Všichni žijem' v blázinci

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů tedy nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák (* 1939), po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962 působil jako sekundární lékař v psychiatrické léčebně Kosmonosy, od roku 1966 jako psychiatr – konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217824/vsichni-zijem-v-blazinci-217824.jpg 4.6160
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Vyšehrad

Andy1704

výstižné a pravdivé čtění

Melodiel27

Mudr. S vekým M. Takové názory by mělo mit vice lekaru a hlavne verim v jedno, nejvic se dokaze uzdravit sam clovek vuli a virou a kdyz je treba tak na pomocnou cestu, kdyz je nejhur antidepresivy. Bavim se ted o neurozach ne o tezkych nemocech. A co velice leci je sport, ac to rikam nerada pac sem pecival tak to bohuzel tak je:) zdravy vztahy atd...

maru8293

Knihu jsem dostala k Vánocům, byl to takový hodně rychlý výběr. Nic jsem nečekala, chtěla jsem si jen přečíst myšlenky lékaře, který je všude tak velkolepě citován. A jsem nadšená. Pan Honzák je neskutečná osobnost a neuvěřitelná studnice vědomostí. Knihu si přečtu ještě párkrát, je tam hodně informací, a na poprvé mi jich jiště hodně uniklo .. Každopádně doporučuji všem, kdo si myslí že svět ve kterém žijeme je normální.

Damato
23.11.2018

Sáhla jsem po knize, když se mi zdálo, že fakt žiji v blázinci, jen okolí to nevnímá , jen já vidím všechno opačně, pesimisticky, zvráceně a jen já nemám radost ze života. A najednou vám kdosi, zřejmě moudrý a zkušený , ukáže jakousi cestu, jak z toho psychosrabu ven aniž byste sobě- a ani nikomu kolem vás ,ublížili. Není to samozřejmě spásonosná kniha, ale dozvíte se tam mnoho pravd a zamyšlení, nad kterými stojí za to zvolnit a popřemýšlet- a to hlavně o sobě.

Azmodan
20.11.2018

Moc pěkná kniha. Někdy mě zarazily až příliš ostré názory pana doktora. Ne proto, že bych s nimi nesouhlasil, ale proto, že se taková přímost a ostrost v dnešní době nenosí. Je to asi tím, že je pan doktor stará škola. Zajímavá témata o dětech, lidské psychice, neřestech a hříších v dnešní době přetvářených v nemoci a také o medicínském businessu, stáří a (důstojné) smrti byla završena povídáním, respektive spíš jeho vyprávěním o jeho lékařské praxi.
Knihu můžu vřele doporučit!

m.gena
05.11.2018

Vše již bylo řečeno, akorát bych znovu vyzdvihl způsob jaký pan Honzák zprostředkovává informace ( vtipně a srozumitelně).

EvaEma
03.11.2018

Prosím, prosím, prosím, ať si tohle přečtou všichni! Studenti, rodiče, hlavně pacienti, hlavně zdravotníci,...
Autor nás kdysi učil na zdrávce, už tehdy měl osobitý styl, na který se nezapomíná :-) Moc děkuji za tuto knihu, budu se k ní ráda vracet.

Kikulka97
25.10.2018

Spousta zajímavých informací, které instinktivně víme, ale potřebujeme je příipomenout.

flare
24.10.2018

Nadhled pana doktora je fascinující..ovšem zkušenosti, kterými disponuje, ho musí v běžném životě poněkud svazovat..:-))..vřele doporučuju všem.

Maras
07.10.2018

Pan doktor Radkin Honzák je vzdělaný a moudrý člověk, používající zdravý selský rozum, ovšem podložený dlouholetou praxí a studiem.

Standa24
04.10.2018

Výborná kniha plná zajímavých komentářů a názorů. Čte se úplně sama :)

cmelda87
26.09.2018

Jsem tolik nadšená a plná dojmů, z knihy a hlavně z osobnosti Pana Honzáka, že momentálně nejsem schopná všechno přesně formulovat tak, jak to v sobě mám. Zatím jen tedy, jedno velké, DĚKUJI!

pindo
21.09.2018

Áno, za ten čas to stálo, ale nie som si istý, či by som definoval pána Honzáka tými okrídlenými výrazmi, ktoré nachádzame v predošlých recenziách. Rozhodne oceňujem snahu tohto lekára o celostný, viacdimenzionálny prístup k človeku. Za to, že na rozdiel od centra AKTIP (Praha) a hlavnej artistky MUDr. Klímovej, ktorá so svojimi žonglérmi a klaunmi zosmiešňuje exaktnú psychosomatiku, on žehlí meno tohto odboru, kde sa dá. Tri hviezdy podľa mňa úplne vhodné - teda podarená popularizácia psychiatrie, psychoterapie a psychosomatiky pre laikov.

