Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter a kámen mudrců

Harry Potter si myslí, že je obyčejný kluk. Když byl ještě malý, zemřeli mu rodiče a on zná jen těžký život u strýce, tety a jejich tlustého a rozmazleného synka Dudleyho. Vše se ale změní ve chvíli, kdy mu poštovní sova přinese záhadný dopis – pozvánku ke studiu na Škole čar a kouzel v Bradavicích, a obr Hagrid mu prozradí, že je kouzelník! Harry neváhá ani vteřinu a odjíždí do Bradavic, kde potká své nejlepší kamarády – Rona Weasleyho a Hermionu Grangerovou, naučí se ovládat své kouzelnické schopnosti, stane se členem školního týmu famfrpálu – populárního kouzelnického sportu na košťatech, a především svede bitvu s Voldemortem, Pánem zla. Toto vydání je prodávano ve sbírce 1.–4. dílu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29799/harry-potter-a-kamen-mudrcu-29799.jpg 4.710329

Harry Potter (1.)

Harry Potter and the Philosopher's Stone (1997)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Albatros

Macicekh
předevčírem

Člověk by řekl, že na svůj věk jsem na pohádky stará, ale i mě to strhlo. Nadšeně se k Harrymu vracím a čtu je opravdu velmi ráda.

Whobey

Z téhle série asi nikdy nevyrostu. :))

Kámen mudrců je první kniha, ještě taková milá a pohádková. Je psaná jednoduše, ale zároveň svižně a čtivě. Každý si najde nějaký charakter, který mu sedne, ať je to hlavní hrdina nebo jedna z vedlejších (ale stejně důležitých) postav. Pokaždé, když tuhle knihu popadnu a začtu se, jsem zpátky v kouzelném světě.

Po několika přečtení v češtině, jsem si zakoupila celou sérii v angličtině. Mohu jen doporučit, nejenže je to psané jednoduše a srozumitelně, ale zároveň se pobavíte u některých Medkových překladů jmen a názvů.

S Harrym Potterem jsem vyrostla a asi se ho nikdy plně nevzdám. Je to srdcová záležitost, příběh o tom, že ne všechno správné je jednoduché, že je někdy třeba se bít za dobrou věc, že slabí nakonec vždy selžou, a že láska je největší kouzlo na celém světě. :)

jahex

Knihy o Harrym Potterovi patří spolu s Pánem prstenů mezi mé nejoblíbenější fantasy knihy. Tehdy jsem o něm ovšem vůbec neslyšel. Přeci jen patřím už k odrostlejší generaci, a tak mě Harry minul. Jen díky tomu, že knihovnice byla kamarádka a věděla, že miluju fantasy a dala mi Harryho do ruky, tak ho znám. Byly na světě už tři díly a měl vycházet 4. Zhltnul jsem to, aniž bych věděl jak a netrpělivě čekal na další a další díly. Vždycky, když vycházel nový Harry Potter, přečetl jsem si ty předchozí. Ne abych si to osvěžil (znám to nazpaměť), ale protože jsem prostě chtěl. Pro mě je to svět, kam můžu utéct, když mě realita moc ubíjí. Takže to čtu prakticky pořád. :D

blankaa89

No jo, na to jak velký jsem knihomol, tak Harry Potter šel doteď mimo mě. A to jak filmy, tak knihy. Řekla jsem si, že je na čase to změnit a tak jsem si koupila prozatím první 4 díly série...pustila jsem se do čtení a nemohla se odtrhnout. Kniha přečtená za dva dny a shlédnutý i první díl filmu. Už chápu, co na něm vidí jak malí, tak velcí :) Nemůžu se dočkat, až budu pokračovat ve čtení a sledovat i další díly! Jsem naprosto zamilovaná :))

Audrina

Co napsat víc ke knížce, o které už toho bylo tolik napsáno. Harry Potter je moje absolutní srdcovka a vždy bude. Na prvním díle je vidět, že je napsán nevypsanou autorkou. Příběh je občas celkem plochý a povrchní, postavy se dělí jen na špatné a dobré a občas se vše vyřeší až příliš rychle. Přesto se jedná o příběh, který přivedl miliony dětí ke čtení a dodnes zůstává v srdcích nás všech. A to se o každé knížce říct nedá.

LaPetja

Srdcovka :)

JoSvob

Nikdy jsem netusila, ze me bude bavit tato tematika, ale po precteni Harryho Pottera jsem cele serii uplne propadla. Pro je me to kult, ktery me ze zacatku mijel, a vzdycky, kdyz se chci odreagovat, se k temto knizkam rada vracim.

LuckyZ

Kniha, kterou měl číst syn, ale nakonec jsem mu jí četla já. Čekala jsem od ní více, ale je čtivá.

Maevie

Začátek geniálního příběhu i začátek spisovatelské dráhy J. K. Rowlingové, která se s každým dalším dílem zlepšuje. Kámen mudrců je ještě takový nejistý, občas je děj trochu rozvleklý a postavy málo propracované, všichni mu to ale odpustíme... protože je to prostě Harry.

