AndreaP. AndreaP. komentáře u knih

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

Krásné prolínání dvou příběhů, jeden ze součastnosti a druhý z minulosti, které se nakonec vzájemně spojí. Historická linka pro mě byla zajímavější, drsnější, obdivuhodná a se zatajeným dechem jsem čekala její rozuzlení. Linka současná, tam bylo celkem jasné hned od začátku, jak to dopadne, klasická červená knihovna. Krásně se to četlo, styl je úžasný a já hodnotím maximálním počtem.

30.05.2022 5 z 5

Rubínový pokoj Rubínový pokoj Pauline Peters (p)

Nevím proč, ale hlavní hrdinka knihy mi byla něčím nesympatická, což se nedá říct o komorníkovi Hopkinsovi, ten naopak mě v knize velmi bavil. Historických románů, s ohledem na to, že je to můj oblíbený žánr, jsem přečetla už mnoho, musím konstatovat, že i mnohem lepších, než byl tento. Je fakt, že tato je kniha zaměřením spíše detektivka. Takže mé hodnocení je taková zlatá střední cesta, tři hvězdičky, osobně si myslím, že do dalších dílů se ale pouštět nebudu. Ale nikdy neříkej nikdy.

27.05.2022 3 z 5

Doktore, šťastný a veselý! Doktore, šťastný a veselý! Patrick Taylor

Krásný irský venkov, milí svérazní lidé, laskaví doktoři a fantasická hospodyně Kincaidová (její povídání s recepisy na konci jsou vždy třešničkou na dortu každého dílu). Miluju tuto sérii, je to fantastická pohádka pro dospělé, únik, když je vám smutno, místo, kde naleznete pohlazení.

28.04.2022 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Nádherné, odpočinkové čtení. Z této série u mě zatím vedla Čajovna v Tokiu, ale tento díl jí výrazně konkuruje. Krásná irská krajina, sympatické postavy. Skvělé.

16.04.2022 5 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Tato kniha se mi svým způsobem špatně hodnotí. I když dle názvu se může zdát, že se jedná o život paní Podolské, není tomu tak, vystupuje tam vlastně velmi okrajově a s ní spoustu dalších postav. Vykresluje vývoj událostí doby po válce, nástup komunismu jako takového a jak složité to tenkrát bylo. Kniha se čte dobře, ale já osobně jsem si občas říkala, zda má smysl jí dočítat, chyběl mi v ní takový ten typický knižní drive, vše bylo tak nějak psáno v rovině, bez nějakého extra napětí, výkyvů směrem nahoru i dolů, i když se jednalo vlastně o složité téma. Knihu jsem nakonec dočetla, něco mě prostě "nutilo", ale extra nadšení se prostě nekonalo. Z knihy jako takové si hlavně odnáším poznatek, jak složitý byl běžný život a jak důležité je si vážit svobody.

28.03.2022 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Příběh Hany chytne za srdce. Člověk si zde uvědomí, jak jedno malé zaváhání, jedna "chyba" může ovlivnit životy mnoha lidí.

25.03.2022 4 z 5

Láska z deníku Láska z deníku Sarah Jio

Taková romantická oddechovka o lásce a odpuštění, vině a trestu. Má dvě roviny děje, což na mě působilo hlavně ze začátku trošku chaoticky a měla jsem problém se zorientovat, kde zrovna jsem. Příběh jako takový je ale čtivý, i když na mě trošku neuvěřitelně překombinovaný.

06.03.2022 3 z 5

V bouři V bouři Kathryn Taylor

Tento druhý díl se mi díky napětí a postupnému odhalování stínů minulosti líbil ještě více než ten první. Krásné prostředí hradu, rozličné charaktery postav, to vše vás vtáhne a už nepustí.

03.03.2022 5 z 5

Stopy minulosti Stopy minulosti Kathryn Taylor

Série se jmenuje Hrad Dunmor, tak jsem podvědomě čekala nějaký ten historický román, ale to jsem se spletla! Je to romanťárna spojena se zápletkou přímo detektivní, nechybí tajemství hradu, a občas člověk přemýšlí, kdo je zde vlastně kladný hrdina a kdo naopak ten zlý. Každopádně doporučuji číst, jen když máte k dispozici oba dva díly, jelikož takto otevřený konec bez možnosti IHNED pokračovat dál nejde dát :-) Prostě pokud chcete oddechovku, při které si ale napětím neoddechnete, tak hurá do toho.

28.02.2022 3 z 5

Doktore, teď to chce klid! Doktore, teď to chce klid! Patrick Taylor

Krásné, pohodové a opět velmi milé čtení. Po prvním díle jsem k tomuto druhému přistupovala už s pocitem, že se vracím domů, ke svým známým. Miluju vesničku Ballybucklebo a prožívám osudy doktorů Barryho a Fingala, který svému mladému kolegovi dělá nejen skvělého učitele, ale téměř otce. Těším se na další díl a jsem nadšená, že jich mám před sebou ještě tolik!

