Sníh

Kombinuje v jedné knize memetiku, počítačové viry a jiná technická témata se sumerskou mytologií a rozborem politických ideologií, jako např. libertariánství, laissez faire či komunismu. Kultovní cyberpunkový román Neala Stephensona, pro kterého znamenal raketový start do světa sci-fi, představuje Ameriku takovou, jak ji (dnes ještě) neznáme: jako změť městských státečků založených na prodejních licencích a propojených pouze hypermoderní virtuální sítí, jakýmsi Internetem na třetí. Tento svět je však ohrožen novou drogou zvanou Snow Crash, která je zároveň i počítačovým virem. Na scénu tedy vstupuje Hlavní Hrdina, geniální hacker, mistr bojových umění a zaměstnáním poslíček pro mafiánskou rozvážkovou službu pizzy. Jeho úkolem je zachránit civilizaci před osudem, který stihl staré Sumery při stavbě Babylónské věže… Vize postmoderní společnosti ohrožované zcela současnými riziky, přímo ďábelské tempo rozvíjení děje a lehce černý humor – to všechno jsou nepochybně důvody, proč se tato kniha stala světovým bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29007/snih-X0N-29007.jpg 4.1169
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Talpress

Snow Crash, 1992

Kniha Sníh

mira.k

Krásná akční kyberpunková jízda. Jednohubka.

KapitánSmrt

Takové to promyšlené, strhující akční dobrodružství, které mixuje zdánlivě neslučitelné do jednoho celkem soudružného celku. Náboženství, IT, korporát, který ovládá svět, konspirace a staré dobré snahy o ovládnutí světa. Odsýpá to a je to mnohdy i dost politicky nekorektní. Docela by mě zajímalo, zda by v dnešní době mohlo něco takového vzniknout... Jo a jakožto young adult literaturu bych to teda nepovažoval. Některé myšlenky jsou dost komplexní a krvavého násilí je také docela dost.

Ládja

Zklamání. Kdybych četl před 15 lety, mohl bych být z knihy paf, ale takhle je to jen normální cyberpunk říznutý dnes populárním young adultem. Pár zajímavých nápadů by se našlo, ale zároveň tam něco chybí. Při čtení jsem se několikrát přistihl, že vlastně vůbec nevím, proč postavy jednají tak jak jednají a o co jim vůbec jde. 2,5*

kolby
17.02.2020

Pointa na zamyslenie, paralela náboženstvo/dogma vs vírus biologický/PC zaujímavá, kopec zaujímavých informácií z histórie. Dejová linka pre mňa poslabšia, občas som sa strácal, čítanie som si až tak neužil. Aj tak "smekám klobouk" - téma vynikajúca, záber temer nekonečný, odkaz univerzálny a aktuálny. Teším sa na Diamantový věk.

Ilmatar
29.09.2019

Zpočátku rozpačité, posléze dynamické a čtivé. Kniha o myšlence, že i lidská mysl lze nahackovat.
O několik let později jsem narazil na studie a úvahy, které s touto myšlenkou pracovaly. Na mysl mi opět vytanul Sníh.

Hellboy
10.09.2019

Začátek knihy s rozvážením pizzy do 30 minut mě přišel vyloženě dementní - a to je problém celé knihy - je poněkud nevyvážená. Tyto "humorné" pasáže reflektující náš reálný svět podle mě nefungují. Jakmile ale dojde na samotný příběh, tak jde o vynikající cyberpunk! Metaverzum, avatary, postavy interagující současně ve Skutečnosti a ve virtuální realitě, programátoři, babylónské zmatení jazyků, Sumerské náboženství, výklady Bible, L. Ross Leslie a jeho loď Enterprice (narážka na zakladatele scientologie L. Ron Hubbarda?), předpověď masivní migrační krize, hyperinflace - to vše je naprosto super! Takže když pominu lehce infantilní pasáže s rozkolísaným humorem, tak jde o dobře fungující fikční svět, který zcela očividně musel být i jedním z inspiračních zdrojů pro Matrix (první setkání Hira s Havranem a otázka: Co je to Sníh? = Co je to Matrix?, démoni=agenti, postavy schopné "číst kód" atd atd).

Metla
02.05.2019

Je to dávno, co jsem naposledy četla kyberpunk; měla jsem trochu bobky, jestli budu všemu rozumět a neztratím se v hi-tech terminologii. Liché obavy – Stephensonem stvořený svět je sice notně šáhlý, zároveň však velmi barvitě a srozumitelně podaný.
Čtvrt století od sepsání románu je znát, Metaverzum (tedy virtuální realita) v současné době nikoho neohromí, ale stejně si autor zaslouží poklonu, jak dokázal předvídat vývoj výpočetní techniky i jejích uživatelů. Svou imaginaci ovšem nechal rozbujet především ohledně reálného světa: Spojené státy se rozpadly, z vládní mašinerie zbyl bezvýznamný byrokratický systém, udržovaný setrvačností a stěží pochopitelnou loajalitou zaměstnanců. Místo státních úřadů funguje změť všemožných komunit, soukromých firem s vlastními vládci, zákony i zájmy. Mafie představuje silnou instituci, provoz na dálnici je rájem pro skejťáky, moře brázdí obří shluk lodí, ulicemi se promenádují různě ozbrojené tlupy i jednotlivci, objekty hlídají kybernetičtí psi, sběr informací může být výnosné, leč nebezpečné zaměstnání… a pak je tady Sníh, droga, virus měnící lidskou mysl. Kdo jej vytvořil a proč se snaží zjistit dvojice hlavních hrdinů: programátor/šermíř/motorkář/rozvážeč pizzy Umi, s jehož osudem se spojí svérázná 15-letá skejťačka/kurýr S.O. Seznámíme se s množstvím dalších postav; menší část je pro zápletku důležitá, obvykle však jde o pouhou atmosféru dokreslující vycpávku.
Svižnému ději nechybí honičky, přestřelky ani souboje s meči, nadsázka je všudypřítomná, ale těžiště románu je v pointě, v onom proč a jak – Stephenson přišel s odvážnou, výživnou teorií. Osobně jsem si mytologicky-lingvistické pasáže příliš neužívala, nutkání přeskakovat jsem odolala jen v zájmu plného porozumění textu. Výhrady mám také k příběhu, který klopýtal v detailech a rozsypal se v závěru, kdy bůžků ze stroje přistálo na jevišti hned několik.
Stephenson má fantazie na rozdávání, děj dokáže před čtenářem odvíjet ve filmovém stylu, mozek zahltí informacemi, k vyšší spokojenosti mi bohužel chybí pozornější dohled nad zdánlivými maličkostmi a lépe ukočírované finále. Mrsknu sem čtyři sněhové koule, ta poslední je uplácaná dost halabala z prašanu. 70%

Miau50
15.02.2019

Úžasná jízda cyberpunkem. Přečtete jedním dechem a budete se ke knize vracet.