Kto je bez viny

Sam a Clementine vedú príjemný, veľmi rušný život. Majú dve malé dcérky, Sam práve nastúpil do vysnívaného zamestnania, bohémska čelistka Clementine sa pripravuje na životne dôležitý konkurz. Ak existuje niečo, na čo sa môžu spoľahnúť, potom sú to práve oni dvaja a ich vzťah. Clementine a bezdetná účtovníčka Erika sú staré priateľky. Stačí jeden pohľad a nemusia si nič hovoriť. Ich vzťah je však dosť zložitý, Erika bezhranične obdivuje Clementine a tej to už tak trochu prekáža. Takže keď ich Erika na poslednú chvíľu pozve na grilovačku u susedov Tiffany a Vida, na ktorú sa chystá s manželom Oliverom, Clementine a Sam neváhajú. Susedia sú zaujímaví a milí ľudia, tiež majú dcérku, a tak veria, že spoločne sa budú cítiť príjemne. Ale niečo sa prihodilo. Prešli dva mesiace a oni si stále kladú otázku: Čo by sa stalo, keby sme tam nešli? A najmä: Čia je to vina? V románe Kto je bez viny sa Liane Moriartyová majstrovsky venuje základným otázkam života: manželstvu, sexu, rodičovstvu, priateľstvu. Ukazuje, ako pocit viny dokáže otriasť zdanlivo silnými vzťahmi a ako to, o čom mlčíme, môže byť silnejšie ako to, čo robíme....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/362627/kto-je-bez-viny-SDC-362627.jpg 3.9182
Originální název:

Truly Madly Guilty

Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (67)

Přidat komentář
Alyx
předevčírem

Do téhle knížky jsem se nějak nemohla začíst. Zkusila jsem to třikrát a vždycky jsem ji odložila. Normálně by to pro knížku u mne byla konečná, ale Moriarty mě ještě nezklamala, tak jsem si dala oddech a další pokus. A bylo to jako rozjíždět se na starém kole, nejde to, nejde, nejde a pak to nějak lupne a už to jede samo. Jamile došlo k "lupnutí", už jsem ji nemohla odložit. A i když, když už se dozvíme, co se stalo na grilování, je téměř okamžitě jasné, na co Erika zapomněla a co se stalo chudáku Harrymu, když se to pak potvrdí, je to velmi silný moment. Nikoliv silnější než to, co se stalo na grilování, ale téměř stejně silný. (tak jo, ořvala jsem to... :-) Oboje.

PetK
předevčírem

Moriarty mě baví. Umí napětí, a tady se mi hodně líbily i popisy vztahů, ať už manželů nebo kamarádek. Její knížky jsou to, čemu říkám "inteligentní ženské čtení", romány se špetkou dramatu. Je to prostě dobrá oddechovka.

nikol.ami
19. března

Napínavá kniha, vždy po dočtení kapitoly jsem se musela pustit do další. Nicméně, po dočtení celé knihy bych to shrnula asi takhle - nebyl tam takový ten pocit dokonale promyšleného příběhu, jako například u Sedmilhářek :-)

PetraBery
18. března

Příběh o tom, jak malá chvilka nepozornosti může změnit život všech zúčastněných. Dlouhou dobu čekáte, co se vlastně stalo na onom grilování. Autorka nám přiblíží manželství cellistky Clementine se Samem a její kamarádky Eriky s Oliverem. A na povrch vyplouvají vzpomínky na minulost i věci, které nás formují pro další život. Čtivé jako vždycky, ale mezi nejlepší od autorky bych nezařadila.

Danago
16. března

Erika a Clementine jsou nejlepší kamarádky. Ale toto kamarádství není rovnocenné. Erika má kamarádku upřímně ráda a má ráda i její rodinu. Clementine se do role kamarádky nechala v dětství vmanipulovat svou soucitnou matkou a Erika ji leze na nervy. Jednoho dne jsou obě i se svými rodinami pozvány k sousedům na grilování.
Co se mohlo stát ? A hlavně – čí je to vina?
Mě tato knížka dostala do kolen. Od začátku na mě útočila svými emocemi a to jsem ještě nevěděla, co se přihodilo na grilování. Při čtení jsem musela knížku odkládat , abych to vydýchala . Knížka je svižná, napínavá a nutí čtenáře k zamyšlení nad spoustou životních osudů. Jsou zde skvěle vypracovány charaktery a myšlenky jednotlivých postav. Knížka je velice uvěřitelná . Za mě skvělá.

