Všichni žijem' v blázinci

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů tedy nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák (* 1939), po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962 působil jako sekundární lékař v psychiatrické léčebně Kosmonosy, od roku 1966 jako psychiatr – konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217824/big_vsichni-zijem-v-blazinci-32U-217824.png 4.4486

Kniha Všichni žijem' v blázinci

Petrush

Od knihy jsem čekala víc. Některé kapitoly a pasáže výborné, jiné slabé. Víckrát jsem měla pocit, že na položenou otázku vlastně nakonec nepřišla odpověď. Ta byla třeba i dlouhá a rozvláčná, ale vyzněla jaksi do ztracena. Některé názory či závěry mě zklamaly, protože mi přišly hodně zkratkovité.

AltaMari

Když se sejde moudrý odborník, vybavený nadhledem a břitkým humorem a nevybavený "politickou korektností", a perfektně připravená novinářka, vznikne takovýto skvostný dialog. Pan doktor Honzák se do nás strefuje s laskavou jízlivostí a na paškál si bere například touhu po moci, zákony "tlupy", zahánění problémů pilulkama či psychopatické rysy "celebrit". Doporučuji k zamyšlení i pobavení.

skyline

,,člověk vydrží víc než zvíře, jen mu dát příležitost"

Zlatinka.Emilly

Nemám tyhle psychiatrické řeči ráda, pro mně tedy těžké čtení.

Čokoláda

Současnost očima psychiatra :
´´Následkem komunikace prostřednictvím e-mailů a především sms také upadá jak slovní zásoba, tak schopnost postavit větu, nedej bože se dvěma čárkami.´´
´´ Za nejhorší ze všeho ale považuji fakt, že se přestává číst, protože čtení je pro vývoj myšlení nenahraditelné.´´
Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila a je pro mě jednou z nejdůležitějších knih, které doma mám.

Ancezz
23.10.2021

Moje první a určitě ne poslední kniha od pana Honzáka. Líbí se mi, že je kniha napsána formou rozhovoru a zabývá se více tématy.

DreamerX9
22.10.2021

"Když má někdo stres z toho, že se nesnáší s tchyní lexaurin to nevyleci"
"Stáří přece není nemoc ale pokud ji z něj vyrobíme mnou si farmaceutické firmy ruce"

Trefné názory a vtipný rozhovor poukazujici na problémy dnešní společnosti a předevsim terapeuticke práce jako takové. Upřímné srovnání s teď a tehdy a také připomenutí několika důležitých jmen, které posunuli psychologii a vědy jí podobné dopředu

karol7980
29.09.2021

Přestože pana doktora mám velmi ráda a četla jsem již více knih, tato mi úplně nesedla, nebavily mě dotazy paní novinářky.