Alethea_k Alethea_k komentáře u knih

Deník farářky Deník farářky Martina Viktorie Kopecká

Zpočátku jsem četla fyzicky, pak jsem si to po delší době dala celé od začátku v audiu. A jo, líbilo se mi to! Nevím vlastně, co o knize napsat. Je to jedinečný zážitek a v každém by měla kniha vyvolat touhu se zamyslet nad vlastním životem a nad tím, jak být lepší.

28.09.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Myslím si, že je kniha vhodná především pro lidi, kteří se cítí jakkoliv na dně či nejsou aktuálně v dobrém rozpoložení. Kdokoliv, kdo má pochybnosti o vlastním životním směřování si může uvědomit, že nic není ideální, že je třeba za život bojovat a celý si ho odžít, byť i s chybami.
Před rokem bych knihu ohodnotila 5*, nyní to vidím na 4,5*. Poslouchala jsem jako audioknihu a nemohla jsem se odtrhnout. Poslechnuto za 2 dny :-)
Líbila se mi celá myšlenka i zpracování. Nemyslím si ani, že by kniha byla jakkoliv zdlouhavá. Ano, mohla si na to přijít klidně dříve, ale na druhou stranu proč? Chvíle k zamyšlení se alespoň střídaly s chvílemi k odpočinku a odreagování se. Doporučuji, přečtěte si ji, i kdyby jen kvůli výzvě na DK.

28.12.2023 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Četla jsem v autobuse cestou z Osvětimi a právě díky tomu jsem si byla schopna uvědomit, jaká zvěrstva před (ještě vlastně nedávnou dobou) byli schopni páchat Stalin, Hitler,... Neuvěřitelně se mi příběh vryl pod kůži. Vědomí, že se něco takového opravdu stalo a Ruta Sepetys je jen a pouze zprostředkovatelem minulosti, vyvolává husí kůži. Nedokážu si představit, že bych něco tak strašného dokázala přežít. A vážně obdivuji autorku, protože formou knihy dokáže mladým otevřít oči a vlastně naučit pravou, neosekanou část historie, na kterou se radši zcela zapomíná, nebo hůř - neví...

25.10.2017 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Tento titul je pro mě překvapením roku. Nečekala jsem, že mne natolik zasáhne, vtáhnul mě do děje okamžitě, na každé straně v každé větě se něco dělo. Nejradši bych si ji přečetla znovu, toto dílo se zcela jistě neomrzí. Uvažovala jsem, zda vůbec číst a dát si ji do maturitního seznamu, ale nyní nelituji a nepochybuji. Více takových titulů by zcela jistě prospělo. Sci-fi drama se opravdu jen tak nenajde, za mě zpravováno jak nejlépe to šlo, Čapek dostal z tématu maximum.

29.12.2019 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Kniha se mi velmi líbila. Poukázala na to, že špatné věci dělali všichni, a to jen proto, aby přežili. Špatné věci, které se děly v koncentračních táborech, zde nebyly nikterak zlehčovány, zároveň zmíněny jen tak - mimochodem. Pokud čtenář není pozorný, nedivím se, že tvrdí, že jde o zklamání. Kniha mne okouzlila ale především proto, že neukazuje veškerá zvěrstva na sílu, za každou cenu, nechá svým způsobem na čtenáři, zda přemýšlí více, nebo čte "jen" příběh. Zároveň jsem ráda, že byl zmíněn život hlavních hrdinů po 2. sv. válce.

24.06.2019 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože ji všichni kolem mě vychvalovali. A měli pravdu. Je to úžasná kniha. Pokud máte rádi love story, ideální. Kdo po ní nesáhne a nezkusí, nemůže ani předpokládat, jak úžasná kniha to je. Obdivuji autorku, jak dokázala promyslet příběh až do konce. Jediná chybka - asi jen pro mě - ocenila bych aspoň jednu kapitolu, kterou by vyprávěl Will.

