Anushka1 Anushka1 komentáře u knih

Po přečtení Svědectví o životě v KLDR jsem šáhla i po předchozí knize Niny Špitálníkové. Kniha Mezi dvěma Kimy popisuje studijní pobyty Niny, s čím se setkala, co viděla. Je to zajímavá exkurze do světa plného propagandy, nesvobody a lži. Je zde popisován běžný život Severokorejců, zážitky z výuky na Kim Il-songově univerzitě, výlety mimo hlavní město a také stručný souhrn dějin KLDR. Tady je pěkně odlišeno, jak je tato historie známa mimo hranice této záhadné země a jak ji popisuje místní režim. Kniha určitě stojí za přečtení, protože takové zážitky z první ruky se jen tak někde nedozvíte. Nad některými pasážemi se pobavíte, více však budete kroutit hlavou, jak je toto všechno možné.

17.03.2022 4 z 5

Oceán na konci uličky Oceán na konci uličky Neil Gaiman

(SPOILER) První slovo, které mě po dočtení napadlo, bylo "nádhera". Gaimanova představivost je až neskutečná.

Děj se popisuje hodně těžce. Bylo to celé takové snové a temné. Celou dobu se vlastně ani nedozvíme, jak se jmenuje hlavní vypravěč, sedmiletý chlapec, který má neobvyklé sousedky. Spřátelí se s o něco starší Lettie, která společně s matkou a babičkou oplývají zvláštními schopnostmi. Ony totiž nepochází z tohoto světa. Otázka, odkud tedy jsou a co jsou vůbec zač, zůstane nezodpovězena a je jen na naší fantazii, jak s tímto naložíme. V ději se objevují hororové prvky ve chvíli, kdy malý vypravěč musí čelit dalším bytostem z jiných světů. Konec je takový hořko sladký, kdy si čtenář uvědomí, kolik toho ztrácíme pouze tím, že jsme se z dětí stali dospělými.

Mé vydání je doplněno krásnými a zároveň temnými ilustracemi, které celý děj dokonale dokreslují.

Knihu jsem si zamilovala a určitě se k ní zase vrátím.

22.07.2021 5 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Prequel slavného románu Dracula nijak za přelomovým dílem hororového žánru nezaostává. Vypráví příběh Brama Stokera a odhaluje, jak vlastně došel k napsání knihy Dracula. Kniha je rozdělena do tří částí. V první se dozvíme o Bramově dětství. Bram trpí vážnou nemocí, kvůli které je na prahu smrti. Jeho chůva Ellen ho však zachrání. Právě chůva Ellen je ústřední postavou příběhu, kolem které se točí všechno tajemno. Postupně se dozvídáme, že nebude tak úplně běžný člověk. Její příběh se začíná vyjasňovat v druhé části knihy, kdy už je Bram dospělý mladý muž a se svou sestrou Matildou a bratrem Thorneleyem musí čelit nepředstavitelnému zlu, které po nich jde, protože jsou jejich životy spojeny s Ellen. Na scéně se objevuje tajemný muž v černém, s černými vlasy a orlím nosem, kterého není radno mít za nepřítele. Celý příběh konečně dojde rozuzlení a v poslední třetí části se musí naši hrdinové postavit temnému zlu. Happy end však moc nečekejte.
Praprasynovec Brama Stokera odvedl skvělou práci a v pozůstalosti po svém strýci objevil materiál, který je velmi zajímavý a děsivý zároveň. Kniha je totiž psaná formou deníků (stejně jako samotný Dracula). Oceňuji i poznámku autorů o tom, jak kniha vznikala a kde se inspirovala skutečným životem Brama Stokera.
Příběh je napínavý a mrazivý. A pokud máte dostatečnou představivost, nebudete usínat klidně. Kniha se mi velmi líbila a ráda ji zařadím do své "upíří" sbírky. Je tento příběh pravdivý? To už nechám na vašem rozhodnutí

07.05.2021 5 z 5

Rose Madder Rose Madder Stephen King

Na tomto příběhu nebyla strašidelná ta nadpřirozená část, ale právě ty myšlenky a činy muže, který týrá svou ženu. Někdy pro horory nemusíme číst knížky nebo koukat na film. Někdy horory píše skutečný život.

