AltaMari AltaMari komentáře u knih

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Taková normální česká rodina.... Všechny situace v příběhu naprosto uvěřitelné, dovedu si představit prožívat totéž... až mi z toho jde mráz po zádech. Křehká rovnováha. Příběh graduje až do fáze, kdy jsem měla o hlavní hrdinku vážně strach.

29.03.2023 4 z 5

Genesis Genesis Chris Carter

Jsem jedna ze závislých čtenářek thrillerů pana Cartera a tento díl byl opět dokonale čtivý... napětí, zvraty, jednoduchost, postavy důvěrně známé z předchozích dílů, psychologie, překvapivá zápletka... Co se brutality týče, ano, autor přitvrzuje... kam to zajde příště? Přesto .... honem honem, chci další dávku své drogy :o)))

28.03.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Velmi těžké téma, velmi citlivě zpracované.

"A poprvé v životě jsem se svým Bohem šťastný a svobodný, takový, jaký jsem a potřebuju být. Nesoudí mě a nehodnotí, i když jsem poškozený. Jako je každá poškozená rostlina nebo zlomená větev v zahradě její součástí."

Bohužel, lidé to nevidí stejně jako Bůh... Netřeba říkat víc. Doporučuji k přečtení!

17.12.2022 5 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Ze začátku to vypadalo spíš na román pro ženy - Kat a její sexy kámoška, která jí zařídila profil na seznamce, a pak to holky na deseti stranách rozebírají - ale pak se děj skvěle rozjel a seznamka tam hrála klíčovou roli, tak jsem pochopila, proč kole ní bylo tolik "tanečků". O překvapení a zvraty nebyla nouze, i na úplném konci, kdy to vypadá na happy end... Fakt pěkné počteníčko.

25.11.2022 4 z 5

Spálená obloha Spálená obloha Gilly Macmillan

Čtivý příběh, pozvolné dávkování napětí, podrobné vykreslování myšlenek a pocitů hlavních postav, zajímavé zvraty... Líbil se mi styl - střídání pohledů matky a policisty, proložené úryvky z dokumentů, emailů, záznamů ze sezení u psychoterapeutky.
SPOILER: Naopak mi vadilo, že spousta postav se chovala nadměrně emotivně až hystericky - dá se to zcela pochopit u matky ztraceného dítěte, ale např. u členů vyšetřovacího týmu? A dávat vše za vinu traumatům z dětství - ok, traumata jsou zde dost vážná, ale zdá se mi statisticky málo pravděpodobné, že by se náhodně sešlo tolik takových osob.

06.11.2022 4 z 5

Dobro a zlo 21. století Dobro a zlo 21. století Marek Vácha

Velmi velmi aktuální, spousta trefných i vtipných postřehů, něco otevřené kritiky, hodně trpělivosti a lásky. Doporučuji k přečtení a popřemýšlení...

(Jen ta portrétní fotka na obalu mi zde připadá nepatřičná, byť je pan Vácha fešák. Hodila by se spíš k biografii autora.)

02.10.2022 5 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Pro mě fantazijní svět, jenž předčí i Harryho Pottera, po všech stránkách...

01.10.2022 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Mno... už anotace odhaluje až moc. Dokonalý pár.... všichni 30+ víme, že je to s ním jako s Ježíškem... neexistuje. Takže není překvapivé, že je tam něco špatně. Zápletka odhalena příliš brzo, mohlo to být daleko více rafinované. Chování postav dost neuvěřitelné, dobře to popsala Braenn. Knížka je i tak hodně čtivá a své čtenáře si najde :o).

28.08.2022 3 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Mě se tato knížka od autorky líbila více než Za zavřenými dveřmi. Bylo tam více napětí (hra "na kočku a myš", kdy do poslední chvíle nevíte, kdo je kočka) a byla více uvěřitelná. Konec byl velmi dobrý.

28.08.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Byla jsem zvědavá, co je to za takhle oblíbenou fantasy knížku (několikrát mezi TOP 10 nejprodávanějšími a nejčtenějšími knihami). Námět je lákavý, zpracování přímočaré a čtivé, nicméně jak Nora začala střídat životy jak na běžícím pásu, začalo to být trochu stereotypní. Konec to o dost vylepšil.

17.05.2022 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Velmi povedená napínavá oddechovka, lehce strašidelná. Do poslední chvíle jsem zápletku nerozpletla a momenty překvapení vydržely až do konce. I styl psaní se mi líbil. Narážek na příběhy S.Kinga je zde opravdu hodně, rozpoznala jsem nejméně 5 kingovek... a možná přesně tohle mě, kingofila, přiměje, abych si knížku přečetla ještě jednou a hledala další.

12.04.2022 4 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Když se sejde moudrý odborník, vybavený nadhledem a břitkým humorem a nevybavený "politickou korektností", a perfektně připravená novinářka, vznikne takovýto skvostný dialog. Pan doktor Honzák se do nás strefuje s laskavou jízlivostí a na paškál si bere například touhu po moci, zákony "tlupy", zahánění problémů pilulkama či psychopatické rysy "celebrit". Doporučuji k zamyšlení i pobavení.