31.01.2016 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Nemůžu uvěřit tomu, že další díl nebude. S Aristokratkou jsem žila několik let, vždy mě tyto knihy vyvedou ze čtecí krize a uvědomím si svoji lásku ke čtení. Miluju humor, který zde vidíme na každé straně. Miluju ten bizár a těžko se mi s ním loučí. Věřím, že si celou sérii přečtu v budoucnu ještě znovu. A možná, že ne jen jednou :-)
Na pět hvězdiček to ale nebylo. Moc mi nesedly ty "povídky" Josefa - respektive - nepotřebovala jsem je a nedocením je asi tolik jako jiní. Konec mě pobavil, dalo se něco takového od autora čekat :D
Doufám že Boček brzy vydá něco stejně tak ztřeštěného a dobrého, jako byla Aristokratka.

25.06.2023 4 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Knihu jsem otevřela s tím, že si přečtu jen jednu kapitolu. Skončilo to celou třetinou knihy. Začátek byl opravdu čtivý, zajímavý, nemohla jsem se od toho odpoutat.
Problém u mě nastal v okamžiku, kdy Teo vyrostl. V tu chvíli jsem se začala nudit, přestože jeho život byl svým způsobem zajímavý a netušila jsem, kam se to vyvine...
Část vyprávění o matce zodpověděla mnohé otázky, které jsem si pokládala při čtení, po části s otcem vše zapadlo do sebe. Drsný příběh, který by se vlastně klidně mohl stát.
Jak jsem již napsala, od třetiny jsem měla problém číst dál, kromě toho mi přišlo zbytečné do toho montovat covid, i když chápu, že je to důkaz, že jsme se dostali do současnosti a je to něco, co tu s námi opravdu bylo...

Podle mě by knihu měl zkusit každý, při čtení vám budou vstávat vlasy na hlavě.

24.05.2023 4 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Na prvních stranách jsem byla vůči příběhu nedůvěřivá. Ale stálo to za to. Na pár stranách skvělá myšlenka. Text je za mě originální a dokazuje mi, že Backman za přečtení rozhodně stojí.

22.05.2022 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Netuším, jestli je to tím, že jsem všechny předchozí díly četla před strašně dlouhou dobou, nebo tím, že je to opravdu tak dobré. Ale za mě snad nejlepší díl. Vtipné, příjemná změna díky Mariinu výletu do Nizozemska. Jediná výtka je možná tak to, že všechno skončilo v tom nejzajímavějším okamžiku a zůstala jsem napjatá jak kšandy. Děj knih postrádá jakoukoliv logiku, takže se může stát opravdu cokoliv. Potřebuju nutně další díl!

13.02.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Knihu čtu poněkolikáté - tentokrát kvůli maturitě. Cítím, že příběh mi dal všechno, co mohl, již před 3 lety. Nebudu měnit počet hvězd, tehdy pro mě byl příběh zásadní, včetně myšlenek. Je mi jasné, že si knihu přečtu nejdříve za několik let, aby pro mě neztratila kouzlo.

30.12.2019 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Od Ruty Sepetys bych si přečetla s radostí i nákupní seznam. Hlavní postavy nikomu nemůžou být při čtení jedno, pokud má dotyčný srdce. Nevím, kterou z doposud přečtených knih autorky ohodnotit jako tu nejlepší a nejoblíbenější. Každá je jiná, přitom každá je dokonalá.
Neuvěřitelně složité období dokázala zpracovat na jedničku. A cení se i zmínka o změnách u nás! :-)

24.04.2024 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Slyšela jsem na Smrtku jen samou chválu, ale nenapadlo by mě, že to bude až tak úžasný! Do knížky jsem se ponořila od prvních stran, člověk se dozvídá nejrůznější informace, už už uvěří autorovi to, co vymyslel, smiřuje se s dějem, se kterým nesouhlasí a ejhle! Ono je to zničehonic všechno úplně jinak!
Autor neustále překvapuje čtenáře, druhou polovinu jsem přečetla najednou, jinak to prostě nešlo. Poslední třetinu jsem četla prakticky s otevřenou pusou, děj graduje, pořád. Myslela jsem si, že větší překvápko a akce mě čekat nemůže, další kapitola předčila tu předchozí. A takhle to frčí až do konce. Zvažovala jsem při čtení, jestli okamžitě sáhnout po druhém dílu, ale po takovém konci ani nemám na vybranou. Je to návykové!!!

