bernadeta9876 bernadeta9876 komentáře u knih

Hospodyně Hospodyně Natalie Barelli

Čítala som aj lepšie trilery len čo je pravda. A hlavne oveľa lepšie napísané. Pretože toto vyzerá asi tak na prvotinu autorky... a mohla sa aj viac posnažiť.
Dobre sa to čítalo, ale žiadne napätie, vlastne dokopy nič.
A dosť často som sa v deji strácala, kde sa čo deje a ani to nedávalo zmysel, keďže sa všetko sypalo ako z rukáva a všetko bolo veľmi unáhlené.
A tým pádom aj to budovanie príbehu bolo veľmi neuveriteľné, nuž a o tom konci ani nehovorím.
Sorry, ale slabota.

26.08.2023 2 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Bolo to moje prvé stretnutie s autorom. Vybrala som si ho, nakoľko som chcela nájsť nejakú dobrú krimi sériu.
Táto to nebude...
Celý príbeh je taký absurdný, zvraty mnou nejak extra nepohli a zároveň si myslím, že autor si sám sebe spravil zle.
Ako napríklad, že to pátranie sa hovorí z pohľadu vyšetrovateľa, no zároveň nám predkladá scény, kde postava nebola a nemohla ich zažiť.
To mi prišlo naozaj celkom zbytočné, keďže neskôr o týchto udalostiach postavy rozprávali.
A potom aj toto mi vadilo: Niekto drží pištoľa a tá istá postava sa spovedá a vykecáva zo všetkého, pričom všetko okolo je jedno veľké tajomstvo. Na druhej strane si akože postavy chcú ulahodiť svedomiu, stretnú sa s novinárom, ale dokopy nič nepovedia...
Celé to vyšetrovanie tým pádom ani len nebolo vyšetrovaním. Postava sa len ocitla tam kde mala/nemala.
S autorom viac pokračovať nebudem... Čítala som oveľa lepšie zvládnuté krimi a s oveľa, oveľa pútavejším rozuzlením.

21.08.2023 2 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Je to vo svojej podstate milé a nenáročné čítanie, ale nič viac.
Po prečítaní to mnou až tak veľmi neotriaslo ako to autorka zamýšľala.
Na to by sa mohla ponoriť hlbšie...
Lebo akonáhle načrtne nejakú myšlienku akosi ju nedotiahne do konca a pritom ten potenciál tam bol.
Postavy sú milo uletené, ale majú podivné motivácie (Lucille) a celý príbeh je akýsi kostrbatý a nie až tak uveriteľný.
Čo je škoda, lebo hlavná postava je naozaj veľmi zlatý starý pán.
Ale čo z toho, keď je to len samá dobrota a pekné prázdne slová, keď celkové vyznenie je vlastne iba priemerné.

12.08.2023 3 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Nie je to čistých 5, nakoľko mi jeden "úmysel" nie celkom sedel, zdal sa prekombinovaný a na konci by sa mohlo včas uťať,takže vlastne 4,5 z 5.
Možno keby som to čítala a nie počúvala, bolo by to menej, ale predčítajúce v češtine boli geniálne a celý čas ma príbeh držal v napätí.
Fandila som aj súcítila s postavami a má to super zvraty, aj keď sa trošku dali predvídať, napriek tomu to nekazilo dojem.
Nie je tu čo veľmi vytknúť, čitateľ dostane čo chce možno aj viac a v rámci žánru jednoznačne klenot.

