hezký, ale narovnej se! Hezký, ale narovnej se! Johana Fundová

Asi jako oddychovka proč ne. Příběh rozděleny na 2 části - mladá léta na ZŠ a současnost. I když pořádně nevím proč nám autorka předložila tu základku. Nepřijde mi, že by se v současnosti odehrálo něco důležitého abychom museli o minulosti tolik vědět. Každá část je něčím zajímavá, i když v ani jedné k ničemu vlastně nedojde. Ani jedna z dam není v té své životní situaci spokojená ale ani jedna s tím nic neudělá. A u Kryštofa sice moc nevíme, na druhou stranu se také příležitosti nepostaví čelem. Jak píšu jako oddychovka, proč ne. Nicméně by příběh zasloužil větší péči. A konec? Tak ten mi přišel, že autorka se najednou rozhodla že ji to nebaví. Uprostřed všeho tečka a šlus. Za mě 3. Za tu nepropracovanost.

29.12.2021 3 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Skvělá oddychovka. Něco mezi detektivkou a červenou knihovnou. Neurazí. Ale náročnější čtenáři nechť radši sáhnou třeba po M. Klevisové.

29.06.2021 3 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Jelikož čtu celou sérii, není třeba si dalších komentářů. Ostatně, ten kdo se pročte až k 5. dílu asi ví, proč :-)

04.01.2021 5 z 5

Tichá modlitba Tichá modlitba Angela Marsons

Pokud Vám nevadí, že vlastně se k myšlenkám a většímu detailu práce Kim moc nedostanete, protože to všechno probíhá u ní v hlavě, tak mohu jen doporučit. To že má nějaká podezření, že jí něco napadne se doberete až skoro na konci, kdy zčista jasna jde po původci celé akce. Nicméně se mi Kim a spol. moc líbí, a jsem zvědavá jestli se v dalších dílech rozvine i "akce Matt". Barney už se ujal :-D oddychové čtení, za mě 5*. I když předešlé díly měly možná od začátku větší spád. Tady se prakticky nic moc do půlky nedělo. Možná také tím, že seděli "doma".

26.10.2020 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Myslím, že napíšu hodně podobný komentář jako "vera4669". Tedy druhý odstavec. Autorka čekala v mém seznamu "Ke čtení" hodně dlouho. A vůbec netuším proč. Impuls k přečtení první knihy série, mě donutil až dárek posledního dílu (poslední vydaný v ČR). A jelikož nerada čtu něco od konce, začala jsem hned hezky od začátku. Kniha se četla skvěle, za 3 dny přečteno. Zajímá mne, zda autorka nechá postavy se trochu vyvinout a nebo zůstane pouze u kriminalistického tématu. Nicméně jako oddychovka k vodě je to to pravé. Doporučuji. Jo a vrahem je zahradník :-D

17.08.2020 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Pokud o prvním díle napsali že je strhující a fascinující a o druhé, že po přečtení už nebude svět takový jaký jsme dosud znali je to 100% pravda. I když za sebe mohu říci, že strhující a fascinující byly prozatím oba díly, a pevně věřím že i ten třetí toto naplní také.
První díl popisující 1. světovou válku a události jí předcházející, nebyl ze začátku tak čtivý. Myslím, že to bylo také i proto, že (a to mi došlo až při druhém díle) historické povědomí o světové válce není tak velké. O 2. světové válce neustále běží nějaký seriál v TV, vychází knihy atd. Je určitě více zmedializovaná než ta první. Ano, souhlasím s tím, je potřeba neustále si hrůzy neustále připomínat, a zvláště v dnešní době. Každopádně, až četbou této ságy jsem se dozvěděla, že Ferdinad v Sarajevu nedostal "sedm kulí" (jak říká Švejk), že tam s ním zemřela i manžela Žofie Chotková atd. Dále také mě překvapily podrobnosti o začátku války, že vražda byla jen jako záminka k vyvolání. Ale nechme první díl dílem. Nyní k tomu druhému. Strhující, fascinující. Nejen že jsem si osvěžila znalosti - válka v Tichomoří, útok na Pearl Harbor, bitvy o Moskvu a u Stalingradu, ale dočetla se další zajímavé podrobnosti. Jelikož jsem si v doslovu přečetla, že autor se snažil do všech historických dat vložit své hrdiny, a že všechny reálné postavy opravdu řekli nebo udělali to co se stalo, o to více to bylo zajímavé. Je fakt, že mě konec trochu zklamal tím, že se tam málo probírala záležitost východní Evropy - polské koncentrační tábory a nebo samotné Československo (ať už Mnichovská dohoda) ale konec i moji českou dušičku uspokojil. Ale víc si přečtěte sami. Je to geniální, zajímavé a poutavé. A za mě určitě plný počet.

