A

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha beze slov, kniha mnoha lidských příběhů, komiks, jehož obrázky poskytují mnoho příležitostí ke kladení otázek i hledání odpovědí. Kniha, jejíž příběh je napínavý a končí happy endem, kniha o diktatuře písmene A. Příběh chlapce s číslem 21868 na rádiovce se odehrává ve městě, v němž jediné správné názory symbolizuje písmeno A. AAAA zní z amplionů, A je ve znaku města, na praporech, i praporcích, jimiž mávají děti, je na transparentech, ale i na každé knížce za výlohou knihkupectví, na stravenkách,…. Jenom písmeno A se učí ve školách, A proniká do moderní architektury, lidé jej skandují, jsou ho plné noviny, i vyšetření zraku probíhá pouze na velikosti písmene A. Je to vtip, hrozba, minulost, nadsázka, absurdita a hlavně všechno dohromady. Hrdina knihy žije v podivné (v detailech nevraživé) atmosféře šedivého města každý den stejně. Pracuje v továrně, v níž je jediným světlejším okamžikem dne přestávka na svačinku. To se mladík s krajícem chleba posadí ven, za tovární komín. Vysoko na nebi svobodně létají rorýsi. Chlapec snící o létání vyleze na komín. V dálce, za hranicemi města obestavěného zdí vidíme spolu s ním docela jinou krajinu, barevný svět. Co asi to zjištění s chlapcem udělá? Víme, že si doma sestavuje kolo s křídly a vrtulí. Co autorovi poslouží k rozvinutí tohoto motivu, co dá příběhu spád? P řišel čas sledovat dějovou linku příběhu: Chlapec pozoruje domovní prohlídku u souseda odnaproti, zlobou zkřivené obličeje strážců pořádku, papírovou vlaštovku, kterou soused v posledním okamžiku před zatčením vyhodí z okna. Chlapec ji – jaká to (ne)šťastná náhoda – druhého dne najde a papír rozbalí. Je na něm napsáno písmeno B. Nic víc, a přesto je to mnoho. Kluk se svěří s událostí kolegovi v montovně. To neměl dělat. Strážcům pořádku díky změti odposlouchávacích zařízení, drátů a kamer nic neunikne. Hrdina ví, že teď jde o život......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/313351/a-kV0-313351.jpg 4.669
Žánr
Komiksy, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno · Petrkov
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (15)

Kniha A

Přidat komentář
Osice
15. září

Takový český kreslený Orwell beze slov s alternativním koncem:-D

Skvělá knížka!

Vašek63
21. června

Takové skoro němé Ocelové město mixnuté Tajemným hradem v Karpatech - všudy přítomné oči na zdech.
S černobílým A a barevnou celou abecedou se nemůžu ztotožnit.
Anoviny mi připadají stejné jako když si je dnes koupím ve stánku, nebo otevřu na internetu. Taky samé Aaaa...
Poté co hlavní hrdina pronese v práci písmeno B a toto je ihned změtí kabelů odesláno kamsi, také mi to připadá stejné jako dnes: Huawei ( made in, hádejte kde, ano, samorozumě, made in tam odkud je pán s taškami ), aplikace, registrace, sdílení, hesla - do Windows, do telefonu, do SIMky, do bankomatu, do všeho...
Ale život bez hesel není zas tak nevesel - Jiří Dědeček.
Mělo by to být E - Eshop, Ecigareta, Erecept, Eneschopenka, Eauto, EET, Edomácnost, Ebankovnictví, Eprůmysl, Ezemědělství, Ekniha, Epošta, Epohlednice...
Nechceš? Musíš!
Jak že to říkají malé děti? Je to ee!

šmerdžito
21. dubna

Tento komiks dokazuje to, že i bez velkých slov lze zdělit velké myšlenky. Samotná výtvarná podoba je úžasná, lze to číst znovu a stále dokola.

Greena
03. března

Další kniha z pera a pastelek mého oblíbeného autora Pavla Čecha je tentokrát o totalitě. Je svět, kde je diktatura písmene A. Žádné jiné písmeno nesmí být vysloveno, a to ani šeptem. Co se stane, když se jedinec pokusí ze systému vymanit, a co následně objeví, je obsahem této skvělé komiksové knihy.
Dovolím si prozradit, že kniha končí pohádkově, to znamená dobře, a čtenáři nebudou ochuzeni i o zbývající písmenka abecedy.
Příběh je napínavý, plný obrázků a beze slov vás pohltí.
A…

LuckyVagabond
05. ledna

..... B .....

(Kdo četl, chápe.)

katerina9455
05. ledna

Kniha pro děti i dospělé beze slov, ale přitom tolik poví! Jedním slovem GENIÁLNÍ dílo! :-)

azzies
05. ledna

Ano, Pavel Čech krásně maluje. A umí hezky vyprávět. Pokud je to barevně platí to dvojnásob. Tady tedy až na konci knihy.
Nemyslím si, že život v diktatuře je černobílý (ať už je náš pohled na něj jakýkoliv). Opodstatnění pro takovou kresbu tady je, pro mě to bylo takové malé zklamání, protože v barvách bych si "A" užil patrně o něco víc.

triatlet
29.09.2018

Samotné a jediné uznávané A je automatizace, nesvoboda.
B znamená barevnost.
Příběhy Pavla Čecha jsou pestrobarevné. I když jsou bez slov. I když jsou ze 2/3 černobílé.