12.08.2023 5 z 5

Akoby si kameň jedla Akoby si kameň jedla Wojciech Tochman

Toto bolo vcelku rýchle, ale napriek tomu náročné čítanie.
Vojna v Juhoslávii pre mňa nie je úplne neznáma, ale tento pohľad na celý konflikt a na ľudí ním zasiahnutý je pre mňa nový.
Niekedy mi až rozum zastával nad brutalitou, ktoré sa v knihe opisovali, preto som ju aj nedokázala zhltnúť na jeden raz.
Bolo to silné. Trochu som sa strácala kto je kto, lebo tých mien bolo veľa a je veľmi smutné, že bohužiaľ mali podobné osudy. Uf, toto sa dialo nie tak dávno a neďaleko nás... Toto bude bolieť veľmi dlho.
Veľmi obdivujem silu tých čo prežili a asi ani nemám veľmi čo dodať, keďže táto kniha je predovšetkým o jej dopade na emócie, než o kvalite literatúry.

04.08.2023 4 z 5

Matčina hra Matčina hra Sandie Jones

(SPOILER) Táto kniha mala celkom potenciál. Bolo to celkom dobre rozohraté, aj keď motivácia okolo toho prečo hlavná hrdinka vo vzťahu zotrvávala a niektoré veci si nechala robiť, boli dosť otázne.
No a aj tá gradácia potom akosi haprovala. Nechápala som to, prečo hlavnej hrdinke vadí, že svokra jej povie či pribrala ale nájde inhalátor mŕtvej bývalej a vtedy utne a nejako sa nič nerieši. Pozvala Charlotte na rozlúčku so slobodou a nikto jej tam nepovie, aby nešla. Takže na jednej strane pasivita na druhej zbytočné rozpitvávanie maličkostí...
Ani jedna jediná postava nebola sympatická.
Napriek tomu sa to čítalo dobre, lebo to proste bolo pútavo napísané. Lenže fakt ma to štvalo, v rukách zručnejšieho autora to mohlo byť fakt dobré.
Jaj,... a ten koniec... Nedával zmysel, úplne poprel dovtedajšie budovanie deja.
Takže sa môžem tváriť šokovane a hej, prekvapilo to celé, len to nedávalo zmysel. Prečo sa na rozbitie vzťahu volala na rozlúčku so slobodou bývalá kamoška, to fakt do seba nezapadalo, keď motivácia svokry bola taká ako bola.
Takže áno, prečítať sa to dalo, aj čas pri tom celkom fajn ubehol, ale sorry, tie nelogickosti neviem odpustiť.
2,5* z 5 a za to, že je teraz uhorka, tak som zaokrúhlila na 3.

31.07.2023 3 z 5

Sběratel přání Sběratel přání Mia Sheridan

Veľmi naivný príbeh. Keď si ho porovnám s červenou knižnicou čo teraz čítam, nebadám veľký rozdiel v kvalite. Postavy až nepresvedčivo dobrosrdečné, absolútne nereálne a vážne slabá zápletka. Dokonca ani len fantasy to nebolo, len nejaký nevydarený mix, ktorý vo mne teda nenechal skoro žiadny dojem.

26.07.2023 2 z 5

Spoločné svitanie Spoločné svitanie Judy Griffith Gill

Tentoraz sa stal opak než som čakala. Viem, že ani mužskí predstavitelia týchto románov nie sú mentálni atléti, ale tento chlap bol tak neskutočne iritujúci a ufňukaný až to ani len v podobnom žánri nemalo obdoby. Zaslúžil by si poriadnu do držky...

24.07.2023 odpad!

Jiné dějiny Římského impéria Jiné dějiny Římského impéria Alexandr Tamanskij

Knihu som odložila po pár stranách. Prečo? Je to strašná amatérčina.
V prvom rade už v úvode autor vyzdvihuje prácu blogerov a "samoštudujúcch" pred prácou archivárov a ľudí čo mali reálny prístup k historickým dokumentom?
K Wikipédii sa priznáva ako ku zdroju?
Neuvádza zdroje na fotografie a vôbec nemá zoznam použitej literatúry a citácií?
A toto má byť v poriadku?
Dokáže niekto túto knihu naozaj brať seriózne?
Pretože tí, čo túto knihu dokážu brať vážne asi v živote nečítali odbornú literatúru.
Ani sa nečudujem tomu hodnoteniu.
Ak idem robiť veľký prevrat v doteraz známych poznatkoch, tak by sa to malo urobiť inak.
A možno tak ako to robia odborníci a v rovnakej schéme. Tým sa rozlišujú od seba odborníci a "kvázyodborníci" a ukazuje sa prečo výskum nemôže robiť každí a určite nie od počítača.
Keby tú knihu prečítam je to odpad ako hrom, ale nedočítané knihy nehodnotím. A rozhodla som sa, že desaťkrát radšej uprednostním plytkú červenú knižnicu pred niečím takýmto.

