anonymní.Ilja anonymní.Ilja komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, která si svou kreativitou, krásou a zejména lehkostí, se kterou je psána, zaslouží místo v síni slávy české literatury. Kniha, u které se můžete smát jedné větě pět minut, a když to rozdýcháte, hned další věta vás zase pošle do kolen. Kniha úžasná jako čtení pro celou rodinu, pomineme-li skutečnost, že se předčítající občas dusí smíchy a nepopadá dech. A především: i když vás mrzí, že není delší, je tak úžasná a lidská, že její příběhy se neomrzí; ony zrají s každým z mnohých nevyhnutelných návratů k ní. Miluji.

27.12.2021 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Půjčil jsem si v knihovně knihu Ke dnu, o níž jsem se posléze dozvěděl, že je volným pokračováním knihy Do tmy. Tak jsem se vrhnul na první díl.

Kniha Do tmy je velmi osobní a podrobnou zpovědí hlavní hrdinky, jejíž život se počítá od úterý k úterý, je plný bolesti, otázek a hlavně léčivých bylin, které plní den za dnem půdu, aby z ní pak usušené v papírových pytlích zmizely do výkupny.

Někteří lidé si tu stěžují, že čekali konkrétnější vysvětlení toho, co se stalo v minulosti hlavní hrdiny a co je tou záhadnou nemocí, která ji sužuje. Já osobně si myslím, že jsou to informace nadbytečné. Nejde tu o to "proč" se co děje, ale o to "jak" se to děje. A jak to hlavní postava prožívá.

Příběh potrhlé sběračky léčivých bylin, která ví, že sběr se vyplatí pouze ve velkém, a že ona ho ve velkém umí a musí dělat. Za KAŽDOU cenu! Tempo knihy se stále zrychluje. Na začátku svižné tempo se postupně mění v nezadržitelný příval vět, který se v úplném závěru rozlije do široka, zpomalí a ztěžkne.

Gradace 10/10
Práce se slovem 10/10
Kniha 10/10

01.01.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Orwellova Farma zvířat je čtení, na které by si člověk měl udělat čas. Příběh, který má pro nás, kteří žijeme v zemi dosud hluboce protkané důsledky komunistické totality, povědomé kontury. Farma zvířat: "všechna zvířata jsou si rovna, ale některé zvířata jsou si rovnější."

30.12.2021 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

U načtené Kytice jsem jako malý hoch usínal. A nezanechalo to u mne téměř žádné následky. Od té doby se k ní moc rád vracím, mám ji v osobní knihovně a když na ni padne jednou za čas můj zrak, rád ji aspoň na chvíli otevřu. Zejména doporučuji nejdelší a nejpodivnější Záhořovo lože.

17.12.2021 5 z 5

Tuto knihu bych nazval pohádkou pro celou rodinu. Dokonalá knížka pro večerní společné čtení, která obsahuje vše, co by člověk od dobrodružného příběhu mohl chtít. Víc snad není nutné říct nic, než: na film se nedívejte, protože je to absolutní ztráta času.

30.12.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

R.U.R. bylo první drama, které jsem od Čapka četl. Měl jsem to ta sebou za odpoledne a přesto na to už nikdy nezapomněl. Takové už Čapkovi hry jsou: nezapomenutelné. Výstižnost a nadčasovost, úvaha o podstatě lidské existence a komentář lidské povahy.

29.12.2021 5 z 5

Když jsem četl tuto knihu poprvé, pochopil jsem, proč je tak oblíbená, přestože jsem některé epizody nedokázal plně pochopit a ocenit. Když jsem letos tuto knihu četl s přítelkyní jako společné čtení před spaním, má úcta k ní ještě vzrostla.

Někteří ji pro nedostatek lepších možností přirovnávají k filmu Forest Gump, ale myslím si, že to není čestné přirovnání. Přestože je Forest kvalitní, Stařík je i ve svých 100 letech nedostižitelný.

Jsem hrdým vlastníkem jednoho výtisku.

