brabofka brabofka komentáře u knih

Pro toho, kdo nejdříve začal sérií Oldřicha z Chlumu a byl jí nadšen stejně jako já, je tato knížku mírným vystřízlivěním. Nevím proč, ale postavy mi neseděly, chybělo pověstné (alespoň pro mne) prolínání příběhů v jeden. Všechny 3 příběhy byly osekány, a většina věcí tak nějak zrychlena? Chápu, že tímto způsobem by každý příběh vyšel na 1 samostatnou knihu, ale tak jak pan Vodruška dokázal u Oldřicha, jde 3 různé příběhy spojit tak, aby se z toho stala čtivá a příjemná kniha. Já zůstanu věrna, Oldřichovi. Snad časem přijdu na chuť pánu z Dobronína... zatím mne spíš irituje to jeho popisování neduhů a nemocí, a neustálé přemýšlení nad tím, zda pomocník může být nevěrný své zatím"přítelkyni/konkubíně".

15.09.2014 3 z 5

Prodavači ostatků Prodavači ostatků Vlastimil Vondruška

Jelikož jsem nejdříve přečetla celou sérii Oldřicha z Chlumu, byla jsem ráda, že Martin ze Stvolna není detektivka. Je to zase něco jiného než historické detektivky. Sice místama rozjímání a polemiky o tom zda Bůh je, jsou zdlouhavé, přesto je to příjemný, oddechový příběh o mladíkovi, který se vydá studovat do Francie. Bylo to milé čtení i když konec už byl trochu únavný. Čekala jsem na závěr něco lepšího, posledních cca 30 stran kdyby nebylo tak se ani nic nestane. Strašně dlouho tam autor popisuje jak se Martin rozhoduje, že se vrátí do Čech. Myslím, že konec je asi nejslabší částí knihy, protože od prvníh písmenka Vás kniha stáhne do děje a nepustí - ale na konci už se nic neděje a popisování toho jak je Martin u zpovědi, a jak vyzvídá co se děje v Čechách je celkem nuda - při srovnání toho jak příběh běží celou dobu. Pouštím se do druhého dílu, tak uvidíme zda si autor udrží standard i v dalších dílech. Dávám 5*.

03.07.2014 5 z 5

Tajemství abatyše z Assisi Tajemství abatyše z Assisi Vlastimil Vondruška

Zde se to trochu míchalo s Danem Brownem. A kde by byl Dan Brown bez Roberta Langdona? Asi stejně jako pan VOndruška bez Oldřicha z Chlumu.
I když posledni dobou trochu dojem z knih kazí to, že pan Vondruška není schopen si pamatovat koho kde zabil :-( Právě jsem dočetla Tajemství abatyše a nyní jsem se začetla do Králova dluhu. V tajemstí byl vyšehradský probošt Wilibald Odo zabit a v Králově dluhu už zase žije... zázrak? A to se ze začátku autor vrací právě k této knize a asi se spoléhá, že čtenář Tajemství abatyše asi nečetl. I se Světlanou z Landštejna je tam pár nesrovnalostí :-( škoda. Kdyby si dal více záležet na tom aby (když už knihy nejsou chronologicky za sebou ale přeskakuje z období do období) se mu příběhy shodovaly bylo by to příjemnější... Už jsem si zvykla, že v jednom příběhu je čerstvý vdovec a ve druhém je otec dvou dětí.... jen ty nepřesnosti....

16.05.2014 4 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Prostě klasika. K tomu se snad už nedá ani nic jinýho napsat... klídek, oddychovka, relax. Příjemné čtení. Jediné co mě trošku mrzí je to, že pan Vondruška nezačal od začátku ale příběhy přeskakují. V této knize je čerstvým vdovcem a přitom už před touto knihou vyšli příběhy kde byl zase čerstvým otcem a manželem své 2. ženy.....
Je v tom trochu zmatek, zvláště když na začátku každého příběhu, kdy autor představuje postavy, píše, že v minulosti někomu pomohl Oldřich nebo někdo pomohl Oldřichovi.....

09.05.2014 5 z 5

Román o růži Román o růži Vlastimil Vondruška

Jen mě trochu mátly postavy Havla a Zdislavy z Lemberka. Neboť zde vystupovali jako syn s jeho matka. V příběhu, který ale následuje dějově (Zdislava a ukradená relikvie) jsou ještě naživu Havel z Lemberka i Zdislava a syna nemají - jen Zdislavina synovce...?

