bernadeta9876 bernadeta9876 komentáře u knih

Kuchár v stredoveku Kuchár v stredoveku Bridget Ann Henisch

Mierne som sklamaná. Čakala som perfektnú, faktografickú knihu, v kníhkupectve som okolo nej večne krúžila a teda moje očakávania boli veľké. Už zhruba v polovici knihy som mala pocit, že niektoré veci sa opakujú. A keď sa kapitola od kapitoly točila v kruhu tých istých skutočností, len inak napísaných som si povedala, či sa už fakt nič nové nedozviem. Zachránila to kapitola o Uhorsku, kde sa to opäť rozbehlo. A čo mi chýbalo je travičstvo, fakty okolo ochutávačov jedla, či jedlo nie je otrávené, tak v tejto knihe by si to žiadalo. Určite by sa k tomu dali nájsť nejaké pikošky a úplne to absentuje. Veľká škoda... A škoda aj toho záveru, ktorý vlastne ani nie je. Končí to Uhorskom a žiadna ucelená myšlienka na záver, aby sa kniha uzavrela. Napriek tomu som si ju užila a dávam 4*.

08.04.2023 4 z 5

Pražská zima Pražská zima Madeleine Albright

"Madlenka" touto knihou naozaj prekvapila. Zahanbene som si pri jej čítaní uvedomovovala aká strašná ignorantka som bola čo sa týka dejín Československa. Táto kniha všetko pekne rekapituluje a čo si veľmi cením, nie je to písané pateticky. Albrightová je proste diplomatka. A bez ohľadu na to kde pôsobila a na akej pozícii je toto kniha písaná historikom. Emócie vstupujú iba keď je treba a naozaj iba v dostatočnej miere vzhľadom k tomu aké je to osobné a že sa to týka priamo aj rodiny spisovateľky. A hlavná myšlienka, ktorá mi v hlave rezonuje je hodnotenie minulosti a činov z minulosti. Z perspektívy súčasnosti by sme nikdy nemali byť sudcami ľudských činov, ocitnúť sa v situáciách, ktoré sa v minulosti stali by sme možno sami boli prekvapení ako by sme my konali. Osviežujúca kniha! A sakra, nechcela som, ale tých 5 hviezd dám.

08.04.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Opäť veľký hype okolo skutočne priemernej knihy. Príbehov z Hollywoodu už bolo mnoho a dokonca tie pravé príbehy hercov sú oveľa šokujúcejšie než tento.
Povrchné, pričom by sa z námetu dalo vytĺcť viac, vôbec nie až tak napínavo budovaný príbeh ako by mohol byť, celá tá motivácia o krytí veľkej lásky podivná a málo uveriteľná, no a aj ten koniec vyšumel akosi doprázdna.
To si už ozaj radšej prečítam životopis Marylin Monroe, Joan Crawford alebo Elizabeth Taylorovej...
A celé to LGBT je tam preto, že momentálne je to trendy a autorka to ešte zabije venovaním dcére, aby sa nenechala zlomiť patriarchátom a potom ďakuje skvelému manželovi.
Ehm,... Aj preto sa autorke nabudúce vyhnem oblúkom.

21.03.2023 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Veľmi zaujímavo poňatá kniha a dobre sa čítala, mala hlboké myšlienky a postava Atikusa je vykreslená tak, že každý bude dúfať, že v živote stretne toho svojho.
Len si myslím, že to slovenský čitateľ neocení.
Prostredie, kde sa odohráva totiž zohráva veľmi významnú úlohu v tejto knihe a človek cez oceán to dostatočne nezažil.
Okrem toho je nosná téma knihy najmä podľa mňa detstvo a nie súdny proces.
Takže každý je pripravený na inú knihu, než ňou v skutočnosti je.
V Amerike je určite povinným čítaním, čo chápem vzhľadom k téme, ale aj tá alegória je tak hlboko a vyznenie šité pre ľudí z juhu Spojených Štátov, že pre rekreačného čitateľa bude veľmi nedoceňovanou.
Ja sama som v rozpakoch ako ohodnotiť a idem to uzavrieť teda tak, že "rozpačité" je asi to správne slovo pre túto knihu a dávam silné 3 hviezdy.

