Jeden den

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

„Přátelství je někdy míň než láska“ Představte si, že někdy během střední školy potkáte člověka, který vám tak přiroste k srdci, že už ho nikdy nedostanete z hlavy. Chodit spolu ale nezačnete. Přesně to je případ Dextera a Emmy, kteří jsou přátelé už dvacet let – od osmaosmdesátého se setkávají vždy po roce. Je samozřejmě jen otázka času – i když nepřiměřeně dlouhého – než se z takového vztahu vyklube něco víc, než jen návštěva muzea a výroční večeře. Úspěšný román ze současné Anglie vypráví příběh o tom, že skutečné přátelství mezi mužem a ženou není možné, a musí buď skončit, anebo se proměnit v něco jiného, a také o tom, že si ty nejzákladnější věci uvědomíme, až když je pozdě. Vtipně napsaný příběh, ale skrývá nejen úsměvné a citlivě napsané sondy do lidských citů. Vztah, který přešel od náhodné známosti na jednu noc po věrné i nevěrné přátelství až k hluboké lásce a krátkému manželství jakoby mimochodem pod komickým nátěrem ukazuje změny zvyků, mravů a politiky v Británii posledních dvaceti let. Hlavním tématem příběhu se více než klasická \"lovestory\" stávají pocity osamělosti a hloubka rozporu mezi mladickou nesmiřitelností a kompromisy, které jsme nakonec schopni tolerovat. Podle knižní předlohy vznikl i film, jehož česká premiéra je plánována na toto léto. V chytré a poutavé romantické komedii Jeden den se vedle Anne Hathaway objeví zatím ještě neokoukaný Jim Sturgess. Pod režií filmu je podepsán režisér filmu Školy života, který byl nominován na Oscary - Lone Scherfig....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67765/jeden-den-67765.jpg 4.3802
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Argo
Orig. název

One day, 2009

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (184)

Kniha Jeden den

Přidat komentář
Micha-Él
16. července

"Jeden den" jsem četla před několika lety, vím, že mě dost zasáhl. Dex a Em byli sympatická dvojka, každý jiný a přece tolik podobní. Knížka je o tom, jak se lidé míjejí, i když jsou si blízcí, je o přátelství, lásce, (ne)splněných snech, ale také o ztrátách, nálezech a pádech. Je zkrátka o životě... Bylo zde více míst, kdy jsem se cítila dojatá, ale nejvíc mě vzal konec. Ještě teď mám v hlavě Emmina slova o tom, že nemůžeme změnit celý svět, ale proč se aspoň nepokusit změnit ten kousek kolem sebe. Ke knize mě přivedl film, který mě ale až tak nenadchnul, hodně se skákalo mezi lety a měla jsem pocit, že děj pak působí roztříštěně. Po přečtení předlohy se na něj dívám jinak a už se mi líbí víc. Nicméně soundtrack od Rachel Portman se velmi povedl. Knížku mohu jen doporučit a pak se mrkněte na film, až budete vědět jednotlivé souvislosti :)

Anne_and_books
08. července

Kniha, od které dostanete přesně to, co očekáváte. Oddychové romantické čtení, které sleduje osudy dvou lidí, které od sebe drží špatná komunikace, jako tomu bylo v řadě jiných knih. Ačkoliv od začátku víte, jak příběh skončí, konec mě překvapil. Celá kniha se čte velmi pěkně a za mě patří ke kvalitnějším románům (nejen) pro ženy (ikdyž Dexter mě občas svým chováním vytáčel).


mil
29. května

Nejprve jsem knihu odložila po pár stránkách. Po několika dnech dostala ještě jednu šanci a vyklubal se z toho skvělý příběh. Jen bych si přála happy end.

janasim
27. května

Nemůžu říct, že bych byla z této knihy nadšená. Příběh je zajímavý, lákavý, dobře se čte, pokud se čte, ale když jsem knížku odložila, nechtělo se mi ji zase otevírat. V jedné části mi prostě bylo úplně jedno, co se bude s hrdiny dít. Beru-li ale knížku jako celek, pak určitě stojí za přečtení.

ctenarka881
07. května

Knihu jsem cetla uz pred lety, ale porad si ji moc dobre pamatuju.. strasne se mi libila a strasne jsem se do ni zakousla.. kdyz jsem videla film, tak jsem byla zklamana.. kniha je urcite lepsi!;-) doporucuji

wiix
07. května

Ja veľmi knihy romantické a knihy o láske nečítam, no toto bolo krásne, nežné a citlivé a zároveň to nebolo nasilu, ani patetické. Príjemné, oddychové čítanie.

Turtleee
19.10.2019

Bylo to tak krásné čtení. Doporučuji!

Lily101
07.09.2019

Úžasný námět, který bych spíš než jako “romantický”, což bez ohledu v jistém měřítku je, zařadila primárně do sekce “ze života”.

Napřed jsem se, zásluhou tipu od již nějaký ten čas bývalé spolubydlící, “dostala” k filmovému zpracování a až nyní (po snad třech letech) mě napadlo zkusit si přečíst i knihu, hlavně pro srovnání, jak se adaptace právě této knihy na filmové plátno povedla. Některé věci jsou trošku jiné, vesměs jde jen o pár situací a několik detailů, což vedlo k tomu, že mi pár záběrů dává víc smysl (á la proč se tento choval takto a onen se začal v určitou dobu věnovat zrovna této činnosti,...).

Vzhledem k tomu, že se pomalu (snad, ťuk ťuk) blížím oné osudné chvíli, kdy se Dex a Em poznali, se domnívám, že film a kniha u mně ještě min. pár let na významu neztratí. Současně je to jediná rádoby romantická záležitost (jak ve filmovém, tak nově i knižním zpracování), kterou snesu, což přičítám hlavně tomu, že kdo chce, najde v knize drobné až větší moudra, které ovšem neruší ve čtení ty, jež nezajímají, a jsou psána ladně a lehce, nikoli nabubřele a arogantně, protože jinak jsem z romanticky laděných příběhů již dávno vyrostla.

1 ...

Doporučujeme

Čáry
Čáry
Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě
Krvavý poledník aneb Večerní červánky na západě
Rocková hvězda
Rocková hvězda
Zvěrolékař mezi nebem a zemí
Zvěrolékař mezi nebem a zemí