14.04.2014 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Sice delší rozjezd díky popisu děje v Bavorsku, ale i tak, napětí až do konce jak to vlastně bylo. Je pravdou, že pan Oldřich z Chlumu má skvělou dedukci, pamatováka na detaily a 2 skvělé pomocníky. Ale on tam tak nějak prostě patří. A ještě když si v postavě představím Karla Rodena hmmmm labůžo.
Nevím sice proč ale přijde mi, že tento příběh byl tak trochu předlohou filmu Jménem krále právě s K. Rodenem. Nebo že podobnosti čistě náhodná?

24.03.2014 4 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Skvělý příběh co se sám čte. Nikdy bych nevěřila, jak středověká detektivka dokáže člověka strhnout.... Člověk za tím asi nemůže čekat naučnou dějepisnou četbu, ale pokud k tomu přistupuje jako k oddechovému čtení, pak si myslím, že může být 100% spokojen. Ano v této knize není o mrtvé nouze, ale jelikož jsem zrovna ve stavu kdy mám po krk mrtvol se zalepenýma očima, sériových vrahů, kteří pobíhají po Londýně, Severní Karolíně nebo dalších destinacích, tohle je prostě pro mě to pravé ořechové :-) a 2 knihy za 1 víkend jsou tomu důkazem.
Všechna čest panu Vondruškovi, 3 knížky, 3 příběhy = žádná nuda :-)
Proto 5*

24.03.2014 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Jedni ji vychvalují, jedni zatracuji. Asi nejlépe to popsala Siraelxy. Lovestory skrizena s Pygmalionem. Jo jako oddychovka to šlo a uprimne jsem čekala asi něco vic. Libily se mi postrehy od jiných postav. Co ale asi chybělo nejvíc byl jeho pohled. Nechapu proc tam psal otec a sestra. Jeji vyprávění jakoby rikalo ze autorka najednou nevi kam dal... kniha přečtena za jedno odpoledne nakonec zas tolik casu nezabrala. Presto a mozna prave proto jen 3*.

22.03.2014 3 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Moje první setkání s panem Vondruškou a hned na 1. Příběh mě hned od začátku vtáhl do děje a nepustil až do konce. Původně jsem předpokládala, že 3 různé příběhy budou rozděleny. A v průběhu děje mě mile překvapilo, jak autor chytře všechny 3 zkloubil do jedné knížky. Originální, a dobře napsané. Děj se nádherně prolínal, až vyústil do finále. Žádné násilné slučování postav. Prostě tam k sobě všechny tak nějak patřily přesto, že patřily do 3 různých příběhů. Fakt skvělé počtení. Nikdy by mě nenapadlo, jak historie dokáže být zábavná a poučná zároveň.
Takže jdu do toho a dám další, protože mě zajímá jestli i další příběhy jsou stejně milé, oddechové a napínavé (=děsně čtivé) jako tato knížka!
Palec nahoru! :-)

28.02.2014 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Tak tenhle příběh budu mít v hlavě dlouho. Knížku jsem začala číst čistě ze zvědavosti. Nikdy by mě nenapadlo, že skoro 400 stran ze života v zajateckém táboře dokáže člověka tak pohltit. Musím dát 5h protože si to ta knížka zaslouží a hlavně Král. Protože je opravdu Král....

07.02.2014 5 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Panu Brownovi patrně dochází dech. Inferno bylo tak nějak skoro inferno. Kam se poděly ty akční napínavé pasáže, kde se mísila akce, napětí s popisem míst a historických faktů? Kdyby autor z knihy nechal jenom popisy míst, byl by z toho zajímavý a na daná místa lákající průvodce. Takhle? Uprostřed honičky (nebo útěku) čtete 2-3 strany o tom, jak která budova vypadá, co se v ní stalo, kde se nachází.... A pak už tak nějak to napětí opadá.... Kruci, kde je to legendární RL, který stihnul unikat policii pařížskými uličkami a ještě přemýšlet nad tajemným kódem mistra Leonarda? No takhle knížka možná uchvátí ty, jež nečetli autorovy předcházející knihy. Ti, co jsou již obeznámeni a těší se na další akci, honičky budou tak nějak zklamáni jako já. Prostě Inferno je inferno. Navíc tam chybí to kouzlo toho nového, tajemného a napínavého, které najdeme v Šifře, Andělech a trochu i Symbolu. No pane Browne, buď napíšete zase knihu která nebude na 250 stranách průvodcem slunné Itálie (z 420 celkových) nebo zapadnete do šedi a unylosti a boom Roberta Langdoma upadne. Protože autorů, kteří píší podobně jako vy (Ch. Kuzneski) nebo zcela jinak je tu pořád dostatek! Dávám 3h za toho Roberta, byť mu už dochází trochu dech. Ale upřímně, přečíst Inferno jako první, váhám na tím zkoušet další knihy :-(

