Marxt5

Přečtené 41Harry Potter a Kámen mudrců
? - únor 2021
Harry Potter a Kámen mudrců 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Naruto Uzumaki
? - únor 2021
Naruto Uzumaki 2011, M. Kišimoto (pseudonym)


Světlo pulsaru
? - únor 2021
Světlo pulsaru 2015, Aleš Pitzmos


Kuromoriho meč
? - únor 2021
Kuromoriho meč 2015, Jason Rohan


Stopařův průvodce Galaxií
? - leden 2021
Stopařův průvodce Galaxií 2002, Douglas Adams


Revan
? - leden 2021
Revan 2015, Drew Karpyshyn


Ostře sledované vlaky
? - leden 2021
Ostře sledované vlaky 2000, Bohumil Hrabal


Malý princ
? - leden 2021
Malý princ 2014, Antoine de Saint-Exupéry

Výborná kniha. Četl jsem ji dvakrát, podruhé na mě, jako asi na většinu čtenářů, zapůsobila více. Spousta zamyšlení nad moderní společností, její nesmyslností. Rozhodně doporučuji.


Pygmalión
? - leden 2021
Pygmalión 2007, George Bernard Shaw

Zajímavý příběh, zajímavé postavy. Líbila se mi psychologie postav, která se různě mění a vyvíjí. Dílo bylo legrační a zajímavé. Kdybych mohl, asi bych ale dal 4,5.


O myších a lidech
? - leden 2021
O myších a lidech 2004, John Steinbeck

Zajímavě vykreslené postavy, scény, hlavně tedy celá psychologie knihy je skvělá. Zároveň smutná pro Lennieho, který je hodný. Kniha se stává v příběhu stále silnější, zároveň částečně idealističtější. Určitě doporučuji.


451 stupňů Fahrenheita
říjen 2020 - leden 2021
451 stupňů Fahrenheita 2001, Raymond Douglas Bradbury

Kniha podobná 1984. Příběh byl zajímavý, postavy taky. Boj proti systému, nevědomosti, své vlastní práci. Děsivá budoucnost, skvěle vykreslená, ale něco málo mi u ní chybělo. Na druhou stranu šlo o mírně kratší dílo a i tak si ho budu jistě pamatovat.


Romeo, Julie a tma
? - leden 2021
Romeo, Julie a tma 1959, Jan Otčenášek

Opravdu silný zážitek. Kniha mě vtáhla a člověk se cítil jako skutečná bezmocná oběť války. Nespravedlnost celého příběhu, nešťastná láska, skvěle vykreslená atmosféra a gradace tlaku. Úžasná, zároveň smutná kniha.


Jak sbalit ženu 2.0
? - prosinec 2020
Jak sbalit ženu 2.0 2010, Tomáš Baránek

Velmi zábavná kniha! Vždycky se u ní pobavím!


Afterdark
? - říjen 2020
Afterdark 2014, Haruki Murakami

Velmi zajímavý koncept, velmi zajímavý způsob vyprávění, práce se scénou. Zkrátka podle mě unikátní styl psaní, který mě zcela pohltil. Děj utíká téměř sám a nechává nás naplněné otázkami a rozhodně i samotnou atmosférou této japonské (a velmi dlouhé) noci.


Cizinec
? - říjen 2020
Cizinec 2005, Albert Camus

Kniha se mi četla téměř sama, děj utíkal rychle, ale vyvolával mnoho otázek, mnoho emocí, ať už nechápavost vůči hlavnímu hrdinovi, tak lítost nad jeho osudem. V díle je vidět autorova schopnost zaujmout čtenáře, vyvolat otázky, emoce... Poslední část knihy mě opravdu dostala, velmi depresivní, ačkoli si člověk pokládá otázky typu „A zasloužil si to?”, stejně na mě kniha velmi zapůsobila. Určitě doporučuji.


Farma zvířat
? - říjen 2020
Farma zvířat 1991, G. Orwell (pseudonym)

Skvěle přirovnané vlastnosti lidí v totalitních režimech, zároveň neuvěřitelný a přesný pohled do budoucna, ostatně na to už jsme zvyklí z 1984 (ačkoli Farma zvířat vyšla dříve).


Hrabě Nula
září - říjen 2020
Hrabě Nula 1997, William Gibson

Za mě tomu něco málo chybělo. Myslím si, že to nebylo ani tolik o spoustě specifických pojmů, ale možná spíše o chaotičnosti děje, možná o celkovém vyznění. Je jasné, že i Neuromancer se čte poněkud složitěji, ale u Hraběte mi přišlo, že ten výsledek nestál až tolik za to. Určitě bylo zajímavé opět propletení příběhů, jejich vykreslení a po delším zamýšlením jejich propojení a celkové vyznění, ale něco, co jsem u Neuromancera našel, tu zkrátka chybělo.


Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?
? - září 2020
Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách? 2004, Philip K. Dick

Můj první vstup do tvorby P. K. Dicka, a rozhodně mě nezklamal. Myšlenky mi často připomínaly 1984, jinak šlo o parádní sci-fi jízdu, kterou prolínaly velmi zajímavé myšlenky, například o myšlení androidů/robotů. Kniha se četla rychle a pohodlně, jazyk Dicka je, na rozdíl od dejme tomu Gibsona, mnohem srozumitelnější. Určitě doporučuji.


Neuromancer
? - srpen 2020
Neuromancer 2019, William Gibson

Bible kyberpunku se tomu neříká nadarmo! Už dlouho jsem se tak neponořil do knihy jako u Neuromancera. Příběh je nabitý od začátku až do konce, a to se jedná o knihu, která se považuje za zakládající knihu kyberpunku, přesto je plná akce technologií či nápadů, které mi připadají geniální, autor se rozhodně nestyděl. Například myšlení umělé inteligence. Kromě toho má autor v knize další spoustu nápadů, které můžeme vidět již dnes, či jsme očividně blíže jejich realizaci. Dále mě zaujala hloubka postav, jelikož mi přišlo, že každá postava má své důvody ke svým činům, má svou historii, kterou jsme se dozvídali až v průběhu,... Ano, kniha se čte mírně složitěji, jak kvůli názvům, které jsou buď ze světa IT, nebo jde o autorova vymyšlená, tak kvůli přetlaku postav či situací. Myslím si, že minimálně pro mě to byla však vždy menší výzva a po chvíli čtení vždy vše zapadlo do sebe a ke konci díla do sebe zapadly všechny části skládačky a vytvořily tak celistvé dílo... Bibli kyberpunku.


Vražedná léčba
? - červenec 2020
Vražedná léčba 2015, James Dashner

Oficiální zakončení série je v určitých aspektech uspokojující, zároveň si myslím, že samotný závěr byl spíše deus ex machina než promyšlený a dobrý závěr. Trochu škoda.


Spáleniště: Zkouška
? - červenec 2020
Spáleniště: Zkouška 2014, James Dashner

Kniha je překvapivější a možná mírně dospělejší než první díl. Zajímavý děj a zajímavý vývoj postav. Rozhodně lepší než film.


Netopýr
? - červenec 2020
Netopýr 2013, Jo Nesbø

Super! Kniha se četla skoro sama, bylo skvělé vidět ne úplně vzorného vyšetřovatele a jeho myšlenkové pochody. Všechno do sebe pěkně zapadlo. Pěkná detektivka! Doporučuji.


Areston
? - červenec 2020
Areston 2016, Josef Pecinovský

Super nápad! Pěkná knížka, skvěle vymyšlené postavy, skvěle se mi představoval celý svět v knize. Líbil se mi jak koncept, tak zpracování. Areston měl výborně vymyšlený systém a všechno do sebe zapadalo. Doporučuji.


Hirošima
? - červenec 2020
Hirošima 1947, John Hersey

Silný zážitek, myslím, že tyto popisy scén zněly spíše jako z jiného světa, o to víc byly silnější. Drsná kniha o různých lidech. V dnešní době možná trochu méně čtivý jazyk. Doporučuji, 4/5.


Úvod do buddhismu
? - červenec 2020
Úvod do buddhismu 1999, Tändzin Gjamccho

Hodně kondenzované, na můj vkus až moc termínů na to, že má jít o úvod do buddhismu, ale určitě jde o pěknou knížečku do kapsy s pěkným shrnutím základů buddhismu. Doporučuji, nejlépe pro lidi, co už si ale něco přečetli a o buddhismu už něco vědí.


McAtrix recesed
? - červenec 2020
McAtrix recesed 2004, Adam Roberts

Už je to nějaká chvíle, co jsem knihu četl, ale můžu říct, že to nebyla za nějakých padesát korun špatná koupě. Kniha je spíše průměrná, ale člověk se musí pousmát nad určitými pasážemi jako například jen scéna s pilulkami. Doporučuji jako odlehčené a nejlépe levnější čtení.


Čas opovržení
? - červenec 2020
Čas opovržení 2000, Andrzej Sapkowski

Opět úžasné dílo. Styl psaní je pořád podobný, dobře se to čte. Líbily se mi opět určité nové aspekty jako parta, ke které se Ciri přidá či chození po poušti, hon na Ciri. Tlak na Ciri postupně graduje a je cítit, jak se všechno dává do pohybu. Doporučuji.


Krev elfů
? - červenec 2020
Krev elfů 2011, Andrzej Sapkowski

A opět úžasná kniha od Sapkowského. Tentokrát jde o první román a je vidět určitý rozdíl, ale opět se mi četlo dílo skvěle. I tak má autor tendence udělat kapitoly s menším vypointováním, jako u povídek, to dodává knize na dynamičnosti. Kniha se mi opět líbila a stojí za přečtení! Doporučuji.


