Šachinšach

K záhube ho doviedlo aj to, že nepoznal vlastnú krajinu. Miliardy dolárov z iránskej ropy putovali dlhé roky na roztopašné zbrojenie a luxusný život šacha Rezu Pahlavího. Niekedy až detsky naivný prístup panovníka tejto obrovskej a mocnej krajiny k vládnutiu by bol možno aj vtipný, keby ruka v ruke s jeho túžbou po silnej krajine nešiel aj krutý teror a väznice plné mučených odporcov. Irán bol štátom, ktorý patril „kráľovi kráľov“ a niekoľkým jeho najbližším dvoranom. Štát plný korupcie a bezohľadnosti so všemocnou tajnou políciou však nemohol vydržať dlho. Ryszard Kapuściński v knihe Šachinšach s chirurgickou presnosťou popisuje, ako samoľúbosť iránskeho vládcu doviedla Irán krok za krokom až k revolúcii. Kapuściński popisuje mechanizmy a fungovanie nielen tejto revolúcie, ale využíva aj skúsenosti z iných nepokojných krajín, v ktorých sa počas svojej reportérskej kariéry stal svedkom štátnych prevratov – skúma príčiny i dôsledky revolúcií, ktoré sa na seba častokrát veľmi podobajú. V knihe Šachinšach našiel opäť svojský a osobitý kľúč k rozprávaniu a čitateľ tak dostane okrem poznania aj skvostný literárny zážitok....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319922/big_sachinsach-1sk-319922.jpg 4.6110
Literatura faktu, Žurnalistika, publicistika

Vydáno: , Absynt

Szachinszach, 1982

Kniha Šachinšach

TipsyChipsy
24.12.2022

(+ SPOILER) Ryszard Kapuściński je geniální autor více než pouhých reportáží, který věděl, že “z každého místa planety vypadá svět trochu jinak.” Přibližuje čtenáři Írán z pohledu šíitské historie. “Mešita je pro šíity něčím víc než místem kultu, je to také přístav, v němž je možno přečkat bouři.” Pravdivě vykresluje krutý režim šáha Pahlaví, plný ochromujícího strachu. Ukazuje univerzální jev všech diktatur: svým strachem se člověk stal oporou systému, patologickou symbiózou. Vzniká nerozlučný “svazek” mezi strachem ovládanými lidmi a diktátorem. Ryszard Kapuściński ukazuje ten moment, kdy se tyranie, která má všechnu moc v rukou, díky mučení, policii a udavačům, začne drolit, přijde to jako dávno tušená, avšak reálně pouze vysněná, revoluce. Je to moment, kdy člověk v davu přestane mít strach. Také z knihy vyplývá, co je nejcennější pro každou zemi a co se nedá koupit a v tyranii je nežádoucí, jsou to vzdělaní a sebevědomí lidé. Tato kniha je strhující, stále velmi aktuální, nadčasové, universální dílo.

Nofar197
29.10.2022

Sebestřednost, krutost a neskutečná naivita - nejhorší možná kombinace.

adorjas
21.10.2022

Keď som Šachinšach otvárala ani som netušila, že čítanie tejto knihy bude také aktuálne Irán, 20.storočie, šachovci Pahlavíovci, snaha podobať sa na západ (napríklad objednanie lodí a tovaru, aby milý šach zistil, že nemá ani prístavy), ropa, veľká voľnosť šachových ľudí, SAVAK a prenasledovanie, k tomu bujnejúci hnev a vzdor ľudu, aby to nakoniec skončilo revolúciou, ktorá dopadla ako dopadla. Túto knihu si musíte prečítať, aby ste si uvedomili, že v drahom perzskom Iráne nebolo všetko v poriadku ani pred revolúciou. O to viac ma potom mrzí, keď niektorí ľudia zdieľajú v súčasnosti dobové fotky, spred 1979, ako mali ženy voľnosť a všetko, tak ani nie! Ku knihe ešte pri počítajte skvelé Kapusconskeho úvahy o totalite, vzniku revolúcie a máte malý knižný skvost. Odporúčam!

