Jeden den

„Přátelství je někdy míň než láska“ Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let – od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času – i když nepřiměřeně dlouhého – než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická \"lovestory\" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat. Podle knižní předlohy vznikl i film, jehož česká premiéra je plánována na toto léto (2011). V chytré a poutavé romantické komedii Jeden den se vedle Anne Hathaway objeví zatím ještě neokoukaný Jim Sturgess. Pod režií filmu je podepsán režisér filmu Školy života, který byl nominován na Oscary - Lone Scherfig....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67765/big_jeden-den-mTO-67765.png 4.3862

Vydáno: , Argo

One day, 2009

Kniha Jeden den

Kristy.Seb

Někdy si člověk uvědomuje, že se právě teď dějí velké věci, a jindy vystavují z minulosti. A obdobně je to možná s lidmi.

Na knihu jsem se dlouho těšila, chtěla jsem si ji přečíst před shlédnutím filmu. Ale kniha mě nedokázala moc zaujmout. Dexter mi šíleně vadil, nevím proč ho Emma nekopla do zadku hned. Ale láska je hold slepá. Konec už byl daleko lepší, ale na film se ani moc netěším.

Dani25

20 rokov života Dextera a Emmy, ktoré prežívame z pohľadu oboch hlavných hrdinov. Kniha o láske dvoch ľudí, ktorí nie sú spolu a tvária sa ako dobrí priatelia. Dej smutný.

Mosula
27.12.2021

Vzhledem k nadšeným ohlasům na knihu jsem čekala, že to bude mnohem lepší, tohle byla průměrná kronika dvou lidských životů. Dexter byl po většinu času na přes držku a o tom, že by se s Emmou opravdu milovali, mě autor nedokázal přesvědčit. Kniha navíc byla zdlouhavá, některá místa jsem přeskakovala, čekala jsem nějakou katarzi, přišlo jen zklamání.

Kniznicerv
04.11.2021

Čtu pořád, stává se mi ale bohužel málokdy, že mě příběh naprosto strhne od první stránky. A přesně to se stalo v případě Jednoho dne.
Kniha mě nadchla brilantními jiskrnými dialogy, vtipem, uvěřitelnými lidskými postavami a dokonalému vystižení mezilidských vztahů a situaci, kdy jsem si říkala: přesně vím, jak se ta postava teď cítí, to už jsem si taky zažila.
Líbil se mi originální koncept, kdy se každá kapitola udála v jednom roce, mohli jsme tak sledovat dvacetiletý vývoj jednoho výjimečného vztahu.
Byla jsem hodně zvědavá, jak to s oběma hrdiny, kteří se v životě střídavě potkávají a vzdalují, dopadne. Konec mě možná proto trochu zklamal, asi bych v příběhu nepotřebovala takové drama. To je ale čistě osobní názor.
Jinak jsem byla knihou nadšená a doufám, že mě nezklame ani Tři na cestě, kterou si chci přečíst jako další

FoxFox
07.09.2021

Ze začátku se mi nedařilo do knihy začíst, ale potom jsem se od ní zase nemohla odtrhnout a Jeden den jsem přečetla během deštivého víkendu. Romantiku v knihách nevyhledávám, ale tady byla okořeněná špetkou deprese a temna. Krásný příběh, doporučuji i filmové zpracování.

Viky007
23.08.2021

Tak jo, zařazuji mezi své srdcovky. Em a Dex, Dex a Em, to vůbec nezní špatně. Po Dexterovi možná jednou pojmenuju svého psa. Ale teď vážně. Tahle kniha by se dala přirovnat ke kostičce hořké čokolády, kterou si pomalu vychutnáváte. Hořkosladká. Úsměvná. Depresivní. A hlavně svým vlastním způsobem neuvěřitelně milá. Ti dva se k sobě vlastně vůbec nehodili. On byl floutek, co nic neřešil a žil bohémským životem. Ona byla zase příliš vážná intelektuálka. Ale i tak jste jim fandili, protože život přece není černobílý, stejně tak postavy v této knize. Mají své dobré, ale i špatné vlastnosti. Celkově mě uchvátil i styl psaní, díky kterému čtenář dokonale porozumí postavám. Tak už končím, chvály bylo víc než dost. Jen musím přežít knižní kocovinu, protože tohle z hlavy jen tak nedostanu.

Lily101
22.08.2021

Rereading a opět čteno na dovolené u moře.

Kolik knih jsem přečetla víc než jednou, bych mohla spočítat na prstech jedné ruky (holt život je krátký a knih je takové množství), tak to asi mluví za vše.

Ta kniha je prostě báječná. Trochu neuvěřitelná, ale…tak trochu i ze života (vývoj postav by mohl/nejsem ještě ve věku, kdy mohu všechna časová období posoudit/ odpovídat realitě), současně závěrem…no, nechte se překvapit.

Romantická linie tam je, ale když jsem to zvládla já (romantickou literaturu á la červená knihovna nevyhledávám), tak to zvládnete i Vy.

Děj je zajímavý a po dočtení ve Vás dost možná zůstane…blíže nespecifikovatelný pocit; zkrátka to na Vás dost možná hodně zapůsobí.

čef
09.08.2021

Ostrovtipné, ironické a intelektuálně velmi zdatné dialogy – to je podstata této knihy. Příběh je zamilovaný, propletený a složitý, vztah mezi hrdiny je hodně zvláštní. Hodně se zde pije, až chlastá, drogy jsou zde samozřejmě rovněž v množství mnohem větším než malém, také hodně packalství a neumětelství hlavně u hlavního hrdiny, prostě převážně zahálčivý život střední třídy ve Velké Británii jako vyšitý s trochou nostalgie nakonec. Moc jsem se nepobavil – hlupáci mne nebaví ani v knihách.