Herbář aneb od anděliky k žindavě

Již od vynálezu knihtisku v 15. století se nejrůznější herbáře, bylináře a knihy lékařské těšily velké oblibě a hned vedle Bible byly součástí domácností a rodinného dědictví. Zdobily je stále dokonalejší ilustrace, které se v průběhu 18. a 19. století staly díky malířské a tiskařské technice opravdovými uměleckými díly. Z obdivu ke starým herbářům, z úcty k pozorovacím schopnostem předchozích generací vznikl i Herbář aneb od anděliky k žindavě. V knize ožívá na mistrných vyobrazeních 161 bylina využívaná v tradiční medicíně k léčení. Vedle estetického zážitku přináší kniha řadu zajímavých rad, tipů a praktických doporučení, učí léčivky poznávat, sbírat a užívat, snaží se probudit hlubší zájem o vlastní fyzické i psychické zdraví v souladu s přírodou. Součástí publikace jsou přehhledné tabulky: co, kdy a jak sbíráme, použitelné recepty i mnohdy bizarní úryvky ze starých herbářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266777/herbar-aneb-od-andeliky-k-zindave-ML9-266777.jpg 4.531
Příroda, zvířata, Zahrada, Encyklopedie
Vydáno, Fortuna Libri (ČR)

Kniha Herbář aneb od anděliky k žindavě

viviann
08.07.2020

Miluju bylinky, tento herbář jsem si pořídila, protože obsahuje mojí nej - pelyněk. Pár bylinek mi tam schází, ale nevadí...

hu_87
27.05.2020

Úžasný.

lucinkaV
28.02.2020

Tento herbář byl "láska na první pohmat" líbí se mi nažloutlé listy z papíru který není křídový, působí tršičku staře. Líbí se mi nákresy bylin. Přehledné tabulky kdy co sbírat. Různá upozornění, typy i recepty.

DavidGreňa
28.01.2020

Celkom pekná kniha. Pri každej bylinke je aj jednoduchý postup na prípravu. Bylinka je vierohodne nakreslená. Farby rastlín sú trošku iné ako v skutočnosti.Ale inak kniha prehľadná. Obsahuje základné bylinky o ktorých popisuje kedy a čo sa z nich zbiera a načo sa používa.

Miro.slav
09.06.2019

Takto nejak si predstavujem herbár! Kniha je zvládnutá naozaj perfektne, prevedenie je luxusné, informácií je tak akurát. Každá dvojstrana je venovaná jednej byline. Okrem krásne prevedenej ilustrácie byliny a popisu, je tu takmer vždy dáky recept čo a ako z byliny pripraviť, nachádza sa tu aj zmienka zo starých spisov a herbárov, čo sa o bylinke tradovalo v minulosti, prehľadne je zobrazená doba zberu rozličných častí rastliny. Naozaj famózny herbár.

Ale...

Veľké mínus má kniha za to (spoiler), že tu vôbec nenájdeme takú tradičnú a dosť využívanú rastlinu, ktorou je repík!!!

cernydrak
19.10.2018

Snad můj nejoblíbenější herbář. Má krásné ilustrace, je přehledně strukturovaný - člověk snadno najde, co potřebuje.

showes
16.02.2018

Skvělá kniha.Krásná.Přehledná a o bylinkách napsáno vše ,co je třeba :-D Určitě si ji v knihovně ponechám

jana.hud
12.12.2017

Velice zajímavá a praktická kniha.
Má jediné mínus z mé strany a to, že úplně nesedí zobrazení barvy bylin. Možná je to způsobeno tím, že obrázky jsou na jemně žlutém podkladu.