27.01.2014 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Mno co k tomu říct, možná samo o sobě mluví to že jsem v pátek chtěla do knihy "jen nakouknout" a to nakouknutí mne stále 5 hodin času a cca 150 stran. V sobotu už nešlo nečíst. Takže konečná bilance cca 11 hodin a kniha je přečtená.
Co dál? Autoři opět nezklamali. Opět je tu JL a jeho banda. Strhující děj, napětí od prvního písmenka (a to doslova) a opět konec který slibuje další díl.... Mňam už se těším, jenom nevím jestli ten absťák přežiju :-)

06.01.2014 5 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

O téhle knize se nedá říct zcela určitě že to je detektivka, psychologický román nebo něco jiného. Je to jako když na první stránce vstoupíte do života studenta Milana a bývalé policistky Heleny a jedete až do konce knížky. Možná tím, že jsou hlavní postavy tak strašně obyčejné je příběh neobyčejný. A z příběhu mrazí až do konce, tak je popsaný a vlastně ze života. Čtenář si na konci uvědomí, že podobné osudy se míhají kolem nás, ať o tom víme nebo ne.
Těším se na jeho další knížky a doufám, že kvalitou příběhu nezůstane za touto knihou.

19.12.2013 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Série uzavřena. A stálo to za to. Skláním se před spisovatelčinou fantazií a umem dotáhnout vše do konce a všechno vysvětlit. Faktem je, že i čtenáři spolu s HP rostou, a poslední díl už není pro ty menší... Je to opravdu od začátku do konce jízda, plná napětí, akce a bohužel i mrtvých :-( A potom co jsem měla možnost přečíst celou sérii a zkouknout první dva díly ve film. podobě, si stojím za názorem, že film se knížce prostě nevyrovná. JKR to měla parádně vymyšlené, do poslední tečky :-)
PS škoda, že to skončilo. Celou sérii jsem přečetla za necelé dva měsíce, a byla to jízda od začátku až do konce!

05.12.2013 5 z 5

Harry se nám trochu rozjíždí. Už to začíná být míň pohádka pro děti a své si tady najdou i dospělí. I když pořád člověk žasne nad fantazií JKR. Trochu mě mrzelo že Hagrid zde dostal jenom malinkatý prostor, ale co mě dostalo byly spojitosti s předcházejícími díly - vrba mlátička a další.

04.11.2013 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Tento díl jsem přečetla snad ještě rychleji než první. Opět děj nezklamal. Strhující, fascinující, čtivý! Je fakt, že začíná stejně jako první, u strýce a tety, pak je napínavý odjezd do školy, kde opět ve druhé polovině školního roku dojde k rozhodujícímu finále. Je to trochu předpokládané, ale proč ne. :-) Dětem, a jejich nespoutané fantazii jen doporučuji!

04.11.2013

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Naprostá pecka. Nejdřív jsem útržkovitě viděla film a pak si řekla, proč nezkusit knížku. Přečetla jsem ji jedním dechem. Je to sice pohádka určená spíše pro děti, ale jinak skvělá oddychovka. Naprosto mě to dostalo a během víkendu přelouskala další dva díly (Tajemnou komnatu a Vězně).

04.11.2013

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Klasika. Super. Jen kdyby v knihách byla nějaká časová posloupnost... Jedna kniha je v době těsně po revoluci, druhá v době nedávné... a vyznat se dějových linkách postav je trochu zmatečné.

26.09.2013

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Otřesné svědectví, jak se minulý režim choval ke svým odpůrcům. O to víc děsivější je to, že je to žena. Další ze svědectví, která by se neměla nechat zapomenout, a čas od času si je připomínat. Člověk by se měl naučit poučit se ze svých chyb.

25.04.2013 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Krátká, krásně napsaná povídka o muži, který sázel stromy. Myšlenka, celé povídky je úžasná. A když se nad tím člověk zamyslí, přeci jen by občas stálo za to občas udělat pár maličkostí, protože i z nich nakonec můžou být velikánské věci.

25.04.2013 5 z 5