Anor505 Anor505 komentáře u knih

Proti srsti Proti srsti Klára Mandausová

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Příběh vypráví o mladé ženě, která hledá svou vlastní hodnotu a její kočce, která má naopak sebevědomí na rozdávání. Macoura bych tedy občas pověsila za uši do průvanu, ale i ona nakonec projde proměnou, kterou nejspíš ani nechtěla. =) Knížečka je útlá, tempo docela odsýpá, celkově jsem byla mile překvapená. Klidně bych příběh rozpracovala na víc stran a přečetla si, jak to bylo dál.

27.01.2024 4 z 5

Vánoční koleda čili Vánoční povídka s duchy Vánoční koleda čili Vánoční povídka s duchy Charles Dickens

Klasický vánoční příběh s krásným poselstvím. I když jsem viděla řadu adaptací, tak knihu jsem četla poprvé. A protože jsem si z knihovny vylosovala hodně starý překlad, tak měl příběh opravdu speciální kouzlo. =)

27.12.2023 5 z 5

Notting Hill pod sněhem Notting Hill pod sněhem Jules Wake (p)

Milá jednohubka na dvě odpoledne. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla v předvánočním čase, jindy bych asi měla pár výhrad, ale teď mi tahle nenáročná romantika docela sedla.

17.12.2023 4 z 5

Síla obsidiánu Síla obsidiánu Petra Martišková

I třetí díl obsidiánové série si udržel všechny kvality předchozích dvou dílů. Přišlo mi, že autorka měla celý příběh dopředu promyšlený a vyprávění bylo krásně konzistentní.
Naše partička hrdinů se snažila přijít na kloub proroctví a zastavit Kiru dřív než bude pozdě. V téhle fázi mi knížka trošičku připomínala Šifru mistra Leonarda. =)
Jediná věc, kterou bych vytkla, tak byla dějová linka s rodiči Anny. Za sebe bych to nechala tak jak to bylo nastavené v předchozích dvou dílech, nic by příběhu nechybělo a navíc by se ušetřila jedna do očí bijící nelogičnost, která mi tak vadila, že příběhu sebrala jednu hvězdičku.
Celkově se mi celá série moc líbila. Romantická linka mezi Annou a Damienem byla od začátku do konce milá a nenapadá mě lepší slovo než zdravá (když pomineme ty démony a tak). Chování i dialogy mezi všemi postavami jsou krásně přirozené s nádechem přátelského špičkování a humoru. A díky menšímu počtu stran se nic nevleče a děj se rychle posouvá dopředu. Škoda, že už nejsem cílovka, ale i tak můžu celou sérii doporučit.

11.12.2023 4 z 5

Kouzlo obsidiánu Kouzlo obsidiánu Petra Martišková

Druhý díl začal tam, kde první díl skončil a příběh hezky plynule pokračoval. Dozvěděli jsme se něco víc o zaklínačích a jejich týmu, vylouplo se jedno proroctví a přibylo pár nových postav, které jsou téměř všechny sympatické, ale nestrhávají na sebe příliš pozornosti. Autorka se dokonce zdárně vyhnula některým YA klišé, které se přímo nabízely, za to palec nahoru.
Druhý díl se mi líbil stejně jako první, zvrat na konci nebyl sice úplně nečekaný, ale rozhodně to bylo napínavé. Těším se na finále.

04.12.2023 4 z 5

Tajemství obsidiánu Tajemství obsidiánu Petra Martišková

Dlouho jsem měla chuť na YA fantasy „něcojakostmívání, takže mi Tajemství obsidiánu krásně padlo do noty. Prostředí soukromé střední školy v období Halloweenu bylo fajn, stejně jako toulky uličkami staré Prahy.
Anna byla po dlouhé době velmi sympatická hlavní hrdinka, která se chovala přiměřeně ke svému věku a přitom mi nelezla na nervy. Příběh byl napínavý, přehledný a tajemství postupně odkrývaná. Romantické linky bylo tak akorát a jsem zvědavá, jak to démoni vlastně s láskou mají, nejspíš to nebude jen tak.
Jednu hvězdičku jsem ubrala za posledních pár kapitol, kde mělo napětí a tempo příběhu gradovat, ale to se bohužel moc nepovedlo. I tak jsem ráda, že mám druhý díl doma a můžu hned číst dál.

