Touhy Džendeho Džongy

Kamerunská spisovatelka Imbolo Mbue podepsala v roce 2014 na Frankfurtském knižním veletrhu s nakladatelstvím Random House vydavatelskou smlouvu dosahující sedmimístné dolarové hodnoty na svou prvotinu Touhy Džendeho Džongy. Frankfurtský knižní veletrh je jedním z největších světových knižních veletrhů a Touhy Džendeho Džongy je jedna ze dvou knih, na které tam byly v tom roce podepsány velké smlouvy pro nejnadějnější autory. Román, jehož vydání v originále se plánuje na jaro 2016, je součástí imigrantské literatury, která se začíná v Americe prosazovat. Jeho děj začíná v roce 2007 v New York City. Vyprávění se soustředí na postavu západoafrického imigranta, jehož jméno je v titulu knihy a který získá zaměstnání řidiče u vysoce postaveného výkonného pracovníka banky Lehman Brothers. Džendeho rodina se brzy sblíží s rodinou jeho zaměstnavatele – Džendeho manželku záhy zaměstná jeho žena – a obě rodiny se propadnou do chaosu, když v roce 2008 dojde ke krachu banky. Podle Davia Ebershoffa z Random House je kniha napsána „se stejnou mírou inteligence, empatie a talentu“. Agentka Susan Golombová, která podepsala vydavatelskou smlouvu, píše, že „v příběhu vystupují nejkrásnější a nejsvěžejší postavy, s jakými je možné se v beletrii z poslední doby setkat“, a poznamenává, že Mbue popisuje každou postavu „s veškerým jejím optimismem, touhami a zklamáními". Golombová věří, že „Mbue bude patřit k nové generaci afrických autorů, která byla právě objevena“....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/287396/big_touhy-dzendeho-dzongy-XNb-287396.jpg 4.249

Vydáno: , Kniha Zlín

Behold the Dreamers, 2016

Kniha Touhy Džendeho Džongy

amaenium

Další skvěle napsaná kniha z pera afrických autorů. Touhy Džendeho Džongy jsou poutavým příběhem kameruňana, jenž se vydává za bezchybnou vizí Ameriky, od které očekává lepší život. Průběžně ale začíná vidět i jinou tvář Ameriky, než o které snil a potkává se s realitou. Příběh se odehrává v New Yorku a na pozadí můžeme sledovat hospodářskou krizi, kterou svět v roce 2008 prošel. Kniha je skvělá v tom, že nepřikrášluje a ačkoliv konec knihy není zrovna to, co si hrdina představoval, i tak se mu podařilo zajistit svoji rodinu - i když za jiných podmínek. Skvěle se tak ukazuje důležitost úhlu pohledu. Knihu bych jistě doporučila.

Acnaj

Knížku jsem si zvolila kvůli výzvě a nelituji... Čtivá a ze života, žádné extra přikrášlování jakože nakonec se stane zázrak atd...

bernadeta9876

Kniha začala trochu naivne a príliš ružovo a obávala som sa, že bude tak aj pokračovať. Zhruba v dvoch tretinách to však chytilo druhý dych a prišlo mi to aj reálnejšie. Áno, možno ten dôvod hrdinov presťahovať sa do Ameriky nie je motivovaný útekom pred vojnom alebo nejakým závažnejším dôvodom než je ten, aby mohli jesť v Mekáči a kupovať Gucci kabelky, ktoré v Kamerune nie sú . Niekedy to totiž tak vyznievalo a trochu ma to rozčuľovalo, aj preto som rada za zvrat, ktorý nastal a pridal na vážnosti a dráme celej knihe. A práve vďaka tomu sa vyšvihlo u mňa hodnotenie nahor. Úplne som sa nevedela zžiť s Neni, tie jej myšlienkové pochody najmä ku koncu ma vyslovene štvali. Nakoniec som rada za túto knihu, pretože mi pripomenula prečo mám tak veľmi rada knihy afrických a ázijských autorov - sú totiž úplne iné aj kvôli ľuďom o ktorých píšu a s iným pohľadom na svet.

Daura

Tak pokud tahle kniha někomu přijde nezajímavá, nechci vědět, jak nezajímavý život má ten daný recenzent. Asi tak.