16.07.2023

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Ach, ten D. H. Lawrence musel byť veľmi otravný človek.
Toľko sťažností a protirečení v jednej knihe som ešte nezažila! A to je veľká škoda, lebo tá kniha bola veľmi dobre rozohratá... Ale keď prirodzenú (a na svoju dobu naozaj šokujúcu) živočíšnosť nahrádzajú samé kecy, ktoré nikam nevedú a cez ktoré si autor najskôr len niečo ventiloval, tak to celkom unavovalo. A ešte k tomu to vyzeralo, že nie úplne sa všetkému rozumie, ale napriek tomu o tom rozpráva.
Stačil by len príbeh frustrovanej ženy ochrnutého muža, ktorá sa snaží zlepšiť si život v konzervatívnej dobe. Ale zrejme to autorovi nestačilo. Čitateľovi ale určite áno... Škoda toho, toto by inak mohla byť jedna nezabudnuteľná a údernejšia kniha než to s ňou nakoniec dopadlo. 3,5

15.07.2023 3 z 5

Nejkrásnější dobrodružství Nejkrásnější dobrodružství Fayrene Preston

Aj by to bolo celkom zábavné (samozrejme čisto v rámci žánru), ale hlavná hrdinka bola, chuderka, tak neskutočne vypatlaná až som sa čudovala, že autorka to s ňou naozaj nemohla myslieť vážne!

13.07.2023 1 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Nejdem túto knihu hodnotiť, pretože podľa mňa postráda to, čo vlastne očakáva: objektivitu. A nejak som ani ja nedokázala byť objektívna ako ani Kissinger, najmä keď velebil prezidentov, ktorým on robil poradcu.
A celý čas mi niečo na knihe vadilo a to je presne to - ten americký pátos.
Nechápte ma zle, ja fandím demokracii a myslím si, že je to najlepšia forma vlády a uznávam kapitalizmus ako zmysluplnejšiu formu hospodárstva než centralizovanú.
Lenže... To ako sa Amerika pasuje za všemohúceho obhajcu morálky a slobody a akoby sa ňou zrazu iba "stala" a úplne ignoruje cestu ako k nej prišla, to mi vadí.
Lebo po toľkej kritike Európy v prvých kapitolách očakávam nejakú podobnú mieru sebareflexie aj na druhej strane. Pretože Amerika sa nestala, dlho bola anglickou kolóniou a Otcovia zakladatelia sa neobjavili len tak, prišli z Európy.
A hlavné dejiny Ameriky sa spomínajú ani nie týmto momentom, ale rokom asi 1780? A čo neuznávanie práva menšín? To čím je Amerika dnes, tak zato môže druhá svetová vojna a jej izolovanosť od zvyšku sveta - to môže za jej pokrok.
Preto bola ekonomicky a aj v rôznych iných oblastiach flexibilnejšia na zmeny. Európa, Ázia a Afrika majú históriu naspäť do období pred naším letopočtom.
Potrebujú viac času na adaptovanie sa na zmeny, ktoré Amerika diktuje.
A presne táto kniha ukazuje prečo sa ten americký tlak niektorím prieči a prečo sa pričinilo o problémy na Blízkom východe, Vietname, Kórey,...
Chápem ich víziu a je vlastne fajn, že sú idealistickí, ale nech sa kurňa aspoň oboznámia poriadne s nejakým regiónom než mu začnú niečo diktovať a snažiť sa tam niečo presadiť.
... no a po tomto všetkom si uvedomujem, že by bolo nefér dať sem nejaké hviezdičky.

