bernadeta9876 bernadeta9876 komentáře u knih

Šachinšach Šachinšach Ryszard Kapuściński

Ejha! Takto toto bolo veľmi zaujímavé ale o to náročnejšie čítanie!
Richard si jednoznačne získal moju pozornosť a určite mám chuť vyhľadať si jeho ďalšie knihy.
Popisovanie jeho zážitkov a iných udalostí v Iráne malo veľkú silu.
Práve preto som si tak obľúbila reportáže, dokážu otvoriť oči ako máločo.
A k tomu všetkému Kapuscinski dodáva úvahy o moci, sile ľudu a nevyhnutnosti revolúcie práve v čase, keď je naozaj potrebná.
Zároveň má táto revolúcia veľmi horkú príchuť, napokon asi ako každá.
Mala som zimomriavky, žasla som a opäť sa dozvedela niečo iné a smutne skonštatovala, že pre niektoré krajiny je zmena z jedného extrému do iného extrému.
O to zvláštnejšie si je to uvedomiť po všetkých tých cestovateľských podcastoch, ktoré počúvam a kde sa všetci zhodujú na iránskej pohostinnosti a inteligencii ľudí tam žijúcich a v zahraničí študujúcich.
Nuž, Irán je zrejme plný kontrastov, len neviem či ho niekedy chcem navštíviť.

04.04.2024 5 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Veľmi milá, jednoduchá jednohubka, ktorá pobaví a umožní vydýchnuť.
Avšak nič viac to nedáva, čo som vlastne ani nečakala.
Videla som seriál (All the Creatures, Great and Small) a kniha bola ešte vtipnejšia.
Vlastne k tomu ani nemám viac čo dodať, príjemné osvieženie, ale zas žeby to nejak extra pohlo mojím svetom, to nemôžem povedať.
Príjemné anglické prostredie, moje milované zvieratá a vtipné vidiecke postavičky sú niečo čo proste tomu dodávalo predsa len štipku niečoho viac,... Ale len štipku.
3,5 z 5.
P. S. : Čítané v slovenčine s názvom Keby tak vedeli hovoriť.

18.03.2024 3 z 5

Zmizelá apatykářka Zmizelá apatykářka Sarah Penner

(SPOILER) Veľmi som rada, že som si túto knihu pôvodne nekúpila, keďže by som sa k nej už viac nevrátila.
Trpí neduhmi prvotiny ako: slabé rozprávačstvo, zvláštne motivácie postáv (to akí boli všetci dobrí voči neznámej žene) , to odhaľovanie pravdy bolo veľmi kostrbaté a hlavná hrdinka mala iba šťastie (na Gaynor napríklad), autorka podľa mňa nevedela dosť dobre a pútavo viesť príbeh.
Je to škoda, lebo tá zápletka bola dosť zaujímavá, lenže všetko bolo tak veľmi predvídavé, že počas celej knihy ani raz neprišiel moment prekvapenia.
Okrem toho kopa nelogických vecí ako napríklad vedenie záznamov o vlastnej trestnej činnosti a kopa iných veľmi podkopávali príbeh a uberali mu na uveriteľnosti. Však tie postavy boli debilné a ani sa nesprávali na svoj vek (Eliza).
Škoda, bol to čistý priemer a 2,5 z 5 hlavne zato, že chvalabohu tam nebola žiadna nosná romantická linka.

09.03.2024 2 z 5

Neortodoxná Neortodoxná Deborah Feldman

Wow! Ja vždy žasnem nad tým, že náboženský fanatizmus môže až takto prerásť. Ani sa mi nechcelo veriť, že sa toto môže ešte stále diať v 21. storočí.
Obdivujem odvážnu pani autorku! Nielen pre to ako ma oboznámila s pre mňa úplne neznámou židovskou kultúrou, ale aj pre jej kroky do neznáma, čím dúfam nespoilerujem, ale aj obálka knihy to hovorí.
Vôbec som knihu nebrala ako fňukanie, treba však povedať, že občas tú frustráciu bolo cítiť.
Ja sa ale vôbec nečudujem. Akože, áno, literárne to bolo trochu kostrbatejšie a autorka sa zrejme ešte hľadá, čo sa týka štýlu písania, ale ako prvotina a zároveň takáto intímna sonda do vlastného života je to super!