02.02.2022 5 z 5

Smrtihlav Smrtihlav Franck Thilliez

Napínavý a akční děj s originálními prvky a neotřelými rolemi hmyzu, wow! Osobní příběh komisaře Sharcka tu hraje velkou roli, vlastně i v ostatních dílech série (proto mi vydávání série na přeskáčku dost vadilo). Co bych vytkla (spíše asi překladateli než autorovi), je několik faktických chyb v biologických a medicínských popisech, a druhou věc, autorovi, těžko uvěřitelně vyladěnou "souhru" pachatele a Sharcka: pachatel zanechává v rychlém tempu velmi rafinovaně ukryté stopy a Sharck je bez zaváhání a téměř neomylně odhaluje... Ale chápu, že právě toto dává ději jeho tempo. Čtení jsem si užívala a hvězdičkuju plný počet!

28.12.2021 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Zatímco knížka Vrány od P.Dvořákové mě vtáhla tak, že jsem ji přečetla na jedno nadechnutí a pak jsem autorce pomyslně zatleskala, u Chirurga se trápím. Je to rozvleklé a vlastně nic objevného - "sexy" profese (představte si, že by hlavní hrdina byl účetní či prodavač v Lidlu - četli byste se stejným nadšením?), pubertální děti, "okoukaná" manželka, prudící šéf, a úniky z reality v podobě alkoholu či milenky. Ti šťastnější čtenáři 50+, kteří se v tom ani trochu nenajdou, jen smutně pokývají hlavami - a ti ostatní se možná budou na chvíli cítit na jedné lodi s některou z postav, ale co z toho? A ani nevím, zda se autorce natolik povedlo vcítit se do chlapa - že by byl chlap tak ukecaný na 350 stránek? Ani už nejsem zvědavá, jak příběh skončí.
Dodatek: Docetla jsem. Konec potesil, finalni sebereflexe Hynka byla docela trefna...

23.11.2021 3 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Ze začátku mi děj přišel takový jednoduchý až primitivní - parta mlaďasů v lese a sem tam na ně bafne příšera, pohodička, na konci se tomu zasmějou. Jenže ne... Autorka velice rafinovaně graduje napětí a nebojí se pořádně přitvrdit. Nešlo přestat číst... a konec nezklamal.

24.10.2021 4 z 5

Zalknutí Zalknutí Chuck Palahniuk

Tohle tedy byla hardcore jízda! Včetně skvělého doslovu Jiřího Pavlovského, který vše bravurně shrnul: Palahniukův cynismis a nihilismus a optimismus a jeho deformované hrdiny. Takže jestli máte rádi černý humor, ne zrovna uhlazenou literaturu, nevadí vám barvité popisy sexu či vyměšování, a potěší vás brilantní pointa a v podstatě happy end, tuto knihu nadšeně DOPORUČUJI!

07.10.2021 5 z 5

Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý Příliš brzy starý, příliš pozdě moudrý Gordon Livingston

Zaujal mě název... a pak i názvy kapitol, více či méně provokující. "Bud smělý a dostane se ti pomoci" - tak to je jasné, tomu věřím už dlouho. "Dokonalost je nepřítel dobra" - hm, nad tím se potřebuju zamyslet. "Naše největší síla je zároveň naší největší slabostí" - uf... Každá kapitolka mě něčím obohatila. Autor nementoruje, nenabízí recepty či trénink osobního rozvoje - jen laskavě a přesvědčivě promlouvá. Ovšem není to vždy hlazení po srsti a konejšení, naopak...

27.08.2021 4 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Tomuto dílku by velice slušel styl komiks, kde by vynikly jednotlivé postavy: tvrdý (a občas natvrdlý) hoch Lars, prsatá sexbomba, bohatý stařík, hezounek, ..., no jako z šestákového rodokapsu. Zápletka taková otřepaná, nejvíc se mi líbil svižný a celkem vtipný styl. Jako letní čtení fajn, dám možná šanci dalšímu dílu.

27.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Nestává se často, aby pět mých oblíbených uživatelek (oblíbených ne proto, že spolu "kamarádíme", ale proto, že máme podobné čtenářské chutě) dalo jedné knize 5 hvězd. A v případě Šikmého kostela tato raritní událost nastala... Takže mě neodradil ani podtitul obsahující výrazy jako "kronika" či "1894-1921"... No, při čtení jsem nelitovala ani sekundu a vstávala ráno v 5, abych před prací stihla ještě pár stránek. A zněla mi v hlavě Nohavicova píseň Těšínská ("u Larische na zahradě trhal bych květy...", "tramvaj by jezdila přes řeku nahoru, slunce by zvedalo hraniční závoru", "celé krásné dvacáté století") a možná až teď mi došlo, o čem ta krásná píseň vlastně je... Díky, paní Lednická, za nádherný zážitek! A DOPORUČUJI.

27.04.2021 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Ó Forde, to je báječný nový svět! Lidé mají vše předem nalinkované, jsou bezstarostní a šťastní ... Tak proč konec civilizace? Přečtěte si! DOPORUČUJI.

11.04.2021 5 z 5