28.11.2023 4 z 5

Ex na koštěti Ex na koštěti Erin Sterling (p)

Tohle byl takový milý, zamilovaný příběh v halloweenském kabátku se špetkou duchařiny, čarování a humoru. Očekávání jsem neměla nijak vysoká a dostala jsem nenáročnou knížku do podzimního nevlídného počasí jako dělanou. Já jsem spokojená. =)

23.11.2023 5 z 5

Drobné protislužby Drobné protislužby Erin A. Craig

Atmosféru autorka vykreslit tedy umí, stejně tak i popsat prostředí, přírodu, ale i charaktery lidí, klobouk dolů.
Městečko Amity Falls zpočátku vypadá tak malebně a idylicky, ale pozorný čtenář v pozadí cítí, že se něco chystá. A když už se události dají do pohybu, tak se nedají zastavit. Příběh nikam nespěchá, atmosféra postupně houstne, pochybnosti se množí a děj pomalu graduje. Kupodivu mi pomalejší tempo vyprávění vůbec nevadilo.
Dlouho jsem váhala, jestli v lesích opravdu žije něco nadpřirozeného nebo si lidé se svou povahou vystačí sami.
Přiznám se, že jsem knížku nedokázala číst na jeden zátah, měla jsem potom podivné sny. Horory nejsou můj oblíbený žánr, ale tohle se mi líbilo.

20.11.2023 5 z 5

Království obávaných Království obávaných Kerri Maniscalco

Poslední kniha je dočtená a teď jak to celé zhodnotit? Celá série byla rozhodně originální, čarodějky, hříšní princové, zamrzlé peklo a spousta intrik. Knihy jsou čtivé, napínavé a svižné, ale pár výhrad bych přece jen měla. Od prvního dílu jsem bojovala s pocitem, že je příběh jaksi neukotvený v čase a nedokázala jsem se orientovat, kolik hodin, dní nebo týdnů vlastně uběhlo.
Detektivní linka byla trochu roztříštěná, Emilie skákala od jednoho k druhému a ve velkém množství intrik, polopravd a lží se člověk občas trochu ztrácel.
Zajímavý vývoj prodělal vztah mezi Emilií a Irou - od velmi nenápadné hate to love romantiky z 1. dílu, přes pikantní jiskření v 2. dílu až po 3 díl, který už si servítky kolem erotických scén rozhodně nebere. =)
Nejsem si úplně jistá, jestli té erotiky ve 3. dílu nebylo už moc, právě na úkor detektivní zápletky, která by si zasloužila víc prostoru. Možná proto mi její konečné rozuzlení přišlo poněkud malicherné, nějak jsem od toho čekala víc.
I přes drobné výhrady se mi celá série líbila, možná si jí po čase přečtu znovu a některé dílky skládačky pak do sebe lépe zapadnou.

13.11.2023 4 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Další z romantických útěků mě zavedl do Irska. A opět to bylo milé, nenáročné, oddychové čtení. Jen tentokrát byl větší prostor věnován romantické lince, zatímco poznávání Irska, jeho zvyků a typické kuchyně ustoupilo do pozadí. To za mě byla škoda, vzhledem k tomu, že se děj odehrával na kurzu vaření. Domek v Irsku tak na mém pomyslném seznamu oblíbenosti obsadil mezi ostatními díly slušný střed. =)

26.10.2023 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Tohle byl milý, vtipný, romantický příběh z akademického prostředí. Je vidět, že autorka úskalí postgraduálního vzdělávání a vědeckých studií zná. A i když se americký systém od našeho liší, tak lidé ve vědě jsou všude stejní a jejich povahy autorka popsala krásně.
Nakonec pro mě byla největší slabinou celé knížky právě romantická linka a dialogy mezi Olive a Adamem. Samozřejmě u dvou vědců očekávám určitou neobratnost, ale i tak mám dojem, že se autorka musí ještě trochu vypsat. A přiznejme si otevřeně, romantických klišé tady taky bylo dost. =)
Celkově se mi knížka líbila a splnila všechno, co bych si přála od romantické oddechovky, ale vzhledem k humbuku okolo jsem měla očekávání trochu vyšší.

20.10.2023 4 z 5

Vláda vlků Vláda vlků Leigh Bardugo

Konec dobrý, všechno dobré. Po lehkém zklamání z prvního dílu jsem se trošku bála, kam nás Vláda vlků zavede, ale dopadlo to dobře. Velké množství vypravěčů mi vadilo už ve Zjizveném králi a tady bylo dějových linek a postav snad ještě víc. I přesto se příběh povedlo napsat poutavě a svižně, hluchých míst bylo pomálu a konec byl hezky až sluníčkově vymyšlený.
Jediné, co mi pořád vrtá hlavou, tak myšlenkové pochody Temnyje a chudák Juri, který je v tom namočený s ním. Jsem zvědavá jestli autorka využije tahle pootevřená vrátka k dalším dobrodružstvím.

19.10.2023 4 z 5

Zjizvený král Zjizvený král Leigh Bardugo

Svět grišů jsem si oblíbila už v knize Světlo a stíny a s každou další knížkou autorka jen potvrzuje, že psát umí a má co nabídnout.
Ve Zjizveném králi se vracíme k událostem v Ravce po porážce Temnyje, kdy vedlejší postavy z předchozích sérií hrajou hlavní roli. Příběh navázal krásně plynule a já si ho užívala až zhruba do poloviny knihy. Pak přišel zvrat, který jsem tedy nečekala, ale zároveň se mi moc nelíbil, tempo díky tomu značně zpomalilo a místy to byla vážně nuda.
Střídání vypravěčů bylo pochopitelné, aby se vytvořily a zapletly nitky příběhu, jen těch vypravěčů bylo na můj vkus trochu moc.
Konec knihy byl už zase napsaný ve slušném tempu a samotný závěr byl zajímavý. Ale stejně mi to nedá a musím srovnávat se sérií Šest vran, která byla naprosto skvělá, proto dávám jen 3,5 hvězdy, i když poctivé.

