Světlo mezi oceány

od:


KoupitKoupit eknihu

Světlo mezi oceány je uhrančivý příběh o lidské touze po štěstí a rozporech, které s sebou přináší, ale také o lásce a lidskosti, jež hlavním hrdinům dodávají sílu překonat i ty nejtěžší životní zkoušky. Válečný hrdina Tom Sherbourne po běsnění, jímž prošel na západní frontě, touží především po místě, kde by znovu našel vnitřní klid. Stane se strážcem majáku na Janusově ostrově u západního pobřeží Austrálie. Po čase najde i milující ženu, jež je ochotná snášet s ním drsné podmínky, které s sebou život na majáku přináší. Ke štěstí jim chybí jen požehnání v podobě dítěte. Až jednou moře na břeh vyplaví člun s mrtvým mužem a miminkem na palubě... Tom je nucen volit mezi láskou a povinností a rozhodnutí, které učiní, bude mít nedozírné následky nejen pro ně dva....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/177545/svetlo-mezi-oceany-M6x-177545.jpg 4.5521

Orig. název:

The Light Between Oceans (2012)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (170)

Přidat komentář
EvaEma
10. listopadu

Kniha se čte rychle, pro mě to byl takový ten příběh, jak si s ním zalezete a potřebujete to už dočíst, ale že bych se literárně nebo jakkoliv jinak obohacovala, to ne. Pro mě to byla odpočinková četba.

ibs
30. října

Velmi, velmi zaujimavy roman s viacerymi temami k zamysleniu sa (clovek a vojna, rodic a dieta, manzelstvo ako vztah, a podobne). "Ctive", rychle, neviem ci sa k nemu vratim, ale za precitanie stal na 110 percent:)

Arwen777
12. září

Některá rozhodnutí jsou těžká a někdy se ta špatná nedají napravit. A co je vlastně dobře a co špatně? Jsou situace, kdy to není jasné a někdy důsledky některých rozhodnutí ničí životy, i když jsme to mysleli dobře. Krásná kniha, která asi v každé ženě zanechá pocit nespravedlnosti osudu. Dobře se čte a pravděpodobně si popláčete.

Čendovamáma
08. září

Opravdu nádherná kniha... napsáno velmi čtivě už od začátku. Dojemný příběh, který čtenáře donutí přemýšlet... Slzám jsem se neubránila, už dlouho mě žádná kniha takto nedostala.
Přečteno na základě tipu z Čtenářské výzvy. Nebýt Výzvy, asi bych se ke knize nedostala, což by byla velká škoda. Hodnotím plným počtem *

Evina16
04. srpna

Krásná kniha. Celou dobu si kladete otázky, co je správné a co špatné, řídit se rozumem nebo srdcem? Hlavní hrdina musí volit mezi rozhodnutími, která vždy někomu ublíží. Pro mě však jedna z nejkrásněji napsaných postav, přes nepřízeň osudu si zachoval lidskost, vnitřní sílu a čest.

sporran
26. července

Současně populární próza o hodnotách se silným příběhem, pro mě na pokraji oné ženské literatury, kterou rozhodně tímto nechci snižovat. Ideální dva hlavní hrdinové, rány osudu v podobě několika potratů a jako náhodou osud zavane na ostrov v lodi mrtvého muže s nemluvnětem. Jako náhodou žije jeho matka v rodišti Izabelly... Zaujala mě myšlenka toho, že někdy jsou situace, ve kterých ať se rozhodnete jakkoli, stále to není dobře. Taková ta osudová chvilka, kdy se život bude ubírat jiným směrem. V běžném životě by člověk jednal racionálněji a dítě předal úřadům. Ale na ostrově hodiny vzdáleném lidem? V době, kdy máte rozjitřené rány v srdci....

MiliKry
21. července

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla, ale nakonec mě to bavilo...smutny příběh, sama nevím, jak bych se zachovala.

Abia
01. července

Kniha se čte zlehka, děj se zamotává. Je o lásce, následcích minulosti, o ztrátách života, o rozhodnutích, která se nedají vrátit a s jejichž důsledky musíme žít až do smrti. Četla jsem i v noci, srdce se mi svíralo z té bezvýchodné situace, kdy nic není dobře a nic není špatně. Bylo mi líto všech, kteří ztratili dítě. Kladla jsem si hodně otázek, kniha mě vtáhla a nepustila. Když jsem se vrátila zpátky sem, byla jsem ráda, že se máme, jak se máme. Díky za hezký zážitek.

okeey
28. června

Příběh o mateřství, lásce, překážkách a strastech na konci 19. století, kouzlo majáku a hospodaření na samotě uprostřed oceánu. Já osobně hlavní postavy rozhodně neodsuzuji, ač si někdo může myslet opak. Je to jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Rozhodně doporučuji!

