Intimní historie od antiky po baroko

V učebnicích historie a vědeckých dílech najdeme údaje o panovnících, slavných bitvách, hospodářství i umění, ale o základních lidských potřebách se toho dozvíme málo či vůbec nic. Kniha Intimní historie čtenáře seznamuje s tím, co doprovázelo každodenní život lidí už od starověku. Autor si vytkl za cíl čtenáře nejen poučit, ale především pobavit. A tak se vedle základních dějepisných faktů objevují historky ze života, ať již ze starých kronik, či z renesanční satirické literatury. Vybrané dokumenty či příběhy nejsou samoúčelné, ale snaží se přiblížit základní lidské potřeby v historických souvislostech a objasnit, jaký člověk ve skutečnosti byl. Kniha sleduje, jak se přirozené lidské úkony postupně stávaly společenským tabu a jak se rodil ostych a stud, to vše na rozsáhlém materiálu z celé Evropy....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2395/big_intimni-historie-od-antiky-po-barok-ZOx-2395.jpg 4.2226

Kniha Intimní historie od antiky po baroko

Danka1975

Tak jakože dobrý, dobrý je za 3.:-), tak 3 plus... nenáročné, čtivé, poučné. Co chybělo k dokonalosti? Možná více obrázků, dokumentů a postrádala jsem zdroje, od kud autor čerpal....ale nějak jsem se z toho prostě neposadila :-)

Aranel15

Zajímavá kniha, ve které mě mnoho věcí zaujalo. Myslím, že by se měla číst na hodinách dějepisu, protože tyhle každodenní věci si děti budou pamatovat.

tatjana1737

Vondušku jako autora u nás v rodině objevila maminka, která od něj četla Oldřicha z Chlumu, velmi se těšila na Přemyslovce a velmi byla rozčarovaná. Sama jsem o něj z beletrie nepřečetla ani ťuk, ale soukromý zájem o dějiny každodennosti mne přivedl k objevu Intimní historie. Po nadšených komentářích zde jsem si knihu před cca 3 lety koupila a nelituji toho. Ovšem po přečtení mám několik zásadnějších výhrad.

Předně: V podtitulu je uvedeno "od antiky po baroko", ale gró informací leží ve starověku a zejména středověku. Autor se nikterak netají tím, že je hlavně medievalista, ani tím, že obsah knihy se hodně týká středověku, ale baroko aby pohledal. Některé obecnější informace lze jistě vztáhnout i na 17. století, ale pokud čtenář hledá něco konkrétního, povětšinou nenajde.

Problém knihy je i v tom, že VV neuvádí zdroje, z nichž by čtenář mohl získat představu, o jakém konkrétním časovém úseku momentálně píše. Chápu, že se nejedná o žádné akademické dílo, jde především o popularizaci a syntézu, možná že kniha vznikla i jako "by product" při hledání informací pro Vondrušovy historické romány, ale s ohledem na to, že takovýto soubor je na knižním trhu přece jen unikátní, bych čekala seznam zdrojů, z nichž autor vycházel, či ještě lépe doporučenou literaturu k jednotlivým tématům.

Intimní historie působí dojmem, že vše, co je v ní uvedeno, je z pera autorova a vychází z jeho odborného výzkumu. Proto jsem byla dost silně zklamaná tím, když jsem otevřela odbornou knihu anglosaského autora věnující se prostituci, abych zjistila, že VV některé pasáže zcela jednoduše převzal a slovo od slova opsal. Coby absolvent historie, kterého při studiu strašili metlou plagiátorství, toto považuji za dost výraznou vadu na kráse a autor tím u mne ztratil kredit.

Knihu jako takovou nezavrhuji (ostatně jsem si ji také autorem nechala podepsat na jedné besedě, kde jsem seděla v 1. řadě s miminkem na klíně a díky němu jsem pak ve frontě dostala přednost), ba naopak jsem ji doporučila některým svým přátelům, kteří se věnují výuce dějepisu na základních a středních školách. Nakonec jsem v rámci hodnocení dala 3 hvězdy právě za to, že je vlastně jedinou dostupnou "příručkou". Spolu s knihou od ABC "Jak to bylo, jak to je" je to zajímavá pomůcka a "encyklopedie", v níž pedagog může najít odpovědi na některé všetečné otázky svých žáků, anebo si rozšířit vlastní obzory. Při čtení se člověk nejednou diví, jak chabou práci odvádějí autoři současných historických románů či filmů, jakých anachronismů jsou schopni se dopustit.

Pokud mne nějaké téma zajímá obecně a ne příliš do hloubky, použiju Intimní historii jako zdroj. Pokud však potřebuji konkrétnější informaci, hledám již v literatuře odborné.

P.S.: Pokud by někoho zajímalo víc o každodennosti 17. století ve Francii, dotkly jsme se toho s přítelkyněmi v několika tématech na webu angelique.cz. S kamarádkou disponujeme poměrně slušnou zásobou knížek na různá témata :-).
P.P.S.: A pokud by někdo jevil zájem o století 19., doporučuji skvělá skripta prof. Jany Englové z University J. E. Purkyně!

Sofonisba

Výborná kniha o tom, že i naši předci byli obyčejnými lidmi a řešili stejné problémy. Dozvíte se, jak přistupovali k základním lidským potřebám, jako hygieně, líčení, antikoncepci či nahotě, jak stolovali a zda holdovali alkoholu. Zkrátka o spoustě věcí, o kterých se v učebnicích dějepisu nepíše a prohlídkách zámků nemluví... :)

vladislav6610

Na co jste se vždy chtěli zeptat při návštěvě hradu nebo zámku a nepřišlo Vám to vhodné.

willy9203
30.09.2020

Skvělá kniha o obyčejných věcech (pokud tedy počítáme mezi obyčejné věci i mučení nebo prostituci) - v tomto případě však historických. Srozumitelná a čtivá.

Allys
07.09.2020

Zaujímavá kniha venujúca sa popisu každodenných činností a zvyklostí v priebehu stáročí v rôznych kultúrach. Kúsky z napísaných informácií si pamätám aj s odstupom času ( asi si ju musím prečítať znovu :-) ). Kniha je písaná príjemným spôsobom, čítala sa dobre aj mne, v podstate laikovi v tejto oblasti. Môžem povedať, že ma bavila oveľa viac, ako bifľovanie letopočtov v škole ;-)

Alma-Nacida
28.05.2020

Vždycky mě mnohem méně zajímaly různé historické artefakty, u kterých bývá popisek "kultovní předmět" , než nějaká úplně obyčejná věc každodenní potřeby. Takže jsem s četbu celkem užila, ale právě vzhledem k té mé fascinaci každodenností jsem plno věcí věděla. A sem tam se tam i něco opakuje. Proto ty tři hvězdy.