Ksch
24.08.2022

Kapuscinski je génius. O posledním šáhovi, který se obracel na západ a neznal poměry Iránu. Autor umí skvěle podat širší souvislosti skrze detail a příběhy jednotlivců. Esejistická forma člověka vtáhne na místo. Výborně zanalyzovaná revoluce a to, co přichází po ní.

jezekk
11.06.2022

Vynikající, především v popisech íránské historie i tehdejší společenské reality, ať už přímo nebo skrze konkrétní aktéry. V úvahových pasážích, kde se autor zabývá povahou autoritářského, resp. totalitního režimu, jeho praxe i konkrétních projevů, se mi zdá, že se v podstatě opakuje a v množství použitých metafor jakoby oslabuje výsledný efekt. Rozumím tomu, že šáhův režim přímo vybízel využít příležitost a psát o polském komunistickém režimu (diktatury jsou v zásadních věcech stejné), to ale v poslední třetině působilo již mírně únavně a nic nového či zajímavého jsem v textu nenašel.
Ale to je vlastně jen drobnost, jsem vlastně moc rád, že jsem objevil výborného autora, na kterého vbrzku ještě upřu svůj čtenářský zájem (a na celou edici jakbysmet).

Pavlaj
07.06.2022

Krásná reportáž se širšími souvislostmi. Od popisu perské historie 20. století se Kapuściński v poslední kapitole dostává k obecným úvahám o vzniku revolucí, nepochybně i vlivem situace v Polsku a svého působení v Solidaritě. Celé se to čte jedním dechem.
Drobné výtky: Ten, kdo o Íránu moc neví, se podle mého názoru musí v textu dost špatně orientovat (je poznat, že nebylo původně psané jako kniha, jen jako jednotlivé reportáže, kterým chybí návaznost). Proč tam, kde autor popisuje fotografie, ty fotky nejsou? Černobíle snad být otištěné mohly. Škoda, že závěr neobsahuje víc o tom, jak po revoluci prohráli zastánci demokracie a moc si uzurpovali islamisté, kteří Írán velmi rychle přivedli k jiné formě totality. Jak se v Teheránu na ulicích věšelo a kolik krve teklo, když se lidé mstili agentům Savaku. Dřív jak rok od revoluce byla ukamenována za nevěru první žena. Podle mě tohle všechno do příběhu íránské revoluce patří.
Ale to nevadí, i přes ty drobnosti je za pět hvězd.

1Barulinka
23.02.2022

Že o Íránu nevíte ani ň? Tak si šupejte do knihkupectví pro tuhle absyntovku! Krása edice prokletých reportérů spočívá v tom, že o daném tématu nemusíte vědět zhola nic, všechny potřebné informace vám autor naservíruje jako na zlatém podnose. Jedinou výtku bych mela k tomu konci, který na mě byl dost rozvleklý.
Někdy mi tahle reportáž přišla jako pohádka o tom, co se stane, když dáte hlupákovi peníze a moc. Jak se říká, uvěřitelné věci si člověk vymyslí, neuvěřitelné se musí stát.

JanaPav
28.03.2020

Opravdu hodně dobrá reportáž (či spíše sbírka esejí) a navzdory mým počátečním obavám i velmi čtivá.
Na dnešní režim v Íránu se neustále valí kritika ze všech stran, mnohdy zveličená, překroucená či úplně lživá, někdy ale taky zcela oprávněná. Jenomže jak můžeme (nejen) v této reportáži vidět, předchozí šáhův režim byl v mnoha ohledech nesrovnatelně horší. Pokud nevěříte, přečtěte si tuto knihu a budete jenom žasnout. Z mnoha souvislostí též vyplývá, proč je vlastně současný režim (i část obyvatel) tolik zaujat hlavně proti Spojeným státům a jejich zahraniční politice. Zjistíte, že ona averze není zas tak neoprávněná a rozhodně má racionální příčiny.
Je velmi smutné, že přes to všechno se najdou i ti, co mají příliš krátkou paměť nebo šáha vůbec nezažili a předrevoluční Írán nesmyslně vychvalují, dnešnímu režimu natruc. Působí skoro až fanaticky a viní dnešní íránskou vládu z ledasčeho, nějak jim přitom uniká fakt, že mnohé nemalé problémy jsou způsobeny spíš nesmyslnými americkými sankcemi a omezeními, než vládou samotnou...