Arella Arella komentáře u knih

Daniel Stein, překladatel Daniel Stein, překladatel Ljudmila Ulická (p)

Dlouho jsem nečetla knihu, o které bych řekla, že je k ní třeba se vrátit. A tohle je ona. Tolik krásného a moudrého slovy vyjádřeného na papíře jsem dlouho nezažila a vstřebat to na první čtení považuji za nemožné. Musím se přiznat, že některé pasáže pro mně byly velice obtížné a musela jsem se velice soustředit nebo se dokonce kousek vrátit. Jsem ráda, že tenhle krásný kousek bude zdobit mou knihovničku a mohu se k němu kdykoliv vrátit.

30.04.2017 5 z 5

Jeden den Jeden den David Nicholls

Pěkný příběh o obyčejných lidech, o velké lásce, přátelství, o věcech, co se nám asi všem dějí. Kniha mě moc bavila, těžko se mi večer odkládala, byla jsem napjatá, jak to s dvojicí Em a Dex, Dex a Em dopadne. Každopádně dávám jednu hvězdičku dolů, půlku za korektoru, protože těch chyb je v této knize mraky a druhou půlky za to, že mi tam prostě něco chybí...něco, co by tuto knihu dotáhlo k naprosté dokonalosti. Každopádně krásná věc, mé čtenářské srdce plesá!

12.04.2017 4 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Tentokrát to byla velká dřina. Kundera mistrně vykresluje hlavního hrdinu, kterého zasadil do ne zrovna "hezké" doby našich dějin a rozkryvá nám nejtemnější stránky básníka i české historie. Kultivovanost autorova jazyku je nesmírná, každé slovo, každá věta je "uložena" na svém správném místě, že pocity z tohoto románu jsou neuvěřitelně silné, ovšem ne zrovna pěkné, tedy aspoň ne pro mně. Musím se přiznat, že jsem se těšila, až knihu dočtu a občas jsem sledovala počet stránek, kolik mi ještě zbývá. Knihu jsem "pokořila" a doufám, že u další si ani nevšimnu čísel na stránkách....

03.04.2017 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Výborna kniha. Po dlouhé době jsem se dostala zase k Nesbovi a náramně jsem si to užila. Musím tedy říct, že číst Harryho Holea chronologicky by bylo asi lepší, ale tak co už. Konečně se.mi podařilo dočíst celou sérii. Červenku považuji spolu se Sněhulákem a Policií za nejzdařilejší. A těším se na Žízeň. Jo Nesbovi 3x zdar!

21.03.2017 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Jsem velice na rozpacích z této knihy. Jazykově je velice obratná, občas se mi zdálo, že je toho napsáno více, než by bylo třeba. Příběhy 12 žen jsou jistě zajímavým námětem, ale vystačil by tak na 3 knihy, propletenec, který vznikl, mi přišel občas utažený za vlasy. Všechny náměty, se kterými se setkáváme, jsou velice aktuální, ale všechno je popsáno hodně černobíle, postavy jsou málo vykreslené, všechno je povrchní a spíše teda černé, než bílé. Z knihy na mě sršela negativní energie, neuvěřitelným způsobem, až jsem si říkala, že autorka musela být v nějakém hodně špatném rozpoložení, když tohle všechno ze sebe musela dostat. Promo bylo obrovské, ze všech internetových stránek na mě blikal přebal knihy, ale po přečtení si říkám, jestli to někdo po autorce četl, jestli vážně tohle je určené třeba pro maminky na mateřské, aby si oddychly, protože já jsem si teda vůbec neoddychla.

03.03.2017 2 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Moc jsem se na tuhle všude opěvovanou knihu těsila, až jsem se zpočátku nemohla začíst. Jako by autorka hledala tu správnou rovinu, kterou po cca třetině našla, najednou to nebylo kostrbaté, ale děj začal příjemně plynout, lehce jsem se vcítila do geniální přítelkyně i jeji geniální přítelkyně. Moc se těším na další pokračování, protože konec nám autorka nabídla vskutku zajímavý a pln dalších očekavání, co se bude dít dále.

