bernadeta9876 bernadeta9876 komentáře u knih

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Tak toto bola jedna z najoriginálnejších zbierok poviedok, ktoré som čítala! Ted Chiang v nej skĺbil fyziku, matematiku, filozofiu, náboženstvo, biológiu a to všetko tak, že to spolu ladí perfektne. Každá poviedka ma donútila zamyslieť sa a skladať klobúk pred prehľadom autora. Všetko spolu vytvára veľmi ľudské príbehy. Chápem to nadšenie každého a idem si zháňať autorovu ďalšiu knihu.

12.10.2022 4 z 5

Ramzes - syn svetla Ramzes - syn svetla Christian Jacq

Číta sa to dobre, má to spád a veľa deja. Avšak práve to mi trochu vadilo, bolo to celé akosi unáhlené, dialógy tam lietali takou rýchlosťou, až som asi v polovici stratila niť kto čo povedal. Prijala by som viac opisov, keďže to vyzerá tak, že sa autor vyzná v egyptskej histórii. A práve tá pridaná hodnota toho historického pozadia mi trochu chýba. Boli to iba intrigy a putovania. Čakala som trochu viac. 3,5 z 5.

10.10.2022 3 z 5

Trochu oheň, trochu voda Trochu oheň, trochu voda Andrej Bán

O vojnu v Juhoslávii sa intenzívne zaujímam, mám nasledované dokumentárne filmy a aj seriály k tejto téme.
Preto aj túto knihu hodnotím dovoľujem si povedať ako niekto kto už vedel o Vukovare, Srebrenici a počul o všetkých tých politických vodcoch a generáloch.
Z tohto hľadiska mi preto chýba viac tej faktografie a keď aj sám autor spomína, že sa zameriava na pár príbehov o jednotlivcoch, príde mi to veľmi kĺžuce sa po povrchu.
Oceňujem obsiahlu kapitolu o Kosove, o ktorej toho viem najmenej a ktorým to celé začalo a "skončilo".
Len ak by som to čítala ako niekto pre koho je to nová téma, táto kniha by mi o celej komplikovanosti a komplexnosti bývalej Juhoslávie toho veľa nepovedala.
O Srbsku, Chorvátsku, Bosne a Macedónsku je toho povedané veľmi málo.
Odvažujem sa dokonca povedať, že kapitola o Macedónsku je taká krátka a všeobecná, že je aj zbytočná.
Nehovoriac o kapitole o migrantoch, ktorú ani netuším prečo sa dostala do tejto knihy.
Ak by autor každú krajinu rozobral podrobnejšie a nejako priamejšie pomenoval aj národnosti jednotlivých ľudí čo hovoria svoje príbehy bolo by to prehľadnejšie.
Trochu som sa strácala a za najlepší naďalej považujem dokument od BBC Smrť Juhoslávie.
Moja prvá priemerná Absyntovka.

30.09.2022 3 z 5

Planéty Planéty Brian Cox

Veľmi krásna a poučná kniha! Na obrázky sa nebudete vedieť vynadívať, dozviete sa veľa nových faktografických vecí,ale vôbec nie sucho napísaných. V každom odseku som cítila aj veľkú pokoru k obrovskej sile vesmíru.
Autori skladajú klobúk nielen pred planétami a ich niekedy aj zaujímavejšími mesiacmi, ale aj pred bádateľmi, ktorí dokázali venovať roky aj desaťročia výskumu vesmíru. Je to totiž iná vedná disciplína ako všetky ostatné.
A ešte je to aj okorenené citátmi o ľudstve.
Odporúčam každému, aj tomu koho až tak nezaujíma vesmír... Po tejto knihe určite bude.

30.09.2022 5 z 5

Ruské denníky 1916 – 1927 Ruské denníky 1916 – 1927 Galina Nikolajevna Ďurjagina

(SPOILER) Recenziu píšem pár minút po prečítaní, takže moje dojmy sú veľmi čerstvé.
Takže, celá kniha bola jedna konštantná depresia. Čítala sa nesmierne ťažko a veľmi sugestívne opisuje to, ako si revolúcia pojedla svoje vlastné deti. Veľmi desivé svedectvo o jednej ére po ktorej prišla ešte horšia éra! Kniha bude vo mne ešte dlho doznievať.
Bolo neskutočné, ako sa autorka napriek všetkému zlému snažila vidieť v živote aj to pekné, aj keď by sa krása v porevolučnom Rusku hľadala neľahko. Klobúk dolu pred autorkou a mám chuť prečítať si ďalšie jej knihy.
(Spoiler: veľmi ma mrzí, že som nezistila ako to dopadlo s členom rodiny a trochu ma mrzela trochu tá ignorancia k osudu tohto člena rodiny, aspoň sa mi tak zdalo na konci knihy, celé sa to ukončilo akosi náhlivo, aj keď je nefér vyčítať to, keďže bola kniha písaná denníkovou formou).