19.03.2023 3 z 5

Tajný vejár Tajný vejár Lisa See

Autorka používala veľmi krásny poetický jazyk, pekné metafory a celkové vykreslenie celej kultúry je veľmi živé.
Aj keď druhá vec je, že v modernej dobe sa veľmi ťažko číta o kultúre, kde sa ženy bez slov podriaďujú svojim mužom.
A tu tak trochu končí pre mňa tá pridaná hodnota knihy, lebo postavy sú pre mňa trochu nedostatočne vykreslené a nedokázala som sa s nimi stotožniť tak ako by som sa mala.
Nedokázala som sa vžiť ani do jednej a ani jedna ma emotívne nejak nezasiahla.
Je to veľká škoda, lebo tento príbeh by si to zaslúžil.
Okrem toho postavy prechádzajú premenou, ktorá je tiež ťažkopádne uchopená a prejde bez nejakého hlbšieho vplyvu na čitateľa.
Možno je to tým, že je to autorkina prvotina a vôbec to nie je zlá kniha, ale na to aby ma emocionálne rozložila a stala sa úplne nezabudnuteľnou, takou teda nie je.
Určite ale stojí za prečítanie.

08.03.2023 4 z 5

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Nečakala som také sklamanie vzhľadom na hodnotenia tu na Databáze. Nevládala som to dočítať, preto ani nehodnotím.
Bola to len a len červená knižnica zasadená do reálií starovekého Grécka.
Celá kniha boli ufňukané ódy na Achillea a jeho stalking, keď ho presúvali hore-dole, aspoň tak bolo po stranu asi 120, kde som to definitívne vzdala.
Nezaujímavé, nezáživné a iba kvôli pár metaforám by som štýl písania ani len nenazývala poetickým.
Z môjho pohľadu veľa kriku pre nič a autorke sa už vyhnem.

28.02.2023

Duna Duna Frank Herbert

Fantasy a sci-fi sú žánre, ktoré nie sú primárne v mojom hľadáčiku. Hlavný dôvod je ten, že sú to vytvorené, cudzie svety, ktoré majú vlastné zákonitosti, ktoré treba postupne odkrývať. Toto nie je práve niečo čo by mi úplne vyhovovalo, pretože sa strácam v deji. Pre mňa ideálne fantasy a sci-fi je, keď je druhý svet najprv vysvetlený aspoň krátko a ak nie, počas deja sa niektoré veci aspoň dovysvetlia.
A našťastie, Duna je taká.
Veľmi zaujímavé mocenské ťahanice,intrigy, zaujímavé filozofické úvahy a našťastie to aspoň sčasti vychádza aj z reálneho sveta, takže za mňa jedno z najlepších fantasy (pardón, ale pre mňa je to viac fantasy než sci-fi) pre dospelých aké som čítala.
Avšak si veľmi premyslím kedy a či sa pustím do ďalších pokračovaní, lebo 9 dielov s premenlivou kvalitou (ako som si overovala), je predsa len veľký záväzok.

23.02.2023 4 z 5

Šarlatové písmeno Šarlatové písmeno Nathaniel Hawthorne

Nemala som až taký problém pri čítaní tejto knihy ako som sa obávala, predsa len bola napísaná, keď sa príbehy písali naozaj tažkopádne.
Čítala som ju cez čítačku a jedna veta bola niekedy aj veru cez celú obrazovku, toto určite nesadne každému.
Napriek tomu má nepopierateľné kvality a ľudská povaha je desivo nemenná aj po storočiach.
A práve tá nadčasovosť pridáva knihe právo radenie sa ku klasike.
Pokrytectvo, vina, trest, svedomie, hanba... Všetko tu má svoje zastúpenie a kniha ma niekoľko vrstiev.
A čo je najlepšie, každý si tam nájde tú svoju.
Či už postavenie žien v puritánskej spoločnosti, pokrytectvo rôznych duchovných, ktorý mnohokrát nie sú to čo kážu, pranierovanie za jednu chybu, branie zodpovednosti za svoje "hriechy", odvaha ženy...
Treba sa ku tým vrstvám prebiť cez súvetia dlhšie ako čas za ktorý sa budujú diaľnice na Slovensku, ale stojí to zato.

10.02.2023 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Dielo som si prečítala veľa rokov po tom čo som videla Kubrickovo filmové veľdielo. Pomohlo mi to pochopiť niektoré súvislosti, ktoré mi vo filme unikli alebo som na ne asi aj zabudla.
Veľmi nadčasové dielo, sci-fi pre náročnejších čitateľov, ktoré kladie viac otázok než dáva odpovedí.
Ale o tom je aj ľudská existencia, ktorej Clarke (najmä ľudskému vedomiu) dáva týmto dielom veľkú poctu.
Jedna z najlepších kníh aké som v poslednej dobe čítala a navnadilo ma na ďalšie sci-fi, ktoré nie je mojím primárnym výberom pri knihách.