01.03.2024 4 z 5

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

Klasika... na ktorej sa ale podpísal zub času.
Ak sa mladé ženy v tej dobe správali ako hrdinky tejto knihy, feminizmus bol nevyhnutná záležitosť budúcnosti.
Hrdinky boli umrnčané, ufňukané, rozmaznané a povrchné. To som naozaj nečakala, že ani s jednou sa nebudem vedieť stotožniť.
Ťažko by som si to vedela predstaviť aj keby som knihu čítala ako mienená cieľovka.
To Jane Austenová mala väčší nadhľad a sympatickejšie postavy.
Som sklamaná a toto je naozaj ten výnimočný prípad, že je film (rok 2019) lepší ako kniha.
2,5 s tým, že kedysi dávno som čítala Veľké ženy a tie na mňa urobili lepší dojem.
Toto bolo strašne ťažkopádne, staromódne a naivné. Úplne ju nezatracujem, ale rovnako s čistým svedomím neviem ani odporučiť.

19.02.2024 3 z 5

Ženy, ktoré zostali Ženy, ktoré zostali ​Magdaléna Rojo

Zaujímavá kniha! Možno nie tak silná ako som čakala, že bude, určite však stojí za prečítanie.
Trochu vytrhnuté z kontextu (ale samozrejme je to veľmi subjektívne) mi prišli kapitoly o Indii a o svadbe v Mexiku.
Pôsobilo to skôr dojmom popisu samotnej kultúry ako takej než o kultúre migrácie.
Paradoxne mi najsilnejšie kapitoly prišli z Rumunska a Slovenska, než tie zahraničné, asi preto, že s tými sa najlepšie "zžilo."
Som veľmi rada, že sa o ženách a hlavne tých silných napísala aj takáto kniha.

09.02.2024 4 z 5

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

Ani som nemala pocit, že čítam Dunu.
Nebolo to také ezoterické a filozofické a viac zamerané na dialógy než vnútorný svet postáv či intrigy celkovo.
Síce som ani Duny predtým nepovažovala za najlepšie knihy aké som čítala, avšak autorský jazyk som oceňovala a jednoznačne som to radila k nadpriemerným sci-fi/fantasy.
Tu to však absentovalo. Autor akoby počas písania knihy strácal dych a zameranie len na dve postavy (Duncan a Leto) ma utvrdzovalo v tom, že zápletka tejto časti na toľko strán bolo akosi málo.
No proste najnudnejšia Duna a dúfam, že ďalšie časti budú lepšej kvality.

27.01.2024 3 z 5

Anjel nad Teheránom Anjel nad Teheránom Gina Nahai

Tento príbeh bol spočiatku naozaj veľmi pekný. Náznak magického realizmu, exotické prostredie Teheránu, to všetko bolo rozohraté veľmi pútavo.
Lenže potom to bolo ako na húsenkovej dráhe, raz hore, raz dole...
Niektoré motivácie postáv boli ťažko uchopiteľné ba až zbytočne prešpekulované.
A ten zvyšok pôsobil potom dosť nesúrodo a rozbito.
Takže škoda, že hlbší dojem táto kniha nezanechala, pritom potenciál to malo.
Zrejme to bola prvotina, inak si to neviem vysvetliť.
Napriek tomu to určite nebolo horšie ako priemer a niektoré pasáže boli veľmi zaujímavé. Paradoxne pre mňa to boli tie časti, ktoré sa venovali ostatným členom rodiny než Roxane a Lili.
3,5.

14.01.2024 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

(SPOILER) Tak toto bola vážna téma, preto škoda, že jej chýbal hlbší ponor. Autorka kĺže po povrchu, no neponára sa. A vzhľadom k tunajším komentárom hlavne teda ženským (čo rozhodne nie je chyba) je zjavná cieľová skupina, ktorú sa autorka touto knihou snažila osloviť. V podstate je to príbeh lásky a rodiny zasadený do komunistického Rumunska. Okrem toho je písaná celkom jednoducho a prečítate ju jedným dychom, čo ale nemyslím až tak pozitívne. Príbeh plynie rýchlo a akosi nemáme čas zžiť sa s motiváciami hlavných postáv.
Nehovoriac o tom, že niektoré veci očividne nedávajú zmysel.
Napríklad to donášanie na syna veľvyslanca - po tom ako umrel bunu, nebol vydierateľný a informácie prinesené po tejto skutočnosti sú absolútne mimo,keďže pôvodný úmysel ako ho donútiť k donášaniu boli lieky pre neho. Okrem toho sa hlavný hrdina veľmi hrá na bystrého, ale ani raz sa nepresvedčil, či lieky k bunu dorazili?A záverečné rozuzlenie ma teda neprekvapilo. Ja som to tušila skoro od začiatku a musím povedať, že to pripisujem autorkinej nezručnosti na odvrátenie mojej pozornosti iným smerom.
Škoda, Ruta, asi už neprekonáš svoju prvotinu. A tým, čo sme o komunizme počuli a niektorí aj zažili je toto slabý obraz doby o ktorom si sa nás snažila presvedčiť, že je dôveryhodný.
Napriek tomu sa to dalo prečítať, prinútilo ma to doštudovať si materiál o komunistickej dobe v Rumunsku, ale je to len slabý priemer. Som sklamaná.