Colletka

Po letech jsem ji opět chytla do ruky, chtěla jsem něco lehčího na odreagování. Jako mávnutí hůlkou jsem se opět ocitla v dětských letech, kdy jsem hltala tuhle knihu a čekala s horlivostí na další díl. Pro mne, která jsem na příběhu Harryho vyrůstala je to srdcová záležitost i po 18 letech.

lucygreen

Tento díl je více pohádkový, než ty další, ale líbil se mi a je vidět, že je napsán opravdu kvalitně. Druhý díl se mi však líbil více a byl o dost napínavější. Ale nenapadá mě nic, co by bylo v knize špatně udělané... :). Určitě si ho musíte přečíst.

DeKo1996

Klasika o mladém chlapci, který se dozví, že je čaroděj. Kniha určená pro kteroukoliv věkovou skupinu.

Haloon

Kámen mudrců byla vůbec první kniha, kterou jsem přečetl, když jsem se naučil číst. Dodnes mi přijde neuvěřitelné, jak kouzelnou atmosféru autorka vytvořila. Přestože je první díl HP spíše dětskou knihou, tajemné chodby a pozemky Bradavic mohou uchvátit skutečně každého.

blazensknizkou

Klasika. Nádhera. Dokonalost.

frantisek8863

Znám příběhy HP jen z audioknih a filmů. Skvěle vymyšlená fantasy pohádka, před autorkou smekám. Skvělá práce. Jelikož jsem se světem HP setkal jako dospělák dávám 4 hvězdy, jako dítě bych dal jistě 5 hvězd.

TimeLord

Sériu Harryho Pottera som začal čítať v ôsmych rokoch. Čo povedať, bola to jedna z mojich najobľúbenejších.

niknikita

Pochopila jsem, proč všichni milují Harryho Pottera a pochopila jsem, proč ty příběhy čte můj vnuk pořád dokola.
Krásně jsem si dobila baterky a četla s lehkostí a bez ohledu na svůj věk.

Ivka14

Mrzí mě,že jsem to nečetla dřív. Kniha je úžasná,tak jako film. Krásně napsané a už se těším na druhý díl. Doporučuji všem.

tereza2627

Harry... krásná knížka, čte se sama, prostě klasika :)

RavenKate91

Kdo nečetl, jako by nebyl a je u mě barbar.Každé dítě devadesátek tohle musí mít přečtené.

koczanska

Ať si kdo chce co chce o "hápéčku" říká, ale je to prostě skvěle napsaná knížka pro děti. Myslím si, že na to se dost často zapomíná a pak lidé od knížky očekávají bůh ví co. Dětská knížka nemusí mít sáhodlouze popsané postavy, děje a prostředí, ve kterém se děj odehrává. Naopak jistá naivita děje a postav je svým způsobem vítána. V posledním díle tuto naivitu už moc nenajdete. :)
Byť s osobními názory paní Rowlingové dost často nesouhlasím, musím před ní smeknout pomyslný klobouček. Spisovatelka je to skvělá.
Kdo chce začít číst knihy v originále určitě ocení jednoduchost jazyka, ve kterém je kniha psaná. S touhle angličtinou jsem vážně problém neměla. :)

Babsie

Skvělá, zábavná kniha pro čtěnáře každého věku. Zabaví, překvapí, zanechá vás napjaté, přestože jste filmy viděli stokrát. Pro fanoušky filmů ideální na přiblížení kouzelného světa. Lehce se čte, spousta dobře vykreslených postav a zajímavý děj vyvíjející se na každé straně. Knihy i filmy jsou velmi vyvedené a už se řadí mezi fantasy klasiku. První díl je velmi podobný filmu.

kralika

Hodnotím z pozice někoho, kdo je zhruba obeznámen s reáliemi (tomu se utéct nedalo), ale komu už není 12. Proto vynikly vady na kráse (která je všude přítomná!), jako ploché postavy a některá nefér rozhodnutí od spisovatelčina stolu v edinburghské kavárně...

Eldaren

Kniha, ktera mi prispela ke skvelemu detstvi.

Phyl

Tak jsem se k Potratovi, během dlouhých let pevného vzdoru, přeci jen nachomýtl i já nevzdělaný sráč, který si nikdy na Harryho Potrata nehrál, a ani jsem od mala nedráždil genitál u jeho promítání v kině, plném vlhkých a upištěných fanynek, jak za dob zbýtls. Prostě mě pottermania minula, neboť jsem byl upištěný a vlhký fanynka u série Pán prstenů, a nemohl jsem v té době klesnout na úroveň tohoto škváru. V zásadě mi to vydrželo do dnešních dnů, a neustále mnohé překvapuji svou neznalostí problematiky této. Nakonec jsem ovšem neodolal, neboť jsem v těchto horkých dnech chtěl dopřát svému nevzdělanému, tudíž hloupému mozku, četbu lehčí a nesložitou, a mohu konstatovat, že má očekávání byla naplněna, přesto možná trochu překvapen jsem byl. Nemohu tvrdit, že to jest špatný literární kus, škvár. A nemohu ani tvrdit, že se mi to dobře nečetlo. Přesto nemohu ani tvrdit, že si to z mého utrpně bezvýznamného pohledu zaslouží být tak neskutečně oslavováno, vynášeno do nebes, honorováno, milováno. Jediné co mohu přiznat je fakt, že se Potrat nikdy nebude ani zdaleka otírat o kotníky v onom bájném boji, jenž byl zažehnut přelomem tisíciletí, s čímkoli co se týká Tolkienova odkazu. A nikdy to ani nebude kniha, kterou bych doporučoval dětem jako první možnost. A nikdy se asi nepodívám na filmy všechny, pokud nebudu nucen násilím, a nikdy si nebudu hrát na Pottera. Glum glum glum.

