adnov adnov komentáře u knih

Byla jednou jedna řeka Byla jednou jedna řeka Diane Setterfield

Neskutečně nádherný příběh plný lásky, tajemství, bolesti, smutku i naděje a moudrosti. Právě jsem dočetla a nemám slov. Psané krásným jazykem. Jste v Anglii 19.stoleti, cítíte řeku, učíte se fotografovat, vidíte lidi dobré i zlé, chytré i obyčejné, chudé i bohaté, spokojené i nešťastné. Tolik osudů. Záhad. A nakonec SPOILER se vše propojí a (pro mě jako cíťu velká úleva a radost) přichází happy end.

25.02.2021 5 z 5

Krabice živých Krabice živých Norbert Frýd

Díky této knize, náhodně najité před 20ti lety u babičky v knihovně (a vzhledem k nudě a žádným jiným knihám) jsem začala milovat čtení a dozvěděla jsem se o hrůzách koncentračních táborů. Ač jsem pak přečetla ještě spoustu knih s válečnou tematikou, na tuto nezapomenu. Vím, že jsem ji četla jedním dechem, plakala jsem u ní a uvědomila si, co znamenalo být Žid v této době. Těžko říct, jak by na mne stejný text působil dnes, ale pro me osobně je to kniha číslo jedna!

27.05.2015 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Čtivé, jen trochu rušila nit červené knihovny. Ale líbilo se mi to a opět jsem si říkala, jak mohli být nacisti tak kruti.

25.12.2019 4 z 5

Frišta Frišta Petra Procházková

Díky knize jsem pochopila více chování žen i mužů v Afghánistánu. příběh čtivý, zajímavý. pro mě však neskutečne, že i vzdělaná žena původem z Ruska si tak rychle osvojila místní kulturu, snášela občasné bití od svého muže, nemožnost chodit ven apod.
Vadilo mi také že se v jedne kapitole prolínají současnost a minulost, aniž by to bylo alespoň odděleno prázdnou řádkou mezi odstavci. Také se často zacalo něco napínavého ale buď jsme se vůbec nedozvěděli jak a co se stalo, nebo až o hodně později, když už jsme (alespoň já) zapomněli že máme být zvědaví na další vývoj .
Myslím že tuto knihu by si měli přečíst všichni, kdo si myslí že ví, nebo naopak chtějí vědět, něco o životě lidí v této zemi.

02.10.2019 3 z 5

Hřbitovní hlína Hřbitovní hlína Máirtín Ó Cadhain

Tak nevím, asi jsem to nepobrala, ale žádný humor jsem v této knize nenašla. Hlavní postava je nepřejici závistiva zlá ženská, řeší se drby a nejdůležitější je majetek. Možná to má nějaké poselství nebo hlubší smysl a mě to uniká neb pod spoustou povrchnosti je těžké něco hledat. Možná jsem jen jednodušší čtenář beze smyslu pro humor.
Co na této knize obdivuji je překlad doplněny poznámkami a doslovem. Je vidět že si dal překladatel hodně práce.

16.12.2017 2 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Krásně napsané, ale hrozitánsky smutné.

03.02.2021 3 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Pozor! Ač anotace je v pořádku, ukázka na zadní straně knihy je vybrána velmi nevhodně. O příběhu řekne něco naprosto jiného, než o čem skutečně je. Navíc je to ukázka z poslední třetiny knihy.

Kniha se sice dobře četla, ale jinak dost mínusů.
Hlavní hrdinka je neskutečná - mladá, krásná, chytrá, empatická, silná (psychicky i fyzicky), odvážná, spravedlivá, odhodlaná....prostě superžena.
Vadilo mi i velké množství stylistických a gramatických chyb.

V knížce najdeme lásku, napětí, základní fakta z předválečného i válečného Německa (bohužel ne vždy úplně pravdivá či hodnověrná), jednoduchý styl vyprávění a známá (pro většinu z nás) fakta z 2.sv.v.. Naopak zde chybí explicitní násilí, detaily a větší psychologicke propracovani.

Proto je tato kniha vhodná především pro mladší čtenáře (nebo méně sečtělé).

20.09.2019 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Zklamání. Začátek super. Prostředek dobrý. Konec nepravděpodobny, přehnaný, nedotazeny. Skoda. Napínavé i čtivé to je, ale moc přitazene za vlasy, moc náhod, moc geniální i nebojacny profesor (i když sympatický a neotřelý) i genialni vrah. Spoiler: vrah je někdo o kom celou dobu není ani zminka. Takže žádný wou efekt. A co ten začátek? A co ten chlup z mrtvého medvěda?

07.02.2019 2 z 5

Dokonalý cizinec Dokonalý cizinec Renée Knight

Sice čtivé, ale snad všichni se chovali tak nereálně. Jak mohla hl.postava tvrdit, že je ta kniha o ní? Jak mohla tak podrobně popisovat "pravdu"? Jak mohla C. odejít z domu, aniž něco řekla na svou obranu? Stále jsem se ptala proč? Ale nikoli kvůli tomu jak to bylo a jak to dopadne...to bylo (skoro) jasné.

24.10.2018 2 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Už dlouho jsem se nepobavila tak jako při čtení této knížečky. Já, člověk téměř vždy tichý, jsem se smála nahlas!

09.07.2018 5 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Spoustu věcí mám stejně, tudíž mě potěšilo, že "v tom nejsem sama", že mi někdo rozumí, že mě chápe, že jsem normální. Spoustu věcí mám jinak, ale to vůbec nevadí. Kniha byla čtivá, zábavná, oddechová a zároveň jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí (viz výzkum dokázal že...)