30.12.2019 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Skvělá kniha. Do reálných historických událostí zasazen příběh 5 rodin, jejichž osudy se zajímavě proplétají. Ústředním tématem tohoto dílu je 1. světová válka. Rozjezd (nejen válečný) je sice trochu pomalejší, ale na kouzlo a čtivost knihy to nemá vliv. Navíc se dozvíte spoustu zajímavých detailů, které se Vám buď ze školy z hlavy vykouřili a nebo nejsou ani součástí osnov. Paráda. Už čtu druhý díl série a jsem velice zvědavá na osudy všech svých starých známých...

19.12.2019

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Než se pustíte do čtení knihy a chcete si o ní nejdříve něco zjistit, stačí ji jen otočit. Na zadní straně, úplně stačí hodnocení novin. Ty dvě věty říkají úplně všechno. Nejen že se z Berlína stává Chicago Evropy, ale Vy mužete být u toho. Skvěle vykreslená dobová freska 20.-30. let minulého století a ještě lepší detektivka v jednom. To vše na cca 600 stranách. A jakmile knížku otevřete, Gereon Rath Vás nepustí. Do posledního písmenka, do poslední tečky. Těším se na další díly a tohoto mladého (byť namyšleného) muže přesouvám do své zlaté truhličky nejlepších detektivů.

14.09.2019 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Zde bych čekala, že když autorka nakousne minulost, tak jí dořeší. I odhalení vraha je jaksi vyřešeno kdesi na pozadí. V hlavním ději se neustále řeší problémy a starosti postav ze Smrčiny a to že tým kolem Josef Bergmana něco vyšetřuje a řeší je jaksi mimo.... ale i tak se to dalo číst.

08.04.2019 3 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Nevím zda to nazvat štěstím nebo smůlou. Ale asi jsem ráda že jsem Sovu četla dříve než Anděla. Tato kniha, první v sérii, ukazuje, že autor stále ještě neví jak přesně přistoupit k příběhu. Má to spád, má to děj, napětí, je to fakt super příběh, i krásně se čte. Jen ten konec. Najednou mi přišlo jako by se autor lekl, že popsal tolik stran a snažil se to zkrátit. Nebudu zde popisovat děj, který je podle mého hodně ořezaný (abych neprozradila pointu a vraha), ale pořád jsem čekala souvislosti, vysvětlení, uzavření toho všeho a nic. Nebo je možné že by zrovna to mé vydání nemělo nějaké stránky??? Každopádně 4* za příběh jako takový.

10.10.2017 4 z 5

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Knihu jsem dostala do ruky ihned po dočtení knížky "Jsou světla která nevidíme". Myslela jsem si, že po ní dlouho dalšího stejně silného nepřijde. Jak jsem se mýlila! Možná ještě silnější příběh, který jsem shltla během 3 večerů, kdy ten poslední jsem četla skoro do rána, jen abych věděla jak to dopadne. Popis sice je možná trochu jinak směřovaný, a nabízí očekávání trochu jiná než nakonec kniha nabízí ale i tak. Něco tak emocemi, dojetím, zoufalstvím i nadějí naplněného jsem dlouho nečetla. "Sofiina volba" muže, který aby se vyrovnal s minulostí, uzavřel svou vnitřní dohodu. A rozhodnutí, které spustí celou lavinu událostí je opravdu těžké. Celou dobu Vás autorka nutí nad hrdiny přemýšlet zda byste to tak udělali i Vy? Co Vy, byste vlastně udělali? Už v prvopočátku všeho dění? Jak Vy byste se zachovali? Ač k tomu nemám sklony, v závěru knihy jsem řvala jak želva. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.

20.04.2017 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Panu Brownovi patrně dochází dech. Inferno bylo tak nějak skoro inferno. Kam se poděly ty akční napínavé pasáže, kde se mísila akce, napětí s popisem míst a historických faktů? Kdyby autor z knihy nechal jenom popisy míst, byl by z toho zajímavý a na daná místa lákající průvodce. Takhle? Uprostřed honičky (nebo útěku) čtete 2-3 strany o tom, jak která budova vypadá, co se v ní stalo, kde se nachází.... A pak už tak nějak to napětí opadá.... Kruci, kde je to legendární RL, který stihnul unikat policii pařížskými uličkami a ještě přemýšlet nad tajemným kódem mistra Leonarda? No takhle knížka možná uchvátí ty, jež nečetli autorovy předcházející knihy. Ti, co jsou již obeznámeni a těší se na další akci, honičky budou tak nějak zklamáni jako já. Prostě Inferno je inferno. Navíc tam chybí to kouzlo toho nového, tajemného a napínavého, které najdeme v Šifře, Andělech a trochu i Symbolu. No pane Browne, buď napíšete zase knihu která nebude na 250 stranách průvodcem slunné Itálie (z 420 celkových) nebo zapadnete do šedi a unylosti a boom Roberta Langdoma upadne. Protože autorů, kteří píší podobně jako vy (Ch. Kuzneski) nebo zcela jinak je tu pořád dostatek! Dávám 3h za toho Roberta, byť mu už dochází trochu dech. Ale upřímně, přečíst Inferno jako první, váhám na tím zkoušet další knihy :-(

27.01.2014 3 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

1 dům, 2 hlavní postavy, 3 dějové linky plus současnost. Autorka prolíná děj čtyřmi časovými úseky. Všechny spolu souvisí a krásně se na konci propojí a spojí. Opravdu dobře, přehledně postavené. Nedávno jsem četla příběhy K.Surmanové. Musím říct, že v tomto případě jsem se místy opravdu bála. Z knihy čišela hrůza a strach a ke konci i samotné zlo, ve chvíli kdy došlo ke kompletnímu vysvětlení. Za mě skvělé. Jen jak tu bylo zmíněno níže, ten sex tam byl trochu navíc mno...