Vzkaz pro všechny: kdo stále žije někde pod kamenem a nečetl to jako doteď já, okamžitě napravte. Stojí to za to! Myšlenka, že se ničí lidstvo i v době dostatku a blahobytu je děsivě reálná a pravdivá.

14.04.2024 5 z 5

Knihomolové Knihomolové Emily Henry

Marně přemýšlím, proč lidé knize nedávají vyšší hodnocení. V rámci romcom je to rozhodně poklad. Snad roky se mi nestalo, abych se u knihy smála nahlas a milovala téměř všechny postavy, prakticky jsem s nimi dýchala a prožívala to s nimi. Dokonce jsem chápala hlavní hrdinku a nepřišla mi otravná - to se ale nedá říct o její sestře.

Hl. mužská postava byla dokonalá, nemohla jsem se odtrhnout od jejich dialogů, které jsou přímo protkané sarkazmem a ironií. Tohle se fakt povedlo!!!!
Rozhodně si musím přečíst další romcom od autorky!

29.12.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Knihu jsem přečetla prakticky na dva zátahy. Myslím si, že čtenář v danou chvíli musí být ve specifické náladě a pak se to celé čte velmi snadno. Už dlouho se mi nestalo, abych se nemohla odtrhnout. Celý příběh je děsivě reálný, lidská závist, nepřejícnost i nenávist je vykreslena do posledního detailu. Nevím jestli s hl. hrdinou sympatizuji nebo ne. Měla bych ho asi odsoudit, ale nedokážu to. Je to další kniha na zamyšlení.

25.12.2023 4 z 5

Divá Bára Divá Bára Božena Němcová

V Babičce jsem se nikdy nedostala dál, než na stranu 30, ale tohle se mi vážně líbilo. Ani mě neštvala archaičnost jazyka, nepravidelné tvary a přechodníky. Příběh byl krásný a moc doporučuji. Určitě si někdy Divou Báru přečtu znovu.

20.02.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Takové závažné téma nejspíš nebude pro každého. Nicméně - autorka ho podává dost přístupně, je jasné, že kniha nebude mít úplně happy end. Poslední stranou mě ale dokázala úplně odrovnat. S ničím se nepáře, zároveň vše plyne naprosto přirozeně, nezavděčuje se čtenáři žádným klišé. Zvráceně mohu říci, že jsem s příběhem spokojená, autorka nezklamala.

30.01.2020 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Selner mi dodává víru, že lidstvo ještě není úplně v háji. Díky knize se mi potvrdilo několik věcí. Dokáže pomáhat lidem, pohnout prostřednictvím slov v člověku a donutí ho zamyslet se nad někým jiným, nad někým, kdo je na tom ve skutečnosti hůř než my, i když si myslíme, že jsme středobodem vesmíru. Proniknout do světa autistů se nikomu zcela nepovede, ale díky autorovi se mi to povedlo aspoň na chvíli.

07.04.2018 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Petr a Lucie je mojí nejoblíbenější klasikou. Nedám na ni dopustit. Teď na léto se hodí. Je tenká, příběhově nenáročná, smutná, ale zároveň miloučká. Nutí mě neustále si něco podtrhávat a odvedla mě od čtecí krize, kterou si každý z nás někdy projde. A pokud si chcete říct : Jo, čtu klasiku a ne "brakovku"! Hurá do ní!

05.07.2017 5 z 5

Chantal - Život na laně Chantal - Život na laně Michaela Zindelová

Jsem ráda, že jsem se rozhodla pro audioknižní verzi. Myšlenky Chantal vyznívají díky tomu opravdu upřímně, vycházejí z jejích vlastních úst. Oceňuji, že audioknihu opravdu namluvila ona. Vyzařuje z ní specifická "aura", dle mého názoru je to velice inspirativní osobnost, která toho může mnoho nabídnout. Cítíte její eleganci, vkus, osobitý styl i chování. Otevírá témata, přiměla mě nad spoustou z nich se zamyslet. Kdyby každý byl jako ona, nemuseli bychom mít obavy v souvislosti se stěhováním se z/do jiných zemí. Z celého textu vychází životní moudrost, síla i smířenost. Toto všechno dokreslují a uzavírají její chansony. Rozhodně doporučuji každému!

19.12.2023 5 z 5