Revizor Revizor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Ruský svět je od nepaměti nenapodobitelně svůj; počínaje přírodou a temperamentím houževnatým lidem po staletí vedeným zkorumpovaným vládním aparátem konče. A právě Ruská společnost na malém městě je kulisou odhalující kousek lidské zvrhlosti a grotesknosti, kterou Gogol ve své hře dokonale vystihl.

A nejhorší je, že přestože si říkáte, že tohle je tak straně Ruská věc jak jen Ruská může být, neubraníte se zároveň pocitu, že on zrovna v tomhle ten Ruský lid nebude úplně jedinečný a jiný než jakýkoli další. Zejména ten náš.

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Schopnost napsat knihu o autismu tak, aby byla vkusně a s humorem předána krása světa, který je všem nám, kdo se s autismem nepotýkáme a běžně nesetkáváme, tak vzdálený, je dar, který Martin Selner očividně má. Příběhy, které vás chytnou za srdce svou krásou a podivným smutkem, rozněžní, rozveselí a přitom vám dají trochu naděje, že až potkáte nějaké autistické "dítě", nebudete hloupě zírat, ale budete ho brát jako dalšího člověka, který žije svůj život holt trochu jinak, než vy.

17.12.2021 5 z 5

Vinnetou - 1. díl Vinnetou - 1. díl Karel May

Jako chronický navštěvovatel knihoven nevlastním velké množství knih, ale Vinnetou (I. i II. díl) byl Jendou z prvních, které jsem si cíleně já osobně koupil, abych je doma měl. Pro mladého muže, který rád čte a má rád dobrodružnou literaturu je tohle snad nevyhnutelná četba. Krásný svět širých prérií, zločinů, indiánů a podivných osůbek, které celý ten podivný svět mladé Ameriky předkládané Karlem Mayem (který tam nikdy nebyl), dotvářejí. Moje sny byly po dočtení ještě dlouhé měsíce plné spaní pod širým nebem, stopování a přestřelek.

31.12.2021

Boží pěst Boží pěst Frederick Forsyth

Román napsaný tak, že klidně věříte, že je do posledního písmene pravdivý (přestože víte, že není), a toužíte vědět, co vše pravda není, protože se chcete dozvědět, že téměř všechno pravda je. Ale to se asi nedozvíme.

Příběh plný nespočtu postav, ve kterých se ale nemáte vůbec problém orientovat, plný napětí, akce a úžasné atmosféry. Dlouhé roky mne nic nevzalo tak moc, abych za 3 dny přečetl 656 stran nesnadného textu. Znovu ve mně zažehl čtenářskou vášeň, když sem s touto knihou trávil se zatajeným dechem doslova každou volnou chvilku a spánek s jídlem považoval za nevhodné vyrušení.

27.12.2021 5 z 5

Lev, čarodějnice a skříň Lev, čarodějnice a skříň C. S. Lewis (p)

Kniha Lev, čarodějnice a skříň je víc než jen knihou o velkém dobrodružství v magickém světě, do kterého se dá dostat šatní skříní. Je to kniha o vztahu mezi čtyřmi sourozenci a dynamice mezi nimi; o závisti, ctižádosti, pokání, odpuštění a dobrosrdečnosti. Je to kniha, která osloví mladého čtenáře, ale má co nabídnout člověku v každém věku.

31.12.2021 5 z 5

O mé rodině a jiné zvířeně O mé rodině a jiné zvířeně Gerald Durrell

Jako člověk s velkou rodinou a láskou k přírodě jsem si tuhle milou knihu od úžasného autora oblíbil. Je na seznamu k znovu čtenému.

Příběh malého kluka, který se svou matkou a sestrou odjel na malý řecký ostrov, kde zažívá svá podivínská faunomilná dobrodružství.

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Ode dne, kdy jsem se seznámil s tím, že existují Prokletí básníci, a co jsou zač, věděl jsem, že tohle budu číst. A už tehdy, když mi ve škole řekli, co byl Baudelaire zač a zaslechl jsem název sbírky básní Květy zla, věděl jsem, která sbírka bude mou první volbou. A nakonec jsem si ji vytáhl u maturity.

