Kto je bez viny

Sam a Clementine vedú príjemný, veľmi rušný život. Majú dve malé dcérky, Sam práve nastúpil do vysnívaného zamestnania, bohémska čelistka Clementine sa pripravuje na životne dôležitý konkurz. Ak existuje niečo, na čo sa môžu spoľahnúť, potom sú to práve oni dvaja a ich vzťah. Clementine a bezdetná účtovníčka Erika sú staré priateľky. Stačí jeden pohľad a nemusia si nič hovoriť. Ich vzťah je však dosť zložitý, Erika bezhranične obdivuje Clementine a tej to už tak trochu prekáža. Takže keď ich Erika na poslednú chvíľu pozve na grilovačku u susedov Tiffany a Vida, na ktorú sa chystá s manželom Oliverom, Clementine a Sam neváhajú. Susedia sú zaujímaví a milí ľudia, tiež majú dcérku, a tak veria, že spoločne sa budú cítiť príjemne. Ale niečo sa prihodilo. Prešli dva mesiace a oni si stále kladú otázku: Čo by sa stalo, keby sme tam nešli? A najmä: Čia je to vina? V románe Kto je bez viny sa Liane Moriartyová majstrovsky venuje základným otázkam života: manželstvu, sexu, rodičovstvu, priateľstvu. Ukazuje, ako pocit viny dokáže otriasť zdanlivo silnými vzťahmi a ako to, o čom mlčíme, môže byť silnejšie ako to, čo robíme....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/362627/kto-je-bez-viny-SDC-362627.jpg 4.175

Truly Madly Guilty

Vydáno:, Ikar (SK)

zuzana2599
včera

Brilantní, dokonalé !! Další kniha mé oblíbené autorky, kterou jsem si parádně užívala :-) Na grilovačce u Tiffany a Vida byla tak opojná a rozverná nálada, že to jiskření a veselost se přenášela i do mých vlastních emocí. Samozřejmě, jen do té doby než .... se něco stalo.
Liane píše bravurně. S chlápkem jako Vid bych si určitě ráda zašla na večeři či na skleničku... Viďte, že i vy ?

Dousabel
předevčírem

Luxus! Musela jsem se silou vůle držet, abych nepřeskakovala stránky, abych se mohla konečně dozvědět, co se, sakra, stalo na tom grilování! Po dočtení každé knihy L.M. si říkám, že lepší už to být nemůže. A ono pokaždé může.:D Moriarty je mistrně pera a já bych si chtěla vymazat paměť a přečíst to znovu!

Gallaxy

tím nejlepší kniha této autorky. Výborně propletený děj, úžasně vykreslené postavy a to nutkání číst dál a dál :)

Kamiliana

Liane Moriarty je mou oblíbenou autorkou, přečetla jsem od ní vše, co tu vyšlo. Nicméně tato kniha je pro mě ta méně zdařilá. Na vině je zejména velice špatný překlad, na kterém lze studentům překladatelských seminářů ukazovat školácké chyby. Dalším mínusem je opakující se vzorec, který Moriarty ve svých příbězích používá. Tentokrát je výsledek těžkopádný.

mekkejla

Ne,já prostě na Liane nedám dopustit. Psychologie postav opět neskutečná (žádný 100% klaďas ani záporák) a asi jsem divná,ale mě právě "ta omáčka", která někomu připadá o ničem, hrozně baví. To,že byl nakonec i samotný příběh a zápletka skvělé už je takový bonus :-) Pořád jsem chtěla vědět,co se stalo,ale pak jsem se tak zabrala do problémů a životů jednotlivých postav,že když to vše konečně bylo řečeno,byla to jak rána z čistého nebe. Opravdu skvěle vymyšleno i napsáno.

Veronicess

Na jednej strane bola kniha zaujímavá tým, že nepovedala hneď od začiatku čo sa vlastne stalo za tragédiu a držala čitateľov v napätí. Na druhej strane mi prišla občas celkom nudná. Spisovateľka má moc pekný štýl písania, len ma nedokázala presvedčiť, aby som bola do deja dostatočne vložená a strašne chcela vedieť čo sa to teda stalo. Za mňa nič moc.

Maus

Čekala jsem od ní mnohem více, ale nebyla špatná.