čef
16. března

Obratně, mnoha slovy, napsaný příběh o manželských a jiných problémech tří dvojic a přidružených lidiček např. hromadění, stárnutí, neplodnosti, nevěře, kverulantství a to všechno tak nějak, přes všechny zádrhely, pozitivně, aby se potom dalo dobře usnout. Takže je jasné, že pro mne to napsané nebylo a opětovně jsem se při výběru sekl, ale nepochybuji, že si moderní žena dobře počte.

alnahu
15. března

Druhá kniha ze života kterou čtu od této autorky . Co se stalo na grilovačce a proč teď všichni litují, že pozvání na ní přijali a teď je trápí výčitky svědomí? Opět je vyprávěn příběh ve dvou časových linkách, i když jsou postavy dobře vykreslené, kniha mi nesedla, za mne je příliš zdlouhavá.

alena67
14. března

tak tohle se moc nepovedlo, dočetla jsem silou vůle

harena
11. března

Spisovatelka patří mezi mé oblíbené a tak její styl psaní dobře znám. Hned zpočátku je nastolena otázka, co vlastně hrozného se stalo na grilovačce u sousedů, že s tím mají všichni problém? Vražda, nevěra, neštěstí ? To se dozvíme až za hodně a hodně dlouho. Uvěřitelné příběhy obyčejných lidí, jejich problémy, neshody, traumata z dětství - to vše dovede Liana popsat dokonale a navíc s vlídností a humorem. Sice první půlka kniha byla rozvláčnější, ale příběh zajímavý, dobře se četl. Určitě si přečtu od L.M. další.

Lilly4
07. března

První třetinu knihy jsem si říkala, že by se spíše měla jmenovat Zaříkávač hadů..pravidelně jsem u ní usínala. Pak se děj přece jen rozjel a nechybělo ani obvyklé překvapení na závěr. Nicméně je to zatím autorčina nejslabší kniha z těch, které jsem četla.

Blue.Poison
05. března

Zdá se mi to, nebo autorce opravdu dochází dech? Třetí kniha od Moriarty a potřetí stejné schéma. Děj se točí kolem života před čímsi a kolem pohnutých lidských osudů po čemsi. Celou dobu čtenář očekává tu avizovanou bombu v podobě velkolepého rozuzlení. Co natolik zásadního se to asi tak stalo, že to ovlivnilo několik rodin? Poprvé, možná i podruhé to bylo fajn, ale nevím jestli to může fungovat donekonečna.

Vejtluc
05. března

Super čtivá kniha.Napínavá díky útržkovitému vyprávění hlavního děje.

Ankavi
02. března

Další kniha obestřená záhadou, která se jako nit táhne příběhem (magické slovo grilování) - zpracování je opravdu mistrné. Až do poslední strany čtenář postupně odkrývá jedno velké a řadu menších tajemství. Mám moc ráda knihy, kde se prolínají dějové linie z minulosti a přítomnosti - zde navíc příběh vnímáme z pohledu několika postav. Čím více víte, tím více se toužíte dozvědět, protože tušíte, že to pořád není všechno. A tohle umí málokdo - Liane ovšem ano.

Tída
02. března

Dala bych i 3 a půl, ale na čtyři to vážně není.

Allla9
26. února

Líbilo se mi propracování jednotlivých postav. Každý máme své chyby a své "chvilky".

mariva
26. února

Autorka sice nepatří k mým oblíbeným, ale ze zvědavosti vždycky po její knize sáhnu. Tahle mě docela bavila, i když jsem si taky celých 250 stránek říkala, co se asi na té grilovačce mohlo stát. Nakonec to nebylo nic až tak nečekaného a jak se postupně odhalovaly další detaily, byly stále předvídatelnější, až jsem si říkala, že už by mohl být konec. Ale četla se docela dobře.

