Rtuť

Rtuť https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/645/mid_rtut-VnW-645.jpg 4 23 7

Barokní cyklus série

V prvním díle trilogie BAROKNÍ CYKLUS představuje Neal Stephenson baroko jako kolébku současné technologické civilizace. Svět vysoké politiky 17. století je plný intrik a žádné významné rozhodnutí se neobejde bez šifrované korespondence. Ludvík XIV. využívá na versailleském dvoře služeb Černé komory a politické i ekonomické elity jsou nuceny se spoléhat na informace kryptoanalytiků. První část Rtuti popisuje příběh přírodního filozofa a puritána Daniela Waterhouse, který je svědkem skutečných historických událostí utvářejících moderní svět: u břehů Temže přistává Gottfried Wilhelm Leibniz se svým vylepšeným modelem Pascalova počítacího stroje, Isaac Newton se po objevu kalkulu zavírá v alchymistické laboratoři a John Wilkins pracuje na zdokonalení pansofického systému, kterému po smrti Jana Ámose Komenského hrozí zapomnění. Ve druhé části se král londýnských vagabundů Jack Shaftoe setkává s Elizou z Qwghlmu a přes třicetiletou válkou zničené Čechy se vydávají na cestu Evropou... Bestseller Neala Stephensona získal cenu A. C. Clarka za rok 2004.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Talpress

Quicksilver , 2003

21.08.2022 4 z 5

Dočteno potřetí, a pořád mě to baví. Už samozřejmě vím, co se stane atd., člověk to už čte trošku jinak než poprvé. Vychutnávám si části, které mám nejraději (hlavně Daniela Waterhouse) a hledám, co mi posledně uteklo. V tomhle maxišpalku je pořád co objevovat :) Opět doporučuju, zkuste to.
Jen škoda, že zatím nevyšel česky třetí díl. Vyjde vůbec?

mira.k
mira.k
14.03.2021 4 z 5

Obsah originální. Místy se to čte lehce, místy se musí člověk prokousávat. Sem tam nějaký překlep. Kryptonomikon byl o něco lepší.

petr_
petr_
26.12.2020 4 z 5

Na knize jsem ocenil popis atmosféry své doby. Nikdy jsem si nedával dohromady například vliv na Jana Ámose Komenského na činnost královské akademie. Je tam spousta známých historických osobností jako je Newton, Libniz, Vilém Oranžský, či Ludvík XIV. Autor se snažil docela dobře vystihnout historické události té doby, ať už je to zotavování Anglie po občanské válce a obnovení monarchie, nebo soupeření mezi Francií, Anglií a Holanském. Můžeme si představit, jak vznikala moderní věda, baroko, kapitalismus a další. Je to vlastně začátek moderní doby, tak jak ji známe dnes.

Tato kniha není dobrodružný román, k tomu abyste ji ocenili je třeba si doplňovat znalosti o historii a pak její obsah oceníte.Chvílemi jsem se musel zastavit v četbě a udělat si poznámky, protože jsem v knize nácházel spoustu zajímavých historických souvislostí. Už se těším na další knihy od autora.

hanzmb
hanzmb
09.09.2019 3 z 5

Mám rád dlouhé knihy a od autora jsem četl několik děl, která se mi moc líbila. Bohužel to není tento případ. Absolutně jsem se nedokázal na delší dobu začíst. Přeskakování stylů od klasického příběhu přes dopisy, scénáře apod. vysloveně narušuje soustředění. Na to co autor ve skutečnosti řekl by stačilo 300 stránek. Tohle je grafomanie.

19.08.2018 4 z 5

I po druhém čtení nechávám čtyři hvězdy, ten překlad přece jen trochu skřípe (i když ten hon na čarodějnice, který nastal po vydání, si podle mne nešťastní překladatelé nezasloužili, jsou tu stovky hůř přeložených knih).
Jinak je samozřejmě Rtuť neskutečně zajímavý a obsáhlý úvod do Barokní trilogie, kniha nabitá jak informacemi, tak dějem a v neposlední řadě i humorem. Jsem velmi a velmi rád, že přeložená bude celá trilogie - na druhý díl se zrovna chystám.

Metroušek
Metroušek
13.10.2017 3 z 5

Asi naštvu spoustu lidí, ale někdy v těchto letech se z mého oblíbeného, vskutku geniálního spisovatele a vizionáře stával grafoman. Dodnes tohoto vývoje lituji. Kéž proboha napíše třetí díl volné trilogie Sníh - Diamantový věk - ?. Nutně potřebuji vědět, jak to všechno bude pokračovat.

3497299
3497299
01.12.2011 4 z 5

Nehodnotím samozřejmě překlad, který je zcela nedostačující originálu, ale knihu jako takovou (tj. její koncept, fikční svět, narativní strukturu). Vzhledem k předchozí tvorbě autora, který zřejmě tenduje k pojetí moderního polyhistorismu, a především vzhledem k celkovému kontextu "historické" beletrie, je Rtuť, potažmo celý Barokní cyklus, velmi neotřelý a zajímavý projekt. Doufám, že si vydavatel dá říct a náročnou překladatelskou práci zaštítí někdo protřelejší, než Sichinger duo, protože odfláknuté vydání Stephensona je převeliká škoda. Kromě toho jsem přesvědčen, že kdyby se vydání Stephensona ujalo nějaké prestižnější vydavatelství - např. Argo - byl by z něho rázem intelektuální objev roku.