Kniha plná lidské bídy, špíny, děvek, alkoholu a rezignace, zhýralosti a krásné hluboké poezie, která z toho výživného hnoje spodiny lidské společnosti kvete. A jsou to opravdu nádherné květy: Květy zla.

Mort Mort Terry Pratchett

Když jsem se doslechl o Zeměploše, věděl jsem dvě věci: "Zeměplocha a úžasná" a "Smrť je úžasný" ... A tak jsem jako první knihu z celé Zeměplochy otevřel právě Morta. Možná mi scházel kontext a uteklo mnoho krásných drobnůstek, ale jednu věc jsem neminul: zamiloval jsem se. Do roka a do dne jsem přečetl 90 % všeh knih ze Zeměplochy (a snad všechny rovnou zhodnotil jako knihy hodné opětovného čtení). Mort mne získal pro Zeměplochu.

Víc snad není nutné říkat.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Přestože je mým nejoblíbenějším dílem trilogie Pána prstenů Dvě věže, tomuto dílu se nedá upřít, že je krásným a důstojným vyvrcholením celé války o prsten.

Kniha o velké statečnosti, bolavém zmaru, posledních paprscích naděje a velkém vítězství Dobra nad Zlem.

Zaslaná pošta Zaslaná pošta Terry Pratchett

Nevyjádřit se k této knize bych si neodpustil. Přečetl jsem prakticky celého Pratchetta s tím, že tuto knihu považuji za jeden z vrcholů jeho tvorby. Je na ní vidět, že svět Zeměplochy je již pořádně zapracovaný a autor vypsaný a zkušený. A Kantůrek je pro mne překladatelská legenda hodná sochy na některém z pražských náměstí. Kniha, kterou ocení podle mého názoru i pro Zeměplochu nový čtenář, přesto vřele doporučuji přečíst všech 29. předcházejících knih.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

K příběhům od Tolkiena musí člověk přistupovat jako k mytologii představující dobro a zlo a velkolepý svět plný příběhů a vztahů. Pokud hledáte velký vývoj postav nebo svižný příběh, jste na špatné adrese.

Společenstvo prstenu je můj nejméně oblíbený díl trilogie, ale myslím si, že je to spíš tím, že druhé dva díly jsou poutavější. Krásný svět Středozemě, který na vždy změnil svět literatury a definoval fantasy tak, jak tento žánr dnes známe.

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

(SPOILER) Poslední kniha autora, který mi přirostl tak pevně k srdci, že je snazší vyrvat si srdce než dostat z něj jeho a celý jeho svět. Je příznačné, že poslední kniha, kterou napsal před svou smrtí, začíná smrtí jedné z nejvýznamějších postav celé Zeměplochy. Je velká škoda, že tato kniha nebyla Dopsána zcela, ale souhlasím s vydavatelem, že i tak je to plnohodnotná kniha. Bohužel nikdy nespatříme její plný potenciál ani mnoho dalších knih, které nám Smrť svým zásahem upřel. Věřím, že pro Terryho přišel osobně a s mečem. *srdce*

06.05.2022 5 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

(SPOILER) Kniha je kratičká. Přečetl jsme ji za večer během necelých dvou hodin. Je to klasika, kterou by měl znát každý tím spíš, že zabere jen chvilinku. Kniha, kde se dítě narodí jako stařec, až nakonec umře po mnoha letech plodného života jako bezbranné miminko. Tahle kniha je víc než rozpustilá fantazie: je to také zamyšlení nad společností ve které žijeme.

@Danyskaify ve svém komentáři z 10. ledna uvádí, že je škoda, že ta kniha není delší nebo nemá pokračování. Myslím si, že to skvěle vystihuje kvalitu té kratičké knihy: člověk by chtěl, aby neskončila tak rychle. Na druhou stranu za mistrovství F. S. Fitzgeralda považuji to, že vybalancoval stručnost a podrobnost do té míry, že člověka kniha chytne a nemá pocit, že byl ošizen, ale zároveň nedostává prostor pro pochyby nad různými technikáliemi, který by větší obsáhlost poskytovala.

18.01.2022 4 z 5