Druhá osoba singuláru

Ústřední postavou románu Druhá osoba singuláru, přeloženého již do třinácti jazyků, je ambiciózní muž, jeden z nejlepších arabských právníků v Jeruzalémě. Vlastní prosperující advokátní kancelář, má dům, manželku a dvě děti. Jednoho dne zakoupí v antikvariátu Tolstého Kreutzerovu sonátu a v ní nalezne lístek určený neznámému muži, evidentně psaný rukou jeho manželky. Stravován podezíravostí a palčivou žárlivostí se pustí do pátrání po předchozím majiteli knihy. Ve druhé dějové linii vystupuje Amir Lahab, chudý vesnický Arab, který přijel do Jeruzaléma studovat sociální práci. Postupně vychází najevo, že se oba protagonisté snaží opustit nejen společenskou třídu, z níž pocházejí, ale též nechat za sebou větší část svého arabského dědictví. Kašua s nesmírnou citlivostí a bystrým smyslem pro absurdno rozvíjí příběh o lásce, zradě a cti a nastoluje otázku, zda člověk skutečně může shodit starou kůži a znovustvořit sebe sama. Druhá osoba singuláru je psychologickou mozaikou a pronikavou sondou do smýšlení jednotlivců, kteří utvářejí rozdělenou izraelskou společnost. Ve spletité sonátě hlasů a identit jsou naznačeny iracionální výbuchy hněvu a žárlivosti, jimiž se vyznačuje vynucené manželství mezi Araby a Izraelci, i naděje do budoucna, že oba národy tak jako hlavní postava v Tolstého románu jednoho dne uznají své slabosti a budou usilovat o odpuštění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/223538/druha-osoba-singularu-lOh-223538.jpg 4.233
Vydáno:, Pistorius & Olšanská

Guf šeni jachid (2010)

Kniha Druhá osoba singuláru

Clara_C
29.10.2018

Nevšední kniha. Právník je blbec :) Sonda do života v Jeruzalémě, i když žijí zdánlivě v harmonií, velmi záleží na tzv.společenském postavení, koukají se na to jestli je dotyčný Arab nebo Žid, podobně jako soudíme my a nemusí to být pouze s ohledem na původ. Každopádně stojí za přečtení a nahlédnout i do jiné kultury, ač jiné, v mnoha ohledech tak podobné naší. Prostě lidské..

růžovámakrela
18.09.2018

Podle mě skvělá kniha. Autor v ní zvládl kvalitně uspokojit několik čtenářskejch zakázek naráz - vyčpělej manželskej vztah a žárlivost, eutanazie, komplex z touhy bejt někým jiným, komplex národnostní menšiny, touha po prachách a respektu, touha překonat všechny tabu koránu, který se furt překonat nedaří. A jen tak nenápadně, aby to nerušilo příběh, se dozvíte skoro všechno o soužití Židů a Arabů v současný Izraeli.

adorjas
23.08.2018

Nemôžem si pomôcť, všetky osoby na mňa pôsobili nesympaticky, s nikým som sa nedokázala stotožniť. Komentáre predo mnou vyzdvihujú inakosť právnika a Amira, ale mne svojím spôsobom pripadali obaja rovnakí- obaja Moslimovia, obaja sa snažia preraziť v židovskom svete, obaja sa snažia dohnať znalosti zo západnej kultúry, a obaja potlačujú, to čím sú v skutočnosti. A kým právnikova škrupina viac-menej opadáva pri pátraní po milencovi, tak u Amira škrupina praská, keď sa zveruje právnikovi, ale napriek škrabancom na svojom pozlátku si obaja idú rovnakou cestou- právnik sa naďalej preváža autom a Amir pokračuje v kariére fotografa.
Inak, čakala som, že Lajla sa trošku prejaví viac- kým na začiatku knihy, počas svojich študentských rokov pôsobila nekonformne, tak akonáhle sa stala manželkou a matkou, tak priam prestala existovať ako bytosť s vôľou a slepo sa podriaďuje konvencii. Škoda, že autor nevysvetlil jej vnútorný svet, aj keď čo-to je možné nahliadnuť, keď o nej premýšľa právnik, že za roky manželstva ju v podstate vôbec nepoznal...
Kniha je OK, dáva nahliadnuť do kultúry, kde zväčša prístup nemám, ale to je asi tak všetko, čo mi kniha dala. Pre ženu žiť v tejto kultúre je ťažké, keď si navykla na západný svet...

georgearrow
19.08.2018

Výborný rozjezd, poté trochu rozmělněný prostředek, možná by to stačilo na povídku a nebylo třeba knihu tolik natahovat. Žárlivost v trochu arabském pojetí, i když primárně budou českého čtenáře asi zajímat reálie. Kniha není marná a příjemné zkrátila rozžhavené odpoledne u vody. Možná trochu zbytečná je aluze na Kreutzerovu sonátu, trochu se mi zdá, že jsou v módě aktualizace klasik a odkazy na západní kánon od autorů nezápadních (Murakami je v tom mistr), přitom příběh Sajjida Kašuy by to ani nepotřeboval.

Arella
08.02.2017

Výborná kniha z prostředí mě neznámého, takže chvíli mi trvala orientace v tomto 'světě' a jelikož kniha je román, nemůžu úplně říct, že bych byla zorientovaná. Líbilo se mi, že Židé a Arabové a další příslušníci různých národnostní nejen vedle sebe dokážou žít, ale dokážou žít spolu a pomáhat si, navzájem. Autor rozehrál příběh zajímavým způsobem, postupně odkrýval karty a jednotlivé součásti začaly zapadat do sebe. Závěr je příjemně překvapivý a otevřený a celý příběh posouvá vlastně na úroveň hledání vlastní identity, ať už ve světě arabském, židovském, uměleckém,....za kterými však stojí obyčejné lidské vlastností, které hrají prim a je jedno, jestli je někdo proužkovaný nebo puntíkatý.

lidunka1
21.03.2016

Dávám 4 hvězdičky. Kniha je poutavě napsaná. Kdo ale čeká politický román, bude zklamán. Autor řeší především mezilidské vztahy. Je to knížka velmi dobrá, ale ne vynikající.

šošon
22.03.2015

Příběh je určitě poutavě napsaný, přitáhne si čtenáře co nejblíže a potom postupnými krůčky dláždí cestu až do samotného konce. Působí ale dost obyčejně, ačkoliv obyčejný rozhodně není. Dal by se býval ždímat, místo toho visí bezpečně zavěšený na prádelní šňůře. Postavy se většinu času chovají až moc okatě podle předem daného scénáře, místo abychom se jim podívali do hloubky duše, kloužeme po povrchu - byť zajímavém. Téma soužití palestinských Arabů a Židů, resp. ohromná izraelská buzerace na jedné straně a arabská vyšinutost a nepředvídatelnost na druhé straně, je potom pro evropského čtenáře zajímavou sondou. Mohlo mu být dáno více prostoru, možná i více subjektivně podbarveného prostoru.

Proč ne. Kniha za přečtení určitě stojí - a dá se to stihnout za noc. :)

Skawin
02.02.2015

Kniha mě zaujala jak svou obálkou, tak názvem. A když jsem začala číst... četla jsem a četla, dokud jsem ji nedočetla. Má napětí, šmrnc, zajímavý jazyk.. Umožňuje nám nahlédnout do jiného světa. Nedá se než doporučit :-)

Hrana rozkoše
Hrana rozkoše
Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?
Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?
Dobrý proti severáku
Dobrý proti severáku