Diamantový věk

Druhý román autora kultovního Sněhu se vydává do budoucnosti ještě o pár desetiletí dál. Hluboko ve století jedenadvacátém proměnila svět k nepoznání nanotechnologie. Běžné zboží dostanete prakticky zadarmo z kompilátorů hmoty, průmysl vyrábející věci je v zásadě minulostí a jeho místo zaujal průmysl zábavy. Zmizela už i televize, tou dobou nazývaná pasivize, protože současná obrazová zábava je interaktivní: děje teraktů se divák aktivně účastní. V obrazovku lze změnit prakticky všechno, a tak vám reklamy běhají i po jídelních hůlkách. Národní státy dávno zanikly a pod dozorem Celosvětového ekonomického protokolu bojují o vliv fýly, kmenově-firemní kultury, z nichž nejmocnější je Nová Atlantida, která funguje na principech viktoriánské Anglie. John Hackworth je inženýr, tedy artifex, a na zakázku mocného muže vyvinul neslýchaný interaktivní vzdělávací přístroj: Obrázkovou čítanku pro urozené slečny. Složitou shodou okolností se však první exemplář Čítanky dostane do rukou holčičce z nejnižší třídy, třídy thétů, a změní celý její život a s ním možná i podobu světa…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/64_/647/diamantovy-vek-647.jpg 4.371

The Diamond Age (1995)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Talpress

Kniha Diamantový věk

Xiucutil

Výborné pozadí příběhu nanotechnologický steampunk doopravdy funguje, ač ze začátku je to dost zmatené. Ale musím souhlasit s burespe1, celá kniha mi přijde nevyvážená, první část odsýpá jak má. Potom najednou vše zpomalí a začne se jako by natahovat, aby v závěru příběh nabral světelnou rychlost a skončil tak nějak .... do ztracena. První knihou, kterou jsem od autora četl byl Sníh a bohužel Diamantový věk ji nepřevyšuje.

Nel.K.
21.05.2018

Podobnou dobu tu máme už dnes - je stále častější vše vyrábět synteticky, spíše než původní cestou, z původních materiálů. Sice na to nemáme zatím žádná KáHáčka, ale vsadím se, že za pár generací budou naše děti koukat na židli z opravdového dřeva stejně jako Nell na tu, v domě u strážníka Moorea. Mám moc ráda podobné knihy, tohoto žánru, protože člověk nikdy neví, co budoucnost přinese a je zajímavé vidět možnosti. Konkrétně v Diamantovém věku se mi také moc líbila celá ta výchova dítěte pomocí interaktivní knihy, která se přizpůsobuje jeho potřebám - je to svěží téma, provádělo nás a rozvíjelo tu krásně celý děj. Diamantový věk byla má první kniha od Neala, ale určitě hodlám doplnit také o Sníh.

burespe1
06.09.2017

Byl to boj, první třetina knihy je dost obtížně čitelná. Pak se to rozjede a je to paráda, ale ke konci jako by autorovi došel dech a šupem to uzavřel.

mira.k
06.04.2017

Krásná mnohovrstevnatá kniha. Spousta nápadů, ale na úkor čtivosti. Kryptonomikon mi sedl víc.

Metroušek
05.02.2017

Vynikající, byť trošku nevyvážená vize možné budoucnosti. Gejzír nápadů geniálního vizionáře, který by vystačil desítkám jiných autorů na několik sérií. Přál bych si, aby se volná dvojice knih Sníh a Diamantový věk rozšířila na trojici. Jenže z geniálního autora je dnes spíš grafoman, který si na svá raná díla možná ani nevzpomene. Škoda, přeškoda!

Mortiis
24.06.2016

Neal Stephenson je dobrý autor, ale mám s ním problémy. Zatiaľ čo Snow Crash som prečítal pomerne rýchlo a s pochopením, ďalšie knihy už také ľahké neboli. No práve preto som ten boj podstúpil a neľutujem.

Diamantový vek je kniha nabitá skvelými myšlienkami, o tom žiadna, ale nie je pre každého. Ostatne žiadne sci-fi nie je pre každého. Každopádne priaznivci steampunku, kyberpunku a nanotechnológií si prídu na svoje. A úryvky z čítanky ocenia aj nescifisti.

lazarus
24.04.2016

Zábavné a hezky vymyšlené.

LammEr
21.03.2014

I přes některé složité pasáže je kniha velmi čtivá. Zvláště pak části z Čítanky. Jelikož knížka zachycuje několik dějových linií, člověk pak zjistí že vše do sebe krásně zapadá. Mé očekávání bylo překonáno a rozhodně se k autorovi vrátím.

kristeen
25.06.2013

Jelikož to byla trochu zkouška odvahy, jestli dočtu knihu až do konce (vzhledem k tomu, že je úplně mimo můj záběr), dá se říct, že obstála. Až časem se ukáže, co v člověku po přečtení takovéhle nesnadno uchopitelné záležitosti (aspoň pro mě) zůstane.