26.09.2023 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Téma knihy mě velmi zaujalo, protože debata o právu na život je pořád aktuální. Autor to uchopil zajímavě a poměrně originálním způsobem pokládá otázky jako: Kdy začíná právo na život, může o něj člověk přijít a kdo o tom může rozhodovat?
Knížka mě donutila k zamyšlení a i přes docela těžké téma mě bavila a byla srozumitelná - což je velké plus, protože je určená pro mladší čtenáře.
Ale pořád jsem čekala něco víc, úplně to viselo ve vzduchu nad stránkami - víc emocí, hlubší pohled do duší rozpojenců a do svědomí rodičů, kteří podepsali souhlas s rozpojením. Víc důsledků, víc souvislostí, víc historických faktů, jak se lidstvo mohlo dostat až sem? A ono to něco víc nepřišlo, proto z hodnocení ubírám jednu hvězdičku.

08.09.2023 4 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Milá knížečka o tom jak to bylo dál, i když mi přišla už trochu zbytečná. Možná jen nejsem povídkový typ, ale louskala jsem ty druhé epilogy docela dlouho a žádný mě ničím nepřekvapil. Vlastně si ani nejsem schopná vybavit, o čem některé z nich byly, hmm. Každopádně jsem ráda, že mám sérii Bridgertonovi kompletně přečtenou a byl to příjemně strávený čas.

16.08.2023 3 z 5

Před svatbou Před svatbou Julia Quinn

Tak tohle se mi líbilo. Začátek knihy byl napsaný jako taková romantická klasika, která mi trochu připomínala příběh Anthonyho a Kate. Ale postupně děj nabíral tempo a gradoval, že jsem se od knížky nemohla utrhnout. Gregory byl poděs, občas jsem koulela očima a chytala se za hlavu, ale bavilo mě to moc. =)
Celá série byla povedená a tohle byla pěkná tečka na závěr.

10.08.2023 5 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Milé, svižné, vtipné a trochu ztřeštěné pokračování Bridgertonových, které je okořeněné o honbu za pokladem. Tentokrát víc poznáváme Hyacinth, která mi v předchozích dílech moc k srdci nepřirostla, ale tady jsem si ji opravdu oblíbila a s Garethem se hezky doplňovali. Po lehkém zklamání z předchozího dílu jsem si spravila náladu.

04.08.2023 4 z 5

Nečekaná láska Nečekaná láska Julia Quinn

U Bridgertonových už jsem si zvykla na určitý standard, že jsou knížky čtivě napsané, laskavé, romantické a s mírným přesahem do některého z vážnějších témat. Příběh Francesky ale nenaplnil moje očekávání. Je zde zpracováno téma ztráty blízké osoby a navazujícího pocitu viny, jenže se příběh i postavy točí v kruhu až je to únavné. Děj se odehrává současně s knihami o Colinovi a Eloise, takže ani londýnská smetánka nepřinese nic nového. Naděje jsem vkládala do skotského venkova, ale ani o Skotsku jsem se nic nedozvěděla.
Knížka rozhodně nebyla v rámci žánru špatná, jen jsem asi už trochu zmlsaná z předchozích dílů.

02.08.2023 3 z 5

Doktor Láska Doktor Láska Leisa Rayven

Tak tohle byla slaďoučká pohádka pro větší holky se sci-fi prvky (protože Jeeves). A proč by ne? Knížku jsem si užila. Líbilo se mi, jak autorka úplně otočila to klasické klišé, kdy hodná, milá a chudá holka napraví zakomplexovaného milionáře. =) Navíc byl Toby opravdu miláček se skvělým sarkastickým smyslem pro humor. Trošku mě tedy rozbolely zuby z toho cukrkandlového konce, ale co už.

31.07.2023 4 z 5

Vlku zaslíbená Vlku zaslíbená Hannah Whitten

Krásku a zvíře já můžu na všechny způsoby. A tahle její temnější a propracovanější verze se mi líbila moc.
Mrazivá atmosféra Divého lesa je vykreslená skvěle, jeho magie, nafialovělé světlo, všudypřítomná mlha... brrr. Hlavní i vedlejší postavy jsou sympatické, příběh je napínavý a pomalá romantická linka neruší. I když je knížka delší, tak mi to vůbec nevadilo. Čtenář dostane tak akorát informací, aby si představil celý svět, ale důraz je kladený na to důležité.
Nečekaných zvratů v knize moc nebylo, ale to u retellingu známé pohádky spíš vítám. Tohle mi prostě sedlo a těším se na druhý díl.

27.07.2023 5 z 5