31.01.2023 5 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

(SPOILER) Nuž, v prvom rade som si zistila, že to "založené na skutočnom príbehu" nie je celkom pravda, dokonca na samotnej Wikipédii. Takže len čo som sa dozvedela túto informáciu, neovplyvnená tým, že čítam aspoň sčasti skutočný príbeh, vysvitlo, že je to jeden veľký brak!
Psychologický (ne)vývoj postáv mi prišiel veľmi odfláknutý. Určite zato môže to, že s touto tematikou máme zopár naozaj dobrých a oveľa uveriteľnejších kníh (Izba).
Motivácia jednotlivých postáv bolo jedno veľké wtf.
Z veľkej časti populárnosti tejto knihy prispela doba vzniku, téma a ten nepríjemný pocit,že čosi podobné sa niekde stalo.
Okrem toho nič, až na pasáže, ktoré sa dobre čítali.
Od okamihu, čo došlo k znásilneniu a jeho ospravedlneniu obeťou som si povedala, že je to až chorý príbeh.
A jednoducho sa nemohol a ani sa nestal, bodka.
2,5 iba zato, že sa to dobre čítalo a taká tá temná gotická atmosféra podkrovia, ktorá tam sálala celý čas.
Proste je to slabo vymyslený, vyeskalovaný a napísaný príbeh a nejdem už viac písať, lebo to skončí pri dvoch hviezdičkách.

23.01.2023 3 z 5

Vražda medzi riadkami Vražda medzi riadkami Janice Hallett

(SPOILER) Najprv mi formát dosť prekážal. Zdal sa mi, že je banálny a niektorýni témami, ktorými sa ma autorka snažila naviesť niekam inam, boli očividne zavádzajúce a asi by potrebovali zručnejšieho autora. Je celkom prekvapivé v ktorom bode sa ocitne samotný zločin a dokonca sa dlho ani nevie kto bude obeťou, ale to sa mi celkom páčilo.
Niektoré veci boli nelogické a vzhľadom k citlivosti údajov ma udivuje o čom všetkom sa písali maily, na druhej strane ohľadom inej témy si tie isté postavy už dávali pozor. A to, že sa maily a nie správy písali v takých divných situáciách, keď to určite nebolo možné a s neskutočne rýchloou odozvou...
Prepojenie Afriky a divadelného súboru mi nedávalo celkom pocit toho, že sa naozaj dostatočne a presvedčivo prelínajú a niektoré linky tiež nezapadajú do obrazu, ktorý autorka vytvorila.
A mohla by som pokračovať čo všetko tam nesedelo, ALE...
Knihu som nevedela odložiť a formát, ktorý mi na začiatku nesedel ma udržiaval v napätí , konečne sa dozvedieť pravdu a koniec fakt prekvapil. Dokonca aj možnosť, že je otvorený???
Ostal mi v hlave, nabáda, aby som ho prečítala ešte raz a konečne je to krimi, ktoré mi ostalo v hlave.
Načo by som dávala napriek všetkým nedostatkom slabšie hodnotenie, keď ma to proste bavilo.

22.01.2023 4 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Feministicky ladená literatúra ešte predtým než bol feminizmus módny trend! King je majster napätia, ale čo mu ide podľa mňa oveľa, oveľa lepšie je psychológia postáv a psychické rozpoloženie človeka. To ako sa bravúrne vedel vcítiť do myšlienkových pochodov jednej (badass) ženy je na obrovskú poklonu. Mix žánrov, ale akurát vyvážený, aby poskytol silný čitateľský (v mojom prípade poslucháčsky) zážitok. 4,5 z 5!

