Ann98 Ann98 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) O této autorce jsem slyšela ódy ze všech stran, ale pořád jsem se nějak nemohla dokopat si nějakou z jejich knih přečíst. Až se mi jednoho dne dostala do ruky právě Hana. A teď tu tak sedím, zmítá mnou vlna emocí a nevím, co přesně mám vůbec napsat. Snažím si to v hlavě všechno uspořádat. Vím jenom jedno, že jakákoliv slova nebudou dostačují, aby vyjádřili to, co ve vás kniha zanechá.

Troufám si říci, že tato kniha je skvostem mezi českou literaturou. Ještě nikdy mě žádná takhle emočně nevysála. Neuvěřitelně silně dojemný příběh, navíc podtržen skutečnými událostmi. Uff. S každou částí se kniha stávala lepší a lepší. Ze začátku jsem nevěděla, co mám čekat. Mira působila dosti umíněně, Hanino zvláštní chování vůči okolí tomu taky nepřidávalo. Člověk musí číst a číst, aby pochopil. Celý děj funguje na principu skládačky, kdy jednotlivé střípky zapadají do sebe a čtenář si tak vytvoří konkrétní obraz. Kniha má dvě vypravěčky, Miru a Hanu. Právě Mira dle mého názoru za celou knihu prošla největším vývojem. A Hana? Je nejsilnější, ale zároveň nejzlomenější člověk, který utrpěl tolik hlubokých ran na těle a na duši, že si to ani nedokážeme představit.

Ráda bych se vyjádřila ke každé části zvlášť:
Prvních pár stránek mě nenadchlo. Vypravěčka Mira byla ještě dítě, mnoho toho nechápala a rodiče ji nechtěli zatěžovat osudem její rodiny. Pak nastal zlom, kdy na světě zůstalo devítileté děvčátko. SAMO. ZMATENÉ. NIC NECHÁPAJÍCÍ. Jen s nemluvnou "divnou" tetou. Ten postupný přerod vztahu mezi oběma hrdinkami, byl neskutečný. Ještě teď slzím, když si zpětně vybavím moment, kdy Mira konečně pochopila, že není na světě sama, že má vedle sebe milující osobu, i když ta ji to nijak nedává najevo.
Jestli jsem u první části slzela, tak u druhé už mi tekly slzy. Co všechno dokáže způsobit jedno chybné rozhodnutí? Tragédii. Katastrofu. Postupné oklešťování práv židovského obyvatelstva jsem četla se svírajícím se srdcem. Hrozné, jak se v tu chvíli národ rozdělil na Čechy a Židy. Kamarád by byl schopen kamaráda podrazit jen proto, že někdo nařídil, že někteří jsou méněcenní, nic nedělají, jen se vyživují na úkor státu a můžou za všechno. Kladu si jednu jedinou otázku. Jak toto mohl člověk člověku udělat?
Třetí část pro mě byla hotové emoční peklo. Přes slzy jsem neviděla na písmena. Syrovost, s jakou bylo popisováno utrpení v koncentračních táborech, mi až vyrazila dech. Utrpení, pocit viny, smrt, láska, naděje, bolest, zklamání, nedostatek sil, bezmoc, boj o přežití. Toto a mnohem více na vás dýchne z této části. Teprve teď člověk pochopí, co způsobilo, že se Hana stala podivínskou ženou, neschopnou samostatného života. Špatné životní rozhodnutí kvůli lásce a cejch žluté hvězdy.

Co říct na závěr? Snad jen vezměte knihu do ruky a přečtěte si to.