14.01.2018 5 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Jedna z mnoha. Další zaměnitelna detektivka s lehce problémovým ale hodně chytrým detektivem s krutým detstvim a surovym drsným smutným příběhem. iritovalo časte "zvedla oči k nebi"

06.10.2017 2 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Vtipné, lehké, jiné, zajímavé, čtivé i naučné. Jediné, co mi chybělo,byly fotografie.

19.09.2017 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

První třetina mne vůbec nechytla. Nechápala jsem, co by tam mělo být vtipného. Přišlo mi to naopak docela smutné. Pak jsem se sice začetla, ale nedokázala se s žádnou s postav ztotožnit. Časové skoky mi po chvíli přestaly vadit, ale byla škoda, že spousta témat tak nebyla dořešena, nebo jen povrchně. Zbytečné (ne proto že bych záviděla, ale protože to bylo dost nereálné) jak většina postav byla špičkami ve svém oboru, psalo se o nich v novinách, byly populární a bohaté. A bohužel hodně nevěrné. Sex a vulgární mluva se do knihy hodily. Akorát všeho moc škodí. Za mne takový průměr. Číst se to dalo, občas k zamyšlení, vůbec ne legrační, spíše depresivní, vše plynulo tak jak má, ale celkový dojem nic moc.

17.08.2016 2 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Takový nevyužitý potenciál.
Vše klouže po povrchu, výpovědi jsou často zmateně, něco se jen nakousne a už jsme jinde a pak přijde smrt, ale po chvíli zas povídáme o tom co bylo předtím ...
Takže forma nic moc.
Výpověďi žen zajímavé, obdivuji je, většina to měla opravdu těžké (často i za života manžela). Škoda, že to paní Hladká nějak neupravila a nedoplnila o další informace. Zvlášť , když v doslovu píše, s kým vším mluvila. Kde je to vidět, to teda nevím.
Nedá mi to nevyjádřit se k tchynim. Několikrát je zmíněno, že se o své vnoučata nezajímají. To (nejen jako matka, ale vůbec, lidsky) nechápu. Zemře jim syn a tak by měly být rady, že mají alespoň jeho dítě. Když už se nechtějí stýkat se snachou (což sice taky nechápu ale nechci soudit, může být spousta důvodu proč), ale proč igronuji vlastní vnoučata??? Která za nic nemohou? Co je to za lidi???

25.10.2020 2 z 5

Parfém bláznivého tance Parfém bláznivého tance Tom Robbins

Na základě anotace a nadšených komentářů jsem se na knihu těšila. Avšak jsem asi mimo nebo jsem četla něco jiného než ostatní. Nemám jiný výraz než zklamání. Nuda. Prokousala jsem se až do konce a nic. Přitom to mohlo být tak zajimave. Ale je to zdlouhavé a nakonec zbytečné. Proč žít věčně? Vážně stále chtěli? Vážně se stále milovali? Jaký to mělo smysl? Své děti neviděli, ty pak stejně přirozeně zemřely a oni spolu žádné další neměli. Co teda bylo to, proč žít stále? Ano, svět je hezký, láska taky, ale i po tisíci let? A škoda, že dostal málo prostoru Marcel. Nevím co víc psát. Přitom bych si tak ráda s Kudrou a Alobarem popovídala. Protože jsem z příběhu mnoho věcí prostě nepobrala. Proč byl tak důležitý ten parfém? A otázek bych měla spoustu . Nejspíš je to na mě příliš intelektuální a já nejsem tak chytrá, jak jsem si myslila :)

28.09.2020 1 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Velké zklamání. Snad první kniha, u které jsem přeskakovala a přečetla si nejprve celou Tao. Spousta nejasností, nelogičnosti a ze všeho na mne akorát padal smutek. Nakonec jsem dočetla i vse ostatní. Přes optimicky závěr mi bylo všech líto. Nevím, třeba mám nějakou depresivní náladu, a proto mi to nesedlo. A vlastně mě to ani moc nebavilo.

08.02.2020 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Občas to mělo nějakou myšlenku, ale jinak mi kniha nic nedala. Postrádala jsem větší zápletku, prvek překvapení i humor. Běžné osudy obyčejných lidí. Většinou úspěšných. I kluk z dětského domova umí výborně anglicky, cestuje po světě, dokáže nejen surfovat a lyžovat ale i to učit v angličtině. Já mu to přála, ale nemohla jsem si pomoc, nesedělo mi to k němu . Pozitiva: dobře se to četlo a asi každý se v tom mohl najít (je zde mladá rodina bez peněz, bohatý podnikatel, starší žena bez dětí, puberťák i důchodci a samozřejmě nevěra a milenka a první lásky a dospívání a rozvod a svatba a tak). Prostě ze života. Ale o tom nepotřebuju číst, to vidím všude kolem (a když ne,mohu si pustit jakýkoliv seriál).

02.02.2019 2 z 5

Zajímavé, zbytečně dlouhé, chybí rady pro dospělé introverty. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, neb jsem pochopila i to, co mi dosud unikalo (hlavně mé chování v dětství) a také si uvědomila, že nejsem takový exot, jak jsem se dosud domnívala.

09.07.2018 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Za mne také zklamání.
nejen že něco nelogické ale ( Spoilery!!! ) Nora se dostane do životů kde má co chtěla, jiní by ji záviděli a ona z nich zmizí dřív než se stihne rozkoukat. To.mi vadilo, že ji vždy něco vadilo. Je snad jasné že nikdy není nic dokonalé a chápu že i když se to druhým může zdát ok, tak ji ne, ale prostě to většinou vzdala tak hrozně brzy. Na druhou stranu mě to bavilo číst a určitě se našlo několik dobrých myšlenek

12.01.2023 3 z 5