bacouch bacouch komentáře u knih

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Ano, bylo to překombinované a VELMI nepravděpodobné, Mia je opravdu dost často na zabití, Holger stále nepochopil, k čemu se používá telefon, ale mě se to prostě nějak líbí. A ještě jsem to poslouchala jako audioknihu, kdy to svou interpretací Petra Špalková zvedla ještě o stupínek výš. Takže si ráda přečtu i další díl.
P.S: Bjørku, jestli to čteš, vymysli prosím příště svým hrdinkám různorodější jména. Protože Marianne, Miriam a Marion v jedné rodině, to je pro mě fakt problém :-)

18.09.2021 4 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Od knihy jsem nic nečekala a byla jsem nadšená. Zuzana Dostálová je autorka, kterou si budu rozhodně hlídat. Skvělá kniha!

31.03.2021 5 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Další díl ze série s Kim Stone si stále drží vysokou kvalitu. Tentokrát motorkářka řeší obchod s bílým masem a novodobé otroctví. Moc se mi to líbilo a už se těším na další díl.

03.02.2020 5 z 5

-Ss Žiška řekni šiška!
-To znam! Bum do Řiška!
-Hchaha, nene, do voka!
-Dmnti, fakt...

Prostě geniální!

16.09.2019 5 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Autorku sleduji už spoustu let a toto byla moc pěkná knížka. Spíše pohádka, ale proč ne?

25.08.2023 5 z 5

Jana bude brzy sbírat lipový květ Jana bude brzy sbírat lipový květ Miloš Doležal

Průzračné, bolavé, dojemné, nádherné...

23.05.2023 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Román popisuje příběh jedné rodiny na pozadí dějinných událostí v Mexiku. Knížka je ovšem plná emocí, postav, které jsou všechny hluboce zajímavé a skvěle vykreslené, takže rozumíte proč se chovají, jak se chovají; máte skoro pocit, že žijete jejich příběh, znáte jejich nejskrytější myšlenky, sny i obavy. Zároveň je to příběh, ve kterém se odráží magický realismus, a to já mám moc ráda. Po dočtení jsem ještě plná emocí. Moc hezká (i když někdy pro někoho pomalá) kniha.

13.05.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Trochu jsem se obávala, zda se už Ládík nebude opakovat jako v předchozích knihách. (Líbily se mi, ale úroveň mi přišla klesající.) Ale ono ne. Cestopis po netradičních místech Česka byl skvělý. Našla jsem zde spoustu inspirace, kam se vydat.
A ač někdy zbytečně Zibura tlačí na pilu a snaží se o vtip za každou cenu, podařilo se mu napsat příjemné, velmi optimistické a inspirativní dílko.

11.03.2022 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Princ Ládík se pro tentokrát rozhodl pokořit Evropu. Procestoval státy, které jsou nám mnohem bližší a přesto o nich víme kulový. V této knize se ovšem dozvíte někdy naprosto neuvěřitelné útržky z dějin okolních zemí, protkané prostými lidskými setkáními. Dle mého je to jedna z jeho nejlepších knih.

20.02.2020 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tato kniha mne uchvátila hned od první stránky. Počáteční příběh, který začíná poněkud temně se posléze rozvine v něco jedinečného. Každé naše životní rozhodnutí přináší určité důsledky; někdy dobré, někdy špatné. Leckdy přemýšlíme, jak by se nám žilo, kdybychom se v určité etapě našeho života vydali jinou cestou. Žilo by se nám líp? Nebo hůř? A jak dlouho budeme sami sobě vyčítat minulé "chyby"? A kolik dalších výčitek si ještě naložíme?
Vřele doporučuji všem.
P.S: Fakt, že autor sám bojoval s depresemi a suicidálními myšlenkami, činí knihu ještě smysluplnější https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2018/nov/17/matt-haig-i-wanted-to-end-it-all-surviving-and-thriving-is-the-lesson-i-pass-on

23.10.2023 5 z 5

Karneval zvířat Karneval zvířat Zuzana Dostálová

Začátek knihy mě neoslovil, ale pak mě to nějak chytlo a dost se mi to líbilo. Sledujeme turné pravděpodobně České filharmonie po Německu. K tomuto souboru a jeho hudebníkům jsem vždy přistupovala s úctou, respektem a obdivem. A oni to jsou samozřejmě úplně normální lidé, kteří kouří, docela dost pijou a úmorné přesuny autobusem si zpestřují stokrát opakovanými vtípky. Překvapily mě jejich finanční problémy, protože jsem si vždy myslela, že tito umělci jsou těžce za vodou. Velmi se mi líbil ten kontrast - ráno si balím sváču ze švédských stolů, pak do sebe klopím jednoho lahváče za druhým, ale když nastane večer, stane se zázrak. Ve chvíli, kdy se hudebníci převléknou do smokingů, stanou se disciplinovanými a úctyhodnými a svými hudebními výkony otvírají nebesa. Mě se to líbilo moc.