08.07.2023

Volajte ma Sin Volajte ma Sin Jan Hudson

Jasne, že je to brak. Čítala som to s tým, že som vedela, že čítam brak. Na letné teplo a k opaľovaniu ideálne čítanie. Ale trochu uznávam kvality v tom, že hlavná hrdinka nebola až taká iritujúca kravka.

06.07.2023 1 z 5

Temné tajomstvá Temné tajomstvá Hans Rosenfeldt (p)

Veľmi napínavé krimi! Aspoň od toho momentu kedy sa vyšetrovanie konečne naplno rozbehne.
Ten začiatok je naozaj ťažkopádnejší a aj som to chcela vzdať, ale je dobre, že som to neurobila.
Hodnotenie v rámci žánru je určite na 4 a keby sa to od začiatku do nejakej strany cca 220 (?) ukresalo cca o polovicu bolo by to možno aj na 5.
Veľmi napínavé a ten koniec som nečakala. Príjemná jednohubka aj keď teda tú hlavnú postavu mohli vybrať trochu sympatickejšiu...
Vďaka pekne za severských autorov krimi!

04.07.2023 4 z 5

(SPOILER) Áno, Severná Kórea je veľmi zložitá a problémová krajina a normálny človek by tam nechcel žiť.
Preto sa čudujem autorke, že si na štúdium koreanistiky vybrala skôr Severnú než Južnú Kóreu.
Ale ako jedna z mála osôb to tak urobila a mala určite jedinečnú (aj keď určite nie zavideniahodnú) skúsenosť.
A práve preto by mohla z tejto skúsenosti aj oveľa viac vyťažiť než také stručné kapitoly, kde príbehy ani len neodpovedali názvu.
Nehovorí viac o príbehoch ľudí a o nich samotných, trochu sa opakuje a v niektorých situáciách ani len neprináša nič nové čo by sme zatiaľ nevedeli, respektíve netušili.
A trochu teda aj mám pochybnosti o tom, že keď tam tá propaganda funguje tak ako funguje a ona bola vlastne "turistika", že by tie poznatky mala z prvej ruky.
Skôr asi doštudované a doplnené o veci, ktoré zažila, "videla a počula".
Ale napriek tomu je to veľmi desivé a téma Severnej Kórey je veľmi zaujímavá na to, aby potiahla celú knihu, aj keď škoda, že príliš skratkovito.
To všetko ale prevyšuje záver, ktorý mi prišiel beznádejný a akosi nenachádza cestu von z takto zvráteného režimu, ktorý funguje zrejme len preto, že po páde by sa nikto nechcel starať o 26 miliónov zdevastovaných a podvyživených ľudí,ktorých by viac ako nejaký prevrat záujimalo skôr prístup k potrave.
Veľmi, veľmi smutné a ja len ďakujem, že som sa narodila v Európe!
3,5 z 5.

15.06.2023 4 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Tak toto bola jedna z najlepších kníh aké som čítala!
Mix žánrov, také živé vykreslenie Grécka, až som si skoro zbalila kufre a odcestovala a veľmi silný príbeh lásky.
Napriek tomu to nie je žiadna povrchná červená knižnica.
Tie postavy sú také úžasné a živé a ja som si každého obľúbila tak veľmi, až mi prišlo smutno po prečítaní knihy.
To, že autor nie je Grék alebo Talian ma fakt prekvapilo, pretože sa očividne vyzná nielen v geografii, ale aj jednoznačne v histórii.
Takže som sa nielen nadchýnala, ale aj som sa niečo nové dozvedela.
Veľmi dlho som z podobného žánru nebola tak nadšená ako som práve teraz a presne kvôli takýmto pocitom milujem čítanie.
Ďakujem pán autor, dúfam sa ešte niekedy stretneme.
Bez váhania a rozmýšľania za 5*!

