Znamení Jidáš

Na Pražském hradě došlo k neslýchanému zločinu. Přímo v úředním paláci byl jedné noci zavražděn zemský sudí Dobřej a v jeho těle byla nalezena dýka se satanskými znaky. Král Přemysl II. Otakar nemá k lidem na svém dvoře důvěru, a proto svěří vyšetřování mladému Oldřichovi z Chlumu. To se samozřejmě nelíbí zemským úředníkům, zvláště když se začne proslýchat, že král hodlá bezdězskému správci svěřit vlivný úřad zemského sudího. Proto začne pražský purkrabí spolu s komořím pátrat na vlastní pěst a obviní synovce zavražděného sudího Křišťana. Král mladíka odsoudí k smrti, jenže Oldřich z Chlumu má pochybnosti, neboť se ukáže, že existuje ztracený spis, označený jako "Jidáš"....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29126/znameni-jidas-29126.jpg 4.4305

Hříšní lidé Království českého (10.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Pavelpi

Bezvadně napsaná kniha o vyšetřování zločinu v královské radě.Kniha má napětí a grády.Závěr je perfektně rozuzlený.Myslím,že Oldřich z Chlumu by obstál i mezi dnešními vyšetřovateli.

babystar

Knížka odehrávající se hlavně v Praze na královském dvoře v době začátku vlády Přemysla II. Otakara, během druhého roku působení Oldřicha z Chlumu ve funkci královského prokurátora. Perfektně popsány intriky mezi členy královské rady. Při vyšetřování násilné smrti zemského sudího jde Oldřichovi (tak jako skoro vždy) o krk, ale taky o svobodu, neboť si na něho "brousí zuby" dcera pražského purkrabího. Bezmoc lidí neprávem odsouzených k smrti je úděsná a jsem opravdu ráda, že žiji v 21. století. Trochu mne mrzí, že jednotlivé knihy série nejdou po sobě chronologicky a také autor nedodržuje striktně životní historii postav (např. Byla Oldřichovou mrtvou manželkou dcera chudého zemana nebo magdeburská nevěstka?).

jaroiva

jo! opět jsem se bavila na 100%

Art82

Opět další vydařený kousek. Prostě tyhle detektivky si člověk opravdu užije a zatím nezklamala jediná.

PierRe Vesper

Parádní detektivka jako vždy, a když jsem si přečetl jméno Kunigunda, věděl jsem, že se budu bavit přímo královsky.

Standa24

Oproti předchozím příběhům Oldřicha z Chlumu jsem v této knížce postrádal větší napětí a spád.

jarin58
12.12.2017

Opět další skvělá kniha.

jindrich7442
13.10.2017

Opět se posouváme v čase do doby před svatbu Ludmily z Vartenberka a Beneše z Dubé. Drobné dějové odchylky. Ve Vraždě v Ambitu vypráví o tom, jak se svou ženou (bývalou nevěstkou Annemarií z Magdeburgu) dožil kdesi v Sasku, kde se jim narodil syn a oba umřeli na mor . Současně ve druhém příběhu, kde ještě zastával úřad písaře a hledal Přemyslův ztracený náhrdelník byl již vdovcem. Počátek této knihy uvádí, že dítě se narodilo až na Bezdězu již mrtvé, žena mu zemřela záhy po porodu a oba jsou na Bezdězu pochováni. Později je zde zmíněno, že jeho bývalá žena se jmenovala Zdeňka. O její kmotře Ludmile, která je abatyší Jiřského kláštera v Praze. Dále všechno navazuje na nesrovnalost s postavou Oty ze Zástřizlí, v prvních dílech série (Dýka s hadem, Záhada zlaté štoly či Zdislava a ztracená relikvie) jsou náznaky kde Ota neví nic o Oldřichově minulosti a Oldřich je naopak v některých situacích vykreslován, že o této historii nechce mluvit. Zde na Bezdězu již Ota byl jeho panošem (tím se stal při hledání Přemyslova náhrdelníku), takže by Oldřichovu první manželku musel znát.

Alex.rrr
27.09.2017

Další z dílů autorovy povedené série. Pěkné čtení, ale na mě tento díl byl málo akční. Vše se tak nějak vyřešilo skoro samo a nebylo tam takové to správné vyšetřovatelské zapálení. I tak ale stálo za to přečíst. Už se těším na další díl.

coquus
09.08.2017

Další případ Oldřicha z Chlumu a jeho panoše Oty, který se tentokrát odehrává ve středověké Praze. Pohodová detektivka, která se čte skoro sama. Kdo hledá něco oddechovějšího a zároveň příjemně čtivého, můžu doporučit.

klokan.1905
04.05.2017

Znamení Jidáš...
Vražda zemského sudího Dobřeje přímo v úředním paláci... Vyšetřováním je pověřen králem Přemyslem II. Otakarem Oldřich z Chlumu. S vyšetřováním mu samozřejmě pomáhá jeho panoš Ota ze Zástřizlí... Skvělá byla nevěstka Zrzka... :-) Tuhle sérii - Hříšní lidé Království českého - mám prostě moc rád, opět na mě ta doba přímo dýchla... ;-)

martina.culik
12.03.2017

První kniha, kterou jsem od V. Vondrušky četla. Příběh je zajímavý a dobře čtivý.

martas79
10.02.2017

Jeden palác, čtyři komnaty a jedna mrtvola. Satanské symboly, naštvaný král a inkvizitor na cestě. Skvelej díl.

aktijnov
26.01.2017

Příjemná odpočinková četba...

