Anor505 Anor505 komentáře u knih

Nezkrotná magie Nezkrotná magie Allison Saft

Tohle byla docela příjemná, něžná, pomalá romantika, která mě mile překvapila. Vyprávění opravdu nikam nespěchá, vztah Margaret a Wese se vyvíjí pomalu a přirozeně od počáteční nedůvěry k přátelství a možná i k něčemu víc. Oba hrdinové jsou sympatičtí, mají své silné i slabší stránky, historii, rodinu a proto působí docela reálně. Atmosféra blížící se zimy a lovecké sezóny je taky vykreslená moc hezky.
Autorka otevírá i několik vážnějších témat jako je například rasová či náboženská nesnášenlivost a komplikované rodinné vztahy.
Bohužel mě zpočátku mátl popis prostředí. Docela dlouho mi trvalo, než jsem si ujasnila, jak vlastně vypadá tenhle fantasy svět. Nakonec jsem si ho představovala zhruba jako začátek 20. století, které bylo vylepšené o alchymii. Proto mi přijde poněkud zavádějící název knížky, moc magie jsem v tomhle světě opravdu nenašla. I tak dávám knize pěkné 4 hvězdičky, protože příběh byl krásně komplexní.

06.06.2024 4 z 5

Poslední song Poslední song Nicole Böhm

Měla jsem chuť na nějaký současný, romantický, milý příběh, který se točí kolem hudby. V podstatě jsem dostala všechno, co jsem chtěla, ale knize uškodila její délka. Bylo tam příliš mnoho vaty a hluchých míst, kde se nic nedělo, příliš mnoho sebelítosti u Riley i Juliana. Místy jsem se docela nudila a navíc mezi hrdiny nějak nefungovala chemie. Oba byli milí, sympatičtí, ale nedokázala jsem se do jejich příběhu vžít a celou dobu jsem měla pocit, že koukám jen přes okno.
Celkově bych knihu zhodnotila jako neurazí, nenadchne, takový průměr.

31.05.2024 3 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Nevím, proč jsem si myslela, že tahle série má jen dva díly. Prvně jsem byla trochu naštvaná, že mám rozečtenou další sérii. Ale po dočtení Brány pekel jsem ráda, že bude i třetí díl, že se do strašidelného kampusu Yale ještě jednou vrátím.
I druhý díl se nesl v duchu mysteriózní detektivky, jen duchařinu nahradila démonologie. =) Tempo vyprávění je pořád pomalejší, ale už ne tak pomalé jako v Devátém spolku. Líbil se mi vývoj postav a jak věci naznačené v prvním dílu hezky začaly zapadat na místo.
Teď jsem zvědavá, jak série skončí. Zaujal mě nový Prétor, ten má něco za lubem. No a samozřejmě Alex a Darlington, jsem napjatá jak kšandy, co s nimi má autorka v plánu. A co si budem, Dawesová, Mercy a trumbera Tripp mají taky potenciál. =)
Až vyjde třetí díl, tak si mám v plánu celou sérii přečíst znovu, aby mi nic neuteklo, protože všechny podrobnosti si určitě pamatovat nebudu.

29.05.2024 5 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Devátý spolek mě příjemně překvapil - nečekala jsem takhle temnou mysteriózní detektivku s nebezpečnou magií a duchařinou. Vyprávění bylo sice pomalejší, ale zase tím dostalo prostředí i postavy hloubku a to já mám ráda.
Hned v prvních kapitolách byl čtenář hozený do děje a musel plavat, i to mám radši než zdlouhavé úvody a seznamování s postavami. Jen mě ze začátku trošku štvalo, jak okatě autorka zadržovala některé informace.
Nevím, jestli si kniha zaslouží plný počet hvězdiček, ale mně prostě sedla. Žánr dark academia je pro mně nový a neokoukaný, některé zvraty byly opravdu nečekané a hlavní hrdinka byla netradiční. Jsem docela zvědavá na druhý díl.

25.05.2024 5 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Tohle byla velmi zajímavá kniha, kde autorka otevřela důležité téma dětí na internetu a jaký dopad to může mít na jejich životy. Chtěla jsem si ji přečíst už dlouho, ale dostala jsem se k ní až teď díky čtenářské výzvě.
Příběh byl rozdělený do tří částí, v první jsme se seznámili s hlavními postavami a jejich historií. Zpočátku to bylo nezáživné a matoucí, ale bylo to důležité pro pochopení dalších souvislostí. Samotné pátrání po malé Kimmy mě vtáhlo do děje a asi jako všichni jsem si říkala, že tohle snad není možné. Bohužel pak konec knihy nějak vyšuměl do ztracena a musela jsem se nutit, abych to vůbec dočetla.
I tak si myslím, že je kniha důležitá a měl by si jí přečíst každý rodič.