09.01.2023 5 z 5

V zajatí geografie V zajatí geografie Tim Marshall

No trochu mám s touto knihou problém. Spočiatku som si myslela, že tých problémov bude viac, ale prvé dve kapitoly o Rusku a Číne boli poňaté naozaj skvelo. Objektívny pohľad na ich vývoj a politiku. Akosi sa vyhýba téme o ideológii, ktorá je jednoznačne iná od zvyšku sveta a ktorá určuje ich pohľad na svet, ale inak ok.
No a prišla kapitola o USA. A tam už začali pre mňa tie problémy. Autor tvrdí ako politika USA nie je "naivná", ale v ďalších kapitolách hovorí o neschopnosti pri vzťahu s Kóreou a kde sa jednoznačne ukazuje, že Amerika pri "kreslení čiar" mala tiež hlavu v oblakoch. Kritizuje kolonizáciu čo samozrejme je oprávnená kritika, ale vyhýba sa genocíde domorodých Indiánov pri obsadzovaní Ameriky, celý čas to tam viselo vo vzduchu ale nepovedalo sa to, zámer? Tá kapitola pre mňa postráda to čo prvé kapitoly majú. A názory na Čínu ako na globálneho (ne)hráča sa ukazujú ako veľmi nepravdivé. Nemyslím si, že Číne bude trvať až storočie kým sa stane globálnou veľmocou a Taiwan bude problémom a dnešok je jasným dôkazom.
Práve na týchto príkladoch sa ukazuje že autorove hypotézy sa nesplnili.
A po tretej kapitole to išlo dolu vodou úplne.
V kapitole o Afrike sa venuje asi štyrom štátom, čím vlastne nevysvetľuje nič. Od tejto kapitoly som čakala, že sa niečo dozviem. Bohužiaľ sa nestalo.
V Západnej Európe vyberá len 3 krajiny, tu mi úplne chýbal vzťah západnej Európy ku Východnej. Síce to nebol názov kapitoly a asi ani zámer, ale toto bolo najväčšie sklamanie čo sa týka nejakej pridanej hodnoty alebo nových poznatkov.
Blízky východ bol pre mňa jeden veľký chaos. Málo vysvetlené, veľmi chaoticky a znova som mala pocit, že autor len vyberá to o čom má sám prehľad a ostatné ignoruje.
Pakistan a India sú tak priemerné, znova som ale aspoň nabrala nový dych čo sa týka nových informácií a je dobre vedieť prečo má Čína záujmy s Pakistanom.
Pri Kórey je Južná Kórea spomenutá veľmi okrajovo, bolo by určite kľúčové rozanalyzovať jej vzťah smerom k Severnej Kórey. Keďže najmä ľudsky Južná Kórea rozdelením určite utrpela, ale toto je zas len subjektívny názor, keďže k tejto problematike mám toho dosť načítané a napozerané.
Pri Latinskej Amerike sa spomínajú asi 4 krajiny, kde Argentína je opäť vykreslená viac nadnesene než ukazuje súčasný vývoj. Očakávala som, že ak sa v predošlých kapitolách spomína v náznakoch komplikovaná a problematická Venezuela, keď sa konečne môžeme dostať k tomu, aby sa o nej povedalo viac, nič sa nedeje.
Arktída je fakt prekvapenie a to boli naozaj informácie o ktorých som netušila.
Suma sumárum, autor trpí trochu tým čo sám vyčíta, jeho predpovede sa v konečnom dôsledku vo väčšine prípadov neukazujú ako pravdivé a preto ho rozhodne neodporúčam ako hlavný a určite nie ako jediný zdroj tomu, kto sa o túto tematiku zaujíma.
Treba hľadať ďalej, lepšie spracované knihy s touto tematikou.
Ako úplný základný súhrn ok, ale pre ľudí čo sa zaujímajú o geopolitiku je to určite nedostačujúce.

08.01.2023 3 z 5

Vlk Vlk Samuel Bjørk (p)

Také priemerné krimi. Narýchlo ušitý záver a zopár nelogických udalostí prítomných. Okrem toho autor podkladá náznaky a jemné stopy k prípadu a potom na ne zabúda alebo si myslí, že čitateľ na ne zabudne. A zbytočne rozohratých niekoľko ďalších liniek z pohľadu iných ľudí príbeh nedotvárajú, len mätú. Okrem toho ku každej takejto postave rozoberať jej pozadie mi prišlo len ako naťahovanie. No a vyšetrovatelia boli fakt nejakí amatéri. Snáď sa v ďalších knihách tejto série polepšia, ja to ale nejdem zisťovať. Čítalo sa to ale dobre, aj najmä kvôli opisom s ktorými si autor veľa námahy nedal.

02.01.2023 3 z 5

Intimní historie od antiky po baroko Intimní historie od antiky po baroko Vlastimil Vondruška

Krátke a výstižné zhrnutie histórie o niektorých oblastiach a veciach z každodenného života o ktorých sme doteraz nevedeli Veľmi sa páčil svižný štýl autora, ktorý najmä pri historických témach ja potrebujem - veľa detailov ma uspáva. Jediné čo by som vytkla je asi usporiadanie kapitol, po zaujímavej časti o sexe a veľmi vtipnej o ľudských potrebách sa to ukončilo, ehm... vlasmi?! To usporiadanie je trochu ródeo, ale to je asi jediná vec čo mi vadila. Určite si pozriem aj ďalšie knihy autora.

