simviki

Přečtené 491Kudy projde jehla
listopad - prosinec 2021
Kudy projde jehla 2019, Véronique Mougin


Tisíce planoucích sluncí
listopad 2021 (14.-18.)
Tisíce planoucích sluncí 2008, Khaled Hosseini


Ani mrtvá, ani živá
? - listopad 2021
Ani mrtvá, ani živá 2021, Ursula Poznanski


Jak básníkům chutná život
říjen - listopad 2021
Jak básníkům chutná život 2004, Ladislav Pecháček


Fantastická zvířata a kde je najít – původní scénář
říjen - listopad 2021
Fantastická zvířata a kde je najít – původní scénář 2017, J. K. Rowling (pseudonym)


Patnáctiletý kapitán
? - říjen 2021
Patnáctiletý kapitán 1983, Jules Verne


Psí slib
? - říjen 2021
Psí slib 2020, W. Bruce Cameron


Psí poslání
? - říjen 2021
Psí poslání 2017, W. Bruce Cameron


Pandořina skříňka
? - srpen 2021
Pandořina skříňka 2015, Eva Tvrdá


Má lady Jane
? - srpen 2021
Má lady Jane 2017, Cynthia Hand


Šikmý kostel 2
? - srpen 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická


S hlavou v oblacích (pejru)
? - srpen 2021
S hlavou v oblacích (pejru) 2013, Kateřina Petrusová


Listopád
? - srpen 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová


Cizinec
? - srpen 2021
Cizinec 2018, Arno Strobel


Santini - Peklem duše k světlu světa
? - srpen 2021
Santini - Peklem duše k světlu světa 2016, Jaroslava Černá


Hotýlek
? - srpen 2021
Hotýlek 2015, Alena Mornštajnová


Nejčistší z lásek
duben - srpen 2021
Nejčistší z lásek 2019, S.C. Worrall


Šikmý kostel
únor - duben 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická


Drak spí
17. duben 2021
Drak spí 2020, Michaela Klevisová


Křišťál času
? - únor 2021
Křišťál času 2019, Soman Chainani


Jediný skutečný král
? - únor 2021
Jediný skutečný král 2020, Soman Chainani

Jak už jsem psala u minulých dílů, dokonalá série. Má svého Brumbála nebo Gandalfa, své zástupce( malé, ne příliš silné , ideálně děti školou povinné, že ) dobra , ale i zla. A má i svůj šťastný konec.. Bohužel po mnoha obětech, protože ..život není fér, Harry Pottere


Vzhůru za slávou
? - leden 2021
Vzhůru za slávou 2018, Soman Chainani

já si nemůžu pomoci, ae tahle série mi připadá minimálně stejně dobrá jako tolik oslavovaný HP. Je tam napětí, romantika, kouzla, zlo bojuje s dobrem a bohužel se musíme rozloučit s různými oblíbenými postavami. Autor se v tomto díle zamýšlí nad tím, co je pravda a co lež, neboť si to lze vykládat různými způsoby. Musím honem sehnat další díl...prostě mě to opět uchvátilo ( první tři díly jsem si dokonce koupila kdysi domů), a to dávno nejsem již cílová skupina čtenářů ( ovšem proč by nemohly milovat fantasy i dámy středního věku , že ? :-))