18.09.2023 4 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

(SPOILER) Strhující, mrazivý a naprosto nepředvídatelný příběh. Kniha, kterou nemůžete odložit, protože děj je brutálně napínavý, kapitolky krátké a k twistům dochází každou chvíli až do poslední stránky. Autor nám zde předestírá množství etických otázek, na které narazíte při každé debatě o autonomních vozidlech: koho má auto při nehodě srazit? Kdo má v očích společnosti větší hodnotu - těhotná žena, dítě nebo důchodce? A co když auto bez řidiče napadnou hackeři? https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/stat-planuje-podminky-pro-autonomni-auta-musi-vyresit-i-to-koho-ma-auto-pripadne-srazit. A přesně o tom je tato kniha. Donutí čtenáře zamyslet se nad otázkami tohoto typu a stát se v podstatě dalším porotcem. A dělá to naprosto brilantně.

31.01.2023 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nic se ti nesmí stát.
Ne, co to povídám-
Vše se ti musí stát.
A musí to být zázrak sám.
(B. Malmsten)

27.07.2021 4 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Ke knize jsem se dostala náhodou, název mi evokoval Lynche a nic moc jsem neočekávala. Po pomalém a vůbec ne špatném rozjezdu se však přede mnou otevřel příběh, který je velice zajímavý, nutí čtenáře přemýšlet nad mnoha etickými dilematy, ale hlavně je excelentně napsaný. Autorku vůbec neznám, ale teď si jí budu sakra hlídat. Byla to neuvěřitelná jízda. Už teď jedna z mých top 2021.

22.04.2021 5 z 5

A A Pavel Čech

Kniha mého oblíbeného autora popisuje dobu, kterou leckdo z nás pamatuje. Nádherně namalované, dojemné i mrazivé. Pavel Čech umí opravdu ve zkratce a v jednom obrázku vystihnout tolik emocí a myšlenek, že mám dojem, že minimálně v českém prostředí nemá konkurenci

08.01.2021 5 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Moje první kniha od Pratchetta a musím přiznat, že se mi to dost líbilo. Je pravda, že jsem to četla poměrně dlouho, chvili mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak jsem se bavila. A jsem ráda, že to má tolik dílů

03.11.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Po knize jsem sáhla vpodstatě náhodou, protože jsem chtěla nějakou oddechovku. No a ... uf. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje a nepustila až do konce. Je to ten typ příběhu, který musíte číst a číst a štve vás, že musíte jít spát a děti mají hlad. Dvě časové roviny, pár postav a napětí, které se autorce podařilo udržet až do konce. Moc se mi to líbilo a všem vřele doporučuju.

20.10.2020 5 z 5

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

(SPOILER) Knížka se mi moc líbila. Povídky většinou nečtu a vlastně vůbec nevím proč. Toto je taková jednohubka psaná velmi dobrými českými autory. Moc se mi líbily povídky od Soukupové, Epsteina, Hejkalové i Hejdové. Ale návštěva zubaře a kolonoskopie byly líčeny tak věrohodně, že mi daly docela zabrat. Už to chtělo jen odběr krve nebo gastroskopii a patrně bych sebou sekla. Takže za mě 5/5

21.07.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Tohle byla tak skvělá knížka! Dojemná, čtivá, místy legrační, překvapivá. Hlavní hrdinky mi bylo TAK líto! Nejraději bych jí objala, kdyby to šlo. Ale zároveň mě děsně bavila. :-)

09.01.2020 5 z 5

Pohřbená pravda Pohřbená pravda Angela Marsons

Kniha, kterou jsem neustále nazývala (a nazývám) Pohřbené kosti, se četla velmi lehce. Jako ostatně všechno od A. Marsons. Na začátku mě pletlo množství případů a trochu jsem se v tom ztrácela, ale pak to do sebe všechno hezky pěkně zapadlo a já mohla jít konečně spát. Moc se mi to líbilo.

23.08.2019 4 z 5