Pavlnka
03.12.2016

Příběh, který mi nějak v pořadí unikl. Opět jsem se po delší době vrátila k Oldřichovi a opět nezklamal. Pěkné, zajímavé a poklidné.

romain
20.10.2016

Moje první kniha od tohoto autora. Dostal jsem ji od kolegů z práce a musím je za výběr pochválit. Přečetl jsem ji jedním dechem. Zajímavé, napínavé. Doporučuji.

Juri81
12.07.2016odpad!

Jeden obrovský zmatek a chaos, jak historický (do doby o které se píše, zapadá snad jen ten Přemysl) tak dějový (Markéta x Blanka x Ludmila x všechno ostatní). Každý máme nějaké ty své historické postavy, na které jsme hákliví. Jednou takovou je pro mě Vilém z Landštejna. Chci-li pracovat s osobami, které skutečně žili, pak je logicky musím posadit také do doby, v které působili a nepřetvářet dějiny. Jestli tohle četla Vaňková, tak se jí z toho musela zamotat hlava. Tohle je prostě nepřípustné. Kniha prakticky bez „vyústění“ je v pořadí druhým „pětihvězdičkovým“ rozčarováním.

ivoiro
11.04.2016

Hodnocení jenom krátké - prostě další skvělý příběh.

elizabeth_ba
15.03.2016

Po Vražda v ambitu a několika povídkách z knihy Oldřich z Chlumu je tato chronologicky další v řadě. Nejlepší ze série odehrávající se mezi Blankou a Ludmilou (ty další jsou Tajemství abatyše z Assisi a Podivná svatba na Lichnici), detektivní zápletka je logicky a zajímavě postavená (dávné tajemství, intriky na královském dvoře, inkvizice a městská spodina, ta skutečná i jen zdánlivá). Všechno to ale kazí tou dobou neexistující královští úředníci, především již několikrát vzpomínaný Vilém z Landštejna (a ještě pobíhá v plášti s červenou růží - i když ty barvy jednotlivých větví růži nelze už dnes považovat za průkazné, takže to je jen malá chyba), vazba "velice jí to slušelo" a vlasy barvy zralé slámy. Zralé je žito nebo jiné obilí, sláma je akorát po...aná.

Francoa
04.03.2016

Četlo se mi dobře a výborně jsem se bavil.Dobrodružně detektivní příběh v táhne čtenáře do děje a třeba svede čtenáře, aby si přečetl něco se skutečné historie.

cialexa
28.02.2016

Kniha mě trochu zklamala. Je vytržena z kontextu série, odehrává se před jinými příběhy, napsanými v předchozích knihách, nepochopitelné je, že Oldřich z Chlumu přijde o manželku a dítě při porodu, přitom v jiné knize bylo, že přišel o ně při řádění moru. Tak kolikrát byl Oldřich z Chlumu vlastně ženatý? Jinak děj má spád a jako by se odehrával dnes... politika, intriky, podrazy...

romanaxs
19.02.2016

Další detektivka známého autora. Kniha se velmi dobře čte a má spád. Děj je podobný většině dalších podobných detektivek od pana Vondrušky a jako odpočinkové čtení poslouží ideálně.

Isew
09.01.2016

Vondruška a Oldřich z Chlumu. Co dodat. Stále stejné schéma. Přesto se dobře čte. I když tahle kniha mi přišla trochu nudnější. Jako výplň mezi jinou četbou nebo k odreagováníje to ale dokonalé.

MarkétaLore
02.08.2015

právě dočteno, detektivka za **** ale to prostředí! ty mravy! ty nevěstky a sklepnice, ti řemeslníci! písaři a rytíři a páni s úřadem. A ten nabubřelej panovník!

lucie.8
14.07.2015

Skvělá středověká detektivka.

Zmitko.m
08.06.2015

Kniha se velmi příjemně četla a nebyla vůbec nudná....Opravdu zajímavý detektivní příběh z českého středověku...

helenkan
24.04.2015

Skvělé čtení.

jaja1989
20.04.2015

Příběh s překvapujícím příběhem a koncem, ale vážně kdo by uvěřil, že Otovi někdo přebere holku:)

wooloong
07.03.2015

Tentokrát jsem se od ní nemohla odtrhnout, dokud jsem nedočetla poslední stránku.

debe
09.01.2015

Oddechové detektivky, z této série některé méně, některé více napínavé. Vždy ale příjemně pobaví, takže kdo hledá nenáročnou četbu s trochou té historie, určitě se pobaví!