25.12.2023 3 z 5

Pieseň domova Pieseň domova La Vyrle Spencer

(SPOILER) Síce svetielko na konci tunela v tomto žánri, ale veľmi slabé svetielko. V rukách zručnejšieho autora by to mohlo byť oveľa lepšie, lebo námet to bol zaujímavý.
Lenže celkový príbeh je naivný a slabo graduje. Keď sa nájde stratený syn, tak sa pozornosť zameriava na to ako sa s tým vysporadúva manželka (inak, veľmi detinsky) a nie na to, aby sa budoval teda ten vzťah s ním? Bozk súrodencov bol veľký krok vedľa, keďže potom v konečnom vyznení to ani nemuselo byť. A tak celkovo všetko to bolo nesúrodené a nedotiahnuté, ale ako som už spomínala, tak, ehm, v rámci žánru klenot? :-)

19.12.2023 2 z 5

Časy zo second-handu Časy zo second-handu Světlana Alexandrovna Alexijevič

Ťažko je mi byť pri čítaní tejto knihy objektívna. Bola to ťažká téma a väčšinu času som bola naozaj nahnevaná. Nie na Svetlanu a ani na to, že mi odpovedá na otázky, ktoré ma odjakživa zaujímali a opäť vo forme, ktorá ma baví.
Som nahnevaná na "sovietskú náturu" ako takú a na nepoučiteľnosť "veľkého ruského" národa. Tá ich ufňukanosť mi riadne pílila nervy. A o tej nepoučiteľnosti ani nehovorím. To vzývanie Stalina a pochvaľovanie komunistického režimu, lebo: "treba spraviť poriadok" je pre mňa, porevolučné dieťa, nepochopiteľné. Prežili lágre a udavačstvo a veľký stranícky príslušníci mysleli v závetoch skôr na Stranu než na rodinu, olizovali kamene, nech nie sú hladní,... Napriek tomu bolo vtedy lepšie. Jediné pozitívum čo môžem konštatovať je, že náboženstvo sa naozaj držalo na uzde a bohužiaľ po tomto "uvoľnení" došlo k nábožensky ladeným konfliktom (Arménsko, Azerbajdžan). Toto bol prípad aj v Juhoslávii.
Všade spomínané ruské utrpenie a sklamanie z kapitalizmu je citeľné a možno by sa dalo pochopiť, ale keď rovnaká garnitúra čo bola predtým vládne opäť a môže ešte viac kradnúť nie je asi chybou kapitalizmu ako takého, ale vákuom, ktoré vzniklo po prevrate a absolútnou absenciou politickej opozície. Veď akoby sa to aj dalo, všakže?
A tým je vysvetlené prečo Rusko speje tam kde speje a čas ukáže, kde to celé skončí.
Lebo totiž krajina, ktorá potrebuje diktatúru, aby si tam spravila poriadok a absolútne postráda akúkoľvek sebareflexiu vo svojej vlastnej histórii... Uvidíme.
Je mi veľmi ľúto ruských žien.
A ja ďakujem Svetlane za túto osvetu a dopĺňam si v knižnici ďalšie jej dve chýbajúce knihy, keďže sa zdá, že sa definitívne pasovala za moju obľúbenú autorku reportáží a jej výraz "homo sovieticus" by sa mal ustáliť.

17.12.2023 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Veľmi pekná kniha!
Tak ako aj autorkin jazyk a príbeh. Je to krutá realistka, ale to ako popisovala dej mi veľmi sadlo.
Jediné čo by som vytkla je, že autorka mohla trochu viac nasmerovať v historickom kontexte, čo sa ale dá samozrejme ospravedlniť aj mojou totálnou nevedomosťou o danej skutočnosti. Vôbec som nevedala, až kým som knihu neprečítala, že nejakí Nemci v Rusku boli.
Väčšia výčitka však smeruje k zbytočným odbočkám od príbehu ku Stalinovi a asi aj Leninovi. Naozaj ma nezaujímalo ako hral biliard.
Okrem týchto v podstate maličkostí môžem povedať, že som mala do činenia s jednou z najzaujímavejších autoriek súčasnosti.
4,5 z 5!

