AndreaP. AndreaP. komentáře u knih

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Miluju historické rodinné ságy a přečetla jsem jich už za život spousty. I tato kniha se dobře četla, svým způsobem se mi i líbila, děj byl příjemný, ALE... něco mi na té knize strašně vadilo. Až zhruba v polovině jsem přišla na to co. Hlavní postava! Já ji prostě vnitřně nevěřila. Není možné, aby "obyčejná dívka ze sirotčince" na úplně dolním stupni společenského žebříčku se chovala v oné době takto sebevědomě, nebo jak to říct. Prostě její postavení nekorespondovalo s jejím chováním a bylo to v knize dost znát. Vždy se u těchto ság vrhám na další díl, ale tady poprvé si snad říkám, zda ho vůbec budu číst. Asi ano, dám tomu šanci, ale prostě četla jsem mnohem "pravdivější" knihy.

07.12.2021 3 z 5

Úsvit naděje Úsvit naděje Ann Moore

Třetí, a tedy závěrečný díl této trilogie mě bavil asi nejméně. Dočítala jsem hlavně proto, abych věděla, jak to celé s Grace a všemi hrdiny románu dopadne. Dlouhé, občas nezáživné pasáže, jsem často přeskakovala, což jindy v knihách nedělám. Nicméně celkově hodnotím tento román jako vynikající a těžko se mi s Grace loučí. Jsem ráda, že vše nakonec dobře dopadlo.

02.12.2021 4 z 5

Sbohem, Irsko Sbohem, Irsko Ann Moore

I pokračování příběhu je plné napětí, naděje i bolesti, kdy se Grace se svými dětmi snaží překonat těžkosti té doby. Nádhera. Těším se na třetí díl.

15.11.2021 5 z 5

Irská kráska Irská kráska Ann Moore

Vynikající historický román z prostředí těžce zkoušeného Irska. Rozhodně se nejedná o lehké čtení, ba naopak je tam až příliš mnoho bolesti a smutku, strádání, hladomoru, smrti. Příběh Gracelin se vryje pod kůži a do srdce a člověk se bojí u čtení i dýchat. Tato kniha si zaslouží plných pět hvězdiček, a kdyby byla možnost, dám jich i více. A hned jdu na druhý díl této trilogie.

11.11.2021 5 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Překrásný příběh z drsné horské krajiny založený na síle přátelství žen. Téma koňské knihovny mě navíc velmi zaujal, upřímně jsem vůbec netušila, že něco takového existovalo. Kniha se mi zapsala do srdce.

25.10.2021 5 z 5

Štěstí má barvu levandule Štěstí má barvu levandule Pauline Mai

Mě se kniha líbila zejména posazením příběhu do krajiny Provence, kdy navíc penzion, ve kterém se děj odehrává, tak ten si umím představit jako ideální místo pro dovolenou. I na dálku jsem cítila tu vůni levandulí a představovala jsem si ten nádherný výhled z okna půdy. Co mě trošku štvalo, tak byla hlavní hrdinka, a to tím, jak se až neskutečně ve všem nimrala, jak odsuzovala. Prostě mi nebyla sympatická, což je v případě hlavní hrdinky krapet problém. Příběh celkově byl ale příjemně oddechový, na letní čas ideální.

15.10.2021 4 z 5

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Tuto knihu bych zařadila do povinné výbavy každé knihovničky a povinné četby pro širokou veřejnost. S nadhledem, ale obrovským potenciálem bohatých zkušeností, je zde popsáno vše, co se nám může při poskytování první pomoci zásadně hodit. A aplikaci záchranka už mám v mobilu. Díky, autore!

09.10.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Je to první kniha, kterou jsem od této autorky četla. Kniha se mi moc líbila, co mě nadchlo, bylo to, jak každá další kapitola začínala slovy, kterými končila ta předcházející, to jsem v knize ještě nikdy neviděla. Postupem se příběh (respektive dvě linie příběhu) krásně odvíjel, postavy byly skvěle vykresleny, vše začalo do sebe zapadat, doplňovat se, a najednou přišel okamžik, kdy si to člověk celé spojil a začalo to dávat smysl. Četlo se to velmi dobře, ale ten konec mě fakt naštval. Nesnáším takové otevřené konce. Mám pocit, jako by mě autorka okradla o rozuzlení, a za to bohužel dávám jednu hvězdičku dolů.

04.10.2021 4 z 5

Čokoládovna Čokoládovna Maria Nikolai

Kniha mě moc bavila, bylo to příjemné odpočinkové čtení s voňavým podtextem všudypřítomné čokolády.

02.10.2021 5 z 5

Naděje a osud Naděje a osud Ulrike Schweikert

Příjemný román z atraktivního prostředí 19.století, kdy děj je zasazen do berlínské nemocnice Charité, a některé její postavy a osudy jsou podloženy skutečnými fakty. Miluji knihy s lékařskou tématikou, a proto jsem se na tuto knihu velmi těšila. S ohledem na to, že jsem četla i sérii "Sestřičky", neubránila jsem se srovnání obou děl, a bohužel Charité pro mě dopadá trošku hůře. Hodnotím tedy slabšimi 4 hvězdičkami, nicméně kniha určitě stojí za přečtení.