27.01.2021 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

První polovina knihy je spíše seznamovací. Popisy obyvatel městečka Castle Rock a jejich radostí a starostí. Občas jsem se v tom množství postav ztrácela. Dost by pomohl jejich seznam na začátku knihy (jako je to třeba u knihy Růženky). V druhé polovině knihy se už rozjíždí hlavní děj o tom, jaký dopad má na město a jeho obyvatele příjezd tajemného pana Gaunta a jeho obchodu Nezbytné věci. Ubírám jednu hvězdu za to, že jsem se musela prokousat první polovinou knihy, která pro mě ne vždy byla záživná.

12.07.2020 4 z 5

Princ dvojí krve je pro mne jeden z těch lepších dílů série o Harrym. Ne, že by ty ostatní nebyly dobré, ale šestý díl mě hodně bavil. Líbilo se mi odkrývání Voldemortovi minulosti. I přes všechny události, co se týče bradavické školy, tak tento rok patřil k těm normálnějším, jestli se v případě Bradavic toto slovo dá použít. Jdeme se pustit do hledání viteálů...

09.06.2020 5 z 5

Další úžasné pokračování. Do děje se dostávají postavy důležité pro pokračování příběhu. Hlavně můj oblíbený Sirius Black. A profesor Lupin je prostě nejlepší učitel obrany proti černé magii.

08.05.2020 5 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Rozplakat mě v knize opravdu umí jen King. Mrtvá zóna se mi v knihovně povalovala už nějakou dobu. Teď konečně na ni přišel ten správný čas. Vždycky mě dostane, jaké skvosty se můžou v Kingově tvorbě skrývat a nejsou to takové ty profláklé kusy jako To, Řbitov zvířátek apod. Každopádně kniha mě pohltila od úplného začátku, což se mi ne vždy u jeho knih stává. Skvěle napsané, kladné postavy si člověk hned oblíbí a naopak ty špatné jsou zda vykreslené tak, že jimi pohrdáte. Mrtvá zóna jistě patří k tomu zlatému fondu Kingovy tvorby.

28.09.2019 5 z 5

Ohnivý muž Ohnivý muž Joe Hill (p)

Od Hilla jsem jako první četla knihu povídek, která mě moc nezaujala. Řekla jsem si, že teda zkusím jeho delší dílo a udělala jsem dobře. Ohnivý muž mě bavil od začátku do konce a nemohla jsem se od toho otrhnout. A navíc mám opravdu ráda téma o rozpadu společnosti po epidemii/katastrofě/.... Za mě super a těším se na Vánoční říši.

15.07.2019 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Ze začátku mi chvilku trvalo, než jsem se začetla. Ale jakmile se rozjel hlavní dej knihy (matka se synem zavření v autě a venku číhá pes), tak jsem se nemohla odtrhnout. Nejvíce líto mi stejně bylo Cuja, protože za nic vědomě nemohl :(

27.07.2018 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Jedna z nejlepších Kingovek, co jsem četla. Žádné vleklé popisy, které má King tak v oblibě. Prostě se jde rovnou na věc. Srovnání s filmem, nesrovnatelné. Viděla jsem dříve film a už tam mi vadilo, že Jack (Jack Nicholson) vypadá jako psycho hned od začátku. Tady to pěkně graduje až k úplnému konečnému zbláznění.

26.02.2018 5 z 5

Geostorky Geostorky Petr Brož

Často narážím u svých žáků na základní škole na to, že geologie není moc atraktivní obor a mé snažení jim ji zajímavě představit pak přichází vniveč. Od teď jim budu doporučovat tuto knihu :D
V knize najdete velké množství příběhů lidí, do jejichž života nějakým způsobem zasáhly geologické procesy. A ač jsem více či méně s geologií seznámena, tak hodně příběhů bylo pro mě novinkou a některé mě donutily dohledat si více podrobností či fotky nebo videa. Kapitoly jsou krátké a jasně napsané, takže se nemusíte bát, že byste textu třeba nerozuměli. Není to odborná publikace pro studenty geologie. Ale kniha, která se snaží "běžným" lidem (protože geology považuji občas za ne úplně normální :D ) ukázat, co se kolem nás děje, a že i nepatrná chybná rozhodnutí můžou vést k závažným život ohrožujícím důsledků.

13.01.2024 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

(SPOILER) Knížka, na kterou jsme čekali opravdu dlouho. A teď je konečně tady. Stálo to za to čekání? Tak 50/50.

