Světlo mezi oceány

Světlo mezi oceány je uhrančivý příběh o lidské touze po štěstí a rozporech, které s sebou přináší, ale také o lásce a lidskosti, jež hlavním hrdinům dodávají sílu překonat i ty nejtěžší životní zkoušky. Válečný hrdina Tom Sherbourne po běsnění, jímž prošel na západní frontě, touží především po místě, kde by znovu našel vnitřní klid. Stane se strážcem majáku na Janusově ostrově u západního pobřeží Austrálie. Po čase najde i milující ženu, jež je ochotná snášet s ním drsné podmínky, které s sebou život na majáku přináší. Ke štěstí jim chybí jen požehnání v podobě dítěte. Až jednou moře na břeh vyplaví člun s mrtvým mužem a miminkem na palubě... Tom je nucen volit mezi láskou a povinností a rozhodnutí, které učiní, bude mít nedozírné následky nejen pro ně dva....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177545/big_svetlo-mezi-oceany-M6x-177545.jpg 4.5707

Vydáno: , Plus

The Light Between Oceans, 2012

Kniha Světlo mezi oceány

AnickaGr
11. listopadu

Knihu jsem měla vypůjčenou z knihovny už před několika lety, ale tehdy jsem ji nepřečetla. Nyní jsem se rozhodla dát knize znovu šanci. A nemohla jsem si pro její čtení vybrat lepší období, než jen několik málo týdnů před porodem, kdy ve mě otázky spojené s rodičovstvím, mateřstvím a ztrátou dítěte vyvolávají mnohem silnější emoce, než by kdy dříve mohly.

Příběh knihy je neuvěřitelně silně vykreslený, stejně tak postavy, které vás můžou místy štvát, ale současně budete všem v jejich pohnutkách a v jejich jednání rozumět, a po celou dobu čtení knihy si budete klást otázky, jak byste se v danou chvíli zachovali vy.

Je škoda, že autorka má na svém kontě jedinou knihu. Tak to však u kvalitních příběhů někdy bývá.

Knížku jsem měla opět vypůjčenou z knihovny, po jejím přečtení nicméně vím, že ji potřebuju mít v i ve své knihovně.

Dámaskloboukem
02. listopadu

Tohle bylo pro mne takové pietní čtení. Knihu jsem přečetla na základě komentáře jednoho svého kamaráda tady z DK, který už bohužel není mezi námi.
Ne, ze by zemřel, to doufám ze ne.
Proste ho to tu přestalo bavit a zrušil si profil. Což je škoda, protože jeho komentáře byly dost neotřelé a svým způsobem chytré.
V tomto případě, ale šlápl vedle. Pointu příběhu viděl jednoznačně: příčinou všeho zla v životě je žena (Iz), která chudákovi Tomovi zkazila komplet život.
To se mi úplně nezdálo.
Už jenom proto, ze autorkou knihy je žena. Taková kritika do vlastních řad mi přišla nepravděpodobná.
V jiném - podle mě rozumnějším komentáři - jiný autor píše, ze nenašel správné řešení…

Asi 100 let starý příběh se odehrává v Austrálii. Jeho základem je konflikt etiky a práva v dost specifické životní situaci. Jednoznačný návod na to, co je dobře, asi neexistuje a ať se v životě držíme psaných zákonů nebo spíš morálně čistých zásad, můžeme ublížit sobě nebo svým blízkým.
V tomto konkrétním případě bych viděla jako nejlepší nápad starého pana Roennfeldta, který své vnucce začal říkat Lucy-Grace a dal tak dohromady její minuly i nový život. Toto řešení by nebylo pro nikoho az tak bolestivé.

Příběh postupně zalézá čtenáři do morku kostí, jako všudypritomna listopadová mlha. I když v názvu je “světlo”, tak pro mě to bylo takové ponuré dusickove čtení.
Působivé.