08.05.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) "Nadšení" ze mě po dočtení této knihy doslova sálá. I přes velmi smutné téma jsem knihu (díky malému počtu stran) zhltla během jednoho dne. Týrání dítěte je v dnešní době více než běžné. Dítě je jedno z nejcitlivějších a zároveň nejzranitelnějších stvoření. Mnohdy ve svém věku spoustu věcí nepochopí nebo si je nedokáže úplně správně vyložit. Někdy stačí maličkost a člověk může dítě nevědomky zasáhnout na tom nejcitlivějším místě. O to hůř, když rodiče dětem ubližují s plným vědomím. TAK JE TOMU I V TÉTO KNIZE.
Už na první stránce se mi v hlavě rozblikala varovná kontrolka, když jsem narazila na oslovení dcer Baruna a Katuška. Tušila jsem, jakým směrem se dále bude příběh odvíjet, ale že to bude "takové", to by mě ve snu nenapadlo. Autorce se na pár stranách povedl vykreslit neuvěřitelně silný a dojemný příběh. SMEKÁM.
Perfektní styl vyprávění; perfektně vykreslené jednotlivé postavy; situace, ve kterých největší roli hrají emoce. Takto psychicky rozložená jsem se ještě po dočtení žádné knižky necítila.
Příběh je vyprávěn z pohledu Báry a její matky. Autorka nemohla udělat lépe. Nad Barunkou se mi svírá srdce ještě teď. Přitom je to naprosto normální holčička v pubertě. Kolik párů, které nemohou mít děti, by dalo cokoliv za to, aby nějakou takovou Barunku mohli mít. Matka byla naprosto odporná. Její myšlenkové pochody mi rozum absolutně nepobíral.
A ten konec? Skončilo to tak, jak to skončit mělo.
Nádherné ilustrace a zajímavé básničky, které přímo kontrastují s příběhem.
Doufám, že se příběh dostane do podvědomí co nejvíce lidem. Za přečtení stojí, i když je to velmi bolestivé.

04.12.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Klasická mornštajnovka. Co se týče stylu psaní a vyprávění, autorka nám znovu ukázala své kvality. Na druhou stranu, pokud mohu srovnávat s ostatními tituly, je nejméně dramatická a zvratová.
Znovu nám autorka naservírovala osudy jedné obyčejné, rozvětvené rodiny během několika režimů. Někdo by si řekl NUDA. Ale tak jak to dokáže podat právě Mornštajnová, je něco naprosto úžasného. Děj krásně plyne, životní osudy lidí dokáže vykreslit tak, že to prožíváte doslova s nimi. Pocity se při čtení střídají bleskovou rychlostí a doba dávno minulá je jen umocňuje.
Vyskytuje se zde mnoho hlavních postav, které jsou perfektně vykresleny. Každá postava má své sny, touhy a přání. Každá postava proplouvá obdobím komunismu a socialismu jinak. Tyto postavy by nemohly být více rozdílné. Ale přitom mají něco společného. A to VÉST ŠŤASTNÝ A SPOKOJENÝ ŽIVOT během totality. Každá z postav volí jinou cestu, tu kterou považuje za nejlepší. Každou postavu stihne jiný osud. Tomu se říká ŽIVOT.
Jediné, co mě štve, je to jaký dopad a vliv měly totalitní režimy na lidi. Nevím, zda mám brečet, rozčilovat se, nadávat nebo křičet a přitom tato kniha je jen slabý odvar toho, co se dělo ve skutečnosti.
Nadchnuly mě názvy kapitol. Zprvu jsem si říkala, co to sakra je, vždyť to nedává smysl, až později mi došlo, že jako celek tvoří verše z básně Jaroslava Seiferta. Hezký nápad na oživení.

