Marxt5

Než vystydne kávaNež vystydne kávaTošikazu Kawaguči

Kdo zná Japonce, divit se nebude.
Jako vždy je zde příběh, který je tak nějak melancholicky podbarvený.
Kniha je sama o sobě čtivá, zajímavá, ale osobně jsem v pár částech viděl problémy s cestováním v čase. Na dynamičnosti děje to však neubralo.
Postavy byly zajímavé a měly i určitě pozadí, které nebylo ani odhaleno.
Zajímavé, plné překvapení, zároveň čtivé a věřím, že nejen ve mně vyvolalo spoustu otázek a myšlenek.
Určitě doporučuji!

08.10.2021

LovciLovciF. Kotleta (pseudonym)

Dobrá jízda!
Oproti novějším dílům pana Kotlety mi to sedlo trochu méně. Děj je opět ale zajímavý, postavy zábavné i zajímavé, sarkasmus hlavní postavy nechybí.
Ale tak nějak jsem se do toho chvílemi nutil a druhá část knihy pro mě mírně ztratila ten původní drive, asi už jen vyšším množstvím podobných bojů.
Zase se mi ale líbilo, že to byl sólo zakončený příběh, ve kterém jsem si oblíbil hned více postav a momentů.

01.09.2021

RevoluceRevoluceF. Kotleta (pseudonym)

Tak tohle byla paráda!
Hrozně jsem doufal, že vyjde dvojka a když jsem se dozvěděl, že bude vycházet, věděl jsem, že po ní hned sáhnu.
Mám pocit, že jsem měl také to štěstí a začal Kotletu pořádně číst až nedávno a přijde mi, že můžu takto ještě lépe sledovat jeho vývoj v čase. Nebo to alespoň mně tentokrát opravdu sedlo, snad ještě více, než jiné knihy od Kotlety.
Kyberpunková Praha vře, chaos je v celém městě a Petr Vachten, polda, co si snaží udržet svůj zdravý rozum, se vypořádává s mnoha překážkami při řešení případu sériového vraha (částečně i svými sarkastickými poznámkami).
Překážky nejsou však malé. Revoluce, politika, válka,…
Všechno je naprosto živé, vtipné, drsné, čtivé, příběh jede od začátku do konce. Kotleta, jak ho známe, akorát se ještě více vybarvuje v tomto kyberpunkovém odstínu v Undergroundu 2.
A já moc doufám, že se dočkáme i trojky!
Čistých 5 hvězd.

27.08.2021

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Pořád moc nevím, jak to vstřebat a jak to ohodnotit.
Jazyk knihy a způsob obecného vyprávění je takový jednodušší, což asi k ději sedí, moc mi ale neseděl nespisovný jazyk, který se z ničeho nic objevil ve spisovné mluvě.
Zároveň chápu, že humor se například ženám nemusí zdát obzvlášť kvalitní či taktní.
Abych to shrnul. Není to pro každého, ale děj plyne rychle a párkrát člověka autor opravdu překvapí a pobaví.
S hodnocením opravdu ale nevím, pohyboval bych se tak nějak mezi 3-4 hvězdami.

09.08.2021

Chryzantéma a meč: Vzorce japonské kulturyChryzantéma a meč: Vzorce japonské kulturyRuth Benedict

Kniha je psána japanoložkou za účelem předpovězení chování Japonců po potenciální porážce ve druhé světové a myslím, že je to opravdu zajímavé čtení, kdy Benedictová do hloubky popisuje japonskou kulturu a chování samotných Japonců. Za mě skvěle napsáno.
Knihu již dlouho sháním, měl jsem ji jen vypůjčenou, ale myslím si, že by kniha měla stále vycházet, neboť dílo pokládám za nesmírně zajímavé a poučné a řekl bych, že jde o jednu z opravdu zásadních knih antropologie a japanologie.

Věž vlaštovkyVěž vlaštovkyAndrzej Sapkowski

Super!
Přiznám se, že jsem knihu kvůli dalším na chvíli odložil, bylo tedy těžší se orientovat v množství postav, ale i tak je děj opět posunován dál dynamickým stylem psaní a jazykem, který se čte sám. V díle se opět podíváme na spoustu akce, bojů, přijde mi, že je dílo i stále dospělejší, a to i ve stále hlubší psychice postav.
Sečteno, podtrženo, další povedený díl Zaklínače a já se nemohu dočkat velkého finále!

Křest ohněmKřest ohněmAndrzej Sapkowski

Příběh získává „grády”, osvěžující je především přidání více postav, které jsou hluboké, zároveň dynamický styl psaní a obecně u Zaklínače mi zkrátka vyhovuje překlad do češtiny, podle mě se opravdu povedl.
5 hvězd opět zaslouženě.