KatkaHutyrová
26. února

Čtvrtá přečtená kniha této autorky. Pro mě druhá nejlepší - po Sedmilhářkách.
Šílené výčitky jsou výborné! Čtivé, dynamické, místy napínavé. Neměla jsem sice oblíbeného hrdinu, ale ani neoblíbeneného. Autorka Vám totiž názorně ukáže, že nikdo není bez viny a že každá postava má své klady i zápory. Kniha plná zvratů, kterou přečtete na jeden nádech.
Moc doporučuji!

kalinkacz
21. února

Liane je moje velká srdcovka, stále sice od ní nemám ještě načteno vše, ale mám své favority... Anotace této její nové knihy zněla skvěle, vypadá napínavě a záhadně, ostatně jak už jsme u autorky zvyklí.... Nicméně, nemůžu se zbavit dojmu, že po dočtení jsem si říkala a to je vše? TO je vše, co se stalo? Jasně, bylo toho hodně, ale asi jsem po předchozích knihách čekala něco víc WOW... I přes to se ale kniha skvěle četla, bavila mě a rozhodně mě nemine ani zbytek autorčin knih...

koniklecka
20. února

Moriarty to prostě umí. Zpočátku jsem si říkala, že to asi už nebude ono, ale pak mě to vtáhlo a pořád jsem si říkala, co se to asi stalo a bylo to samozřejmě šokující. Ten konec už byl lehce předvídatelný, ale to byla jen třešínka na dortu. A já už se těším na další knihu.

hajrys
20. února

Mám ráda její knihy. Tato patří asi k těm nepatrně slabším. Zápletku jsem tušila téměř od začátku. I tak byla ale kniha velmi čtivá.

baterka.gs
18. února

Z počátku mi vadilo, že mi není odhalena pointa příběhu a traumat, pak mě to začalo iritovat, ale jela jsem dále, kolem 200. stránky se to zlomilo a do konce to byla moc příjemná jízda. Nakonec mne kniha přesvědčila o své kvalitě a líbila se mi velmi.

nikaxxx
17. února

Mám tuto autorku moc ráda, několika knihami mě doslova nadchla! Tahle k nim bohužel nepatří. Ano, dokázala ve mě vyvolat zvědavost - zajímalo mě co se stalo na té zatracené grilovačce, ale ... pomerně dlouhou dobu se v knize vlastně vůbec nic nedělo. Děj se vlekl, byl rozlezlý ... pro mě bohužel velké zklamání. Budu se ale těšit na další knihu této autorky a doufat, že se mi více trefí do čtenářských představ.

Gama93
15. února

Liane Moriarty mám ráda, ale tentokrát je to pro mě menší zklamání. Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, místy mě to až nudilo a žádná z postav mi nedokázala nějak přirůst k srdci.

Pav
13. února

Tentokrát to nebylo úplně ono, jak jsem od Moriarty zvyklá. První půlka knihy byla rozvláčná a nemohla jsem se začíst. Kupodivu nebylo v příběhu tolik postav jako obvykle, přesto jsem si neustále pletla manžely hlavních představitelek (jakoby jména Sam a Oliver zněly podobně :-) ). Příběh je to nicméně originální a druhá část knihy se četla o poznání lépe. Na můj vkus byl konec poněkud chaotický. Dala bych tak 3,5*, ale ze sympatie ke spisovatelce a k Erice (jedna z hlavních postav je účetní) zaokrouhluji matematicky na 4*.

Kamienkova33
12. února

Jednoducho som musela dať 5*! Od prvej strany ma kniha vtiahla do deja, už vo viacerých románoch sa mi potvrdilo, že Liane dokáže majstrovsky dávkovať napätie a skúšať našu trpezlivosť a zvedavosť. Perfektné vykreslenie veľmi zvláštneho priateľstva medzi Erikou a Clementine a ich manželstiev... Všetci žijú takmer v idylke, až sa nestane niečo, čo ich životy obráti naruby... Čo sa vlastne stalo, to sa dozvieme zhruba za polovicou, ale napätie neklesne. Autorka opisuje to, ako si jednu udalosť dokáže vyčítať množstvo ľudí - tí, ktorí vinu nesú, aj tí, ktorí ani zďaleka nie. A to, aké dopady to na ich ďalší život má...

certik003
11. února

Na knížku jsem se hodně těšila, ale pro mě je od autorky nejslabší. První polovinu jsem se víceméně do čtení musela nutit, na slovo grilování jsem měla alergii a všechny postavy pro mě byly nesympatické. Druhá polovina už byla čtivější, i zápletka se mi líbila.