Polibek v Londýně
20. leden 2021
Polibek v Londýně 2019, Catherine Rider


Neumělcům života
leden 2021 (04.-12.)
Neumělcům života 2014, Marek Vácha

Opět nádherné čtení, které k vám promlouvá civilními laskavými slovy a úžasnými obraty a metaforami,- ale jakoby přímo z nebe. citát:" Hledáme Boží vůli, sedíme, čekáme , modlíme se, snažíme být otevření a připraveni. Snažíme se být v tichu a modlíme se ještě více, ale zdá se , že nikdo neklepe ani tiše ani hlasitě a všechny cesty jsou ve tmě.. Věřím, že Bůh požehná mé rozhodnutí a moji školu, ať už bude jakákoli. S tím, že odpovědnost za její výběr padá na mě, nikoliv na něj, se vším dobrým i se všim zlým, co toto rozhodnutí může přinést, takže učiním rozhodnutí a ponesu za ně zodpovědnost.... Život přede mnou leží jako široká pláň a jedna cesta znamená vzdát se všech ostatních cest. Blázen, kdo se před planinou posadí a nevydá se na cestu, kdo s naloženými vozy a připravenou karavanou čeká a modlí se, neboť bude čekat celý život a ze strachu, aby neudělal chybu, se za celý život nepohne vpřed...


Modlitba argentinských nocí
srpen 2020 - leden 2021
Modlitba argentinských nocí 2011, Marek Vácha

Jedním slovem prostě úžasné. Nepodbízivé nenásilné předávání evangelia, kterým se prolíná líčení vlastních zážitků a přírody.


Sběratel sněhu
říjen 2020 - leden 2021
Sběratel sněhu 2018, Jan Štifter

Morštajnová v mužském těle, slyšela jsem o tomto autorovi. Vypráví skvěle, ale určitě bych je odlišila, i kdybych neviděla obálku knihy.Má jiný styl vyprávění. Je to moje první od něj. Líbila se mi, jen to duchaření mi tam úplně nesedlo, přičemž je to samozřejmě červená nit, která jednotlivé dějinné vrstvy spojuje až ke konečnému rozzuzlení. Spíš si to budu muset přečíst ještě jednou a pořádně si to vychutnat. :-) A určitě zkusím i jeho další knížky.


Válka vzpomínek
leden 2021 (04.-12.)
Válka vzpomínek 2020, Guillaume Musso

Knihy tohoto autora mám moc ráda, našla jsem je podle recenzí na DK, ale zrovna tato mě příliš neoslovila, určitě napsal lepší. Nápad s fotoaparátem je skvělý ( dokonce reálný ne vymyšlený), ale mohl ho rozvinout trochu jinak, proto tentokrát jen tři hvězdy.


Tajemství letního odpoledne
? - leden 2021
Tajemství letního odpoledne 2014, Kate Morton

Knihy Kate Mortonové mi připomínají detektivní hry . Na začátku je hned jasně zmíněný zločin, neštěstí nebo něco, k čemuž musíme pomocí různých indícií najít rozzuzlení. Jak už tu bylo zmíněno, její knihy je třeba vychutnávat jako delikatesy, jen občas, aby se nám nepřejedly, protože navzdory tomu, že to jsou delikatesy, mají v mnohém podobnou chuť. Většinou stejně jako u Agathy Christie nemáme šanci sami něco vypátrat, protože příběhy z minulosti jsou natolik složitými labyrinty, že v nich zákonitě musíme zabloudit a ani náhodou nás nenapadnou možné rodinné vazby. Oproti brilantní autorce detektivek, Kate Mortonová vypráví mnohem romantičtější příběh, který mohl dopadnout krásně, ale nedopadl protože do něj vstoupila náhoda, ať už v podobě knihy, dopisu, fotky písně, pohádky, samozřejmě i s dalšími souvislosti. A ten příběh samotný je vždy plný vášně i nenávisti, romantický i smutný a je o vztazích mezi lidmi. Ať už jsou její romány jakkoliv nepravděpodobné, vždycky si mě získají a donutí mě nad nimi přemýšlet. Ten dnešní třeba o tom, že mnohdy žijeme ve vězení svých špatných představ, které nás přesvědčí, že ten nebo ta nás nemají rádi, že něco se událo trochu jinak , nebo naopak že my jsme tím středobodem světa kolem kterého se točí všechno okolo. Nemusíme se bránit fantazii, vždyť snít je krásné a kdo si umí vytvořit vlastní svět, má to k životu jako bonus navíc..ale vždy je třeba zůstat jednou nohou v realitě. Možná i vy nebo já jsem si něco ve svém životě vyložila špatně, a tak jsem naprosto změnila svou dráhu, kdo ví..ale obávám se, že tohle už v žádné knize nenajdu..