Alimak7

Mě to prostě nebavilo. Bohužel. Celou dobu mě drželo u knížky, to, že jsem chtěla vědět, co se stalo v den grilování a posléze jakou úlohu v tom hrál soused. Pak nebyl důvod ani číst dál. Zbytek knihy jsem četla, co si myslí 6 postav, plytká omáčka. Ale nechci knihu zatracovat, své čtenáře si jistě najde, jen to není "můj šálek čaje". Dávám 3 hvězdičky. Dala jsem je, ale nevím, proč se nezobrazují.

tess.for

Škoda, že nelze udělit 4,5 *. Moje první knížka od autorky a měla jsem ze začátku obavy, že taky poslední. Rozjezd byl pomalejší, to neustálé "Den, kdy se grilovalo" mi přišlo jak z telenovely. Ale pak jsem se tak nějak začetla ani nevím jak. Děj není zas tak peckovení, ikdyž námět je zajímavý. Ale co mě opravdu bavilo, tak ta různorodá směsice postav, jejich charaktery, psaní z jejich pohledu, zážitky, myšlenky apod. Autorčin styl líčení mě zaujal a chystám se na další její knihu, budu ráda za doporučení.

Mikako

Prvních 140 stran pro mě bylo obtížných. Nemohla jsem se začíst, ale vlastně nedokážu říct proč, protože kniha je napsaná výborně. Naštěstí se to potom zlomilo a už jsem knihu neodložila.
Důvod výčitek mě překvapil. Celou dobu jsem čekala něco úplně jiného, ale zklamaná jsem rozhodne nebyla.
Zajímavé jsou postavy. Od začátku jsem fandila Clementine, kdežto Erika byla silně nesympatická sucharka. Clementine se mi líbila celou dobu, nějak jsem jí dokázala pochopit. Eriku jsem sice chápala taky, ale na 'chuť' jsem jí přišla až ke konci. Závěr knihy je celkově povedený, po dlouhé době se mi líbilo jak kniha končí.

Takže až na těžší rozjezd je to moc povedené :-)

Leome

Šílené výčitky jsou již mojí třetí knihou od této australské spisovatelky, četla jsem ji nedlouho po Sedmilhářkách a Manželově tajemství, a rozhodně nelituji. Podobný příběh, ve kterém se k hlavní zápletce čtenář dostane až za polovinou knihy, se nevidí moc často a tenhle je rozhodně povedený. Hlavní postavy mi přijdou pro styl psaní Moriartyové docela typické: těžko říct, zda je nemáte nebo máte rádi. Je Pam špatný člověk za to, co kvůli ní musela Clementine udělat? A je Clementine dobrá matka? a další a další nezodpověditelné otázky. Pět z pěti hvězdiček, rozhodně doporučuji.

bigben
29.12.2017

Minulá kniha se mi nelíbila, takže jsem čekala na nový příběh. Nakonec jsem byl mile překvapena, osoby i děje mi přišel celkem věrohodný a v některých postavách jsem se chvílema viděla. Doporučuji:-)

pdoubkova
29.12.2017

proste ne, tak jsem se tesila, ale kdyz se 250 stranek vubec nic nedeje, postavy jsou do jedne tak strasne nesympaticke, chovaji se jak mimoni, tak to docitate jen silou vule, je vam skoro jedno, co se tam stalo, proste je to klasicka Moriarty, se vsim vsudy, uplne to vidim zfilmovane jako pokracovani Sedmilharek, takovych aktualnich temat, co se budou zenam libit a budou pokyvovat "ona je jako ja"...

a ten cesky nazev tomu dal korunu

evasamankova
27.12.2017

Další velmi čtivá kniha od L. Moriarty. Propracovaná psychologie postav, postupné odkrývání tajemství... Přesto mám tentokrát pocit, že kniha byla nuceně natahovaná, a celý příběh tak zbytečně zdlouhavý.

jaspis
20.12.2017

Nejdříve jsem si myslela, že kniha bude akorát Šílená konina, ale jak jsem se spletla. Začátek mě moc nezaujal, ale nakonec jsem se začetla. Postupně jsem knize přišla na chuť. Mohu doporučit. Autorka krásně popisuje příběhy obyčejných lidí, nevytváří superhrdiny ani neuvěřitelné osobnosti, což se mi moc líbí.

kneslova
18.12.2017

Geniálně vykreslené postavy a jejich psychologické profily. Dobře se čte. Každou další kapitolou se odkrývá další střípek skládačky.

teli9845
15.12.2017

Za mě také zklamání a to už mám Moriarty načtenou. Závěr bez překvapení a zápletka plytká. Celé mi to přišlo jako zbytečné natahování....