15.12.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Až po knize Hana, ze které jsem byla naprosto nadšená, jsem sáhla po autorčině prvotině Slepá mapa. I v této knize, i když se jedná o prvotinu, je znát autorčin specifický styl psaní, který jsem si naprosto zamilovala. Hana za mě byla lepší, ale je to pouze tím, že je v ní více emocí, vzhledem k tématu. Tato kniha je za mě ale taky super. Je rozhodně rozsáhlejší a více se zde vypráví. Nic z toho samozřejmě není na škodu. Naopak. Oceňuji, že vzhledem k dlouhému časovému úseku, ve kterém se děj odehrává můžeme nahlédnout do většiny důležité historie naší země. Člověk si projde jak první, tak druhou světovou válkou, ale i komunismem.
Na knihách Aleny Mornštajnové se mi líbí, že hlavními hrdinkami jsou vždy ženy. Přece jen působí jinak, když je do prostředí koncentračního táboru, světových válek nebo komunismu vhozeno křehké ženské pohlaví. Miluji, že každá hrdinka, i když je mezi nimi přímá generační linie, je naprosto jiná. Každá má jiné sny, zájmy či vyznává jiné hodnoty.
Příběh sice působí obyčejně, ale obyčejný rozhodně není. Zpočátku jsem měla problém orientovat se ve jménech, nebylo zrovna duchaplné pojmenovat všechny tři hrdinky na písmeno A. Ale postupně jsem se orientovat dokázala a pak stál příběh zato. Autorka umí bravurně poskládat dějové linie tak, aby na sebe perfektně navazovaly, někdy se i dokonce překrývaly a přitom v člověku dokázaly vzbudit tolik emocí. Obě války jsou zde popsány naprosto jednoduše, tak jak je vnímali obyčejní lidé. Čím více se kniha posouvala v čase, tím více mě bavila. Všechny tři ženy jsou naprosto bravurně vykresleny, působí na mě tak, jako bych je osobně znala. Trošku mě mrzí, že Anna s Antonínem v knize neměli tolik prostoru. Díku tomu je za mě tato část nejslabší. Respektivě, nedotkla se mě tak jako příběh Alžběty nebo Anežky. Tyto dvě ženy byly naprosto zvláštní, hlavně nejmladší z nich. Každá si musela projít různými životními útrapami, které je nikterak nezlomily, naopak z nich učinily ty nejsilnější ženy. Vzhledem k okolnostem mě nejvíce zasáhl právě příběh Anežky. U Alžběty obdivuji, jak se po tom všem na konci zachovala, hlavně k Ludvovi.
Kniha ve mně probudila zase tolik emocí, že budu potřebovat chvíli, abych to rozdýchala. Pět hvězdiček je v tomto případě málo.

03.09.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Zprvu jsem do knihy žádné naděje nevkládala, ale musím říct, že příběh je skvělý. Nemůže být nikdo, koho by nechytil za srdce.
Jako ze života, stačí se rozhlédnout kolem sebe a uvidím plno rodin, které jsou na tom jako ta Štěpánova. O to hůř, člověk si nemůže říct, "je to pouze příběh", ona je to krutá realita. Je smutné, když dítě musí dospět dříve než je nutné.
Nutno podotknout, že ne každé dítě by se se vším dokázalo poprat a vyrovnat tak jako Štěpa.
Kniha ve mně vzbudila plno emocí. Postavy jsou perfektně, reálně vykresleny. Za mě 6/5* :)

14.01.2022 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jedna z knih, na kterou mám opravdu zajímavé vzpomínky a nikdy na ni nezapomenu jak moc se mi vryla do paměti. Četla jsem ji několikrát a pokaždé mě nutí k zamyšlení a přemýšlení nad jednotlivými částmi a pokaždé si z dané knihy odnesu úplně něco jiného. Ostatně všechna díla tohoto autora mají hlubokou myšlenku. Nutí k zamyšlení nad lidskou vůlí, statečností, odvahou a smyslem života. Konkrétně tato kniha mě naučila jedno, ne vždy člověk vyhraje, ale je důležité se s tím poprat a nevzdat to předem. Za mě se jedná o knihu, kterou by si měl přečíst každý bez ohledu na to, zda si knihu bere k maturitě nebo ne.

20.03.2020

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Fíha. Kniha byla poutavá, na druhou stranu mě její obsah upřímně děsil. Hltala jsem každé písmenko a každou větu. Kniha mě úplně dostala, přemýšlela jsem o ní ještě několik dní. Hlavní hrdinka Christiana si prošla hotovým peklem, litovala jsem ji. Sama mám k drogám a podobným věcem odjakživa odmítavý postoj. Kéž by kniha mohla sloužit jako odstrašující příklad, nicméně se obávám, že spousta náctiletých by si z toho vzala tak akorát příklad.
PS. kniha se mi vryla tak moc pod kůži, že i po několika letech si některé pasáže vybavuji naprosto přesně a stále z nich mám husí kůži!