Prašina
04. leden 2021
Prašina 2018, Vojtěch Matocha

Něco mezi Foglarem, Bězinou a švédskou detektivkou. Místy dost strašidelné, místy i brutální, neuvěřitelné, ale báječné. Myslím, že tohle může mládež oslovit


Poslední přání
? - listopad 2020
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski


Než jsme se poznali
říjen - listopad 2020
Než jsme se poznali 2015, Lucie Whitehouse


Anonymita
? - listopad 2020
Anonymita 2020, Arno Strobel


Plachetnice na vinětách
říjen 2020 (05.-14.)
Plachetnice na vinětách 2020, Jiří Hájíček

Od pana Hájíčka po jeho brilantním Selském baroku bychom čekali více. Více historie, dobrodružství, starých tajemství. Namísto toho nám servíruje pomalu odkvétající ženu těsně po rozvodu zmateně tápající na kruhovém objezdu života, kterou výpadovku zvolit. Navíc rodiče dospěli k bodu, kdy je třeba, aby jim děti vrátily jejich péči, což mnohdy nelze z nerůznějších důvodů sloučit. Otec v padesátých letech prožil něco, o co se s ní nepodělil a ona se snaží to vypátrat. Provázíme ji půl roku na jejích cestách mezi Prahou a Českým Krumlovem, na jejím útěku před sebou samou i lidmi okolo, spolu s ní se snažíme najít odpovědi a klíče k dávno zasutým příběhům. Když ji pak po několika projetých kolečkách opustíme, cítíme se tak trochu podvedeni, že tam nebylo víc akce , že se vlastně moc neposunula. Jenže není to právě tak s námi ? O co víc akčních scén a dobrodružství se natěsná do jednoho roku našeho obyčejného života.. ? A kolik stejných přešlapů jako Marie uděláme, než se dostaneme o kousek dál? A kolik starých tajemství se nám podaří rozluštit ? Zpravidla málokdy najdeme odpovědi na všechny své otázky a tak je hledáme stejně jako zde mezi řádky a v náznacích..


Heřmánkové údolí
? - říjen 2020
Heřmánkové údolí 2012, H. M. Körnerová (pseudonym)

Hluboký a silný příběh. Říkala jsem si, jak obdivuji hlavní hrdinku, čím vším musela projít a nevzdat to, a přitom mě napadlo, že takových bylo v té době hodně, akorát o nich nikdo nepsal. Tak třeba babička mého manžela, od 14 pracovala u Bati a byla za to vděčná, protože u sedláka by se na dřela mnohem víc. Ale k sedlákovi se nakonec dostala stejně. Každý ten lidský život je na knihu. Tak buďme my ženy vděčné za Heřmánkové údolí a snažme se z něj čerpat v těžkých dobách sílu jako měla Anička.


Dům u jezera
srpen - říjen 2020
Dům u jezera 2016, Kate Morton

Knize nechybí nic z toho, o čem my ženy tak rády čteme. Zakázaná láska, dětsví, mateřství a hlavně tajemství. Jako v každé knížce K. Morton. Jsou tak trochu jako podle předlohy ty její knížky. Stará žena se musí vracet svým dlouhým životem zpátky, znovu konfrotovat některé postavy a prožít zas nějaké chvíle, aby nám, potažmo další osobě v knize, odkryla tajmeství, které bylo až dosud neobjeveno. To však neubírá jejím knihám na chytlavosti, oblíbenosti, schopnosti sdělit zajímavý příběh..a proto jí čtu ráda. Dům u jezera není jiný. Navíc tu nacházíme přesah v podobě líčení 1 světové války, Stejně jako Remarque popisuje nadšené mladíky, co rovnou z lavic utíkali bojovat, netuše že je čeká cesta peklem, a i pokud se jim podaří nějakým zázrakem z něho vyváznout, už nikdy nic nebude jako dřív.