DoDidDone
09. února

Kniha se mi jako celek velice líbila, ale neubráním se pocitu srovnávat s ostatními knihami – pardon, ale ono se to ihned nabízí – a musím říct, že tato kniha mírně pokulhává za těmi ostatními, které jsem aspoň já přečetl. Líbí se mi nápad, který je neotřelý. Autorka vždy používá spoustu postav, kdy tady jich je jen několik a lépe se v nich orientuje. Postavy jsou tradičně skvěle a uvěřitelně vykreslené. Opět platí pravidlo, že na začátku je to s nimi úplně jiné než na konci, v tom je autorka mistryně, postavy jí zkrátka jdou a tohle není výjimka.

Proč si myslím, že kniha trochu pokulhává, spočívá v zápletce a její délce. Tahle zápletka je totiž roztahovaná do pro mě příliš dlouhé délky. Autorka strašně natahuje a občas zdlouhavě popisuje situace a vyjadřuje se k jedné věci snad desetkrát. (Ale i tak mě kniha bavila. Jen bych ji ocenil o sto stran kratší.) A, jsem jediný, kdo měl problém s těmi dětmi? Kde tyhle rozmazlence vzala? Do háje, ti byli otravní!

Retrospektiva mi nikdy nevadí, vždy ji čtu rád, v tomto případě navazovala na přítomnost a doplňovala ji, ale občas se stávalo, že byla psána z jiného úhlu a chvíli trvalo, než mi došlo, kdo to mluví. Já osobně jsem si sice myslel, že na oné grilovačce bude více lidí, než jen tři páry, ale dobře, nijak mi to při čtení neubližovalo, takže proč si na to stěžovat? :D

Nejzajímavější postava mi připadal Harry a jeho životní osud, ale mrzí mě, že byl popsán tak krátce. Podle mě by měl být jeho velice zajímavý pohled rozepsán o něco víc, abychom mohli lépe pochopit tu jeho povahu. Domnívám se, že by popis jeho života byl zajímavější, než to, co řešily hlavní postavy. Ano, bylo to poutavé, ale po přečtení té kapitoly na konci o Harrym, to všechno strčilo do kapsy.

Taky se neubráním pocitu, že tato kniha je více uzavřenější, tím, že je v ní méně postav, se ubíráte hlavně k těm hlavním, což si pravděpodobně autorka cílila, ale pokud srovnám např. se Sedmilhářkami, kde je postav tolik a všechny se ke všemu vyjadřují, to tady občas může nudit, když jich je tak patnáct maximálně a to počítám číšníky a učitelky. :) Rozhodně tuto knihu neberu jako autorčin skvost, autorka má lepší knihy, ale tato mezi nimi zapadne. :) Myšlenka je zajímavá a celé rozuzlení také… A na té grilovačce se přeci jen stala spousta zajímavých věcí, takže to za čtení stálo. :) Těm, kteří začínají s Moriarty, nedoporučuji, ale těm, kteří ji milují, protože prostě za všechno, tak se to pravděpodobně líbit bude.

PS: V poděkování autorka píše, že si přečetla spoustu literatury ke knize a já se jen ptám: Jak se to v knize odrazilo? Já se omlouvám, ale mě připadá, že ke knize nebylo nic potřeba číst a vše je tak nějak…jasné. :D Asi se mýlím, já si jen potřeboval rýpnout, protože mi to nedalo. :D :)

Didi15
08. února

Leč zápletka zajímavá, dala se pojmout ještě zajímavěji. Některé pasáže nicneříkajíc a zdlouhavé. Adsi zatím nejslabší od Moriarty.

marwinmh
08. února

Mě osobně děj nijak zvlášť nenadchnul, to neustálé naznačování "CO se stalo na grilování" až téměř do konce knihy mě neskutečně vytáčelo, ani jedna z hlavních postav mi nebyla sympatická a konec knihy mi přišel takový nemastný neslaný.

elisa194
30. ledna

Jako vážně? Děj úplně o ničem, rozuzlení co se vlastně stalo mě rozesmalo a když si člověk mysli, ze se to už konečně rozjede, tak je konec. Nechapu tak vysoké hodnocení. Kniha bez nápadu, děj nemá hloubku, katastrofa.