18.03.2019 4 z 5

Poslední slib Poslední slib Kathryn Hughes

Kniha, na kterou jsem se letos nejvíc těšila. A nezklamala. Autorka zase bravurně spojila minulost s přítomností, do toho přidala nějaké to tajemství. Miluju její knihy, kdy vše do sebe krásně zapadne jako skládačka a před očima máte celý tragický příběh.
Začátek knihy byl pozvolnější. Ale od poloviny knihy se od příběhu nedá odtrhnout. Musím přiznat, že jsem tentokrát měla krapet problém s orientací. Nejenže se v příběhu střídá přítomnost s minulostí, ale minulost se odehrává na dvou místech. Ale kapitolu od kapitoly to bylo lepší a lepší.
Jak už je zvykem, postavy si nejde nezamilovat. Ale .. tentokrát jsem měla nějaké otázky ohledně vedlejších postav, na které jsem během čtení nedostala odpovědi. Škoda. Na knize to nicméně neubírá.

17.05.2022 5 z 5

Dopis Dopis Kathryn Hughes

Poslední dobou vyhledávám přesně tento typ knih. Kdy se prolínají dvě časová období. A přesně to umí Kathryn Hughes perfektně. Na jejích knihách se mi líbí, že to zprvu působí jako dva samostatné příběhy, ale v ten pravý moment je spojí v jeden nádherný celek. Kniha je neuvěřitelně čtivá, dokáže vtáhnout do děje. Je až neskutečné, že neštěstí jedné ženy může přinést štěstí druhé ženě. Místy mi běhal mráz po zádech a místy jsem stěží zadržovala slzy. Příběh je o dvou silných ženách, které si prožily hotové peklo na zemi. I když Tina si za to mohla sama. Takto naivní snad ani nemohla být, obzvlášť později jsem její rozhodnutí absolutně nechápala. Při čtení si alespoň člověk uvědomí, že mnohdy za křivdu považujeme naprostou hloupost a naše životy ve finále nejsou tak špatné. Mohlo by být mnohem hůř.

25.02.2022 5 z 5

Matčino vyznání Matčino vyznání Kelly Rimmer

Toto bylo hotové emoční peklo. Teď když znám celý příběh, dokáže mě rozbrečet už jen samotná nádherná obálka. Až zpětně si uvědomuji, jak perfektně je tato kniha propracovaná.
Že se autorka ve svých knihách umí bravurně vžít do jednotlivých postav, to dokazuje s každou další knihou. Ani tato nebyla výjimkou. To, jak dokázala vystihnout Davida prostřednictvím dalších dvou postav, matky a manželky, to bylo neskutečné. Zprvu dva různé pohledy dvou lidí na jednu a tu samou osobu, které nakonec svým způsobem byly naprosto stejné, jen ze strany matky byl pohled obestřen mateřskou zaslepenou láskou. Naprosto mě vnitřně ubíjelo, jak Ivy svého syna vychovávala. Těch do očí bijících chyb, kterých se dopustila, bylo až trestuhodně mnoho. Na utváření osobnosti má obrovský vliv rodinné prostředí a Ivy během Davidova dospívání neudělala ani jednu jedinou věc správně. A následky byly katastrofální. Pak na to obvykle doplatí jedna obyčejná mladá žena, která se jen špatně zamilovala. Bohužel, tohle je i realita. O domácím násilí se nemluví tak jak by mělo a mělo by se dostat více do podvědomí veřejnosti. Ne každá žena je tak silná jako hlavní hrdinka Olivie a dokáže v sobě najít sílu vzepřít se. Můj obdiv k ní stránku od stránky rostl stále víc a víc. Obzvlášť když si neprošla jen násilím, ale ještě něčím mnohem horším.
Překvapuje mě, jak moc kniha podmanivě, autenticky a přesvědčivě působí. Rozhodně se jedná o autorčinu zatím nejlepší knihu.