Belanna

"Život přišel a odešel a příroda se kvůli tomu nezastavila ani na vteřinu. Mechanismus času a prostoru jde dál a semele lidi tak jako mlýn obilí."

Vlny emocí stejné jako ty, které obklopovaly Janus za bouře a jasné světlo naděje jako maják chránící lodě.
Nádherná kniha.

Hakate

Krásný dojemný příběh, plný nastrahů života, rozhodnutí, morálního dilema a následků z činů pro které se se rozhodneme a daň, kterou musíme zaplatit při těchto rozhodnutí. Příběh plný emocí, lásky, radosti, trápení zrady, štěstí, bolestivých ztrátách, nenávisti, odpuštění a naději. Svědomí, povinnosti a otázce, co je vlastně správné rozhodnutí
Krásný příběh nejen o následných války, zasazený do klidného místa v Austrálii s krásným majákem, ale i s velkým posláním, kdy i v té nejhlubší temnotě je to světélko majáku na konci cesty, za kterým se musíme vydat.
Nádherný příběh.

Micha-Él

Světlo mezi oceány patří mezi ty nádherné příběhy, které v člověku zanechají nesmazatelnou stopu. I když je světlem bezpochyby míněn maják na ostrově Janus, jako by název odkazoval na poselství vidět světýlko naděje v nejčernějších temnotách. Příběh, který ukazuje, jak není svět černobílý, jak je těžké žít s vlastní minulostí, jaká je síla (nejen) mateřské lásky. Autorka si mě svým poeticky a citlivě napsaným dílem získala od první stránky. Trápení a radosti života postav mi pronikly do srdce stejně jako krásně popsané prostředí ostrova Janus - ta osamělost připodobňující život ke snu, vznešeně se tyčící maják, vlny narážející na útesy, zářící hvězdy na obloze, foukající vítr... a k tomu všemu dva oceány, mírumilovné a kruté zároveň. Je to vyprávění o naději i beznaději, o pravdě i lžích, o lásce i zradě... Těchto pár řádků ale nedokáže výstižně popsat celou knížku, tu si prostě musíte přečíst a prožít!

"Dobro a zlo můžou být jako dva hadi zapletení do sebe tak, že je od sebe nerozeznáš, dokud je oba nezastřelíš, a pak už je pozdě."

Finita
28.09.2021

Námět byl dobrý, ale pojetí bylo hodně v duchu červené knihovny.

Evaho73
12.09.2021

Svetlo medzi oceánmi je román, ktorý ma úplne emočne vyčerpal.
Ústredným motívom je morálna diléma, kde aj ta nesprávna voľba sa javí ako dobrá, ale...
Jednoduchý príbeh o hľadaní zmyslu života po prežitej traume počas vojny, o šťastí v manželstve, o bolestných stratách, o nádeji a nesprávnom rozhodnutí, o výčitkách svedomia, o zrade, o láske, o odpustení, či nádeji.
Ako čitateľka musím vyzdvihnúť opísané prostredie ostrova Janus, ktoré dodávalo príbehu dokonalú búrlivú atmosféru. Ďalej boli hlavné postavy vykreslené tak, že s každou som sympatizovala, každú som chápala, s každou som prežívala bolesť, bolo i pre mňa ťažké rozhodnúť sa, ktorá je tá dobrá a zlá.
Po prečítaní môžem iba konštatovať, že túto knihu tak skoro znovu čítať nebudem, lebo prežité emócie budú vo mne rezonovať ešte veľmi dlho.
Je to dobre alebo zle ???

sweeney
31.08.2021

Zajímavý příběh (pro mě určitě i zasazením děje do prostředí opuštěného majáku na australském pobřeží), který čtenáře donutí zamyslet se nad hodnotami lidského života, nad mateřskou láskou a sílou svědomí. Ukazuje nám, že ne vždy to, co sami považujeme za správné, je správné i z pohledu ostatních.
Pohodové čtení, navíc rozdělené do kratších přehledných kapitol, co víc dodat :)