Příběh vypráví o městečku Taker's Mills, ve kterém řádí vlkodlak. Každý měsíc padne za oběť obyvatel městečka a netvorem může být úplně kdokoliv. Jako jediný jeho útok přežije Marty, chlapec na vozíčku, který dokáže vlkodlaka i zranit. I díky tomuto zranění nakonec odhalí jeho identitu. Ale co teď? Přijde Marty na to, jak se s netvorem vypořádat, až si pro něj znova přijde?

Cyklus vlkodlaka je příběh, který přečtete za jeden večer. Kapitoly popisují jednotlivé měsíce v roce a jsou opravdu kraťoučké. Nejdřív jsem chtěla dát 3*, ale o jednu jsem to zvýšila a to jen čistě za ilustrace, které knihu doprovází. Protože ty jsou opravdu skvělé a krásně doplňují děj. Ten je sám o sobě trochu strohý. King tady dost ubral na své popisnosti, což ale zase může někomu vyhovovat. Doporučila bych tuto knihu někomu, kdo od Kinga nic nečetl? To ne. Je to spíše chuťovka pro fanoušky, kteří nutně potřebují Cyklus vlkodlaka ve své knihovně.

11.11.2023 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Severka a další návrat do Severní Koreje z pera Niny Špitálníkové. Tentokrát sledujeme příběh dívky, která ve své domovině patřila do vysoce postavené rodiny. Proto nevnímala tu hrůzu, která se kolem ní děje. Vesele si udávala ostatní za naprosté kraviny a vůbec ji nezajímalo, že některým podepsala rozsudek smrti. Protože takhle se to prostě v Severní Koreji dělá a pokud se chcete mít alespoň trochu lépe, musíte vše plnit nejlépe na 150 %. Pak ale dostane povolení vycestovat studovat do Číny. A v tuto chvíli se jí úplně změní život. Její otec totiž zařídí, aby místo do Číny, odjela do jižní Koreje. Ona to zpočátku vůbec nechápe a nechce to přijmout. Přece jen doma byla někdo a tady je jen jedna z mnoha. Domů se už ale vrátit nemůže a tak se bude muset vypořádat s novým životem.

Za "nejhroznější" část považuji tu, kde se popisuje život v koncentračním táboře. Nechápu, jak se tohle může v dnešní době ještě někde dít. Kniha je opět velmi zajímavá. Ač pokud máte přečtené dřívější knihy autorky, tak vám asi nic nového nesdělí. I tak určitě stojí za přečtení.

10.11.2023 5 z 5

Košík plný hlav Košík plný hlav Joe Hill (p)

Roztomilá jednohubka plná krve a useknutých mluvících hlav. Příběh je vlastně velmi jednoduchý. Dívka June se dostane do velkého problému, když jejího přítele odvedou kriminálníci a ona se ho pokusí zachránit. Při záchranné misi se však dozvídá pravdu o místním ostrově a jeho obyvatelích a my společně s ní zjišťujeme, že není všechno takové, jak na první pohled vypadá.
Joe Hill společně s ilustrátorem Leomacsem nám naservírovali pěkně ujetou jízdu, kde se pro sprostá slova nejde daleko a ostří sekery je pro June vstupenkou k záchraně. Přečteno to máte za chvilku, ale během toho se budete opravdu bavit a na konci si možná i řeknete "tak tohle jsem nečekal".

12.07.2023 5 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Krátký příběh o obyčejném životě v malém irském městě, kde se každý stará o svůj život a nikdo nevnímá (nebo spíš nechce vnímat) hrůzy, které se dějí za zdmi kláštera. O problému Magdalenin prádelen jsem slyšela poprvé. Prádelny pojmenované symbolicky po Máří Magdaleně měly být útočištěm pro ženy, které se dostaly do maléru (nechtěná těhotenství, špatná sociální situace). Bohužel to pro ně bylo místo teroru, kdy jim byly děti odebírány, nebo hůř byly zabíjeny a dívky musely pracovat v nelidských podmínkách, bez platu a často i bez základní lékařské péče.
S touto problematikou se seznamujeme z pohledu Billa Furlonga, který se také narodil svobodné matce a nikdy se nedozvěděl, kdo byl jeho otec. Bill má nyní už svou rodinu. Osud padlých dívek v klášteře mu není lhostejný a nebojí se udělat první krok k tomu, aby pomohl jim a zároveň se pokusil zajistit lepší svět pro své dcery.

