Touhy Džendeho Džongy

Kamerunská spisovatelka Imbolo Mbue podepsala v roce 2014 na Frankfurtském knižním veletrhu s nakladatelstvím Random House vydavatelskou smlouvu dosahující sedmimístné dolarové hodnoty na svou prvotinu Touhy Džendeho Džongy. Frankfurtský knižní veletrh je jedním z největších světových knižních veletrhů a Touhy Džendeho Džongy je jedna ze dvou knih, na které tam byly v tom roce podepsány velké smlouvy pro nejnadějnější autory. Román, jehož vydání v originále se plánuje na jaro 2016, je součástí imigrantské literatury, která se začíná v Americe prosazovat. Jeho děj začíná v roce 2007 v New York City. Vyprávění se soustředí na postavu západoafrického imigranta, jehož jméno je v titulu knihy a který získá zaměstnání řidiče u vysoce postaveného výkonného pracovníka banky Lehman Brothers. Džendeho rodina se brzy sblíží s rodinou jeho zaměstnavatele - Džendeho manželku záhy zaměstná jeho žena - a obě rodiny se propadnou do chaosu, když v roce 2008 dojde ke krachu banky. Podle Davia Ebershoffa z Random House je kniha napsána "se stejnou mírou inteligence, empatie a talentu". Agentka Susan Golombová, která podepsala vydavatelskou smlouvu, píše, že "v příběhu vystupují nejkrásnější a nejsvěžejší postavy, s jakými je možné se v beletrii z poslední doby setkat", a poznamenává, že Mbue popisuje každou postavu "s veškerým jejím optimismem, touhami a zklamáními". Golombová věří, že "Mbue bude patřit k nové generaci afrických autorů, která byla právě objevena"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287396/touhy-dzendeho-dzongy-XNb-287396.jpg 4.134
Vydáno, Kniha Zlín

Behold the dreamers, 2016

Kniha Touhy Džendeho Džongy

Jizi
13.05.2019

Veselý přebal ukrývající neveselý obsah podaný tak inertně a tendenčně, že touhou Jitky J. bylo zhruba od poloviny dostat se co nejrychleji na konec - aneb jak praví manžel mé kamarádky: "Ty psací stroje jsme jim do Afriky fakt neměli vozit."
Pochopím, proč dílko kamerunské emigrantky vydají ve Státech, ale proč proboha něco tak nezajímavého vyjde v překladu do češtiny, mi zůstává záhadou.
Džende Džonga je - a teď překvapení - Kameruňan, který přijíždí do Států splnit si svůj americký sen. Nemá vzdělání, nemá peníze, nemá co nabídnout, ale to nevadí. Po čase, kdy tvrdě pracuje a chová se - tak jako všichni Afričani v knize - naprosto čestně a slušně, hotový Mirek Dušín, za ním přijíždí manželka Neni a syn Liomi. Doma v Kamerunu se neměli nijak zvlášť dobře, ale ani nijak špatně, nicméně kdo by nechtěl jíst u mekáče a nakupovat v supermarketu? Džende získává místo řidiče u boháče z Wall Streetu - tak a teď otázka pro vnímavé, jaký ten člověk asi bude? Jaká bude jeho žena? Jaký bude jejich život?
Samozřejmě! Jsou povrchní, nemyslí na rodinu, ona pije a bere léky, on je furt v práci a jezdí za děvkama, starší syn se vzbouří a jede meditovat do Indie, mladší je furt s chůvou a ANO, u Neni a Džendeho mu je nejlíp, protože ONI jsou ti hodní, ti skromní, ti čistí, ti se správnými hodnotami. Bože.
Zápletka je v zásadě nulová, postavy reagují ploše a toporně, to, že někteří Afričané mluví jako masabob, byť ve Státech žijí desítky let a jiní (ano, naše ústřední dvojice) jsou jak Oxford Dictionary (byť angličtina není jejich rodná řeč), to je další věc...
Takže ne, je to sice miloučké jako prd jednorožce, špatní lidé dojedou na svou špatnost a napraví se, hodní lidé dopadnou dobře (a jejich špatnosti jsou vlastně omluvitelné), ale je to obalené úmorným blebleble a usmažené totálně do mrtva.

janinca
31.07.2017

Zajímavá sonda do života imigrantské rodiny v USA.

