Adelajda_4 Adelajda_4 komentáře u knih

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Krásné zakončení trilogie, moc ráda se k ní vracím. Je to opravdu mistrovské dílo, které nemá obdoby.

13.07.2017 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Boží, naprosto! Skvělé pokračování Sněhuláka, od knihy jsem se nedokázala odtrhnout, než jsem ji dočetla.

06.05.2017 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Kniha, která má své kouzlo. Obdivuji Boženu Němcovou, že i přes to, že to v mládí s babičkou neměla jednoduché, vylíčila příběh tak idylicky. Já bych to rozhodně nedokázala. I když na druhou stranu, každý rád utíká do vybájeného světa, kde je všechno hezké.

05.05.2017 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Kdybych knihu četla teď, asi bych ji hodnotila jinak, ale četla jsem ji už před hodně dlouhou dobou a vyvolává u mě sentimentální vzpomínky na dětství, proto nemůžu jinak, než 5 hvězdiček.

22.06.2014 5 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Knihu mám ve své sbírce pouze proto, že ji mám. Když jsem se odhodlala ke čtení, tak jsme se prokousala prvními 100 stránkami a dál to prostě nešlo. Přišlo mi, jakoby to psal člověk pod vlivem drog, neuvěřitelná snůška keců, kterou se nedá přelouskat. Obdivuju toho, kdo knihu dočetl až do konce.

14.11.2013 1 z 5

Silmarillion – Mýty a legendy Středozemě Silmarillion – Mýty a legendy Středozemě J. R. R. Tolkien

Číst Tolkienovy knihy je opravdu strhující zážitek. Začala jsem s trilogií, pokračovala jsem Hobitem a pak jsem se dostala k Silmarillionu. Člověk si při čtení říká, že to není možné vymyslet celou Středozem, zvládnout její geografii a dokonce vymyslet jazyky všem kmenům! Pan Tolkien to dokázal a občas jsem si říkala, že tam snad musel se všemi hobity a trpaslíky žít. Silmarillion je skvělé dílo, které můžu každému vřele doporučit.

13.11.2013 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Naprosto úžasná kniha! Harry Potter je moje dětství, knihu jsem přečetla jedním dechem a ráda se k ní stále vracím. Je pro mě jako únik z tohohle jednotvárného světa do úžasného světa přátelství, kouzel a podivuhodných příběhů. Komentář dávám k první knížce série, protože takto na mě působí všechny.

13.11.2013 5 z 5

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

V pořadí deváté setkání s oddělením Q a ačkoli tuto sérii mám opravdu ráda, musím přiznat, že tady jsem byla trochu zklamaná a místy jsem se do čtení musela nutit, nebavilo mě to.
Každopádně, doba, v níž se příběh odehrává, je pro nás víc než aktuální, jedná se o covidový rok 2020, v němž je naše trio nuceno vyšetřovat případ, který otevřou jen náhodou, protože zdánlivě zde vůbec o vraždu nešlo, jak ho ale začnou rozplétat, objeví vazby na další případy a rázem se jim objevuje opravdu velký problém, protože zjistí, že vrah je stále činný. Na pozadí této dějové linky se odehrávají ještě další, Asadovy problémy s imigrací, nebo Carlova zápletka s případem nastřelovací pistole... Téma mi přišlo jaksi vyčpělé, nic nového pod sluncem, musím se ale přiznat, že jsem asi divná, ale místy jsem hlavnímu záporákovi přála.
Kniha mě tedy příliš nezaujala a jsem zvědavá, zda až vyjde nový díl, dám oddělení Q ještě šanci.

07.02.2023 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Druhé setkání se sympatickým detektivem Joonou Linnou bylo tentokrát velmi napínavé a neotřelé. Celý příběh se točí kolem vývozu zbraní a zvláštních úmrtí vysokých státních činitelů, kteří s ním měli co dočinění. Kromě toho celou knihou prostupuje hudba, kterou jsem si ke čtení také musela pustit a ta příběhu dodává úplně jiný rozměr, šmrnc a dávku elegance.

27.12.2019 5 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Kniha začíná jako klasická severská detektivka, víme, že se stala brutální vražda a předpokládáme, že bude provedeno všechno pro to, aby byl vrah dopaden, avšak je vidět, ze autoři jsou velmi kreativní a z tohoto začátku nás v průběhu četby nasměrují úplně jiným směrem, kde na nás čeká neméně napínavý dějová linka. Jak již název napovídá, hlavní postavou je zde hypnotizér Erik Maria Bark, který sice slíbil, ze už hypnotizovat nebude, ale je znovu povolán do služby kvůli výše zmíněné brutální vraždě. Toto se jeho rodině stane osudným, neboť je tu někdo, kdo nechce, aby začal znovu hypnotizovat...