24.09.2022 4 z 5

Super vysvetlenie o málo prebádanej no pritom tak dôležitej oblasti života. Poučilo ma to, ostala som spokojná keď som si reflektovala svoj spánkový režim ale zároveň aj znepokojená, koľko to ľuďom trvalo priznať, že 8 hodinový spánok je životne dôležitý. A idem si ja pospať

11.08.2022 4 z 5

Herbář aneb Od anděliky k žindavě Herbář aneb Od anděliky k žindavě Jaroslava Bednářová

Veľmi pekne spracovaný herbár. Áno, má aj drobné nedostatky - ilustrácie nie sú úplne presné, respektíve bylinky, ktoré som pozbala sa až tak nepodobajú na seba v tomto herbári. Ale pre mňa ako bylinkárku, úplnú začiatočníku sú tam stručne popísané informácie - recepty ako bylinku spracovať, jej popis, kde ju nájdem, ako ju sušiť a jej benefity. Pre mňa má táto kniha všetko čo som od nej čakala, dokonca aj viac Jedna z troch kníh, ktoré mám doma a ku ktorej sa vraciam.

14.07.2022 5 z 5

Jazyky světa Jazyky světa Jozef Genzor

Som veľmi rada, že práve táto kniha je od slovenského autora. Objemná, krásna obrázková faktografia a povinnosť pre všetkých čo milujú jazyky! K tejto knihe sa vždy rada vraciam keď si chcem zopakovať nejaké vedomosti.

16.06.2022 5 z 5

Svet plný farieb Svet plný farieb Eva Woods (p)

Veľmi som váhala s hodnotením. Je to pekná kniha s peknou myšlienkou, čisto ženská verzia Predtým než som ťa spoznala. Len to s ňou bolo raz hore a raz dole. Jasne že je to dosť klišé a celú polovicu knihy aj bolo a postavy mi raz boli sympatické a raz nie. Takže som sa nevedela úplne ponoriť. Ale tá druhá polovica to zachraňuje. A nakoniec to predsa nebolo až také presladené ako mohlo byť. Takže tesne, ale 4 *.

13.06.2022 4 z 5

Jíst Buddhu Jíst Buddhu Barbara Demick

Autorka knihy o Severnej Kórei opäť nesklamala. Klobúk dolu pred jej mravenčou prácou ku ktorej sa na konci knihy aj priznáva. Takto má vyzerať skutočná novinárska reportáž - fakty a zdroje, žiadne hodnotenie alebo moralizovanie. V budúcnosti budem sledovať ďalšie knihy tejto odvážnej novinárky. Opäť mi rozšírila obzory a opäť som rada, že žijem v demokratickej spoločnosti.

27.05.2022 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Videla som film, ktorý sa mi veľmi páčil a Irvinga považujem za najlepšieho amerického spisovateľa. Má bizarné postavičky, vykresľuje miesto, kde sa dej odohráva veľmi hodnoverne a realisticky, kde cítim atmosféru toho miesta. Avšak,... Ak si porovnám Pravidlá muštárne s Modlitbou za Owena Meanyho, druhá spomenutá kniha má o dosť navrch. Preto len 70 %.

11.05.2022

Kým vychladne káva Kým vychladne káva Toshikazu Kawaguchi (p)

Kniha ma veľmi sklamala. Príliš skratkovitá a povrchná na to, aby zanechala nejaký hlbší dojem. Ani jeden príbeh ma nezaujal a po prečítaní knihy som ani nemala pocit, že som vôbec nejakú čítala! A to som sa tak tešila na "japonskú atmosféru", ktorá v knihe bude. Nestalo sa.

01.05.2022 1 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

No tak toto bola tá ťažšia literatúra! Tolstoj je úplný znalec ľudskej psychiky. Bravúrne dokázal zachytiť nálady a myšlienkové pochody postáv. Niekedy sa mi až nechcelo veriť v akej dobe sa to odohráva, keďže paralely so súčasnosťou sa dali nájsť už z 19. storočia.
Je to krásny mnohovrstový román, ktorý sa venuje filozofii, náboženstvu, hľadaní seba samého (Levin), ale aj strate seba samého (Anna).
Okrem zaujímavých pasáží tam boli samozrejme aj také, ktoré ma zabíjali - časti o kosení, poľovačke, dostihoch. Tam som sa musela premáhať so svojou pozornosťou. To ale asi patrí k dobe vzniku románu.
Okrem toho je to aj celkom vzácny náhľad na ruskú spoločnosť z dôb minulých. Celé to historické pozadie malo pre mňa výpovednú hodnotu navyše.
Veľmi pôsobivé dielo a právom sa radí ku klasike a myslím, že Rusku by sa zišlo viac takýchto Tolstojov.