Marcela52
28.11.2016

Velmi dobře napsaný román o každodenním životě imigrantů výstižně zachycuje nelehkou cestu za "americkým snem". Džende Džonga emigruje z afrického Kamerunu do New Yorku, aby zajistil své rodině lepší budoucnost. Přestože se mu zpočátku podaří najít dobrou práci, jeho sny se začnou rozplývat, když ne vlastní vinou o tuto práci přijde. Zjistí, že jeho sen o dobrém životě v emigraci stojí na vratkých základech a on musí učinit jedno ze svých nejtěžších rozhodnutí. Prvotina kamerunské autorky odhaluje čtenáři vtipným a svižně napsaným příběhem, který ani chvilku nenudí a zároveň vás donutí k zamyšlení, jak je těžké si najít své místo ve společnosti, která je zcela jiná, než na kterou jsme zvyklí. Všichni řešíme otázku, kde a jak žít, aby měl život smysl a Džende Džonga na to po strastiplné pouti také přijde...

jakub9312
07.10.2016

"Matka mě poprosila, abych ji přivezl razr, aby měla nejhezčí telefon ze všech kamarádek, se kterýma chodívá na pole. Neptej se mě, proč si bere mobil na pole. Není tam signál. Viděla razr v jednom nigerijským fimlu a chce ho taky."
---
"Rodina je všechno, jsem si jistý, že už to taky víte."

PetK
26.09.2016

Už to psal kolega přede mnou, ale napadlo mě téměř to samé - taková moderní imigrantská pohádka... Příběh je poměrně nekomplikovaný, což mi ale nijak zvlášť nevadilo. Občas jsem, jako správná zápaďácká holka, skřípala zuby nad ženskou a mužskou rolí v Kamerunu, ale to je problém můj, ne knihy :-) Zase je dobré vidět, jak to chodí jinde. Měla bych jedinou výtku. Jako by mi chyběl finální zlom, vyvrcholení, katarze... Proto dávám 4 hvězdičky. Nechci spoilerovat, takže k tomu víc neřeknu. Přečtěte si to sami. Hezky to odsýpá.
PS: Na konci knihy je slovníček "afrických" výrazů. Uděláte určitě dobře, když ho objevíte dřív než já, tedy až když dočtete až k němu :-D

Jana_Hlus
01.08.2016

Růžovo-šedivá obálka a pomalý rozjezd knihy na mne ze začátku působily dojmem, že se jedná o pohádku pro dospělé o tom, jak chudý kamerunský imigrant v USA ke štěstí přišel. Ale to jsem se teda hodně spletla. Příběh jde hodně do hloubky, ukazuje snahu Džendeho obstát v životě v New Yorku, uživit svou ženu a děti, vybojovat zelenou kartu a zajistit svým dětem lepší život, než by je čekal doma. Situaci však zkomplikoval pád banky Lehman&Brothers a sen se pomaličku rozplýval. Autorka skvěle propracovala charaktery obou Afričanů - Džondeho i jeho ženy, čemu se však dá uvěřit jen ztěžka je bezvadný charakter a lidumilství Džendeho šéfa - jednoho z vysokých představitelů vedení Lehman&Brothers, který na čtenáře působí jako americké dvojče Mirka Dušína. Ale celkový dojem z knihy je velmi dobrý, díky ní jsem si uvědomila, že je někdy možná lepší, když se sen nesplní, aby se z něj nakonec třeba nestala noční můra.

bflm
17.07.2016

Milé překvapeni, skvělá kniha, vřele doporučuji! Děj se odehrává v nedávné minulosti a čtivě popisuje touhy a sny dvou rozdílných světu (bohatých Američanů, kteří mají zdánlivě vše, o čem kdy snili a chudých emigrantů bojujících o americké občanství, kteří o splnění svých snů teprve bojují) . O tom, co jsme schopni pro naplnění svých cílů ochotni udělat i neudělat. A přivedou nás naše touhy ke štěstí? Kniha, ke kterou nemohu dostat z hlavy :-).

Belatris
17.06.2016

Velmi příjemné překvapení, obrovský potenciál, výtečně zachycený osud imigranta. Imigrant jako člověk, a ne číslo ve statistice/položka v poplašných zprávách. Chystám se napsat obsáhlejší recenzi, ale nemohla jsem si odpustit vložit sem alespoň tento výkřik nadšení pro ty, kteří se právě teď rozhodují, jestli si knihu koupí nebo ne.
Osobně bych po ní nesáhla - témata Afriky a Asie si dávkuji opatrně a musím k nim sbírat odvahu. Jde o vkus, o "chuť" jejich kultury, mentality atd. Do knihy jsem se tedy pustila spíše s odhodláním a zvědavostí, ale velmi záhy mě strhl živý styl vyprávění, dobře vystavěné postavy a hlavně jsem ocenila absenci propagandy. Vše důležité si člověk vyvodí z chování postav (Američanů i afrických imigrantů) a toho, co jim život hází do cesty, ať je to příjemné či nepříjemné. Silná kniha o snech, o snaze změnit život svůj i své rodiny, o americkém snu a jeho verzích pro všechny barvy spektra.
Obyčejně si vybírám knihy, které budou brousit intelekt, kladou roztodivné otázky a staví na troskách toho, co na předchozí stránce zbořily. Ovšem tohle je nesmírně příjemná odbočka do veskrze lidského příběhu plného všech emocí, které denně žijeme, byť jsou naše okolnosti jiné. Všichni máme sny a všichni chceme žít lépe. (Hm, onen původně zamýšlený krátký výkřik se mi trochu natáhl...)

Skleněný pokoj
Skleněný pokoj