14.06.2021 5 z 5

Těžká noc Těžká noc Lenka Lanczová

Klasická "lanczovka". Kniha bavila, byla čtivá a měla spád. Eričin příběh mě musím přiznat docela zaujal (ač jsem tomu z počátku takové šance nedávala). Ze začátku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak už jsem hltala stránku za stránkou a čekala, jak to všechno dopadne... a musím říct, že konec byl doslova úžasnej! Samotná hlavní hrdinka mi byla neskutečně sympatická a byla mi o to bližší, že už to nebyla typická puberťačka. Erika to neměla v životě zrovna jednoduché, ale o to víc kladněji knihu hodnotím. Co se týče samotného příběhu, děj byl velmi reálný. Za mě plný počet hvězdiček a mohu jedině doporučit.

25.11.2019 5 z 5

Příběh srdce Příběh srdce Kathryn Taylor

Moc pěkná kniha. Romantická, ale zároveň napínavá. Kniha má pěkný konec. Trošku zamotaný, trošku nečekaný, ale vše se v dobré obrátí. Příběh je milý, plný lásky, ale i smutku. Líbilo se mi, že se dějová linka točila kolem obou sourozenců a jejich srdečních záležitostí. Pro romantické duše naprosto ideální volba. Ano, příběh je předvídatelný .. ale? Vždyť o co jde. Pokud si člověk chce víceméně odpočinout a nemuset přemýšlet, je tato kniha ideální volbou.

14.12.2022 5 z 5

Zpovědi trosky po čtyřicítce Zpovědi trosky po čtyřicítce Alexandra Potter

Líbilo se, i přesto, že do věku hrdinky (i její situace) mám stále ještě daleko. Hlavní hrdinka mi byla neskutečně sympatická svojí "ztřeštěností", ale zároveň i tím, jak se dokázala poprat se všemi těmi nároky a různými očekáváními ze strany společnosti. Jedná se o velmi aktuální téma. Vždyť na tom být svobodná po čtyřicítce není vůbec nic špatného. Ne každá žena se chce v životě vázat. Problém je, že společnost je v tomto ohledu špatně nastavená a pohlíží na to jako na něco nepřijatelného. S odstupem času si troufám říct, že na tom Nell byla mnohem lépe než některé její kamarádky. Kniha nabízí strašně moc pohledů k zamyšlení a pro mě je Nell něco jako hrdinka. Kniha je vtipná, události mají spád a dobře se čte.

Mimochodem skvělá mi přijde metoda si po každém dnu sednout a sepsat si "VĚCI KTERÉ MĚ/MI POTĚŠILY/UDĚLALY RADOST" stejně jako to praktikovala hlavní hrdinka. Člověk si zrekapituluje svůj den a může na zpackaném dnu najít i plno pozitivních maličkostí.

09.04.2021 5 z 5

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

Kniha se mi líbila moc. Přečteno jedním dechem. Od začátku mi bylo jasné, jak to dopadne. Ale o co jde? Chtěla jsem si u knihy odpočinout a to se mi povedlo. Navíc už od začátku jsem se musela culit od ucha k uchu. Ach ta první láska.
Kromě ústřední zápletky, tak zde byly i menší, které se velmi povedly. Byly nápadité, např. minulost Charlie. Hlavní postavy jsem si zamilovala. Líbilo se mi, jaký měla Charlie vztah s bratry. Nejvíc oceňuji spojení holka - sport.
Moc pěkný příběh o přátelství, lásce, smutku a tajemství. Od autorky už jsem něco četla. Tohle není její nejlepší kniha, ale ani ta nejhorší. Takový zlatý střed. Už dávno nejsem cílová skupina, ale i tak knihu hodnotím velmi slušně a i ve svém věku bych si ji přečetla znovu.

