Šarlatové písmeno

Román o ženě, která se provinila proti puritánským zvyklostem a za to byla zavržena společností. Její dramatický osud je zasazen do Ameriky poloviny sedmnáctého století. Do prostředí prvních kolonií, kde se touha po ideální společnosti začala pomalu drolit v prach. Strhující příběh Hester Prynnové je svědectvím o síle ženy, o lásce a hříchu, o době, kdy se rodila dnešní Amerika....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126574/sarlatove-pismeno-u2i-126574.jpg 3.252
Vydáno, Československý spisovatel

The Scarlet Letter, 1850

Kniha Šarlatové písmeno

HoneyH

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Vypravěč záměrně nedodává všechny detaily. Osud ženy je vykreslen na pozadí puritánské kolonie v Novém světě v Americe. Kniha je překvapivě čtivá (alespoň pro mě byla) a lze ji aplikovat i na dnešní společnost a její principy, především úzkoprsost. Čteno i v orginále i v překladu.

niki-chan

Na čtení trochu těžší, ale jinak velmi zajímavý dobový příběh o puritánství a narušení pořádku. Hodně mě zaujalo, jak velmi se liší kniha od filmu.

LenkaAK

Číst to bylo utrpení. Zdlouhavé, kostrbaté. Ale protože to patří mezi nejvýznamnější klasická díla americké literatury, chtěla jsem to zvládnout. V tomto případě je lepší seznámit se s filmovou verzí. Uf.
Ovšem! Samotný děj z 2. poloviny 17. století ukazuje silně puritánskou - konzervativní - zabedněnou - pokryteckou! společnost nových amerických osadníků, která tvrdě odsoudí ženu za nemanželské početí dítěte. Hester nechce uvést jméno otce a je společností krutě ostrakizovaná. V knize jsou dobře vyjádřeny emoce hlavních hrdinů, snaha zbavit se viny, najít odpuštění, vnitřní boj... Tohle je ta zajímavější část.
Ale, nemohl by to někdo přepsat?

Honey0105

Abych pravdu řekla, tak se mi na knize nejvíce líbila závěrečná slova od pana Zdeňka Vančury. V tu chvíli jsem si říkala, že kniha měla určitě zajímavý dopad na začínající americkou prózu.
K samotnému příběhu vlastně ani nevím, co napsat. V některých ohledech určitě zajímavé, ale vlastně mě příběh vůbec neoslovil. Největším utrpením bylo přelouskat úvod z celnice. Ráda v knihách hledám něco nevšedního a ukrytého, ale tady mi to nešlo. Špatně se to četlo, příběh se táhl. Nezasáhl mě ani konec. Teď jsem jedině ráda, že už mám dočteno.

Alienor

Pre mňa je Šarlátové písmeno hlavne štúdia duševného stavu človeka síce nepotrestaného spoločnosťou, ale dobre si uvedomujúceho svoje zlyhanie, dusiaceho sa svojou vlastnou neschopnosťou prijať zodpovedajúci trest a pokaziť si život, ale aj túžbou zbaviť sa viny a dosiahnuť vykúpenie. Z tejto perspektívy Hester obišla najlepšie, lebo aj keď jej poníženie v podobe písmena na jej hrudi bolo všetkým viditeľné, jej svedomie sa týmto očistilo a ona bola dostatočne silná na to, aby to prijala, vydržala a pretvorila v niečo úctyhodné.

Karča.K
19.12.2019

Zajímavá sonda o tom, co vše může způsobit nemanželský štych.

Danka22
10.11.2019

Je to klasika, takže se to nečte nejsnadněji ale stojí to za to si přečíst. Nejen kvůli splnění povinné četby, ale protože nahlédnete pod pokličku doby, kdy se cizoložstvi trestalo hodně zvláštním způsobem. A navíc, co s člověkem dokáže udělat špatné svědomí. Mně se to líbilo ????

Lesandi
27.10.2019

Nuda až k zbláznění, ale chápu to, je to přecejen 19. století. Chtěla jsem ji přečíst, abych si ji odškrtla, ale byl to boj. Vlastně by mě nikdy nenapadlo ji číst, až když jsem viděla film Easy A. No, alespoň vím o čem to je (a nejenom z wiki nebo databáze).

Piková dáma
Piková dáma