Bard z RilantyBard z RilantyFilip Okáč

Super!
Nejdříve jsem moc nevěděl, co od knihy čekat. Myslím, že v průběhu knihy se i autor pořádně rozepsal.
Příběh byl milý, zajímavý, občas překvapivý, pro mě to bylo příjemné čtení v novém světě, které si jistě zaslouží více příběhů! Jediné, co bych uvítal, by bylo asi více popisů. Zrovna pro fantasy je zajímavé domyslet i architekturu, styl měst, zbraní atd. Je to výzva a knížka se mi líbila již takto.
Jsem však sám zvědav, jak bude tento mladý spisovatel pokračovat. Trochu mi připomíná toho bardíka, který se tímto příběhem teprvé vydává na dlouhou cestu, kterou má před sebou.

10.07.2021

Pěšky mezi buddhisty a komunistyPěšky mezi buddhisty a komunistyLadislav Zibura

Pohodovka
Knihu jsem si chtěl přečíst již dříve, ale v období stresu, karantény atd. je tato kniha ještě o to výraznější, krásně se u ní člověk odreaguje. Líbilo se mi vyvážení popisů, přímých řečí, vtipů, za mě ideální cestopis!
Vřele doporučuji!

14.06.2021

Malý princMalý princAntoine de Saint-Exupéry

Výborná kniha. Četl jsem ji dvakrát, podruhé na mě, jako asi na většinu čtenářů, zapůsobila více.
Spousta zamyšlení nad moderní společností, její nesmyslností.
Rozhodně doporučuji.

PygmaliónPygmaliónGeorge Bernard Shaw

Zajímavý příběh, zajímavé postavy.
Líbila se mi psychologie postav, která se různě mění a vyvíjí. Dílo bylo legrační a zajímavé.
Kdybych mohl, asi bych ale dal 4,5.

20.01.2021

O myších a lidechO myších a lidechJohn Steinbeck

Zajímavě vykreslené postavy, scény, hlavně tedy celá psychologie knihy je skvělá. Zároveň smutná pro Lennieho, který je hodný.
Kniha se stává v příběhu stále silnější, zároveň částečně idealističtější.

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Kniha podobná 1984. Příběh byl zajímavý, postavy taky. Boj proti systému, nevědomosti, své vlastní práci.
Děsivá budoucnost, skvěle vykreslená, ale něco málo mi u ní chybělo. Na druhou stranu šlo o mírně kratší dílo a i tak si ho budu jistě pamatovat.

Romeo, Julie a tmaRomeo, Julie a tmaJan Otčenášek

Opravdu silný zážitek. Kniha mě vtáhla a člověk se cítil jako skutečná bezmocná oběť války. Nespravedlnost celého příběhu, nešťastná láska, skvěle vykreslená atmosféra a gradace tlaku.
Úžasná, zároveň smutná kniha.

Jak sbalit ženu 2.0Jak sbalit ženu 2.0Tomáš Baránek

Velmi zábavná kniha! Vždycky se u ní pobavím!

27.12.2020

AfterdarkAfterdarkHaruki Murakami

Velmi zajímavý koncept, velmi zajímavý způsob vyprávění, práce se scénou. Zkrátka podle mě unikátní styl psaní, který mě zcela pohltil. Děj utíká téměř sám a nechává nás naplněné otázkami a rozhodně i samotnou atmosférou této japonské (a velmi dlouhé) noci.

24.10.2020

CizinecCizinecAlbert Camus

Kniha se mi četla téměř sama, děj utíkal rychle, ale vyvolával mnoho otázek, mnoho emocí, ať už nechápavost vůči hlavnímu hrdinovi, tak lítost nad jeho osudem.
V díle je vidět autorova schopnost zaujmout čtenáře, vyvolat otázky, emoce...
Poslední část knihy mě opravdu dostala, velmi depresivní, ačkoli si člověk pokládá otázky typu „A zasloužil si to?”, stejně na mě kniha velmi zapůsobila.

15.10.2020

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Skvěle přirovnané vlastnosti lidí v totalitních režimech, zároveň neuvěřitelný a přesný pohled do budoucna, ostatně na to už jsme zvyklí z 1984 (ačkoli Farma zvířat vyšla dříve).

10.10.2020

Hrabě NulaHrabě NulaWilliam Gibson

Za mě tomu něco málo chybělo. Myslím si, že to nebylo ani tolik o spoustě specifických pojmů, ale možná spíše o chaotičnosti děje, možná o celkovém vyznění.
Je jasné, že i Neuromancer se čte poněkud složitěji, ale u Hraběte mi přišlo, že ten výsledek nestál až tolik za to. Určitě bylo zajímavé opět propletení příběhů, jejich vykreslení a po delším zamýšlením jejich propojení a celkové vyznění, ale něco, co jsem u Neuromancera našel, tu zkrátka chybělo.