03.12.2023 4 z 5

Stratený muž Stratený muž Jane Harper

Super krimi! Takto si predstavujem vyšetrovanie a postupné odhaľovanie skutočností.
A to som dávala taký pozor pri čítaní, že som to odhalenie aj tušila už asi 40 strán pred koncom čo mi ale vôbec neubralo na zážitku.
A prostredie austrálskej pustatiny kde sa to odohráva a veľmi výrazne vplýva na dej je veľkým bonusom.
Pre mňa je austrálske vnútrozemie veľká neznáma aj napriek cestopisom, ktoré pozerám, takže to malo aj pridanú hodnotu a nové poznatky.
A nechcem ani viac písať o dojmoch z knihy, nech nepokazím čitateľský zážitok niekomu ďalšiemu.
Ale čo chcem povedať je, že to bolo výnimočné krimi a bodaj by všetky boli takéto!
A že do Austrálie sa budem báť ísť...

19.11.2023 5 z 5

Naši iní Naši iní Olesia Jaremčuk

Opäť zaujímavá reportáž od Absyntu. Čítať tieto zaujímavé, aj keď naozaj ťažké ľudské príbehy ma veľmi baví.
Nie je to možno až tak odosobnené ako by mohlo byť, zároveň si myslím, že v kontexte dnešných dní to nevadí, práve naopak.
Treba si to prečítať a uvedomiť si rozmanitosť Ukrajiny a vlastne celej Európy.
Nikto v Európe nemá príslušnosť len k jednej národnosti a dosť sa rozostiera aj hranica "kto je čí" a aj ja toto píšem z pohľadu maďarskej Slovenky s pravdepodobnými nemeckými predkami.
A uvítala by som podobnú reportáž zo Slovenska!
A idem na ďalšiu absyntovku...

17.11.2023 4 z 5

Všem sráčům navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět Všem sráčům navzdory aneb Válka, o které nechcete nic vědět Jan Urban

Som veľmi v rozpakoch... Vojna v Juhoslávii je téma o ktorej treba rozprávať, nielen kvôli minulosti, ale aj aby sme sa podobnej vojne v budúcnosti (aj napríklad kvôli Kosovu) vyhli.
A práve toto je tiež vojna, ktorá nami určite pohla, nakoľko sa odohrávala veľmi blízko a svojou brutalitou bola až neuveriteľná. Nehovoriac o tom ako sused vraždil suseda a páchali sa rôzne zverstvá.
Lenže spôsob akým o tomto hovorí tento autor sa mi nie príliš pozdáva.
Celý čas je nasratý, čomu sa dá rozumieť, len sa mi cez to dalo ťažko preniesť, keďže neuvádza všetky argumenty.
To, že zabŕda do zahraničnej politiky je ok, ale väčšiu váhu pripisuje českej diplomacii, ktorá aj keby nebola natoľko ignorantská by zrejme priebeh vojny až tak nezvrátila.
Rovnakou mierou kritizuje Rusko aj USA a OSN, ale kapitola kde by to mohol najlepšie rozviesť a kde zlyhanie hlavne UNPROFORu prispelo k najväčšiemu masakru v najnovších dejinách Európy, tá je vzhľadom k jeho predchádzajúcej kritike nepochopiteľne stručná.
Pričom Srebrenica je najväčším aktom zlyhania zahraničných mocností na území iného štátu spolu s rwandskou genocídou.
Takže pardón, ale mňa nepresvedčil. Bol v teréne, tak mohol rozviesť tému aj viac než takéto zabŕdanie, kde s jeho názormi nie vždy súhlasím.
Napríklad, také to mierne popieranie konfliktov na Balkáne už pred touto vojnou. Naozaj to naplno vypuklo za Miloševiča, ale už pred prvou svetovou a dokonca za samotné vypuknutie prvej svetovej vojny mohli trenice na Balkáne a hlavne teda v štátoch, ktoré tvorili neskoršiu Juhosláviu. Balkán bol, a snáď dúfajme už teda nikdy nebude, sud s pušným prachom.
Byť tam v Sarajeve a Bosne a vidieť to všetko, určite by to na každého doľahlo.
Len práve touto knihou a svedectvom tomu autor mohol pridať väčší rozmer a nepísať až tak pod vplyvom aktuálnych emócií a viac písať o osude ľudí a o tom čo videl.
Čím jednoznačne chcem povedať, že existuje lepšia reportážna literatúra aj celkovo a aj o konflikte v bývalej Juhoslávii.