18.01.2023 5 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Na autorčinu tvorbu se vždy neskutečně těším. Miluji všechny její předchozí knihy a obzvlášť knihy, kde se prolíná přítomnost s minulostí. Kniha je krásně a poutavě napsaná. Plná emocí a tajemství. Postav je v knize opravdu velké množství, ale přitom je každá postava perfektně propracovaná. Hned první kapitolou mě kniha chytla a už nepustila.
Jen malou třešničkou na dortu byl okamžik, kdy se vše krásně propojilo v jeden celek.
Zatím u mě na pomyslném žebříčku vedl Dopis, ale tato kniha vše změnila. Křivda, nenaplněná láska, naděje, rodičovská láska, zklamání a mnoho dalších "problémů" řeší jednotlivé postavy až do osudného dne. Stejně tak i my všichni máme své problémy, ale přitom bychom si měli vážit každého okamžiku. Byť nám to v tom okamžiku připadá naprosto nemožné.

01.03.2022 5 z 5

Někdo nový Někdo nový Laura Kneidl

Na knihu jsem měla zálusk už delší dobu, hlavně kvůli nádherné obálce. Nádherně zvolené barvy, moje nejoblíbenější.
Když se mi konečně dostala do ruky, byla jsem překvapená, že má téměř 500 stan. Anotace je celkem neurčitá, říkala jsem si, co chce autorka na tolika stránkách rozebírat. No ... myslím, že nejeden čtenář bude překvapen.
Přečteno jedním dechem. Autorka dokáže i na tolika stránkách zaujmout a kniha se čte téměř sama, nedá se od ní odtrhnout.
Postavy si nejde nezamilovat. Zpočátku jsem si říkala, dítě z bohaté rodiny, Mickey bude určitě rozmazlená. Ale ne, na svůj věk je Mickey silná žena, která myslí především na ostatní. I když někdy je lepší udělat něco pro sebe než se snažit zavděčit ostatním. Velmi se mi líbil autorčin nápad udělat z hlavní hrdinky komiksovou fanatičku. A Julian? Komu by se nelíbil uzavřený, tajemný sexy týpek? Velmi jsem si oblíbila Cassie a Auriho, mrzelo mě, že v knize neměli více prostoru. Ale když jsem zjistila, že jim je věnován druhý díl, zase tolik mi to nevadí.
Během čtení jsem měla mnoho tipů, jaké tajemství Julian ukrývá. Ale páááni! Tohle jsem opravdu nečekala. A je jedině dobře, že anotace mi nic nenapověděla. Protože byl to šok, alespoň pro mě. Myslela jsem, že děj příběhu a hlavní téma se bude ubírat úplně jiným směrem. Nicméně po prvotním šoku jsem nadšená. Je jedině dobře, jaké téma kniha představuje, čím se zaobírá. Takových knih by mělo být více.
Jediné mínus, vzhledem k délce knihy si s tématem mohla autorka více pohrát. Julianovo tajemství bylo vyzrazeno cca na posledních 50 stránkách a Adrianovi taky nebyl věnován dostatečný prostor.

31.12.2021 5 z 5

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Podle obálky a podle anotace jsem čekala červenou knihovnu jako vyšitou. Tipovala bych plno erotických scén, z toho důvodu se mi do čtení moc nechtělo.
Po přečtení můžu říct, že jsem byla mile překvapena. Už od prvních stránek mi bylo jasné, že se od knihy neodtrhnu. Sice se jedná o klasický milostný román, nicméně svým tématem je poměrně originální, plus tam má i to něco navíc, co u tohoto žánru běžně nenajdeme.
Neskutečně mi sedly hlavní postavy. Eden nebyla žádná naivka (jak jsme u hrdinek jejího typu zvyklí), naopak byla to chytrá a sebevědomá žena. A Paul? Můj bože! Chci si to s Eden vyměnit hned teď, prosím.
Autorka má pro psaní cit a ví, jak zaujmout. Děj plyne poklidně, milostná linka není uspěchaná, naopak vztah mezi hlavními hrdiny vzniká pozvolna. O to víc kniha působí reálněji.
Jsem opravdu zvědavá, co nás čeká v pokračování.