Já jsem knihomolka do morku kostí. Táto kniha je skvělá.
Jakožto imigrantka jsem se s postavami velmi ztotožnila, navíc se mi líbilo, že i když kniha mohla být klidně kvalitní telenovelou, autorka nevklouzla do žádných podobných kolejí. Jde o fascinující příběh Afričanů, kteří dostanou natlučeno Americkým snem. Je to velmi přesné, výstižné a velmi oceňuji všechny emoce, které člověk při snaze o zapadnutí do nové společnosti přežívá, jsou skutečně autentické.
Navíc je příběh velice čtivý, všech 400 stran mělo pro mě obohacující charakter a nakonec dokonce přišli i slzy (které se naposledy u knihy ukázaly v záři 2021 - Bože, tu Anna).
Prostě jsem moc ráda, že mě ke knize navedla čtenářská výzva a určitě vím, že si ji v budoucnu přečtu znova. Fakt srdcovka.
Chápu, že pokud nejsou v knize vlkodlaci, zbraně, drogy a kvanta sexu, některé lidi to prostě nezaujme. Takový je svět.
Mimochodem, jak tady dole někdo kritizuje, že hlavní hrdinové jsou jak Oxford Dictionary, tak jenom připomenu, že Neni je z bohaté africké rodiny a Džende vždy mluvil jednoduchou angličtinou, navíc bylo v knize řečeno, že nosí u sebe neustále slovník. Ale když už teda někdo chce kritizovat, mohl by knize věnovat alespoň trochu své pozornosti. Tož asi nic.

alkazemka

"Touhy Džendeho Džongy" je taková ta knížka skoro na jeden nádech. Obdivuji, když je příběh odvyprávěný svižně, zábavně, dojemně a přitom bez zbytečného patosu.
V porovnání dvou zcela odlišných světů - bohaté Ameriky, zosobnění životního snu a nevzdělané Afriky zdánlivě bez vize a budoucnosti, s nerovnoprávným postavením žen, zdaleka nevychází "vyspělý" západ ve všem vítězně. No jo, holt nic není jen černé, nebo bílé a nemám teď na mysli barvu kůže.

"Když jsem byla mladá, otec mi říkal: Jednoho dne pochopíš, že jsi žena a neměla bys toho tolik chtít; jako bych měla být prostě se svým životem spokojená, i když to není takový život, jaký chci."

"Kdo ví, jaký manželství mají. Lidi v téhle zemi mívají divný manželství. To není jako u nás doma, kde muž může dělat, co uzná za vhodný, a žena ho následuje. Tady je to obráceně. Ženy řeknou mužům, co chtějí, a muži to udělají, protože prý šťastná manželka, šťastný život. Je to hrozně legrační společnost."

osman111
03.09.2021

Obálka a název se povedly, vše ostatní bylo zklamání. Vyobrazení jednotlivých postav bylo velice slabé. Jednoduše lidé z Kamerunu byli nositeli dobrých vlastností, američané těch špatných. Když ke špatně napsaným postavám přičteme nulový děj, nemůže jít o skvělou knížku.
Jsem zklamaná a znuděná. Za mě ne.

Jizi
13.05.2019

Veselý přebal ukrývající neveselý obsah podaný tak inertně a tendenčně, že touhou Jitky J. bylo zhruba od poloviny dostat se co nejrychleji na konec - aneb jak praví manžel mé kamarádky: "Ty psací stroje jsme jim do Afriky fakt neměli vozit."
Pochopím, proč dílko kamerunské emigrantky vydají ve Státech, ale proč proboha něco tak nezajímavého vyjde v překladu do češtiny, mi zůstává záhadou.
Džende Džonga je - a teď překvapení - Kameruňan, který přijíždí do Států splnit si svůj americký sen. Nemá vzdělání, nemá peníze, nemá co nabídnout, ale to nevadí. Po čase, kdy tvrdě pracuje a chová se - tak jako všichni Afričani v knize - naprosto čestně a slušně, hotový Mirek Dušín, za ním přijíždí manželka Neni a syn Liomi. Doma v Kamerunu se neměli nijak zvlášť dobře, ale ani nijak špatně, nicméně kdo by nechtěl jíst u mekáče a nakupovat v supermarketu? Džende získává místo řidiče u boháče z Wall Streetu - tak a teď otázka pro vnímavé, jaký ten člověk asi bude? Jaká bude jeho žena? Jaký bude jejich život?
Samozřejmě! Jsou povrchní, nemyslí na rodinu, ona pije a bere léky, on je furt v práci a jezdí za děvkama, starší syn se vzbouří a jede meditovat do Indie, mladší je furt s chůvou a ANO, u Neni a Džendeho mu je nejlíp, protože ONI jsou ti hodní, ti skromní, ti čistí, ti se správnými hodnotami. Bože.
Zápletka je v zásadě nulová, postavy reagují ploše a toporně, to, že někteří Afričané mluví jako masabob, byť ve Státech žijí desítky let a jiní (ano, naše ústřední dvojice) jsou jak Oxford Dictionary (byť angličtina není jejich rodná řeč), to je další věc...
Takže ne, je to sice miloučké jako prd jednorožce, špatní lidé dojedou na svou špatnost a napraví se, hodní lidé dopadnou dobře (a jejich špatnosti jsou vlastně omluvitelné), ale je to obalené úmorným blebleble a usmažené totálně do mrtva.

janinca
31.07.2017

Zajímavá sonda do života imigrantské rodiny v USA.