13.10.2019 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tento případ vyšteřovaný oddělením Q byl trochu jiný, než ty ostatní. Hlavní roli zde totiž nehraje Carl a jeho vyšetřovací tým, nýbrž patnáctiletý chlapec Marco. Marco je členem rodinného klanu vedeného jistým Zolou, který nutí děti děti krást a žebrat pod slupkou slušného podnikání. Jednoho dne se však Marco pokusí utéct, při tom ale odhalí děsivé tajemství. Zolovi lidé totiž nejenom, že kradou, oni se neštítí ani zabít. S tímto zjištěním Marco utíká před Zolou a jeho lidmi, kteří se ho snaží za každou cenu najít. Najít se ho však nesnaží jenom jeho bývalý chlebodárce, ale i policie, neboť Carl s týmem postupně rozplétají nitky korupční aféry vedoucí přes bankovní instituce, ministerstvo, až do afrického pralesa. A ač se to zdá nepravděpodobné, Marco k tomu má rozhodně co říct.

05.07.2019 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

V pořadí druhý případ oddělení Q nás zavede mezi nejvyšší patra dánské společnosti. Carlovi na stole přistane případ, který je zdánlivě vyřešený, avšak není tomu tak. Carl zjišťuje, že něco je zde velmi špatně. Od začátku sice čtenář ví, kdo je vrah, kniha je ale napsána tak mistrně, že od začátku do konce se rozhodně nenudí, neboť během vyšetřování začínají na hladinu vyplouvat další brutální vraždy. Tento díl je docela šílený, je dost děsivé si představit, že někdo zabíjí a mučí zvířata a lidi jen proto, že se nudí.

20.04.2019 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

V pořadí jedenácté setkání s detektivy Hunterem a Garciou bylo opět fenomenální. Ze začátku mi kniha přišla jako obyčejná detektivka, ale pak přišly zvraty, které byly opravdu nečekané a celý děj tak převrátily naprosto naruby. Detektivové vyšetřují brutální vraždu ženy, po intervenci FBI však zjišťují, že byly provedeny i další vraždy se stejným modem operandi. S FBI se tedy spojují a začínají rozplétat nitky tohoto zločinu. Vraždy se totiž dějí zdánlivě nahodile a vypátrat vraha se zdá nemožné. Carter zase zabodoval, všem milovníkům detektivek knihu rozhodně doporučuju!

26.02.2019 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Hlavním tématem této knihy je justiční vražda neprávem odsouzeného černocha ve 30. letech 20. století v Americe. Příběh vypráví dvě děti, jejichž otec odsouzeného obhajuje. Díky tomu, ze je vyprávěn dětmi, je příběh rozevlátý a plný různých, z našeho pohledu někdy zbytečných odboček. Samozřejmě nejdůležitější je tam však pohled má soud, který je obyvateli malého městečka vnímán různě. Děsivé ale je, ze ještě v minulém století bylo o otázkách života a smrti rozhodováno ne podle pravdy, ale podle barvy pleti.

11.11.2018 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Kniha se četla moc hezky. Ocenila jsme hlavně to, že autor se na osudy lidí dívá z hlediska delšího časového horizontu a můžeme tak sledovat vývoj v myšlení hlavních postav. Na můj vkus tam bylo sice až moc erotiky, protože řekněme si upřímně, kdo na to sakra myslí a mluví o tom pořád? Byly tam ale i některé hořké momenty, které člověka nutí zamyslet se nad tím, co vlastně od života chce. Já tedy knihu hodnotím kladně a ráda se k ní vrátím.

03.09.2018 5 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Tak a série dočtena, kniha byla skvělá, dala jsem ji jedním dechem, stejně jako celou sérii, tu jsem zvádla za měsíc a půl. Přiznám se, že jsem si knihy půjčila spíš ze zvědavosti, ale doslova mě pohltily. Hlavní hrdinové byli moc sympatičtí a jako plus shledávám, že se tam neřešily žádné milostné eskapády. Občas byl sice děj předvídatelný, ale stejně to bylo skvělé a už se moc těším na další pokračování.

06.08.2018 5 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Tuto autorku si začínám zamilovávat čím dál, tím víc. Její detektivky jsou skvělé a uvěřitelné. Postavy jsou perfektně vykreslené a baví mě, že jako my všichni i ony mají nějaká skrytá tajemství, která při vyšetřování vyplouvají na povrch. Českému čtenáři bude také blízké české prostředí, ve kterém se děj odehrává.

28.12.2017 5 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Tohle je prostě klasika, i když se nečte nejjednodušeji, je to zážitek. Zůstává mi rozum stát nad tím, jaký byl Alighieri génius, některé verše jsou neuvěřitelně krásné.

22.09.2017 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Krásný a velmi silný příběh, který snad nikoho nenechá chladným. Zvláště bych vypíchla 2 věci: když byl u strýce Mauveho, tak si z něj dělali legraci, Weissenbruch říkal, že nikdy nebude Vincentův obraz viset vedle jeho obrazu a hle? Weissenbrucha nezná nikdo, kdežto Vincentovy obrazy zdobí nejvěhlasnější galerie. Pak se mi líbila pasáž, kdy se přistěhoval do Paříže, člověk si úplně představoval, jak to tam asi vypadalo a když se u stolu sešli Cézanne, Toulouse-Lautrec, či Gaugin? To muselo být skvělé! Takže rozhodně doporučuji, čekejte od toho všechno, jenom ne nudnou monografii.

22.09.2017 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Ten příběh zná asi každý, ale přečíst si ho v originále, to je panečku něco, ty slovní obraty, ta hloubka, krása!

18.07.2017 5 z 5