Jeden den

„Přátelství je někdy míň než láska“ Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let – od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času – i když nepřiměřeně dlouhého – než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická \"lovestory\" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat. Podle knižní předlohy vznikl i film, jehož česká premiéra je plánována na toto léto. V chytré a poutavé romantické komedii Jeden den se vedle Anne Hathaway objeví zatím ještě neokoukaný Jim Sturgess. Pod režií filmu je podepsán režisér filmu Školy života, který byl nominován na Oscary - Lone Scherfig....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67765/jeden-den-67765.jpg 4.3828
Vydáno, Argo

One day, 2009

Kniha Jeden den

lencin

Em a Dex. Dex a Em. Líbilo se mi to. Míjení se, ztrácení a objevování. Hezké příklady toho, jak se někdy liší to, co říkáme od toho, co cítíme nebo si myslíme.

bruntal
22.12.2020

Chvílemi zdlouhavé, ale jako celek krásné.

PetK
14.09.2020

Milé překvapení. Originální nápad a forma. Především jsem ale ocenila vtip a ironii, bez které by se zřejmě jednalo o další nepříliš nápaditou limonádku. Nicholls ale dokázal najít míru, jak příjemně "shodit" nejrůznější dojemné okamžiky, a přitom se o dojemnost nepřipravit.
Jasně že jeden ze zvratů musel přijít právě v den, kdy autor svoje dva hlavní hrdiny a jejich životy zhruba dvacet let zaznamenává. I když už to bylo na hraně jakési uvěřitelnosti, chápu, že jinak to asi být nemohlo, pokud to mělo držet pohromadě.
Maličko zklamaná jsem byla z konce, který se sice víceméně zdržel srdceryvných dojáků, ale neposkytl mi pocit katarze... nevím, jak to lépe popsat. To ale může být pouze subjektivní dojem. Celkově knížku řadím mezi ty, které mě příjemně překvapily.

keny
10.09.2020

Kniha o přátelství, lásce, skvělé vtipné glosy, i když u Em někdy už moc shazujici...Ale ten konec jsem takto nechtěla...Proč, když už konečně, tak takto....?

Jumpova
06.08.2020

Viděla jsem film, takže se mi při čtení knihy v hlavě promítaly obě hlavní postavy v jejich filmových podobách, ale vůbec mi to nevadilo. Příběh mi přijde takový zvláštní, ale pro mě je to prostě srdcovka, ke které se budu ráda znovu vracet. Čtivý, dojemný příběh. Moc doporučuju i knihu i film. 5 z 5.

Micha-Él
16.07.2020

"Jeden den" jsem četla před několika lety, vím, že mě dost zasáhl. Dex a Em byli sympatická dvojka, každý jiný a přece tolik podobní. Knížka je o tom, jak se lidé míjejí, i když jsou si blízcí, je o přátelství, lásce, (ne)splněných snech, ale také o ztrátách, nálezech a pádech. Je zkrátka o životě... Bylo zde více míst, kdy jsem se cítila dojatá, ale nejvíc mě vzal konec. Ještě teď mám v hlavě Emmina slova o tom, že nemůžeme změnit celý svět, ale proč se aspoň nepokusit změnit ten kousek kolem sebe. Ke knize mě přivedl film, který mě ale až tak nenadchnul, hodně se skákalo mezi lety a měla jsem pocit, že děj pak působí roztříštěně. Po přečtení předlohy se na něj dívám jinak a už se mi líbí víc. Nicméně soundtrack od Rachel Portman se velmi povedl. Knížku mohu jen doporučit a pak se mrkněte na film, až budete vědět jednotlivé souvislosti :)

Anne_and_books
08.07.2020

Kniha, od které dostanete přesně to, co očekáváte. Oddychové romantické čtení, které sleduje osudy dvou lidí, které od sebe drží špatná komunikace, jako tomu bylo v řadě jiných knih. Ačkoliv od začátku víte, jak příběh skončí, konec mě překvapil. Celá kniha se čte velmi pěkně a za mě patří ke kvalitnějším románům (nejen) pro ženy (ikdyž Dexter mě občas svým chováním vytáčel).

mil
29.05.2020

Nejprve jsem knihu odložila po pár stránkách. Po několika dnech dostala ještě jednu šanci a vyklubal se z toho skvělý příběh. Jen bych si přála happy end.