adriane9
26. června

"Odpustíš jen jednou, ale nenávidět musíš každý den, musíš si všechno zlé stále pamatovat. Musel bych si udělat seznam a dívat se jestli nenávidím všechny tak jak mám. Ne, všichni máme vždycky na výběr." Kniha plná krásy, lásky k dítěti a úžasného místa ve světě. Ale také bolesti, ztráty, síly pochopení a hlavně..odpuštění. Pro mě knižní skvost a ano pro Iz, snad jedinou knižní hrdinku, jsem pustila slzu.

dark.ma93
21. června

Zápletka možná nebyla špatná, ale nemám ráda tento styl psaní, na mě nuda a slabě ubíhající děj.

Zelvinka
28. května

Stále nad touto knihou přemýšlím. Velmi dobře popsané myšlenky hrdinů, kniha je čtivá, vtáhne do děje a i slza ukápne.

Květ
22. května

Drama, které začíná nenápadně, ale jak přečtené stránky ubíhají, atmosféra houstne, v závěru knihy mě emoční koktejl dohnal k slzám. Je to krásná knížka, kdo si chce poplakat doporučuji. Válečný hrdina Tom toužící po klidu se nechá zaměstnat na majáku, ve svých zřídkavých cestách na pevninu potká dívku, která je ochotna s ním sdílet samotářský život. Oba touží po dítěti, ale není jim přáno, až jednou moře vyplaví člun s mrtvým mužem a nemluvnětem... rozhodnutí, která učiní má následky na celý jejich další život... Nejedná se o červenou knihovnu! (Dnes jsem zjistila, že podle knížky je natočený i film, ale jsem skeptická ;)

Alexxxka
27. dubna

Nevím co bych dělala já... Nešlo soudit nikoho z nich... Každopádně nešlo nezamyslet se. Je to naprosto úžasná knížka na kterou jen tak nezapomenete. Doporučuji!

Lenka8418
22. dubna

Na konci jsem brečela, i když by mě při čtení ani nenapadlo, že to takto skončí. Není to můj žánr, ale jsem moc ráda, že se mi kniha dostala do ruky a přečetla jsem si jí. Doporučuji.

VladiKlaisner
19. dubna

Život na malém ostrůvku jako správce majáku je hodně náročný, ale bývalý hrdina z války ho zvládá na výbornou. Společnost mu dělá milující manželka, která po čase začne řešit problém osamění. Jednoho dne k nim připluje v loďce Plaváček a jejich život znovu nabere druhý dech. Ne však na dlouho. Doporučuji, krásné čtení, i při tak jednoduchém příběhu se rozhodně nebudete nudit i když na konci mi ukápla slza.

michaela7087
16. dubna

Opravdu nádherná kniha! Zbytečný je jakýkoliv komentář, prostě si ji přečtěte!

Richisa
12. dubna

Nádherná kniha o síle svědomí, lásky a odpuštění. O rozhodnutích, která nás ovlivňují a utvářejí náš život a taky o tom, že čas nakonec všechno zahojí.

Všechny postavy pro mě byly srozumitelné, a dobře vykreslené. Sama jsem matkou, takže jsem si dovedla představit tu hrůzu, co prožily Hannah i Izabela, ale zároveň jsem chápala i Toma.

Knihu určitě doporučuji.

Allla9
06. dubna

Kdybych mohla, dám více hvězdiček. Dlouho se mi nestalo, aby mi u četby vytryskly slzy. Je velice těžké soudit jednání jednotlivých osob.

putpuda
16. března

Mě se líbila, moc. Také asi proto, že jsem viděla i film. A musím říct, že i ten se povedl. Krásný, smutný, chvílemi až takový "komorní" román o nešťastných rozhodnutích, která ovlivní celý život. Trošku jsem si pobrečela. A určitě si přečtu ráda i další román od této spisovatelky ;)

simona5r
12. března

Velmi čtivá kniha o nelehkém tématu.

hanis2806
03. března

Skvělá, čtivá kniha. Konec mě dojal k slzám.

ivakola
26. února

Dobře napsaná kniha. Autor Vás donutí přemýšlet nad tím, jak bychom se asi zachovali my, být na místě nešťastných manželů. Kolik z nás by asi obstálo před svým svědomím?

