Všichni žijem' v blázinci

Všichni žijem' v blázinci https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217824/bmid_vsichni-zijem-v-blazinci-32U-217824.png 4 555 128

„Všichni žijem’ v blázinci,“ tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, muž vzdělaný a také vtipný, který už padesát let naslouchá lidským strastem. V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým. Co nám to přinese? Opravdu nám psychofarmaka pomohou k pocitu štěstí? Nejsou některé nové choroby spíš zlozvyky? Proč se mlčí o odvrácené straně papírových plen? Je psychoterapie léčba, nebo ztracený čas? Je pravda, že u vesla jsou teď psychopati? Proč umíráme v nemocnicích – tedy tam, kde nechceme? Témata jednotlivých rozhovorů tedy nejsou příliš povzbudivá, Radkin Honzák se jich ale ujímá s nadhledem a s lehkou ironií a vtipně komentuje fenomeny dnešní doby, které se, jak říká, „příčí Matce přírodě a psychiatrům zajišťují dostatek pacientů i do budoucna“. Radkin Honzák (* 1939), po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v Praze 1962 působil jako sekundární lékař v psychiatrické léčebně Kosmonosy, od roku 1966 jako psychiatr – konzultant nejprve v Ústavu pro výzkum výživy (gastroenterologická problematika, výzkum spánku, výzkum stresu), po sloučení výzkumných ústavů v IKEM (pacienti s nezvratným selháním ledvin, transplantační program). V současnosti asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. Lékařské fakulty UK, ambulantní psychiatr IKEM, sekundární lékař PL Bohnice a ambulantní psychiatr... celý text

RMarkéta
25.08.2020 5 z 5

Pan Radkin Honzák je jedinečná osobnost a takový svéráz národního lovu. Jeho nadhled bych chtěla mít a nebo se k němu alespoň s přibývajícími léty dopracovat. Blázinec je všude kolem nás a občas se tomu nestačíme divit, ale je to opravdu normální. Obohacující počin, který donutí člověka přemýšlet o sobě samém a i o všech kolem a to není na škodu. Čtenáře to o kousek posune dál. Pana Honzáka mám ráda a vážím si ho.

Capkomi
20.08.2020 5 z 5

Kniha se mi snadno četla, obohatila mě a nutila mě přemýšlet.

Popko
03.08.2020 3 z 5

Kniha je napsaná s velkým nadhledem na život, občas byla i vtipná, rázná. Po zamyšlení vlastně i pravdivá.

bazyk21
29.07.2020 5 z 5

jedinečné, nadčasové, zábavné

veve.princess
27.06.2020 5 z 5

Supr kniha doporučujeme já a můj táta

Minarikova443
25.06.2020 3 z 5

Četla jsem jiné práce pana Honzáka, ale v týhle knize jsem nebyla tolik obohacena.

teeyinka
14.06.2020 5 z 5

Zajímavá témata, která přinutí k zamyšlení, určitě doporučuju!

Pdede
14.06.2020 5 z 5

Výborná kniha nejen k zamyšlení!

tygřík2
01.06.2020 5 z 5

Je hezké, když přelouskáte knihu od psychiatra a zjistíte, že i přesto, že žijete v blázinci, jste naprosto v pořádku:-))))

cicon
23.04.2020 5 z 5

Fantastická kniha se spoustou hodnotných myšlenek člověka, který už něco prožil. Vtipná i vážná zároveň. Nutící k zamyšlení, ale přirozeným způsobem, žádné mentorování. Některé části se čtou těžce, protože jsou zrcadlem našeho nitra, doby i společnosti. Uff. asi bych si ji měl pořídit do knihovny nastálo...

E_Lan
12.04.2020 4 z 5

Moudrá to kniha moudrého muže. O životě, psychiatrii, léčení, dětech, osobnostech, no prostě o všem. Když o tom mluví tak inteligentní člověk, tak je skutečně co číst a kam se zase o kousek posunout.

Alienn
07.04.2020 5 z 5

Pana Honzáka si vážím a jeho náhled na život je mi blízký. Kniha se mi moc líbila a věřím, že se k ní budu ráda vracet.

CarolC
23.02.2020 4 z 5

Velmi přínosná kniha vedená formou rozhovoru. Jen jsem asi čekala, že se tam dovím něcov víc. Něco, těžko říct co, mi tam ale chybělo. Rozhodně ale stojí za přečtení.

