Intimní historie od antiky po baroko

Intimní historie od antiky po baroko https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2395/mid_intimni-historie-od-antiky-po-barok-ZOx-2395.jpg 4 272 51

V učebnicích historie a vědeckých dílech najdeme údaje o panovnících, slavných bitvách, hospodářství i umění, ale o základních lidských potřebách se toho dozvíme málo či vůbec nic. Kniha Intimní historie čtenáře seznamuje s tím, co doprovázelo každodenní život lidí už od starověku. Autor si vytkl za cíl čtenáře nejen poučit, ale především pobavit. A tak se vedle základních dějepisných faktů objevují historky ze života, ať již ze starých kronik, či z renesanční satirické literatury. Vybrané dokumenty či příběhy nejsou samoúčelné, ale snaží se přiblížit základní lidské potřeby v historických souvislostech a objasnit, jaký člověk ve skutečnosti byl. Kniha sleduje, jak se přirozené lidské úkony postupně stávaly společenským tabu a jak se rodil ostych a stud, to vše na rozsáhlém materiálu z celé Evropy.... celý text

wooloong
24.08.2015

Dějepis jsem ve škole měla ráda, ale zatímco učitel líčil průběh bitvy u Salamíny, mě by bývalo daleko víc zajímalo, co Řekové a Peršani jedli a jestli si pravidelně čistili zuby. Zatímco jsem se musela našprtat všechna možná válečná tažení římských legií, myslela jsem na to, kdo a jak pral legionářům prádlo a jestli vůbec pod pancířem nějaké to prádlo nosili. A u popisu bitvy u Hastingsu mě nechávalo chladnou vítězství Viléma Dobyvatele, zato bych bývala radši věděla, jak se chodilo v brnění na záchod. Po mnoha a mnoha letech mi konečně přinesla alespoň některé odpovědi právě tato knížka. Děkuji, pane Vondruško.

bookworm007
01.02.2015 5 z 5

Další "Meisterstück" od pana Vondrušky :-)

ksander33
09.12.2014 4 z 5

Kus historie, kterou ve škole neuslyšíte. Skvělé počtení o každodenních maličkostech v různých obdobích.

aktijnov
14.11.2014

Příjemná a milá kniha - čtivě napsaná - o běžných věcech každodenního života (tak jak se vyvíjely s dobou).

flanker.27
30.09.2014 5 z 5

Jak sám autor píše, jde spíše celkově o historii každodenních záležitostí či "civilizačních úkonů", od hygieny přes oblékání a potřeby jako jsou třeba brýle až po onu intimitu. Celkový záběr je však širší a umožňuje laikovi udělat si bližší představu o běžném životě v různých epochách. Navíc lehce a svižně napsané s vtipnými poznámkami i citáty.

Kamiliana
15.09.2014 4 z 5

Myslím si, že název je malinko zavádějící, nejedná se jen o intimitu, jak je povětšinou vnímána, jde spíše o osobní historii :-) historii brýlí, lázní a koupelen, kosmetiky, péče o zuby a vlasy, stolování atd. Zajímavé počtení a obdiv autorovi... co vše musel nastudovat, aby pro nás stvořil tento výběr.

Roman04
27.04.2014 5 z 5

Velmi příjemně pojatá kniha, čtenáři přináší mnoho marginalit z minulosti lidské společnosti.

Roman04
27.04.2014 5 z 5

Paithe
25.12.2013 5 z 5

Zajímavý náhled do dob a jejich způsobu života, kniha o věcích, které jsou někdy vskutku zajímavé. Člověka by nenapadlo, co všechno využívali. :D)) Koho toto zajímá, tak ať si knihu přečte. :))

eseona
14.12.2013 4 z 5

Zajímavosti o všedním životě a sexualitě napříč historií. Napsané čtivě, občas dovysvětleny některé historické souvislosti etc. Pro člověka, který se historii věnuje jen jako zálibě ideální :)

Párkrát mě jen pobavilo, jak se autor snaží mluvit o sexuálníhx tématech co nejslušněji až z toho nakonec místy vyšly kytičky a motýlci :D

Ale doporučuju, spoustu informací, ke kterým se málokde dostanete.

dulinka
18.03.2013 4 z 5

opravdu zajímavá literatura faktu...