Dům v plamenech
? - srpen 2020
Dům v plamenech 2019, Bonnie Kistler

Tak tohle je hodně zvláštní kniha. Ze začátku trochu rozvláčná. Rozjíždí se několik vláken příběhu a čtenář má tendenci držet se jen toho hlavního, nejsilnějšího, ostatní přeskakovat. Nedělejte to prosím, protože ke konci se v překvapivém závěru všechna vlákna spletou dohromady. Je to neobvyklý psychologický a detektivní román také o tom, co všichni již stokrát zažili, že hranice pravdy a lži je velice tenká a že pod " svícnem bývá největší tma" .


Noc v Central Parku
srpen 2020 (26.-27.)
Noc v Central Parku 2017, Guillaume Musso

Zpočátku jsem si říkala, že autor přeladil na drsnější styl, ale tím líp.. Má to napětí, je to nečekaně akční i psychologické.. Postupně mi ale začalo docházet, že už tam těch slepých uliček při pátrání je tolik, že se z nich nelze vymotat. !Spoiler! Nevyčítám mu ten závěr, protože kniha byla od začátku psána promyšleně s tímto záměrem, ani mu nevyčítám, že nás vodil za nos, i to si očividně naplánoval :-). Akorát, že mi to vysvětlení, subjektivně vzato, trochu připomíná takovéto alibistické - a pak jsem se probudil...


Schovej mě v dešti
16. srpen 2020
Schovej mě v dešti 2020, Jojo Moyes

Tuhle autorku mám prostě ráda. Kniha mi přišla trochu jiná, než ty, které jsem četla předtím. Ne nevyzrálá, spíš trochu moc hořká. Až moc smutných a nevyřešených rodinných vztahů. Proměna děsivého domu obestavěného navíc řadou zákazů a nařízení v něco docela milého, tak jak to prožívala Sabine, mi připomněla olíbenou klasiku Janu Eyrovou. I tady se o tu proměnu zasloužila láska, je jedno jestli k rodičům, prarodičům, či k partnerovi.. To je podle mě hlavním poselstvím knihy, že s láskou a city můžeme i ty škaredé a zpočátku nepřijtelné věci vidět jinak a najít i dávno ztracenou cestu k těm, které jsme opustili.


V hnízdě kolibříka
srpen 2020 (15.-16.)
V hnízdě kolibříka 2013, Ana M.

Kniha má vysoké ambice stát se románem z červené knihovny. Bohužel mi spíše připadá, že je to velmi dobrý manuál k různým sexuálním pomůckám. Někdy bych skoro řekla: reklama na sex shop. Nemůžu upřít, že dějovou linku to má, nicméně dialogy se moc nepovedly. Na jednu stranu mluví postavy šroubovaně a spisovně, na druhou stranu neskutečně vulgárně a sprostě, což dohromady dává těžko uvěřitelný mišmaš. Hlavní aktérka je sama o sobě zvláštní a sebestředná ženská, takže jsem s ní nijak zvlášť nesoucítila, když jednou nebylo něco podle ní..ale to už by byl spojler. Jednu hvězdu dávám za sympatii s politickými názory, ovšem tady to vyznělo jak placená politická agitka, v příběhu to působilo násilně a nepřirozeně.


To chce psa
červenec 2020 (22.-28.)
To chce psa 2017, S. Quinn (pseudonym)

Nápad na detektivku vyprávěnou očima psa je jistě zajímavý, nicméně to trochu skřípe. Když pominu podezřelou souhru náhod, čtenář se v tom psím vyprávění těžko orientuje. Naopak se sezkáme ale s vtipnými glosami a pohledem na nás lidi i věci okolo z jiného úhlu


1 ...