22.02.2022 5 z 5

Doktore, fofrem, jde o život! Doktore, fofrem, jde o život! Patrick Taylor

Tato kniha mě opravdu bavila a jsem nadšená, že má tolik dílů. Hned pokračuji dalším. Příjemná oddychovka z lékařského prostředí umístěného do poklidného venkova.

12.02.2022 5 z 5

Křižovatka života Křižovatka života Julianne MacLean

Svým způsobem velice zvláštní kniha, nepamatuji si, že bych kdy četla příběh, kde je tak dopodrobna popsán den za dnem, ne-li minuta po minutě, ale zde to mělo své opodstatnění a líbilo se mi to. Krátké kapitoly, kniha se rychle čte, je to taková jednohubka na jedno odpoledne. Lehce předvídatelné, jak kniha dopadne, konec celkem dost zrychlený oproti úvodu, což mi až tak nesedělo.

03.02.2022 4 z 5

Sirotek lowoodský Sirotek lowoodský Charlotte Brontë

Statečná malá Jane, která jako sirotek bojuje s nepřízní osudu, a k tomu nádherné ilustrace. Dohromady kouzelný, leč smutný příběh, který je jako předzvěst (určena dětem) k samotnému veledílu, který autorku proslavil.

30.01.2022 5 z 5

Časy se mění Časy se mění Anne Jacobs

I závěrečný díl trilogie byl plný krásných a nečekaných zvratů, příběh celkově se mi moc líbil. Co mi ale opravdu přišlo nadbytečné, byly vsunuté kapitoly ze středověku, které mě vysloveně rušily, a tak jsem je přeskakovala.

29.01.2022 4 z 5

Doktor inzulín Doktor inzulín Zdenka Psůtková

Pro mě je tato kniha osudová. Ačkoliv vím, že inzulín byl objeven přesně před sto lety, byla za něj udělena Nobelova cena a dodnes tento zázračný objev zachraňuje tisíce životů, včetně toho mého, tak v této knize se člověk dozví zákulisí tohoto životního objevu. Zjistíme, jak skromný, uzavřený, osamělý a defacto celý život nešťastný geniální doktor Banting byl, jsme seznámeni rovněž s podrazem, který byl učiněn doktoru Bestovi, který ač se na objevu výrazně podílel, cenu nezískal a mnoho dalšího. Kniha končí větou "Doktore Bantingu, i mne denně zachraňuje Váš inzulín. Děkuji". Já za sebe pak píšu...
"Doktore Bantingu a doktore Beste, i mne denně zachraňuje váš inzulín. Děkuji, že jste to i přes neskutečné potíže nevzdali."

26.01.2022 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tato kniha se nedá pochopit, ani popsat, člověk jí prostě musí přečíst. Je nádherná. Dokonalá. Smutná i nadějná. Plná krásy přírody i bolesti života. "Holka z bažiny" je příběh, který zanechá stopu v srdci.

02.01.2022 5 z 5

Vánoční prázdniny Vánoční prázdniny Sophie Claire

Taková milá pohodovka, která tedy s Vánocemi má společný snad jen název knihy. Lehce předvídatelný děj, kdy už na prvních stránkách víte, jak to dopadne, nicméně knihou vás provází velice příjemní a milí hlavní hrdinové, kterým držíte palce.

29.12.2021 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Klasická Caplin. Vymění jen města a oblast působnosti, tentokrát to teda byla cukrárna a její dortíky. K tomu nějaký ten složitější vztah, který ale nakonec dobře dopadne, protože čteme červenou knihovnu šmrcnutou cestopisem. Taková oddechovka, když člověk nechce moc přemýšlet, třeba na dovolenou a tak.

23.12.2021 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Velmi starý příběh, který ale platí i nadále, nejen v dnešní době, ale i dobách, které teprve nastanou. Nutí nás k zamyšlení se nad svým postojem k životu jako takovému, co je pro nás důležité a jak vnímáme symboly vánoc.

19.12.2021 5 z 5

Nejšťastnější muž na Zemi Nejšťastnější muž na Zemi Eddie Jaku (p)

Můj nový příteli, děkuji Ti. Tato kniha je nepopsatelná, tu si prostě musí každý přečíst. Hluboce se skláním před autorem, že dokázal napsat tak výpovědně hodnotou knihu, jelikož to je téma, na které se nesmí zapomenout. Nikdy. A rovněž se skláním před všemi lidmi (včetně autora), kteří těmito hrůzami museli procházet a mnozí při tom přišli o život. Mrazí mě z toho, jakých zvěrstev byli "lidé" schopni a je mi to moc líto.

18.12.2021 5 z 5