EvikU.
22.02.2020 4 z 5

Kniha je určitě zajímavá. Na zamyšlení. Nejde číst úplně na jeden zátah. Je zajímavý posun psychiatrie a psychologie z dob komunismu a teď. V knize je spousta zajímavých myšlenek. A nejvíc si stejně pomůže člověk sám sobě. On musí chtít změnu z čeho je nešťastnej změnit. Mít sny a naděje a jít si za tím. Viz třeba hubnutí. Kdo si myslí, že si dá zázračnou pilulku a bude hubený a sám tomu nedá jinak nic. Žádnou námahu, tak ten toho nikdy nedocílí.

SPOILER: Velmi mě zaujal citát: str. 99 "Čmelák má 0,7 cm2 plochu křídel a 1,2 g tělesné váhy. Podle zákonů aerodynamiky je nemožné za těchto podmínek létat. Čmelák to ale neví a jednoduše létá. Dělejte to jako čmelák. "

Angie_Missfit
26.01.2020 5 z 5

Pan Honzák je pro mě skutečná osobnost - inteligentní člověk s úžasným přehledem a vnitřní moudrostí, který zároveň netrpí posedlostí sebou samým a přesvědčením o své jediné a nedotknutelné pravdě, kterýžto jev dělá z řady inteligentních lidí ve výsledku hlupáky. Pro mě kniha představuje velmi příjemné povídání a zamyšlení nad životem lidským a všemi jeho aspekty. Pasáž o psychopatech mě definitivně utvrdila, že si musím přečíst Honzákovu knihu zaměřenou na toto téma. Líbila se mi i kapitola o psychiatrické praxi, jelikož mi pomohla trochu umazat auru "intelektuální autority", kterou pro mě pan Honzák jednoznačně oplývá, a přidat trochu lidskosti - takového toho "člověčenství", k němuž patří i chyby, obavy, či nejistota. Jeho názory se pak dají číst v širším a zajímavějším kontextu.
Jediné, co mě během čtení knihy maličko otravovalo, byla paní Červenková se svými dotazy. Bezpochyby je to inteligentní žena s přehledem, ale její otázky na mě někdy působily křečovitě, jindy jako snaha demonstrovat své vlastní vědomosti, což je škoda. Celkově vzato jsem si ale čtení užila a knihu zhltla za pár večerů. Setkání s panem Honzákem v jakékoli podobě je pro mě vždy příjemnou a inspirativní zkušeností, a tato kniha není výjimkou. Doporučuji.

Háčko
23.01.2020 3 z 5

Zajímavá kniha, příjemně se četla, akorát menší zklamání v ohledu, že jsem víc čekala hloubání o současném světě a problémech současné společnosti.

Sova15
21.01.2020 4 z 5

Pana Honzáka mám moc ráda a vážím si ho. Teď na mne vykukuje i z Marianne a z pořadu na TV. Knížka byla zajímavá, dobře se četla a něco nového jsem se dozvěděla. Nádherné jsou citáty v úvodu kapitol.
„Čmelák má 0,7 cm2 plochu křídel a 1,2 g tělesné váhy. Podle zákonů aerodynamiky je nemožné za těchto podmínek létat. Čmelák to ale neví a jednoduše létá. Dělejte to jako čmelák.“
Rada tradovaná ve svépomocných organizacích
Těším se i na knihu o vyhoření.

faba
20.01.2020 3 z 5

Zajímavý rozhovor. Pokud jsou oba na úrovni... Ten co se ptá (tady je to ta), a ten co odpovídá a mají to v hlavách srovnané, tak s toho vyjde dobré čtení. O rozhovorech už jsem se zmínil v knize Všechno dopadne jinak. Knihu mi přinesl Ježíšek, asi bych si ji nekoupil, ale rád jsem si ji přečetl. S něčím jsem úplně 100% nesouhlasil, ale kapitoly o dětech, lécích, psychopatech a VIP stojí opravdu za přečtení. Je to lepší než Honzákův pořad v ČT (tato „poznámka" bude jednou bezpředmětná). Dlouho to netrvalo - a pořad skončil.

jitka3162
17.01.2020 5 z 5

Velice zajímavá kniha, vyhovovalo mi, že byla psána formou rozhovoru. Honzáka mám ráda a v náhledu na život se s ním ztotožňuji, takže za mě super počtení, něco jsem věděla, ale určitě jsem se dozvěděla spoustu nového a zajímavého.

anna2378
16.01.2020 5 z 5

Skvělá kniha pojednávající nejen o současném světě, ale i o stavu psychiatrie a celé medicíny. Odborné znalosti p. Honzáka jsou přizpůsobeny široké veřejnosti, z knihy si čtenář mnohé odnese.

rozhovory psychiatrie psychiatři

Autoři knihy

Radkin Honzák
česká, 1939
Renata Červenková
česká, 1950

Kniha Všichni žijem' v blázinci je v