MirekUL
07.09.2018

Kniha poskytuje zajímavé a pro druhé velmi cenné postřehy vzdělaného, moudrého a životně zkušeného člověka, a to jak na současnou společnost, tak i na životy jednotlivců. Kniha je napsaná srozumitelně pro běžného čtenáře. Velmi oceňuji, že autorka zachovala v rámci textu typické vyjadřování dr. Honzáka, čímž text působí autenticky.

kara
11.08.2018

Zajímavé počtení, zajímavý a vtipný autor! Až jednou budu potřebovat psychiatra, protože mi hrábne ze školy, určitě se budu snažit nacpat k němu. Jeho osobnost je velmi osvěžující.

mamadli1922
25.06.2018

Pan profesor je člověk, kterého moudrost nepolíbila, ale spolkla jako malinu.

Knihomolová
20.06.2018

Mám ve zvyku zakládat růžky na stránkách knihy a to vždy, když je tam nějaká zajímavá myšlenka, postřeh, slovní vyjádření něčeho, co sama cítím, ale nedokážu to popsat vlastními slovy apod. Po přečtení si pak knihu znovu prolistuju a vše zajímavé si zapíšu. U této knihy mám tolik založených růžků, až má v horním rohu kniha skoro dvojnásobný objem. Interesantní člověk je ten pan Honzák. Co mi schází v soudobém světě, nacházím v rozhovoru s tímto mužem. Je to selský rozum, zdravý nadhled a pokorná moudrost. Skvělá kniha.

vodnář
30.01.2018

Kniha, která mě potěšila. Je příjemné vědět, že i mezi odborníky jsou lidé moudří a vědomí.

Sobolosh
11.01.2018

Potěšení z knihy, obdiv autorovi, kterého jsem měl to štěstí potkat i osobně, obdiv jeho moudrosti, šíři rozhledu a paměti. Škoda, že já si z té knihy budu pamatovat tak málo, ale jistě nebudu váhat se vracet a jistě i doporučovat. Dal bych pět, ale ty si nechávám spíše pro románové skvosty. Koupil jsem si dnes autorovu Psychosomatickou prvouku, už se těším.

Calinda
15.12.2017

Knížka se mi líbila, psychiatrie jako obor je pro mě nesmírně zajímavá a pan doktor má neskutečné všeobecné znalosti a mimořádnou paměť.

kalishane
10.12.2017

Krásná knížka, člověk díky čteným řádkům přímo "duševně roste". Spousta moudrých slov a rad od člověka, který svůj život zasvětil léčbě lidského nitra. Smekám před Vámi....

Chesterton
30.11.2017

Zejména ten zdravý rozum, životní moudrost a nadhled jsou největšími nedostatky naší často zbytečně rychlé, sebestředné a hmotné až bezduché doby. Parádní vánoční dárek:)ke kterému je dobré se vracet.

JIVaJaH
23.11.2017

Výborný člověk, aspoň co se dalo přes text vycítit a obdivuji úžasný přehled pana Honzáka!Kéž by takových lidí i knih bylo....

lea735
29.08.2017

Krásná , moudrá kniha. Dozvěděla jsem se něco z psychiatrie, životní moudra a to celé v milém a upřímném rozhovoru. Selský rozum, kombinovaný s inteligencí a vzděláním . Vřele doporučuji, je přímo lékem na duši tuto knihu číst.

Gabba99
10.08.2017

Výborná kniha, která se zamýšlí na způsobem života, kde v dnešní době chybí tak trochu selský rozum. Autora mám moc ráda, je to člověk s inteligentními názory a přirozenou skromností.

LiLinka
27.07.2017

Zajímavý rozhovor o nadčasových tématech. Knihu bych doporučila, ale nepřišla mi tak dobře napsaná jako kniha rozhovorů Kde bydlí lidská duše?, kde na otázky odpovídá prof. Cyril Höschl.

Pavel.Kozina
24.05.2017

Kniha je jedna velká jízda, protřelého pardála. Za mě, mohu jen a pouze doporučit, všemi deseti. Je to kniha, kterou by měl mít každý v knihovně, občas se do ní podívat, a usoudit, že občas myslí p.delí.
Pojímá všechny elementární stránky našeho života a tak Vám udělá na život celkem rozumný náhled.
Mě osobně trvalo přečtení knihy velice dlouho, protože pro mě je to kniha, ke které musíte mít chuť a názorovou vyzrálost.

BaS1972
04.05.2017

Klobouk dolů před panem Honzákem a jeho životní moudrostí. Kniha psaná formou rozhovoru se pěkně čte. Jen mne mrzí, že coby nelékařka se občas v textu poněkud ztrácím, pokud hovor zabloudí do příliš odborného světa.

Zikus
06.03.2017

Výborná kniha. Pana Honzáka obdivuji. Má obrovský přehled, zkušenosti a do toho se jeví jako velký pohodář.

Dandy1
22.02.2017

Kromě jiného je v knize popsáno, jak se vyvíjela psychiatrie stylem pokus - omyl. Jak se dnes nadužívají psychofarmaka. A jak psychopati vedou úspěšné firmy nebo řídí stát.