Dodatek dodatků, na horký letní den před bouřkou je to slušné rozptýlení a pokud budou vedra pokračovat, možná budu pokračovat i já, abych se dopracoval co nejdříve k vyspělým dnům Emy Watson.

Thunder02

více mě určitě oslovil film, kniha mi připadala že postrádá dramatické momenty ale možná to bylo tím že jsem z filmů věděl co bude následovat? Neklamalo, nepřekvapilo ale doporučit mohu

petra1394

Moje dojmy se shodují přesně s tím, jak je vyjádřil komentář od PWM pode mnou. Knihu jsem taky četla poprvé teď ve 23 letech, kdežto na filmu jsem byla při samotné premiéře a od té doby jsem ho viděla ještě hodně krát. A líbil se mi víc než kniha, což se mi stalo zatím poprvé. Chci si přečíst další díly, ale myslím si přesně to, co vyjádřil komentář pode mnou, takže bych se jen opakovala. Zklamala mě nejvíce scéna, kdy se v závěru snaží Harry, Ron a Hermiona dostat ke Kameni - celé se to sebehlo tak nějak rychle, bez napínání a ani jsem o hlavní postavy neměla strach, přičemž u filmu jsem ani nedutala. Neřekla bych, že kniha byla zklamání, ale čekala jsem víc. Minimálně, že předčí film, jako je u knih zvykem.

PWM

Harry Potter a Kámen Mudrců je pro mě výjimečná kniha – patří totiž do velice exkluzivního klubu, kde filmové zpracování výrazně předčí svou knižní předlohu…

Tuto knihu jsem četl poprvé až v dospělosti a dost let poté, co jsem zhlédl film. Musím přiznat, že hlavní pocit, který jsem při čtení měl, bylo zklamání.

Celé vyprávění en bloc je vlastně milé a hezké a je to čtivý příběh se spoustou vtipu, děje i hravých nápadů, milých kouzel a spousty zábavných postaviček. Na druhou stranu je ale z knihy výrazně cítit autorčina „nevypsanost“ a velice rušivá povrchnost - vyprávění je velice ploché, postavy jsou výrazně černobílé, jednají schematicky, naivně a zcela lineárně - vše trochu podle hesla „buď jste s námi, nebo proti nám“. Prostředí působí jen jako divadelní kulisa – jakoby existovaly jen dvě koleje, jen několik místností a nikoho nezajímalo, co je se zbytkem obrovského hradu apod. Kniha se vlastně celkově vyvíjí jako „počítačová adventura“ s plněním různých úkolů. (Nechci nijak komentovat náročnost samotných úkolů – např. obranných opatření na ochranu kamene – kdyby je měl zdolávat někdo jiný, než malé děti - je to přeci jen dětská knížka a nějak se vyřešit musí.) Samotný způsob vyprávění je velice překotný, zásadní dějové zvraty se odehrají mimořádně rychle na několika málo řádcích. Nemohu se tak zbavit dojmu, že to je takový komiks bez obrázků… Z celé knihy mám pocit, jako by si sama autorka nebyla jistá, zda chce pokračovat – jde tedy pouze o příběh a vše okolo je „šité horkou jehlou“ a takové „nedomrlé“. A celý svět se tak rodí zároveň s knihou a je proto naplněn spoustou nelogičností a nedokonalostí.

Kdybych se měl rozhodovat, zda dám dětem číst Harryho Pottera, nebo Hobita, samozřejmě vyhraje Hobit, stejně jako by vyhrál Mluvící balík a další knihy. Nicméně jsem moc rád, že právě Harry přivádí tolik lidí ke čtení…

Celkově vzato: Sám si Harryho rovněž někdy znovu rád přečtu, i když kvalita psaní je slabší, je to zábavná a čtivá kniha.

zuziosi

K tomu snad nemusím nic psát - všechny díly HP jsou perfektní.

Knihomolka10

Konečně jsem se i já dostala k této skvělé knížce. Kniha je výborně napsaná a dobře se čte. Dlouho mi trvalo než jsem se odhodlala si ji přečíst a teď jsem moc ráda, že jsem po ní v knihovně sáhla. Knize jsem dala čtyři hvězdičky a určitě si přečtu další díly, které doufám ohodnotím plným počtem hvězd.