Intimní historie od antiky po baroko

Intimní historie od antiky po baroko https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2395/mid_intimni-historie-od-antiky-po-barok-ZOx-2395.jpg 4 272 51

V učebnicích historie a vědeckých dílech najdeme údaje o panovnících, slavných bitvách, hospodářství i umění, ale o základních lidských potřebách se toho dozvíme málo či vůbec nic. Kniha Intimní historie čtenáře seznamuje s tím, co doprovázelo každodenní život lidí už od starověku. Autor si vytkl za cíl čtenáře nejen poučit, ale především pobavit. A tak se vedle základních dějepisných faktů objevují historky ze života, ať již ze starých kronik, či z renesanční satirické literatury. Vybrané dokumenty či příběhy nejsou samoúčelné, ale snaží se přiblížit základní lidské potřeby v historických souvislostech a objasnit, jaký člověk ve skutečnosti byl. Kniha sleduje, jak se přirozené lidské úkony postupně stávaly společenským tabu a jak se rodil ostych a stud, to vše na rozsáhlém materiálu z celé Evropy.... celý text

d.p.
22.05.2023 5 z 5

Asi si pořídím více knih od pana Vondrušky, jako takové nenáročné oddechovky, co si člověk dá k opalování na lehtáku, ať už v podobě knihy či audio knihy. Knihu bych popsal jako líbibou, zajímavou a poutavou, co mi přinesla spoustu nových a zajímavých informací. Taky se mi líbilo, že vycházela ze zajímavých zdrojů a i styl jak je napsaná mi byl sympatický. Normálně bych dal asi jen čtyři hvězdy, ale za ten autorův talent, který umí skvěle přetvořit do svého díla, mi to nedá nedat pět.

vvikingg
09.05.2023 5 z 5

od autora jsem zvyklý na jiné žánr, ale tohle se mu povedlo ,mnoho zajímavých informací, velmi dobře se mi kniha četla.

Thor91
08.01.2023 4 z 5

Knížka je zpracována poměrně zajímavě a čtivě. Občas je popis až moc jednoduchý a zasloužil by trochu rozvinou, ale chápu, že následně by dílo bobtnalo až příliš. Jediné co bych opravdu vytknul, že chybí pořádné zdrojování. Od něj by se zvídavější čtenář případně mohl lépe odpíchnout k vlastnímu bádání v dané oblasti.

bernadeta9876
30.12.2022 4 z 5

Krátke a výstižné zhrnutie histórie o niektorých oblastiach a veciach z každodenného života o ktorých sme doteraz nevedeli Veľmi sa páčil svižný štýl autora, ktorý najmä pri historických témach ja potrebujem - veľa detailov ma uspáva. Jediné čo by som vytkla je asi usporiadanie kapitol, po zaujímavej časti o sexe a veľmi vtipnej o ľudských potrebách sa to ukončilo, ehm... vlasmi?! To usporiadanie je trochu ródeo, ale to je asi jediná vec čo mi vadila. Určite si pozriem aj ďalšie knihy autora.

Iki1
22.12.2021 4 z 5

Příjemně pohodová oddechovka přináší to, co avizuje. Tyto informace většinou bývají uvedeny v různých víkendových přílohách, tady jsou v pěkném sumáři. Co si tak vzpomínám, o starověké intimitě jsem se ve škole dozvěděl poměrně dost (je pravda, že jsem byl ve věku, kdy mě toto dost zajímalo). O středověkém životě už disponuji mnohem menším penzem informací. Takže jsem se dopoučil.

Danka1975
03.07.2021 3 z 5

Tak jakože dobrý, dobrý je za 3.:-), tak 3 plus... nenáročné, čtivé, poučné. Co chybělo k dokonalosti? Možná více obrázků, dokumentů a postrádala jsem zdroje, od kud autor čerpal....ale nějak jsem se z toho prostě neposadila :-)

Aranel15
28.04.2021 5 z 5

Zajímavá kniha, ve které mě mnoho věcí zaujalo. Myslím, že by se měla číst na hodinách dějepisu, protože tyhle každodenní věci si děti budou pamatovat.

tatjana1737
28.01.2021 3 z 5

Vondušku jako autora u nás v rodině objevila maminka, která od něj četla Oldřicha z Chlumu, velmi se těšila na Přemyslovce a velmi byla rozčarovaná. Sama jsem o něj z beletrie nepřečetla ani ťuk, ale soukromý zájem o dějiny každodennosti mne přivedl k objevu Intimní historie. Po nadšených komentářích zde jsem si knihu před cca 3 lety koupila a nelituji toho. Ovšem po přečtení mám několik zásadnějších výhrad.

Předně: V podtitulu je uvedeno "od antiky po baroko", ale gró informací leží ve starověku a zejména středověku. Autor se nikterak netají tím, že je hlavně medievalista, ani tím, že obsah knihy se hodně týká středověku, ale baroko aby pohledal. Některé obecnější informace lze jistě vztáhnout i na 17. století, ale pokud čtenář hledá něco konkrétního, povětšinou nenajde.

Problém knihy je i v tom, že VV neuvádí zdroje, z nichž by čtenář mohl získat představu, o jakém konkrétním časovém úseku momentálně píše. Chápu, že se nejedná o žádné akademické dílo, jde především o popularizaci a syntézu, možná že kniha vznikla i jako "by product" při hledání informací pro Vondrušovy historické romány, ale s ohledem na to, že takovýto soubor je na knižním trhu přece jen unikátní, bych čekala seznam zdrojů, z nichž autor vycházel, či ještě lépe doporučenou literaturu k jednotlivým tématům.

