Všeobecná teória zabúdania

José Eduardo Agualusa je výraznou osobnosťou súčasnej angolskej literárnej scény a po portugalsky písanej literatúry. V pestrej mozaike príbehov čitateľom približuje dejiny Angoly prostredníctvom Ludo, ženy, ktorá sa v predvečer nezávislosti Angoly vracia do svojho bytu. Medzi múrmi starého domu prežije tridsať rokov, živí sa zeleninou a holubmi, spáli nábytok, aby sa zohriala. Okolitý svet však neustále prevniká do jej úkrytu, raz ako hlasy z rádia či rozhovory z vedľajšieho bytu, inokedy pri pohľade z okna na prenasledovaného muža alebo tajomný odkaz priviazaný k vtáčej nohe. Všeobecná teória zabúdania je podmanivý román, ktorý ľahko vtiahne do víru pohnutých ľudských osudov v čase radikálnej spoločensko-politickej zmeny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419240/big_vseobecna-teoria-zabudania-lMD-419240.jpeg 49

Vydáno: , Slovart (SK)

Teoria Geral do Esquecimento, 2012

Kniha Všeobecná teória zabúdania

Dani25
30.10.2020

Útla kniha, ktorá ti stihne popísať rôzne životy ľudí aj históriu Angoly. Pre mna prekvapenie. Siahla som po nej náhodou v knižnici a dobre som urobila.

zuzulique
06.06.2020

Nech mi niekto ešte raz povie, že sa čítaním beletrie človek nevzdeláva a neučí sa nové veci. Ja som pred touto knihou sotva niečo tušila o Angole a jej boji o nezávislosť. Hneď som zapínala internety a študovala. Tabula rasa, tak sa cítim veľmi často, s pribúdajúcimi knihami v kategórii "read," ešte menej vzdelaná ako predtým.
Príbeh prepletený osudmi viacerých postáv vo niekoľkých vrstvách, sa zlieva v jednom jedinom, ktorý je nemenej dôležitý ako história celého národa.

"Netrápte sa už. Vďaka omylom sa stávame lepšími. Možno bude treba len zabudnúť. Mali by sme sa cvičiť v zabúdaní."

netopýr088
13.01.2020

Nádherný príbeh o sile odpustenia, plný afrických mýtov a čarov. Zaujímavé, ako sa môžu stretnúť veľké dejiny celého jedného národa v jedinom človeku, ktorý sa nadovšetko pred nimi snaží zamurovať a zabudnúť.