06.07.2023 4 z 5

Ostrov Dr. Moreaua Ostrov Dr. Moreaua Ted Adams

Při hodnocení jsem se rozhodovala, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Nakonec ve mě zvítězil pocit, že když jsem procházela jednotlivé listy, tak mě kresba dokázala vtáhnout. Ovšem byla bych radši, kdyby byl komiks delší a obsahoval tak víc textu. Jasně, děj pochopíte hlavně z obrázků a netřeba vysvětlovat, co se zrovna v příběhu děje.
Téma je stále nadčasové. Člověk jako pán tvorstva se snaží přírodu kolem přeměnit k obrazu svému. Ale ač se snaží sebevíc, zvířecí pudy vždy vyhrají a vezmou si zpět, co jim bylo odebráno.

17.12.2022 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Ač se může zdát, že poslední díl není o žádných hrách, opak je pravdou. Všichni jsou součástí nějaké hry. A je jedno zda v aréně nebo na pozadích politických tahanic. Přesně do takové situace se dostává Katniss potom, co zničila arénu a vzbouřenci ji odvezli do Třináctého kraje. Pro dobro svých nejbližších souhlasí, že se stane tváří revoluce, reprodrozdem. Katniss má v hlavě pouze jednu myšlenku a to zabít prezidenta Snowa. Ovšem v průběhu povstání zjišťuje, že nepřátelé se můžou nacházet mnohem blíže než v Kapitolu. Přežije Peeta mučení, kterému je vystaven? Skončí Katniss nakonec s ním nebo dá přednost horkokrevnému Hurikánovi? A osvobodí se Panem od hrůzovlády Kapitolu a prezidenta Snowa? A za jakou cenu?

Závěrem trilogie se hodně prolíná politika, ačkoliv akce taky nechybí. Osudy všech postav se postupně uzavírají a vy můžete knížku po poslední stránce zavřít s pocitem, že takhle to asi mělo skončit. Jsem ráda, že jsem se konečně dostala k přečtení i této známé knižní série a ačkoliv asi nejsem úplně cílová skupina, tak mě příběh celkově bavil. Ač místy byl dost předvídatelný a způsob psaní byl také přizpůsoben spíše mladším čtenářům. Určitě může doporučit. Nudit se nebudete.

09.06.2022 4 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Druhý díl Pána prstenů je rozdělen na dvě dějové linie: Aragorn, Legolas a Gimli hledají Smíška a Pipina a Frodo, Sam a Glum putují do Mordoru. Více mě tedy bavila ta první část s Aragornem, enty a bitvou o Helmův žleb.
Každopádně jsem opět překvapena, co vše ve filmu nebylo, např. děj ve Fangoru nebo rozmluva Gandalfa a Sarumana po zásahu entů v Železném pasu. Ale na druhou stranu je fajn, i když člověk viděl filmy snad 100x, tak ho děj může stále překvapit.
První díl Společenstvo prstenu mě ale bavil víc.

01.11.2021 4 z 5

Hellraiser Hellraiser Clive Barker

Hellraisera jsem měla tu čest číst několik let zpět. A kvůli nedostupnosti knihy jsem si ji pirátsky stáhla do čtečky, protože jsem si tu povídky prostě musela přečíst. Film jsem viděla již před čtením, takže mě u tohoto vydání filmová obálka nijak nevadí. Popravdě si myslím, že právě shlédnutí filmu většinu nás přivedlo k povídce.
Lemarchandova kostka, hlavolam, jehož rozluštěním se otevřou nekonečné brány rozkoše. Právě na to se nechá nalákat Frank, který je životem znuděný, protože už vyzkoušel asi vše, co se dá a co vám může přinést potěšení a rozkoš. Po rozluštění hlavolamu se však ukáže, že cenobité rozkoš opravdu nabízí, ale v úplně jiné formě, než si dokáže většina lidí představit. Tak se začíná vyprávět příběh bolesti, hnusu a zvrhlosti.
Z hodnocení ubírám 1 hvězdu jen proto, že mě první film bavil více než povídka samotná. Pinhead (což není jeho opravdový název) patří ke klasickým hororovým postavám a ta vizuální forma příběhu mě prostě táhne víc.

10.10.2021 4 z 5