03.10.2020

Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?Blade Runner – Sní androidi o elektrických ovečkách?Philip K. Dick

Můj první vstup do tvorby P. K. Dicka, a rozhodně mě nezklamal. Myšlenky mi často připomínaly 1984, jinak šlo o parádní sci-fi jízdu, kterou prolínaly velmi zajímavé myšlenky, například o myšlení androidů/robotů. Kniha se četla rychle a pohodlně, jazyk Dicka je, na rozdíl od dejme tomu Gibsona, mnohem srozumitelnější.

21.09.2020

NeuromancerNeuromancerWilliam Gibson

Bible kyberpunku se tomu neříká nadarmo!
Už dlouho jsem se tak neponořil do knihy jako u Neuromancera.
Příběh je nabitý od začátku až do konce, a to se jedná o knihu, která se považuje za zakládající knihu kyberpunku, přesto je plná akce technologií či nápadů, které mi připadají geniální, autor se rozhodně nestyděl. Například myšlení umělé inteligence.
Kromě toho má autor v knize další spoustu nápadů, které můžeme vidět již dnes, či jsme očividně blíže jejich realizaci.
Dále mě zaujala hloubka postav, jelikož mi přišlo, že každá postava má své důvody ke svým činům, má svou historii, kterou jsme se dozvídali až v průběhu,...
Ano, kniha se čte mírně složitěji, jak kvůli názvům, které jsou buď ze světa IT, nebo jde o autorova vymyšlená, tak kvůli přetlaku postav či situací. Myslím si, že minimálně pro mě to byla však vždy menší výzva a po chvíli čtení vždy vše zapadlo do sebe a ke konci díla do sebe zapadly všechny části skládačky a vytvořily tak celistvé dílo... Bibli kyberpunku.

30.08.2020

Vražedná léčbaVražedná léčbaJames Dashner

Oficiální zakončení série je v určitých aspektech uspokojující, zároveň si myslím, že samotný závěr byl spíše deus ex machina než promyšlený a dobrý závěr. Trochu škoda.

Spáleniště: ZkouškaSpáleniště: ZkouškaJames Dashner

Kniha je překvapivější a možná mírně dospělejší než první díl.
Zajímavý děj a zajímavý vývoj postav. Rozhodně lepší než film.

NetopýrNetopýrJo Nesbø

Super!
Kniha se četla skoro sama, bylo skvělé vidět ne úplně vzorného vyšetřovatele a jeho myšlenkové pochody. Všechno do sebe pěkně zapadlo. Pěkná detektivka!

ArestonArestonJosef Pecinovský

Super nápad!
Pěkná knížka, skvěle vymyšlené postavy, skvěle se mi představoval celý svět v knize. Líbil se mi jak koncept, tak zpracování. Areston měl výborně vymyšlený systém a všechno do sebe zapadalo.

HirošimaHirošimaJohn Hersey

Silný zážitek, myslím, že tyto popisy scén zněly spíše jako z jiného světa, o to víc byly silnější.
Drsná kniha o různých lidech. V dnešní době možná trochu méně čtivý jazyk.
Doporučuji, 4/5.

19.07.2020

Úvod do buddhismuÚvod do buddhismuTändzin Gjamccho

Hodně kondenzované, na můj vkus až moc termínů na to, že má jít o úvod do buddhismu, ale určitě jde o pěknou knížečku do kapsy s pěkným shrnutím základů buddhismu.
Doporučuji, nejlépe pro lidi, co už si ale něco přečetli a o buddhismu už něco vědí.

McAtrix recesedMcAtrix recesedAdam Roberts

Už je to nějaká chvíle, co jsem knihu četl, ale můžu říct, že to nebyla za nějakých padesát korun špatná koupě.
Kniha je spíše průměrná, ale člověk se musí pousmát nad určitými pasážemi jako například jen scéna s pilulkami.
Doporučuji jako odlehčené a nejlépe levnější čtení.

Čas opovrženíČas opovrženíAndrzej Sapkowski

Opět úžasné dílo. Styl psaní je pořád podobný, dobře se to čte.
Líbily se mi opět určité nové aspekty jako parta, ke které se Ciri přidá či chození po poušti, hon na Ciri. Tlak na Ciri postupně graduje a je cítit, jak se všechno dává do pohybu.

Krev elfůKrev elfůAndrzej Sapkowski

A opět úžasná kniha od Sapkowského. Tentokrát jde o první román a je vidět určitý rozdíl, ale opět se mi četlo dílo skvěle. I tak má autor tendence udělat kapitoly s menším vypointováním, jako u povídek, to dodává knize na dynamičnosti. Kniha se mi opět líbila a stojí za přečtení!