ajasin ajasin komentáře u knih

Malevil Malevil Robert Merle

Postapokalyptická vize. Děsivá, krutá, ale i přesto plná naděje.
Další má kniha „ k recyklaci “. Prvně jsem četla před cca 30-ti lety a ani dnes pro mě kniha neztratila na své kvalitě. Možná jsem si jen z příběhu odnesla něco jiného než tenkrát. Popis samotné katastrofy je z dnešního pohledu hodně naivní, ovšem vykreslené charaktery přeživších a jejich příběh je prostě bravurní.

20.05.2019 5 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Naprosté nadšení. Nechápu, proč jsem tuto knihu tak dlouho odkládala a jak to, že jsem se o ni nezajímala dříve. Rozhodně doporučuji všem, kdo si chtějí zajímavou formou zaplnit mezery ve znalostech dějin dvacátého století.

03.12.2021 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Tak i já jsem se konečné propracovala k tomuto autorovi. Muselo na to jednou dojít neb detektivky jsou můj oblíbený žánr.
Kniha je to fakt dobrá. Slušná zápletka, děj osýpá a nenechá vás oddechnout. Hlavní postava vyšetřovatelky je výborně vymyšlena. Je objasněna její minulost a tím je asi dané, že v budoucnosti bude práce hlavní náplní jejího života. Jen ty přehnaně akční konce nejsou úplně dle mého gusta.
Ale abych to shrnula. Pro vyznavače žánru je to hodně dobrá kniha. Nic víc, nic míň. Na další se rozhodně chystám.

13.03.2019 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Strhující mnohovrstevný román, který pro mne sundal z piedestalu Hanu od Mornštajnové a odsunul ji na pomyslné druhé místo.

28.08.2020 5 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Byla jsem od četby Foresta Gumpa odrazována. Prý to zdaleka nedosahuje kvalit filmu. Za mne - není to pravda. Každé má své, každé je trochu jiné a oboje je skvělé.

12.05.2021 5 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Tak tentokrát si se mnou paní autorka pohrála. Dostala jsem náladu na pěknou detektivku a s chutí si otevřela druhou knihu v této sérii. Ale bože, pořád jsem jen četla popisy postav, popisy idylické kanadské vesničky a záhada žádná. Až konečně, někdy po šedesáté stránce, jsem se dočkala. Najednou se začaly záhady hromadit jedna za druhou a já začala být nadšenější a nadšenější. Autorka je prostě geniální. Vše bylo tak, jak být mělo a zapadlo to do sebe jako dokonale sestrojené ozubené soukolí, které mě na konci vyplivlo zcela ohromenou.

08.11.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová je skvělá vypravěčka. Opět za plný počet.

08.03.2019 5 z 5

Tenkrát o Vánocích Tenkrát o Vánocích * antologie

Hezké, nápadité povídky s tématem Vánoc. Poslední dobou jsem si tento formát oblíbila a toto je myslím třetí a nejpovedenější kniha tohoto typu, kterou jsem si v knihovně půjčila. Skvělý způsob jak se seznámit s tvorbou českých autorů, s jejichž knihami jsem ještě neměla tu čest.

07.06.2022 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Příběh jedné rodiny a jedné usedlosti. Začíná v roce 1900 a končí v roce 2010. Další zajímavý příběh. Použít zde přídavné jméno „ krásný “ mi nějak připadá nepatřičné. Příběh jasně ukazuje jedno. Doba a svět se mění, ale lidé se ve své podstatě nezmění nikdy.

20.08.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Skvěle napsaná rodinná sága, zahrnující celé dvacáté století. Kdybych mohla, dám i šest hvězd. To hovoří za vše. Víc není co dodat.

28.07.2017 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Hrdina této knihy si pro svůj život vytáhl opravdu hodně krátkou slámku.

14.08.2023 5 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Ve třetím a posledním díle se opět trochu posuneme v čase. Studená válka vrcholí. Staví se Berlínská zeď. V době Karibské krize je celý svět jen kousek od třetí světové války. V Americe probíhá boj proti segregaci a za občanská práva. Procházíme světovými událostmi šedesátých a sedmdesátých let minulého století. Děj končí zhroucením východního bloku.
Z celé trilogie jsem nadšena a mohu vřele doporučit.

28.01.2022 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Opět nadšení. Trochu se posuneme v čase. Sledujeme rozmach fašismu v Evropě, nástup nacismu k moci v Německu a následně celou druhou světovou válku. S osudy hrdinů se ve druhém díle trilogie rozloučíme v době, kdy se Evropa rozdělí na východní a západní a nastartuje se studená válka mezi oběma mocnostmi.

28.01.2022 5 z 5

Mokrá ryba Mokrá ryba Volker Kutscher

Po knihách Volkera Kutschera jsem pokukovala již delší dobu. Detektivky zasazené do období Výmarské republiky mě lákaly. Ale teprve shlédnutí seriálu natočeného na základě jeho knih, mne pobídlo k tomu, abych po knihách sáhla.
A teď těžko srovnávat, protože seriál by jednoznačně vedl. Teprve díky seriálu, rozvinutí charakterů hlavních postav a přidáním dalších, uvidíte syrovou realitu tehdejší doby. Ta v knize bohužel vyznívá jako „ všichni se mají fajn, akorát nejchudší trochu hůř“. Což je vzhledem k době, kdy se děj odehrává, skutečně úsměvné a zavádějící.
Shrnutí.
Kniha je řemeslně slušně odvedená práce, která poskytla základ naprosto famóznímu seriálu. Takže díky za oboje. Neboť bez jednoho, by nevzniklo druhé.

25.10.2021 4 z 5

Volavka Volavka Sharon J. Bolton

Super napínavé čtení. Série s Lacey je skvělá. Stejně jako mnoho ostatních mne namíchnul useknutý konec a tak nějak v koutku duše doufám, že v dalším díle série bude něco málo nastíněno. Takže se musím brzy pustit do dalšího dílu, což byl zřejmě účel. Pokud ano, u mě to zafungovalo.

17.10.2021 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Kouzelné čtení psané s humorem, který je mi velmi blízký.

08.08.2019 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Přiznávám, mám spoustu restů ve světové literatuře. Otevírala jsem knihu s obavami. Zbytečně. Tento skvost světové literatury mě nadchnul.

02.08.2021 5 z 5

Nejkrutější měsíc Nejkrutější měsíc Louise Penny

Three Pines – kouzelná vesnička, jejíž kouzlo neustále čeří jeden prokletý dům. Další detektivka psaná v klidném duchu a kde pachatelé páchají zločiny pod vlivem těch nejobyčejnějších lidských vlastností. Už se moc těším, až tam pojedu na další návštěvu.

14.01.2021 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Nebudu srovnávat s jinou autorovou sérií. Připadá mi to jako srovnávat hrušky s jablky a každý autor má své lepší a horší kousky.
Vyjimeční lidé jsou odpočinková detektivka, lehce ve stylu Dana Browna. Možná ne úplně dokonalá, ale já jsem se bavila.

28.10.2020 4 z 5

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Pokud se rádi bavíte nad alternativní historií, zajímají vás (alespoň trošku) různé konspirační teorie a občas sníte o možnosti cestovat v čase, pak se rozhodně pusťte do čtení. Nebudete zklamaní. Nádavkem dostanete skvělý příběh, napsaný skutečným mistrem svého oboru.

16.01.2020 5 z 5