Meč osudu
? - červenec 2020
Meč osudu 2016, Andrzej Sapkowski

Super! Podle mě ještě lepší než první díl, ačkoli v prvním šlo o známější příběhy. Opět jde o povídky a za mě nejlepší byla, možná trochu odlehčenější než zbytek, „Trochu se obětovat”. Nejen na této povídce bylo krásně vidět, jak hluboké postavy a souznění s nimi může čtenář pociťovat. Opět úžasná kniha! Doporučuji.


Poslední přání
19. červenec 2020
Poslední přání 1999, Andrzej Sapkowski

První kniha se zaklínačem, ze začátku jsem se musel trochu začíst, potom jsem si ale na styl psaní autora zvykl a četlo se to úplně samo. Dnes už legendární fantasy povídky o zaklínači si rozhodně zaslouží svůj věhlas. Doporučuji.


Underground
? - červenec 2020
Underground 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Super cyberpunk knížka, pěkný příběh, super postavy, akce. Myslím, že snad každého musí vtáhnout svižný a zajímavý děj, za mě i celkem překvapivý konec. Svět se mi líbil také, ať už to bylo celé město a jeho představitelé systému, tak drobnosti například v metru jako seriály či inzeráty. Toto všechno udělalo úžasný obraz Prahy budoucnosti. Určitě doporučuji.


Sekera a skála, meč a žár
? - červenec 2020
Sekera a skála, meč a žár 2011, Robert M. Wegner

Nejdříve se mi do knihy začítalo pomalu, ale později jsem tomu úplně propadnul, a to jak první části s Kennethem, tak s Yatechem, osobně bych byl za pokračování příběhů Horské stráže, u některých příběhů jsem byl opravdu bez sebe vyprávěním autora. Bohatý a poutavý jazyk provází celou knihu. Své si najde milovník fantasy či military. Doporučuji.


Pošťákova snoubenka
? - červen 2020
Pošťákova snoubenka 2018, Denis Thériault

Kniha navazující na předešlý díl se mi líbila asi stejně, líbí se mi nápady směřující zase úplně k jinému typu knihy. Od dopisů se dostáváme spíše k psychologickému románu, kdy sledujeme Biloda a Taniu a jejich myšlenkové pochody. Stojí za přečtení, autor umí vždy překvapit.


Podivuhodný život osamělého pošťáka
? - červen 2020
Podivuhodný život osamělého pošťáka 2017, Denis Thériault

Překvapilo mě to. Knížka je celkem krátká, ale zapůsobila na mě zápletkou. V ději se objevuje především haiku, obecně tedy poezie do které jsem dříve moc neproniknul, tyto básně mě však oslovily, pěkně provázejí dějem. Stojí určitě za přečtení!


Malá kniha buddhismu
? - červen 2020
Malá kniha buddhismu 2016, J. S. Dalajlama XIV. (pseudonym)

Základní buddhistické myšlenky shrnuté v citátech, pěkná knížka. Přibližuje buddhismus v mnoha směrech.


Buddhismus nejen pro chlapy
? - květen 2020
Buddhismus nejen pro chlapy 2017, Gerry Stribling

Za mě úžasná kniha! Četl jsem více knih o buddhismu, drtivá většina byla serióznější, avšak tato mě oslovila právě svým laickým vysvětlením podstaty samotného buddhismu. Autor použil spoustu příkladů z normálního života, což opět čtenáře dostane o něco blíže k buddhismu už jen skrze běžné každodenní situace. Obecně si tedy myslím, že tato kniha je ideálním úvodem do buddhismu pro úplně laiky v tomto tématu, ale myslím, že se bude líbit i zasvěcenějším.


Hustej nářez
? - únor 2020
Hustej nářez 2010, F. Kotleta (pseudonym)

Hodně vulgární knížka, asi není pro slabší povahy, ale mně se líbila. Shrnul bych to jako upíří hony na mimozemšťany, knížka se pěkně čte, určitě doporučuji... 4,5


Aréna smrti
? - únor 2020
Aréna smrti 2010, Suzanne Collins

Tak trochu teenage příběh, takže věřím, že starší věkovou kategorii moc nenadchne, ale i tak se mi kniha líbila. A jinak je podle mě kniha mnohem lepší než film, takže pokud jste Hunger Games jen viděli, tak by pro vás mohla být kniha příjemným překvapením.


Labyrint: Útěk
? - leden 2020
Labyrint: Útěk 2014, James Dashner


Star Wars - Kenobi
? - leden 2020
Star Wars - Kenobi 2016, John Jackson Miller

Kniha byla čtivá, Obi-Wanova tajemnost byla moc pěkně nastíněna, akorát bych možná uvítal trochu víc akce, za mě ale stále pět hvězd, moc pěkný Star Wars příběh.


1