23.02.2017 3 z 5

Druhá osoba singuláru Druhá osoba singuláru Sajjid Kašua

Výborná kniha z prostředí mě neznámého, takže chvíli mi trvala orientace v tomto 'světě' a jelikož kniha je román, nemůžu úplně říct, že bych byla zorientovaná. Líbilo se mi, že Židé a Arabové a další příslušníci různých národnostní nejen vedle sebe dokážou žít, ale dokážou žít spolu a pomáhat si, navzájem. Autor rozehrál příběh zajímavým způsobem, postupně odkrýval karty a jednotlivé součásti začaly zapadat do sebe. Závěr je příjemně překvapivý a otevřený a celý příběh posouvá vlastně na úroveň hledání vlastní identity, ať už ve světě arabském, židovském, uměleckém,....za kterými však stojí obyčejné lidské vlastností, které hrají prim a je jedno, jestli je někdo proužkovaný nebo puntíkatý.

08.02.2017 5 z 5

Zlato Zlato Dan Rhodes

Kniha začala tak rozvážně, plynula v mírném, řekla bych až 'anglicky liném' tempu, že jsem napjatě čekala, co příjde. Pak dostala grády, vykouzlila mi pár úsměvů na tváři a řekla jsem si jooo, ta stála za přečtení.

01.02.2017 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Tohle byla moje druhá kniha, kterou jsem přečetla, od této autorky a mám čím dál intenzivnější pocit, že by obě měly být povinnou četbou pro všechny a pro jistotu jak v rámci jazyku českého tak dějepisu. Opět se mi velice líbil jazyk (děkuji i za překlad), ktery je čtivý, bohatý, barvitý a vykresloval události takovým způsobem, že mi bylo nejednou těsno a nejraději bych hlavním hrdinům donesla uvařený silný vývar a všechny deky, kabáty, čepice, přikrývky, pokrývky, ....no prostě všechno co bych doma našla. Kniha ve mě zanechala spoustu inteznivních pocitů, krásných i smutných. Takže tuhletu si určitě přečtěte!

25.01.2017 5 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Tak tohle bylo pro mně zklamání. Asi jsem se moc těšila a měla velká očekávání. Nápad psát příběh z pohledu dvou sourozenců se mi moc líbil, dramatické události vytvořily široké pole možností, které ovšem autor skoro vůbec nevyužil. Bylo to plytké, místy jsem si přála "už to mít za sebou", jazyk autora je opět čtivý, ale takový nějaký okleštěný se mi zdál. Ani nemohu říct, která část knihy byla lepší či horší. Celé mi to přišlo napsané "horkou tužkou", asi aby to vyšlo před Vánocema a Ježíšek mohl nadělovat. PR bylo velké, Patrik Hartl se v prosinci objevil snad ve všech médiích. Ač je spisovatel velký sympaťák, tato kniha ve me moc sympatické dojmy nezanechala. Tak snad příště.

18.01.2017 2 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove mně chytil za srdce. Už od prvních slov mě nadchl jazyk (tedy i překlad), kterým je kniha napsána. Jednoduchý, stručný, výstižný a přesto bohatý. Žádné slovo nebylo navíc, žádné nechybělo. Ove by asi nevyhrál sympaťáka roku, ale jeho přímočarost a pravdivost mě uchvátily. Od srdce jsem se zasmála, občas trochu zasmušila nad jedním lidským osudem. Přestože téma knihy vyvolává spíše smutné pocity, ve výsledku me kniha pohladila na duši.

07.01.2017 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Moc pěkně jsem si početla. Téma knihy přesahuje dobu, ve které vznikla. Postavy byly krásně vykresleny, Jana mi byla nesmírně sympatická, i ve své době se neustále rozvíjela. Láska, kterou Jana poznala byla obrovská, krásná a hned mi vyvstal obraz mého muže a jaké štěstí mám, že ho vedle sebe mám a přeji každému, aby poznal takovou lásku jako Jana a já.

18.12.2016 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Už když jsem si kupovala tuhle knihu, mrkala na mě mladá brýlatá kočka za pokladnou, že je to pecka. A ona vážně je. Pecka peckovní. Dobře čitelné, dechberoucí, na podkladě skutečných událostí, dobře promyšlené, propracované. Jde vidět, že si tuhle knihu autorka vymazlila. Jediná malá výtka je, že jsem našla pár překlepů, což se mi často nestává, ale neubralo to ničemu, jsem naprosto nadšená a konsternovaná a chybí mi tu ještě asi milion hvězdičekk hodnocení, protože tak dobrou knihu jsem už pěkně dlouho nečetla. Děkuji!!!