04.03.2024 5 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Je to tak obyčejné, až to bolí. Prostě tohle může být příběh někoho z nás. Tereza a Helena. Každá mi upřímně mírně lezla na nervy. Každá něčím jiným. Nakonec se holky ale chytly a zjistily, že bez nich se nic nepohne. Přišla mi škoda, že konec se zdál být zrychlený (oproti zbytku knihy, který byl pomalejší). A současně otevřený. Pro další díl? Představivost čtenáře? Za mě velice povedené čtení, doporučuji.

24.12.2023 5 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

Barbucha12 to napsala velice stručně a výstižně. Pravda, četla jsem to 2 odpoledne ale i tak. Co se dá napsat. 7leté děvčátko, které zmizí beze stopy. Nikdo nic neví, nikdo nic neviděl. Teorie klekánice se rozjede na plné obrátky. Zároveň Vám začnou pomalu nabíhat další a další střípky. Finále je grandiózní. Sice tušíte, ale nevíte to nejdůležitější. Skvělé.

10.12.2023 5 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Dám tomu ještě šanci, i když sama někde uvnitř vím, že asi je zbytečná. Jsem na cca 150 straně a nic. Přeskakují ji další a další knihy, další příběhy. A pořád tam leží a leží a nic. Možná tolik toho textu. Jakoby autor měl korunu od písmenka. "... beautiful landscapes of battlefields, cemeteries and ruins.." mi po pátém zopakování lezla krkem. A že jich do té strany 150 bylo...
Když se podívám i sem na komentáře - vysoké hodnocení - ale přesto, tolik rozporu plných hodnocení. Někdo dá 2-3*, někdo plný počet... zajímavé. A výjimka potvrzuje pravidlo.

21.09.2023 2 z 5

Vykupitel duší Vykupitel duší Iveta Pačutová

(SPOILER) Lehce naskočíte do příběhu, který zdá se být nedatovaný a neumístěný. Příběh rodiny, dvou bratrů. A přesně jak píše anotace, rádoby poklidný život změní příchod mladé cikánky a jejího dítěte. To co se všechno změní Vám vypráví tento příběh. Dal by se přirovnat k Žítkovským bohyním, ale zde je něco víc. Je to tajemno, nadpřirozeno. Každopádně to k příběhu tak sedí, že Vám to nepřijde. A bez toho by příběh nebyl celý. Za mě 5*. Bez vaty, a dalších vyplňovacích slov, vět. Vlastně prožijete generaci života v jedné vesnici, spolu s Idou a Rózou. Na prvotinu velice dobré. Hlavně aby se v dalších knihách neztratila v moři slov, jako paní Tučková v Bílé vodě.

02.09.2023 5 z 5

Vraždi všímavě Vraždi všímavě Karsten Dusse

(SPOILER) Vtipné, originální a neotřelé. Docela mě to pobavilo. Hodně připomínalo Staříka a nebo Oveho. To máte tak. Jeden den pracujete v prestižní právnické kanceláři a máte na starost klienty, kterými se ne zcela chce tato kancelář prezentovat. Ale peníze jsou peníze. Do toho máte ultimátum od manželky. Musíte si srovnat svůj profesní život, tak abyste měli čas i na svou dceru. Takže navštívíte kurz všímavosti a spolu se získanou brožurou s návodem jak žít všímavě, začněte svůj život měnit. Bohužel to s sebou nese i sem tam nějakou vraždu, vyřízení si účtů v rámci zločinecké organizace a zavedení policie na falešnou stopu. Všechno uvedené vlastně směřuje k tomu, že místo mandanta stojíte v čele a jste hlavním mafiánem.
Za mě to bylo fajn, vtipné, oddechové. Určitě si přečtu i druhý díl.

31.08.2023 5 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Spousta omáčky, hodně cukru. Příběh, který vlastně neví jestli chce být červenou knihovnou a nebo něčím víc. A myslím, že to neví ani sám autor. Čekala jsem něco jiného, nového a dočkala se jen klišé. Za mě plus hvězda navíc za usazení příběhů do reálných míst - Číměř, Praha, Syrakusy... až na ten Vlčkov. Ráda si hledám k popisovanému informace, hledám v mapách... mno, doufám že ho nenapadne si to zfilmovat... 50 odstínů už tady taky bylo....

28.08.2023 3 z 5