11.11.2021 5 z 5

Idol Idol Kristen Callihan

První kniha, o muzice a muzikantech, která se mi dostala do ruky. A ano, chci, aby mi nějaká rocková hvězda zničila plot a rozryla trávník. Prosím! Autorce se povedlo poměrně vtipně odvyprávět příběh o splnění jednoho velkého snu. Styl psaní mi sedl, stránky mi ubíhaly pod rukama až moc podezřele rychle. Děj je jednoduchý, hodně se toho dá předvídat, nicméně v knize dojde hned k několika zásadním zvratům. Co se mi poslední dobou velmi na knihách líbí (a tato to má také), je střídání hlavních hrdinů ve vypravování. Člověk se tak dokáže více vcítit do obou. Libby jsem si zamilovala okamžitě pro její prostořekost, přímočarost a tvrdošíjnost. Miluju hrdinky, které jsou od rány. U Killiana mi to chvíli trvalo, ale zvykla jsem si na něj. Je to takový ten týpek do nepohody, se kterým je jen samá legrace. Bylo to milé čtení :)
Mimochodem, dokázala bych byl si tento příběh představit i ve filmovém zpracování.

15.07.2021 5 z 5

Smrtelný hřích Smrtelný hřích Markéta Harasimová

Kniha je naprosto jiná než autorčina předchozí tvorba. Ale za mě rozhodně zatím nejlepší, co jsem od autorky četla. Nádherná obálka, nádherný název. Skvěle napsáno, ale samotný příběh už tak "skvělý" není. Bolelo mě srdce z toho, jaké zrůdnosti se může vlastní otec dopustit na své vlastní dceři, na své vlastní krvi! Při části, kde autorka popisovala Eričino dětství, jsem měla husí kůži a četla jsem to vyloženě s odporem. S jakou syrovostí a podrobností autorka popisovala detaily aktu, to rozhodně pro mě, jakožto citlivou povahu, nebylo. Ústředním tématem je samozřejmě incest, který je v dnešní společnosti stále tabu. A za to autorce děkuji, povedlo se jí to krásně a autenticky vylíčit. Ale to rodinné prostředí, ve kterém Erika s Nikolkou vyrůstaly?! Otec naprostý vypatlaný sexuální magor, který se neštítí žádného sviňstva. Matka absolutně labilní, bez vlastního názoru, pro život naprosto k ničemu. Překvapilo mě, co všechno byli Erice schopni za ta léta způsobit. Ani jeden se neštítili páchat psychický teror na svém vlastním dítěti.
Pokud někdo hledá silný námět v podobě sexuálního zneužívání, a není citlivé povahy, věřím, že si knihu oblíbí.

29.06.2021 5 z 5

Až budu bez tebe Až budu bez tebe Kelly Rimmer

Smutná, velmi smutná, ale hezky napsaná. Ono to možná vzhledem k tématu vyzní blbě, ale samotný děj je velmi poutavý, milý, nenáročný a oddychový (přesně takový, jaký jsem teď potřebovala). Začátek příběhu byl hodně pomalý, trošku mě unavovaly dlouhé kapitoly z pohledu Calluma naopak se mi líbily krátké kapitoly Lily psané deníkovou formou. Obě hlavní postavy byly tak neuvěřitelně rozdílné, až mě překvapovalo, jak jim to sakra mohlo spolu fungovat. Časem mi došlo, že právě kvůli své rozdílnosti se krásně doplňují a zapadají do sebe jako skládačka. Největší problém jsem měla přelouskat tu část knihy, než vyplavalo na povrch Lily tajemství. Pak už jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Jak jsem předpokládala, konec byl velmi smutný a já spotřebovala pěkných pár kapesníčků. Určitě se časem vrhnu na nějaká další autorčina díla.

27.04.2021 5 z 5