22.05.2024 4 z 5

Božská hra Božská hra Danny Tobey

Knihu jsem si náhodou vytáhla z police v knihovně a anotace mě tak zaujala, že jsem si řekla, proč to nezkusit. A dobře jsem udělala.
Příběh se točí kolem umělé inteligence, která si myslí, že je Bůh… a že není milující ani milosrdný, to asi nemusím zdůrazňovat. Autor si vybral i perfektní hlavní postavy - skupinu chytrých teenagerů, kteří jsou od přírody zvědaví a k počítačům mají blízko, ale zároveň jsou zranitelní. Postavy nejsou černobílé, mají své kladné stránky i problémy, které jsou naprosto uvěřitelné. A když jim Bůh slíbí, že jim za drobné protislužby a úkoly splní všechna přání, tak se rozjíždí řetězec událostí, které připomínají spíš peklo.
Téma bylo zpracované velmi dobře, že mě místy opravdu mrazilo. Knížka se četla rychle díky krátkým kapitolám, bylo to napínavé a neuvěřitelně uvěřitelné.
Proto mě trochu zklamal konec, asi vím, jak to autor myslel, ale přišlo mi to jaksi překombinované. I tak dávám pěkné 4 hvězdičky.

19.05.2024 4 z 5

Pražský (k)rok Pražský (k)rok David Černý

Knížka obsahuje krásné fotky, milé povídání a parádní tipy na výlety. I když jsem v Praze už pár let a ledacos jsem za tu dobu prolezla, tak jsem tady stejně našla pár nápadů kam se ještě podívat.

15.05.2024 4 z 5

Lekce chemie Lekce chemie Bonnie Garmus

Tuhle knihu jsem měla v hledáčku dlouho, ale trošku jsem se bála, že mě zklame. První kapitola vypadala hodně slibně, jenže potom jsem se asi sto stran trochu trápila, ale pak příběh nabral druhý dech a já jsem si čtení začala konečně užívat.
Už dlouho se mi nestalo, že bych se takhle sžila s hlavní hrdinkou. Elizabeth byla svéráz, ale taky měla pevně dané morální hodnoty a velikou odvahu. V knize je hlavním tématem rovnost pohlaví - nejen ve vědě, ale i ve společnosti. A i když je děj zasazený do šedesátých let, tak některé problémy byly až nepříjemně současné. Vážných témat kniha otevírá víc, ale zároveň je odlehčuje inteligentní humor s trochou nadsázky.
Ve výsledku jsem velmi spokojená a knížku můžu doporučit.

10.05.2024 5 z 5

Trůnu předurčená Trůnu předurčená Hannah Whitten

Kniha Vlku zaslíbená se mi moc líbila a měla naprosto skvělou atmosféru, tak jsem byla na příběh druhé sestry docela zvědavá. Nebylo to špatné čtení, ale kvalit prvního dílu to nedosáhlo.
Říše stínů měla být asi temná a děsivá, ale někde se to zadrhlo a ve výsledku byla spíš nudná. Romantickou linku mohla autorka klidně víc rozvinout. A neustálé opakování, že je vše šedé, všude jsou kosti a všichni mají jizvy, mi trošičku lezlo na nervy.
Za to linka Redy a jejích přátel byla docela fajn, i když se opakoval motiv z prvního dílu - záchrana někoho, kdo nechce být zachráněný.
V závěru knihy se mi líbilo, jak to autorka vymyslela, hezky to do sebe zapadlo.

03.05.2024 4 z 5

Zahrada slibů a lží Zahrada slibů a lží Paula Brackston

No, asi můžu klidně zopakovat, co jsem psala u Tajemství čokoládovny. Knížka byla vzhledem k obsahu opravdu dlouhá, navíc mě ubíjely šíleně dlouhé odstavce a slibovaná romantika se opět nedostavila. Hlavní hrdinka, to je kapitola sama pro sebe. Její plány a lsti mi hodně připomínaly bojové hry dětí v mateřské škole, to jako vážně? Abych nebyla nespravedlivá, tak začátek knihy a poslední dvě kapitoly mě docela bavily. A celá série má opravdu krásné obálky, za ty dávám hvězdičku k dobru.

27.04.2024 3 z 5

Tajemství čokoládovny Tajemství čokoládovny Paula Brackston

Po docela povedeném prvním dílu se u mě dostavilo lehké zklamání. Tajemství čokoládovny bylo takové nijaké. Xanthe se snažila lépe ovládnout schopnost cestovat časem, ale rozvedené to moc nebylo. Místo učení se dál bezhlavě vrhala do situací, před kterými ji varovali a vždy vyvázla díky nějaké náhodě. Napínavé to taky moc nebylo a čtivosti rozhodně nepomáhaly strašně dlouhé odstavce. Ani romantiky jsme si moc neužili. Takhle zpětně mám pocit, že celá knížka byla hrozně natažená a tak trochu o ničem.