27.04.2022 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Tak toto bola kniha s veľmi hlbokou myšlienkou. Výborne sa čítala, bola veľmi realistická s postavami zo skutočného života. Vlastne červená knižnica, ale tá najlepšia možná ktorú kedy v živote prečítate.

17.04.2022 4 z 5

Ostrov bez pamäti Ostrov bez pamäti Jóko Ogawa

Čakala som od tejto knihy oveľa viac. Jazyk je síce poetický a zápletka zaujímavá, ale čím ďalej príbeh plynie tým viac má logických dier a stáva sa nudnejším. Moja predstava o knihe na začiatku bola, že to bude kritika totalitnej spoločnosti, ale nakoniec to bolo o pamäti a spomienkach. To vyznenie je bez akejkoľvek údernejšej myšlienky. Po prvých asi päťdesiatich stranách som to len pretrpela a čítala dosť nasilu. Myslím si, že škoda potenciálu.

16.04.2022 1 z 5

Touhy Džendeho Džongy Touhy Džendeho Džongy Imbolo Mbue

Kniha začala trochu naivne a príliš ružovo a obávala som sa, že bude tak aj pokračovať. Zhruba v dvoch tretinách to však chytilo druhý dych a prišlo mi to aj reálnejšie. Áno, možno ten dôvod hrdinov presťahovať sa do Ameriky nie je motivovaný útekom pred vojnom alebo nejakým závažnejším dôvodom než je ten, aby mohli jesť v Mekáči a kupovať Gucci kabelky, ktoré v Kamerune nie sú . Niekedy to totiž tak vyznievalo a trochu ma to rozčuľovalo, aj preto som rada za zvrat, ktorý nastal a pridal na vážnosti a dráme celej knihe. A práve vďaka tomu sa vyšvihlo u mňa hodnotenie nahor. Úplne som sa nevedela zžiť s Neni, tie jej myšlienkové pochody najmä ku koncu ma vyslovene štvali. Nakoniec som rada za túto knihu, pretože mi pripomenula prečo mám tak veľmi rada knihy afrických a ázijských autorov - sú totiž úplne iné aj kvôli ľuďom o ktorých píšu a s iným pohľadom na svet.

06.04.2022 4 z 5

Apáka a mamáka Apáka a mamáka Koloman Kocúr (p)

Pri čítaní tejto knihy som sa každou minútou ocitla v mojom detstve. Rovnako som vyrastala pri starých rodičoch, ktorí neboli ani Slováci ani Maďari, ale niečo medzi tým Slovné prekáračky mi pripomínajú každý ich dialóg. Takže hodnotenie je melancholické a sentimentálne. No pri malej a útlej knižočke ako je táto je pridaná hodnota knihy aj tak pre tých, ktorí prežili niečo podobné so starými rodičmi. A o to ide a knižka sa ani netvári, že by chcela byť niečo viac, len milé osvieženie a spomienka. A ja ďakujem, že som aspoň takto mohla byť s nimi.

27.03.2022 4 z 5

Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Černobyľská modlitba (kronika budúcnosti) Světlana Alexandrovna Alexijevič

Veľmi silná kniha. Ťažké čítanie no na druhej strane aj veľmi potrebné práve v dnešných časoch. Nielen ako svedectvo o zlyhaní jedného režimu a desivá pripomienka toho, aby sa to neopakovalo, no zároveň je to aj brána do "sovietskej mentality".

25.03.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Jedno veľké sklamanie. Začalo to veľmi sľubne a pokračovalo veľmi nudne. Hlavná postava nesympatická, človek by čakal, že po 300 prežitých rokoch sa dá z naivity vyrásť. No správať sa ako nezrelá pubertiačka po všetkých tých historických udalostiach? To mi nevychádza... Henryho príbeh mi nakoniec prišiel aj zaujímavejší ako jej,... po tom ako som sa donútila knihu prečítať celú. Bolo to veľmi rozťahané a s množstvom vaty. Škoda toho...Námet sľuboval viac než červenú knižnicu s nejakým tým nádychom fantasy.

20.03.2022 1 z 5