Sissita
16. února

Z knihy mám zmiešané pocity. Na jednej strane je príbeh ženy (páru?) túžiacej po dieťati dojímavý a prostredie austrálskeho ostrova na konci sveta zaujímavé, ale nejako to celkovo nebolo ono. U postáv mi chýbala hĺbka, aj Tomove zaradenie sa do spoločnosti po vojne bolo akési nedotiahnuté. A záver nebol fér voči nikomu. Takže taký priemer, ktorému by som dala tri hviezdičky, ale jednu pre mňa uberá slovenský preklad. Hlavne v prvej časti mi nesedela štylistika a nehovorím ani o slovách ako "šiplavý" alebo "peričky". Na jedno prečítanie fajn, ale som rada, že ju mám z knižnice.

jelad
30. ledna

Tom Sherbourne, jehož svět se rozložil na bojištích První světové války - stejně jako jeho podstata nadobro zmizelá kdesi na západní frontě, utíká na opuštěný ostrov Janus v Atlantiku, aby ho nedostihly běsy z války, která je ve dvacátých letech minulého století stále citlivým a diskutovaným tématem každodenního žití. Ženy pořád čekají na své muže a syny, přestože ti se už dávno stali obětí Yperitu nebo granátů, „šťastným“ navrátilcům strach nedovolí vyjít ani před dům, „normalitu“ klidu a bezpečí už nikdy nepochopí a nepocítí. Přestože autorka příběh staví na pevných a poutavých základech, text je v určitých polohách povrchní, čtenáři se nedaří dostat k postavám, jejichž charakter je načrtnutý jen v hrubých rysech, prostřednictvím plochých dialogů a prvoplánových charakteristik. Hlavní postava - Tom Sherbourne - musí dalším postavám příběhu neustále předhazovat to, jaké utrpení zažil na západní frontě - nepřímo by čtenář jeho „trauma“ nepoznal. Tímto se jeho postava stává zčásti afektovanou a patetickou. Jednotlivé epizody, které měly působit dramaticky a tragicky, jsou jaksi bezemoční, nedojemné a chladné. Světlo mezi oceány uchvacuje spíše prostředím majáku, surovostí krajiny a představami, které „kulisy“ ve čtenáři vyvolávají - než samotnou dějovou linkou. Ta se utopila v obklopujícím oceánu patosu a novodobého literárního klišé.

„Nejkrutější bylo říkat mužům šťastlivci jen proto, že se vůbec vrátili domů, zpátky k dětem naparáděným při slavnostním přivítání, ke psovi se stuhou přivázanou na obojku, aby se taky mohl té slávy zúčastnit. Právě pes si obvykle jako první všiml, že se něco děje. Pán nepostrádal jen oko nebo nohu, ale celý byl jaksi nepřítomný, stále pohřešovaný v boji, i když se jeho tělo nikdy neztratilo.“

Vališa
17. ledna

Ze začátku mě kniha moc nenadchla, ale jsem ráda, že mě to neodradilo a dočetla jsem ji. Krásná kniha, dojemný příběh, který mě zasáhl tak, že jsem dlouho nemohla číst nic jiného a tuto knihu jsem musela nechat doznit..

ctenarkaEva
15. ledna

Zajímavý příběh o lásce rodičovské i partnerské, o tom, jak jedno rozhodnutí může změnit život několika lidem... Čtivá kniha, která dokáže vyvolat spoustu emocí a myšlenek.

Maanna
02. ledna

Kniha má originální námět, kde se vedle dramatického děje řeší i otázky odpovědnosti, odpuštění a schopnosti vypořádat se s vlastní minulostí. Autorka není "ukecaná" a přesto dokáže dobře vykreslit atmosféru. Velmi oceňuji i postavy, které jsou pestré a působí velmi životně. To vše mě v knize opravdu nadchlo. Na druhou stranu si ale autorka mohla odpustit nadužívání "efektu smrti" - někdo někoho po letech vyhledá těsně poté, co zemřel, dva synové zemřelí ve stejný den a zaměnění úřady atd. - toho tam byl trochu moc.

perpe2a
24.12.2017

Nádhera, tato kniha je jedna z mých best of 2017. Jsem nadšená a rozpolcená zároveň. Jak nádherně a hluboce dokázala autorka popsat prožívané emoce všech zúčastněných...to teda bylo něco. Smekám a jdu se mrknout na další knihy od autorky. Jedna z mála knih, ke keteré se určitě ještě v budoucnu vrátím.

rysavas
24.11.2017

Jak hluboká dovede být láska k dítěti? Je širší a hlubší než oceán a dokáže vás zcela pohltit a třeba i zničit. Tahle knížka je plná emocí, rozporů, tíživých rozhodnutí.....a jako máma dvou tříletých dcer jsem z ní tak nějak rozhozená... v knize není nikdo špatný, jsou tam jen špatná rozhodnutí...chápete vlastně všechny, ale představa toho, že by se to stalo vám je děsivá...