Intimní historie působí dojmem, že vše, co je v ní uvedeno, je z pera autorova a vychází z jeho odborného výzkumu. Proto jsem byla dost silně zklamaná tím, když jsem otevřela odbornou knihu anglosaského autora věnující se prostituci, abych zjistila, že VV některé pasáže zcela jednoduše převzal a slovo od slova opsal. Coby absolvent historie, kterého při studiu strašili metlou plagiátorství, toto považuji za dost výraznou vadu na kráse a autor tím u mne ztratil kredit.

Knihu jako takovou nezavrhuji (ostatně jsem si ji také autorem nechala podepsat na jedné besedě, kde jsem seděla v 1. řadě s miminkem na klíně a díky němu jsem pak ve frontě dostala přednost), ba naopak jsem ji doporučila některým svým přátelům, kteří se věnují výuce dějepisu na základních a středních školách. Nakonec jsem v rámci hodnocení dala 3 hvězdy právě za to, že je vlastně jedinou dostupnou "příručkou". Spolu s knihou od ABC "Jak to bylo, jak to je" je to zajímavá pomůcka a "encyklopedie", v níž pedagog může najít odpovědi na některé všetečné otázky svých žáků, anebo si rozšířit vlastní obzory. Při čtení se člověk nejednou diví, jak chabou práci odvádějí autoři současných historických románů či filmů, jakých anachronismů jsou schopni se dopustit.

Pokud mne nějaké téma zajímá obecně a ne příliš do hloubky, použiju Intimní historii jako zdroj. Pokud však potřebuji konkrétnější informaci, hledám již v literatuře odborné.

P.S.: Pokud by někoho zajímalo víc o každodennosti 17. století ve Francii, dotkly jsme se toho s přítelkyněmi v několika tématech na webu angelique.cz. S kamarádkou disponujeme poměrně slušnou zásobou knížek na různá témata :-).
P.P.S.: A pokud by někdo jevil zájem o století 19., doporučuji skvělá skripta prof. Jany Englové z University J. E. Purkyně!

Sofonisba
19.01.2021 5 z 5

Výborná kniha o tom, že i naši předci byli obyčejnými lidmi a řešili stejné problémy. Dozvíte se, jak přistupovali k základním lidským potřebám, jako hygieně, líčení, antikoncepci či nahotě, jak stolovali a zda holdovali alkoholu. Zkrátka o spoustě věcí, o kterých se v učebnicích dějepisu nepíše a prohlídkách zámků nemluví... :)

vladislav6610
01.01.2021 5 z 5

Na co jste se vždy chtěli zeptat při návštěvě hradu nebo zámku a nepřišlo Vám to vhodné.

willy9203
30.09.2020 5 z 5

Skvělá kniha o obyčejných věcech (pokud tedy počítáme mezi obyčejné věci i mučení nebo prostituci) - v tomto případě však historických. Srozumitelná a čtivá.

Allys
07.09.2020 5 z 5

Zaujímavá kniha venujúca sa popisu každodenných činností a zvyklostí v priebehu stáročí v rôznych kultúrach. Kúsky z napísaných informácií si pamätám aj s odstupom času ( asi si ju musím prečítať znovu :-) ). Kniha je písaná príjemným spôsobom, čítala sa dobre aj mne, v podstate laikovi v tejto oblasti. Môžem povedať, že ma bavila oveľa viac, ako bifľovanie letopočtov v škole ;-)

Alma-Nacida
28.05.2020 3 z 5

Vždycky mě mnohem méně zajímaly různé historické artefakty, u kterých bývá popisek "kultovní předmět" , než nějaká úplně obyčejná věc každodenní potřeby. Takže jsem s četbu celkem užila, ale právě vzhledem k té mé fascinaci každodenností jsem plno věcí věděla. A sem tam se tam i něco opakuje. Proto ty tři hvězdy.

leny.wood
22.12.2019 5 z 5

Jasně, srozumitelně a velmi zajímavě popsaný vývoj každodenních činností, které nám dnes přijdou samozřejmé. Doporučuji všem se s lidskou intimní historií seznámit, ať to máte kompletní.

kajusjoch
08.12.2019 4 z 5

moc zajímavá kniha, čte se dobře :) doporučuji!

pablito
18.11.2019 5 z 5

Vzhledem k rozsahu jsem se trochu bál, že to bude poněkud nudné. Nebylo. Kromě zajímavého tématu dala knížka jako bonus zopakování dějepisu.

Dandulka
22.08.2019 5 z 5

Super čteníčko! Vtipné, zábavné, poučné - co chtít více? Paráda.

Madelisi
18.06.2019 4 z 5

Pěkná sbírka historie všedních předmětů a činností. Mile napsáno. Samozřejmě, že si nepamatuji všechno, ale střípky mi zůstaly. Po kapitole o nahotě mi připadá, že tvůrci filmů pěkně klamou. Nedokážu si sice vůbec představit, že sedím ve středověké hospodě, venku je slejvák a dovnitř přijde promočený pár, který u ohně svlékne veškeré své mokré oblečení.
Témata jsou zajímavě vybraná, o některých mě ani nenapadlo přemýšlet (úprava vlasů, čištění zubů).

kocour11
13.03.2019

Pro kyssling - myslím, že byl princip vysvětlován v nějakém televizním pořadu na Zoomu, název byl Největší vynálezy starověku nebo Největší vynálezci starověku (možná také 10 největších vynálezů starověku, tak nějak), na přesný název už si teď nevzpomenu. V principu šlo, myslím, o váhu vhozené mince, olej se takto vydával při vstupu do chrámu, tuším pro nějaké obětní účely. Zřejmě se jednalo o tohoto vynálezce : https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9r%C3%B3n_Alexandrijsk%C3%BD

palec
08.03.2019 4 z 5

Naučná literatura z pera pana Vondrušky, to nemůže dopadnout špatně.Akorát je to malinko stručnější.