24.04.2024 3 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

A mně se knížka líbila. Příběh byl celkem přímočarý, atmosféra středomořská, svět nebyl komplikovaný a hlavní i vedlejší postavy byly sympatické.
Romantická linka mi tady vyloženě sedla. Alessa i Dante byli hrozně fajn a moc se mi líbily jejich rozhovory plné sarkasmu.
Knížka se moc hezky četla a stránky mi pod rukama jen letěly. Doufám, že druhý díl vyjde co nejdřív. =)

20.04.2024 5 z 5

Hmm, i když mám černý humor a ironii ráda, tak mi tahle kniha nesedla. Nevím proč, ale stařík Alan s neuvěřitelným životním příběhem mi k srdci nepřirostl. Pár světlejších chvilek knížka měla, ale i tak se mi ke čtení moc vracet nechtělo. Díky Stoletému staříkovi jsem si splnila bod ve čtenářské výzvě, ale vracet se k němu nebudu.

15.04.2024 3 z 5

Rudý vlk Rudý vlk Rachel Vincent

Tohle bylo opravdu zajímavé pojetí pohádky o Červené Karkulce, ten nápad se mi vážně líbil. Bohužel nápad není všechno a na příběhu mi vadila spousta jiných věcí, chyběla mu hloubka a některé pasáže jsem přeskakovala, protože mě kniha nedokázala vtáhnout do děje.
Hlavní hrdinka Adéla se chovala jako nána, která neví co chce, ale nepřestane dokud to nedostane. A konec knihy mě vyloženě zklamal a doteď nevím, co vlastně byl autorčin záměr. Takže dávám 2,5 až 3 hvězdičky s odřenýma ušima.

30.03.2024 3 z 5

Zrádci krve Zrádci krve Lynette Noni

Paráda! Třetí díl byl od začátku do konce našlapaný akcí, překvapila i nečekaná spojenectví a dějové zvraty. To byla oproti druhému dílu příjemná změna.
Kiva dostala tentokrát pěkně zabrat. Co mi zase trochu vadilo, tak neochota postav spolu mluvit, to je pořád dokola. A ano, kdybych chtěla být kritická, našla bych toho víc, ale po docela dlouhé době tohle byla knížka, kterou jsem měla problém odložit. Vzhledem k tomu, že první díl ode mě dostal 4 hvězdičky tak tady musím dát 5 hvězd.

26.03.2024 5 z 5

Krámek se starožitnostmi Krámek se starožitnostmi Paula Brackston

Nové začátky, cestování časem, trocha romantiky a k tomu jeden nepříliš přátelský duch. Kupodivu tahle zvláštní kombinace fungovala docela dobře. Kniha měla pomalejší rozjezd, ale to se vylepšilo, když se Xanthe konečně dostala do minulosti.
Tentokrát mě dějová linka z roku 1605 bavila víc než současnost, závod s časem a lehce detektivní zápletka dodaly příběhu šmrnc.
Bohužel mi docela vadilo chování ducha. Chápu proč to autorka napsala takhle, ale když jsem se dozvěděla, kdo to byl a co chtěl, tak mi to prostě nesedělo. Jinak se mi knížka líbila a časem se podívám po druhém dílu.

22.03.2024 4 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Diabolik pro mě byl příjemným překvapením. Jedná se o sci-fi pro mladší čtenáře, kde hlavní postava není tak docela člověk.
První polovina knihy byla parádní, líbilo se mi odhalování budoucnosti, politické uspořádání, kdo jsou diabolici a vůbec všechno.
Zvrat v polovině knihy byl pro mě naprosto nečekaný a byla to pecka.
Ale z druhé poloviny knihy už jsem tak nadšená nebyla, i když rozhodně nebyla špatná a přinesla i několik nečekaných situací.
Knížka je pro mě ukončená naprosto uspokojivě, do dalšího dílu už se proto pouštět nebudu - i proto, že třetí díl v češtině nevyšel.

18.03.2024 4 z 5

Tajemství domu Thornů Tajemství domu Thornů Margaret Rogerson

Jedná se o krátkou doplňující novelu k původnímu příběhu, která vše hezky uzavřela. Příběh byl spíše romatický, ale takovým roztomilým způsobem. Zároveň jsem se při čtení výborně bavila - například bitva s prapratetiným oblečením byla naprosto skvělá.
Škoda, že nebyla knížka delší, protože tenhle svět čarodějů s démony a grimoáry mě hrozně baví.

11.03.2024 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Juj, tohle bylo sladké jak karamelka. I když to od téhle série člověk očekává, tak tady už to bylo trošičku za hranou. Ale zavřu obě oči, protože kdy jindy čekat zázraky než o Vánocích. =)

08.03.2024 4 z 5

Hudba z vedlejšího kupé Hudba z vedlejšího kupé M. K. Hardy

Romantický příběh o dvou mladých lidech, kteří se potkají na výletě. Nápad dobrý, ale něco tomu chybělo. Možná bylo v knize příliš mnoho úvah hlavních hrdinů a oproti ostatním knížkám od autorky jsem postrádala tu lehkost, s kterou se mi její knížky čtou. Jako romantická oddechovka to nebylo špatné.

04.03.2024 3 z 5