25.09.2021 4 z 5

Dívka, která psala na hedvábí Dívka, která psala na hedvábí Kelli Estes

Prostě wauuu. Nádherná kniha, ve které se prolínají dvě časové linie. První je z 19. století (příběh těžce osudem zkoušené Mei Lien) a druhý pak ze současnosti (příběh Inary, která po nálezu v domě, který zdědila, pátrá po osudu Mei Lien), kdy nakonec se obě linie protnou. Příběh pohltí a už nepustí. Dotkl se mé duše a mého srdce, kdy jsem se zatajeným dechem četla a u příběhu Mei Lien polykala slzy. Kniha, na kterou asi nikdy nezapomenu.

19.09.2021 5 z 5

Kašmírový šál Kašmírový šál Rosie Thomas (p)

Tato kniha byla pro mě velmi zajímavé překvapení. Sledujeme dvě časové linie příběhů babičky a vnučky, které se nakonec propojí. Krásný a detailní popis krajiny, zajímavá historická fakta a popis života a osudů lidí za války. Co mi na knize vadilo,, a za to také ubírám jednu hvězdičku je skutečnost, že v knize nejsou rozlišovány časové linie (s výjimkou snad prvních dvou kapitol), což je pro čtenáře značně matoucí.

15.09.2021 4 z 5

Něco jako láska Něco jako láska Tracy Brogan

Ze začátku jsem měla problém se začíst, přesněji čte se lehce, je to psáno příjemným srozumitelným jazykem, ale na mě to bylo tak nějak moc "ááách óch", rozčilovalo mě to, je to asi cíleno spíše na čtenářky "náctileté" a ne téměř "sátileté". Ale chuť knihu odložit jsem v rámci toho, že knihám se má dát šance, dočetla a nakonec se mi i celkem líbila. Taková průměrná oddechovka na léto. Nenadchne, ale ani neurazí.

07.09.2021 3 z 5

Nová doba Nová doba Marie Lamballe (p)

Zajímavá rodinná sága z konce války z netradičního prostředí umělecké kavárny. Ze začátku mi dělalo trošku problém kapitoly popisované pokaždé z pohledu jiné hlavní postavy, ale po čase jsem se zorientovala a četlo se to už lépe. Hodnotím tedy kladně a těším se na druhý díl.

31.08.2021 4 z 5

Služebná z hostince Služebná z hostince Dilly Court

Je to taková milá oddechová pohádka, se skutečným životem to moc společného nemá, a možná právě to je na té knížce okouzlující. Příběh chudé dívky, která ke štěstí přišla a kdejakou překážku překonala. No není krásné o tom číst a snít?

18.08.2021 4 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Miluju knihy, sama jsem knihomolka, takže naprosto jsem soucítila s hlavní postavou a vlastně, chtěla bych být jako ona a žít její život. Krásná oddechovka, která pohladí po duši, ideální pro letní dny.

15.08.2021 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Kdybych měla zhodnotit, co mi tato kniha, krom odpočinkového dovolenkového čtení dala, tak je to impuls, že bych si chtěla zvelebit svůj vlastní dům, aneb ten hyggy styl se nějak přenesl i do mých myšlenek. Moc krásná kniha s hlubším posláním.

13.08.2021 5 z 5

Kavárna na pláži Kavárna na pláži Lucy Diamond (p)

Moc milá a pohodová kniha, pro mě osobně trošku těžší start, nicméně dostala jsem to, co jsem čekala, letní dovolenkovou oddechovku se sympatickými hrdiny. Takovou kavárnu bych moc ráda také navštívila.

05.08.2021 5 z 5

Zážitky z karantény Zážitky z karantény Halina Pawlowská

Halina je člověk, která i z blbosti dokáže udělat vtipnou situaci už jen tím, jak jí popíše. Kniha není nikterak honosné dílo, nicméně dává přesně to, co od takové knihy člověk očekává - nadhled, humor, moudrost zralé ženy. Je to prostě Halina

02.08.2021 4 z 5

Návrat na ostrov kamélií Návrat na ostrov kamélií Tabea Bach (p)

Závěrečný díl této trilogie byl doslova napěchován napětím a dramatem, kdy ústřední postavou byla opět hlavní hrdinka Sylvie, která snad musela řešit úplně vše, až mi jí bylo často líto. Všechny tři knihy jsem měla půjčené najednou, takže jsem je četla v jednom zátahu, aniž bych se musela v mezičase s hrdiny loučit, a za mě osobně, ač tento poslední díl byl napínavý díky přírodní katastrofě, tak byl ale nejslabší. Kdybych měla ale hodnotit sérii celkově, tak skvělé oddechové čtení z čaroskrásného prostředí Bretaně plného zajímavých lidí a hlavně kamélií. Jsem nadmíru spokojena a autorce moc děkuji.

30.07.2021 5 z 5