13.06.2023 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

S Kenom Follettom to bolo moje druhé stretnutie.
Píše pútavo, zaujímavo kĺby históriu s fiktívnymi postavami, dej je naozaj svižný s intrigami, zradami, láskou...
A bolo by z mojej strany aj vyššie hodnotenie, ale na takom priestore aký využíva by som oceňovala lepšiu prácu s postavami.
Sú príliš šablónovité, čierno-biele a niektoré majú až veľmi wtf. motivácie. A že ma niektoré svojou prílišnou naivitou štvali ani nevravím. Žiadna mi nesadla a žiadnej som tak úplne nefandila. A dokonca mi niektoré prišli zbytočné (Barney).
A síce som Piliere Zeme čítala dosť dávno, tam si nepamätám takéto veľké "ale" pri čítaní a celkovom dojme.
Čiže, za mňa priemer.

06.06.2023 3 z 5

Stratený list Stratený list Jillian Cantor

Budem milosrdná k tejto knihe. Ani neviem prečo, možno preto,lebo keď je teplejšie mi takéto knihy viac pasujú a siaham častejšie po oddychovkách.
A toto napriek téme bola oddychovka.
Štýl písania je jednoduchý a ničím zvláštny, takže naozaj nie zložité čítanie.
Nie je to až presladené, iba občas a ani také patetické ako iné knihy tohto žánru.
Časť z minulosti bola fajn, časť zo súčasnosti trochu menej a samozrejme to trpí všetkými neduhmi, keď sa v červenej knižnici po niečom pátra.
A teda príliš veľa náhod na malý priestor.
Ale bavilo ma to a nebudem prísna a vzhľadom na to, že ma táto červená knižnica úplne neznechutila a bola svižná, dostala sa aspoň na úroveň priemernej literatúry.

29.05.2023 3 z 5

Pani Bovaryová Pani Bovaryová Gustave Flaubert

Porovnanie s Annou Kareninou je na mieste, aj keď mi Ema Bovaryová pripadala viac hysterická ako Anna.
A tento román jednoznačne hodnotím na základe toho, že som čítala podobný román, ale oveľa lepší.
Ema je ufňukanejšia, nerozhodnejšia, chaotickejšia a naivnejšia než jej ruská verzia.
A pri doslove, keď si čítam o Gustavovi Flaubertovi ani sa teda nečudujem.
Je nemilosrdnejší voči svojim postavám, menej filozofický voči ľudskej existencii, viac vecný, málo psychologický, no zároveň neskĺza tak do banalít, nemá také kvetnaté vety a na svoju dobu musel byť veľmi škandalózny spisovateľ.
Lenže s jeho postavami som sa tak nezžila, prišli mi niektoré veľmi čierno-biele, nie také komplexné a tento štýl písania mi veľmi nesadol.
Proste priemer... , keby som chcela byť veľmi objektívna a brala viac do úvahy dobu vzniku románu, tak možno aj za 4*, ale nie, až tak ma to nezasiahlo.

14.05.2023 3 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

(SPOILER) Toľko debilných postáv pokope sa len tak nevidí! Ak by to v reálnom svete malo prebiehať tak ako v tejto knihe, štvorica hlavných postáv by neprežila ani polhodinu. V hociktorom bode v ktorom sa konečne dostanú k vode o ňu prídu, veria cudzím ľuďom, idú do ohňa...
Vôbec celý ten príbeh autorovi nežeriem.
Je tupý, nepremyslený, postavy povrchné a ich konanie nelogické a úplne klišéovité - drsňáci verzus naivky.
Smrť ich rodinných príslušníkov nemá na nich vplyv a ani na ďalšie ich konanie.
Uf, tak toto nie, prečítala som to iba preto,lebo to bolo vo výzve.
A ten koniec tiež narýchlo zbúchaný.
Young adultu sa tak skoro opäť nedotknem.

16.04.2023 1 z 5