05.11.2016 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha mi byla doporučena kamarádkou, ne moc velkou čtenářkou. Po pár prvních stránkách jsem si říkala, že to je opravdu hodně odpočinkové čtení, avšak děj dostal spád, vynořily se otázky, na které není snadné odpovědět, zamyšlení, co vše nám může život přinést, či co se může přihodit. Hartlův jazyk byl dobře čitelný. Trochu mě rušilo 'přemýšlení' zvířecích hrdinů, kapitola o reinkarnovaném psovi v těle holuba už mi připadala trochu přitažená za vlasy a kdyby v knize nebyla, myslím, že by jí nechyběla. Párkrát mi přišlo řešení hrdinů strašně prosté až plytké, jinak jsem se moc bavila a knihu si velmi užila.

30.10.2016 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Jeden ze slabších výkonů Jo Nesbo, nicméně stále kniha vysoké úrovně. Jazykově bohatá detektivka má dle mého mínění trochu slabší zápletku. A ještè jednu malou výtku bych měla a to tu, že když jsem se ke čtení nedostala každý den, pletly se mi postavy a to zejména asijských jmen. Jinak fajn, i když jsem přečetla skoro všechny knihy této série a znám prozatimní "konec" Harryho Hola, nemohla mi tahle uniknout a ráda jsem se vrátila s Harrym do minulosti.

25.10.2016 4 z 5

Jeden plus jeden Jeden plus jeden Jojo Moyes

Tak moc jsem se těšila, že si u nové Jojo příjemné odpočinu a počtu si a ono teda nic moc. Ani počtení, ani odpočinutí. Rozjezd knihy byl takový pomalý, hlavní hrdinka se v tom plácá a plácá a plácá a pak najednou se tu objeví princ v drahém autě, z jeho popisu jsem poměrně zmatená, protože nevím, jestli si ho mám představit jako superchytrého IT muže co má peníze a nebo je ještě strašně sexy, protože teda cvičí a má románky s krásnými ženami a to zase nechápu, kdy to všechno stíhá a proč by nemohl být jenom chytrý IT v čistém oblečení. Sice má jedno triko asi 200x, ale když si dá každý den čisté, proč ne, že. Rozhodně zajímavé bylo zmínění nástrah moderní doby jako je kyberšikana, která by klidně zasloužila,dle mého mínění, více prostoru. Jako mámě se mi velice líbilo, jak hlavní hrdinka bojovala za lepší zítřky pro své tak trochu jiné děti a jak je měla nade vše ráda. Jako čtenářce se mi už moc nelíbila milostná zápletka, která mi zase přišla plytká, nepropracovaná, místy hodně do červené knihovny a ne že by mi přišla vyloženě vulgární, ale řekla bych, že někdy méně znamená více.

04.10.2016 2 z 5

Zeď vzpomínek Zeď vzpomínek Anthony Doerr

Na knihu jsem se velice těšila, ale už po přečreni prvních stránek se dostavovalo značné zklamaní. Jazykově je kniha dle mého názoru na vysoké úrovni, o to větší překvapení byla u některých povídek slabá pointa, u některych až její absence nebo mé nepochopení. Snad nás příště čeká lepší počtení.

01.07.2016 2 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Moc krásná kniha. Pohlazení po duši. Doporučuji všem.

03.05.2016 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Kniha mě nezklamala. Harry Pottera nemusím, zatím (třeba se k němu časem s dětma propracuju), Cormorana Strikea jednoznačně ano. Za mě plný počet. Jsem nadšená z jazyku, baví mè chytrý detektiv, který patrá, píše si poznámky, ptá se, zjišťuje a má po ruce pracovitou a bystrou kolegyni. Jsem ráda za intelugentni detektivku bez hrůzných masakrů, násilí na nevinných obětech, ... Těším se na květen a nový případ Cormorana.

12.04.2016 5 z 5

Rumcajs Rumcajs Václav Čtvrtek (p)

Jedna z nejhezčích dětských knih, které jsme s dcerou četli. Příbèhy nápadité, laskavé, plné humoru. Ne úplně obvyklý je autorův jazyk, který byl pro mè místy docela náročný. Jinak vřelé doporučení všem, přečtěte si tuhle překrásnou dětskou knihu s vašimi dětmi.

12.04.2016 5 z 5