05.11.2023 3 z 5

Bahnitá pole Bahnitá pole Hillary Jordan

Neviem dať viac, než priemer. Príbeh to bol zaujímavý a naozaj sa dobre čítal, len zo začiatku mi to prišlo lepšie rozohraté než to potom pokračovalo.
Autorka má nadhľad vo veci a nič neprikrášľuje, ale v podstate ma kniha nechala dosť chladnou napriek téme o ktorej pojednáva.
A celou knihou sa aj tiahne naozaj veľká depresia.
Postavy dostatočne pokrivené a reálne a všetko to bahno bola zrejme alegória aj na ich charaktery, len...
Viac ako na priemer to nebolo v porovnaní s inou literatúrou na túto tému a ani v porovnaní celkovo s inou dramatickou literatúrou.
Bolo by to treba za mňa viac dotiahnuť.
Ale ako prvotina skvelá a autorke držím palce.

16.10.2023 3 z 5

Storočie chirurgov Storočie chirurgov Jürgen Thorwald

Ak si niekto myslí v akej ťažkej dobe to žijeme by si jednoznačne mal prečítať túto knihu.
Okrem toho, že je pútavo napísaná a vyvolala vo mne záujem o čítanie kníh zameraných na chirurgiu.
Je to odbor, ktorý sa už asi desaťročie intenzívne vyvíja a dnes už tie výskumy idú jednoznačne jednoduchšie ako kedysi, keď väčšina poznatkov boli len hypotézy a domnienky, ako napríklad existencia baktérií.
O to viac je fascinujúce, keď sa na tieto hypotézy prišlo bez moderných prístrojov, ktoré dnes veci uľahčujú.
Všetci čo uprednostňujú kadejakých šamanov a čo vehementne zatracujú tradičnú medicínu by si toto mali prečítať.
Obrovský klobúk dolu pred všetkými doktormi a chirurgmi, ktorí sú tiež len ľudia, ale stokrát viac budem veriť im než kadejakým neovereným a zaručeným zdravotným trendom!
A som rada, že dnes bábätká nemusia v pôrodniciach umierať a odstránenie slepého čreva je v podstate bežný chirurgický zákrok.
Takže, žijeme naozaj v takej ťažkej dobe?

16.09.2023 4 z 5

Knoflíková válka Knoflíková válka Louis Pergaud

Videla som film, ktorý sa mi naozaj veľmi páčil.
A aj kniha sa mi veľmi páčila, boli to pekné spomienky na detstvo. Okrem toho, detstvo v Európe, takže sa s tým zžívalo lepšie než keby to bol napísal Američan, Austrálčan alebo Arab.
Lenže je to veľmi chlapčenský pohľad na vec a nejako som sa nad to nevedela povzniesť.
Naozaj príjemná kniha a pekne popísané detstvo, ale niečo mi bráni vo vyššom hodnotení.
P. S.: Niektoré veci popisované v knihe by dnes neprešli. Predstavte si tie problémy so sociálkou.

31.08.2023 3 z 5

Kto je bez viny Kto je bez viny Liane Moriarty

Celá premisa tejto knihy a následky toho akože veľkého "odhalenia" respektíve udalosti, ktorá každého zmenila a mala vplyv na postavy je tak neskutočne slabá, až sa čudujem autorke, že to dala na viac ako 400 strán!
Toľko vaty by bolo na niekoľko matracov! Bolo to nezaujímavé, mdlé, nudné a neskutočne otravné. Ako žvásty ľudí, čo nemajú čo povedať a nemajú žiadne problémy.
To boli presne všetky postavy v knihe.
Ani jedna nebola sympatická.
Triler to nebol, psychologický román to nebol, aj keď mám pocit, že sa o to snažil, napätie absolútne nič.
Teraz keď čítam červenú knižnicu, tak som zvyknutá na braky.
Len mi príde, že tá červená knižnica sa na nič nehrá, preto knihy, ktoré sa tvária na viac než sú, tie sú horšie.
Takže tu som pri hodnotení naozaj veľmi prísna.

30.08.2023 1 z 5

Muž pre Stormy Muž pre Stormy Joan J. Domning

Hlúpostička ako hrom, ale tie hlavné postavy boli aspoň trochu sympatické. Príbeh jednoduchý ako vždy a nie moc zaujímavý ani prekvapivý, ale aspoň tak veľmi nerozčuľoval. Bola síce naivná, ale zo zatiaľ prečítaných "knižiek na opaľovanie" bola táto asi zatiaľ naj. 1,5.

27.08.2023 2 z 5