30.12.2022 4 z 5

Stín banyánu Stín banyánu Vaddey Ratner

Presne takýto silný príbeh som očakávala od Včelára z Aleppa. Pri čítaní tejto knihy som ju s ňou veľakrát porovnávala a stavba príbehu, poetickosť, exotické prostredie a celkovo sila príbehu funguje u mňa omnoho lepšie ako pri Včelárovi. Kvôli poetickému jazyku mám rada ázijských a afrických autorov a tu to bolo využité presne tak ako to mne sedí. K tomu sa primiešala neskutočná ľudská tragédia pod vládou Červených Khmérov a ja som nadšená ako dlho nie z knihy s podobnou tematikou. Klobúk dolu pred autorokou a jej prvotinou.

15.12.2022 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Nerada čítam knihy, ktoré sú tak prehypované ako bola práve táto. Pri jej čítaní som ale každého začala chápať a meniť názor. V prvých dvoch tretinách knihy. Prišla záverečná tretina a ja som prevracala oči. Ide o to ako si autorka vybrala tú ľahšiu cestu ako knihu a celú kriminálnu zápletku ukončila. Mala som pocit, že čítam filmový scenár a nie knihu. A práve tá posledná tretina rozhodla o hodnotení a o tom, že niektoré nelogickosti knihe neodpustím. SPOILER: Odkiaľ sa vzala tá dobrosrdečnosť právnika a hlavne kto ho zaplatil, keď bola tak švorc? Prečo počas súdneho procesu celá komunita, ktorá ju tak neznášala, stála zrazu pri nej? Pri obvinení z vraždy?! Tate počas 4 rokoch na vysokej škole nespoznal nikdy inú ženu?! Prečo Tateov otec len tak zmenil názor? Kedy sa stihol vybudovať vzťah medzi Kyou a jej redaktorom? A keď tam bol vzťah, dozvieme sa to až pri súdnom procese?! Toto všetko by mi nevadilo, keby tých nelogickostí autorka nenaložila lopatou na záver. 3,5 z 5 a to najmä kvôli sľubne rozohranej prvej časti knihy o osamelej dievčine z močiara.

03.12.2022 3 z 5

Spev vtákov Spev vtákov Christy Lefteri

Ja chápem tú alegóriu, ktorú autorka na konci vysvetľuje a o čom podľa jej slov mala kniha byť. Len škoda, že nemá potenciál uchovať vašu pozornosť. Mám s ňou rovnaký problém ako so Včelárom z Aleppa. Vynikajúco rozohraný príbeh s peknou poetikou sa postupom času vlečie, nudí a rieši úplné banality, ktoré až rozčuľujú. Akoby autorka nemala nosný dej na ktorom by príbeh pokračoval. Samotné to pátranie po zmiznutej je tragikomické, postava, ktorá chce zistiť informácie o nezvestnej sa dookola vypytuje tých istých ľudí či ju nevideli,lebo čo ak klamú? Iná postava chce tiež zistiť pravdu, ale ani sa nemá k tomu, aby si ona sama prečítala denník zmiznutej. Ku koncu som trpela a tie stránky preletela, aby ma to vlastne ani len po rozuzlení nerozložilo tak ako to autorka mienila. A týmto žiadnej jej ďalšej knihe nedám šancu.

27.10.2022 2 z 5

Místa, kde jsem plakala Místa, kde jsem plakala Holly Bourne

Napriek názvu a teda tomu, že sa dalo čakať, že sa to bude diať som sa nevedela preniesť cez ufňukanosť hlavnej hrdinky. Tieto Young adult knihy obchádzam a veru mi to len pripomenulo prečo. Oceňujem zvrat v polovici a o čo sa kniha snaží, ale na to by musela byť oveľa lepšie spracovaná ohľadom vykreslenia hlavnej postavy a vzťahov okolo nej - kamaráti, rodičia a Alfie. Väčšia hĺbka by príbehu neuškodila najmä pri tejto téme a možno by to som dala aj lepšie hodnotenie. Uznávam ale, že už nie som cieľová skupina pre koho je kniha určená. Vzhľadom na hodnotenie by som očakávala viac a nie vyšumenie do prázdna.

22.10.2022 1 z 5

Všeobecná teória zabúdania Všeobecná teória zabúdania José Eduardo Agualusa

Svižný a trochu náhlivý dej, ktorý je náhlivý najmä preto, že to mal byť filmový scenár. Mala som ten istý problém ako s knihou Cop. Trochu som sa v tom strácala a na väčšiu prehľadnosť v deji by bolo treba trochu dôslednejší popis deja. Aspoň teda pre mňa. Rozhodne zaujímavý počin a oceňovala som exotické prostredie, avšak oproti iným autorom a podobným knihám bola táto kniha tou slabšou verziou. Silnejší priemer.

16.10.2022 3 z 5