Hope80
15.12.2017

Knihy od Liane mám moc ráda, patří k mým nejoblíbenějším, všechny od ní jsou super, ale tato je první, která pro mě byla opravdu zklamáním, pořád jsem čekala, ještě v půlce knížky kdy se to jako "rozjede" začne něco dít a ono pořád nic, pořád se to přelívá z minulosti do přítomnosti a pořád věta: v den kdy se grilovalo...čekáte kdy teda něco bude. Knížka byla nudná, vůbec mě nevzala. Tím, že LM je moje oblíbená a knížky jsou pecka, tak tohle snad není ani ona :-(

katerina.l.
07.12.2017

Kniha je to hezká, ale myslím, že od Liane jsem četla i lepší.. Nevím proč, ale nedařilo se mi začíst. Konec byl ve výsledku docela předvídatelný.. Na knihách LM se mi líbí, jak krásně jsou popsané vlastnosti a myšlenky postav - i ty, kterými se veřejně nikdo nechlubí (nepřejícnost, závist, výsměch, atd.). Postavy se tím stávají skutečnějšími..

triana
06.12.2017

Liane Moriarty tak, jak ji mám ráda... Uvěřitelný příběh, napětí, propletené vztahy, skvěle popsané charaktery, prostě mix všeho, co dělá knihy této autorky pro mě tak přitažlivými... Reese Witherspoon a Nicole Kidman zakoupily i na tuto knihu filmová práva, po jejich povedeném zfilmování Sedmilhářek se určitě máme na co těšit...

adevis
04.12.2017

Naprosto skvělý. Od Moriarty jsem ani nic jiného neočekávala. Bavilo mě postupné odkrývání toho, co se vlastně v ten "obyčejný den" stalo.
A opět by mě zajímalo, jak postavy žijí třeba za rok, za dva... Dokonce bych uvítala, kdyby Moriarty napsala k nějaké knize pokračování :-)

Dresia
03.12.2017

Opět pěkné čtení od této autorky, ale žádná bomba.

Šánka
01.12.2017

Tři manželské páry a jedno tajemství, které je spojuje a ve svém důsledku i rozděluje, v dávném přátelství se objevují trhliny. L. Moriarty znovu rozehrává celou škálu malých i větších rodinných dramat a při nich na povrch vyplouvají stará nedorozumnění, frustrace i neshody, jež mají dopad na všechny zúčastněné.
Ano, na mne tento scénář, který výborně vystihl ve svém komentáři níže Babouš, funguje a doufám, že ještě dlouho bude.

Hope80
29.11.2017

Liane patří mezi moje nejoblíbenější společně s Cobenem, mám všechny jejich dostupné knížky, ale tato kniha je zatím, ale pouze zatím zklamání, jsem na 100 stránce a o ničem, nuda, pořád natahuje, tak uvidíme co bude dál....

zdazilek
28.11.2017

Něco se stalo ale co? Byla jsem tak zvědavá co, že jsem četla a snažila se nepřeskakovat stránky abych věděla jak to bylo. Autorka vše odkrývala postupně a držela mě ve střehu. Postav nebylo tolik jako v jiných jejích knihách takže také +. Zatím patří mezi nejlepší od Liane.

ŠárkaStrnadová
24.11.2017

Četla jsem v originále, skvělé čtení, dobře napsané.

Babouš
21.11.2017

Vypadá to, že Liane Moriarty si oblíbila scénář, kdy nastolí nějaké tajemství - např. v tomto případě "co se stalo na té grilovačce?" a pak postupně odhaluje další a další detaily, z nichž si v hlavě skládáte obraz toho, co se stalo - v tomto případě jsou důsledkem oné grilovačky myšlenky na rozvod, pošramocené přátelství a strach, že se účastníci potkají s dalšími lidmi, kteří tam toho osudového odpoledne byli. Geniální. Bodejť by to nevyužívala, když to tak dobře funguje. Stejně jako ostatní knihy Liane Moriarty úžasný mix dramatu, tajemství, humoru i laskavosti - jako skutečný život.