Mágové a šarlatáni

Mágové a šarlatáni
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492594/bmid_magove-a-sarlatani-KEp-492594.jpg 4 39 39

Střež se jich! Stojí na jednom z několika útržků ze starých knih, které Karel našel na půdě rodinného domu. Obsah slov z dávných časů jej vtahuje do pátrání po jejich autorovi, záhadném F. F. Při hledání stop vedoucích k rozluštění tajemství Karlovi zdatně sekunduje jeho přítelkyně Eliška. Čím víc však o tajuplném muži zjišťují, tím častěji jsou nuceni připustit, že na světě možná existuje ještě jedno řemeslo, na něž lidé už dávno zapomněli… To, které provozuje cech čarodějů. Objevují příběh mladého tovaryše čarodějného řemesla, který se kdysi vydal na pouť evropským kontinentem, aby naplnil svůj osud a zabezpečil přežití magie v dobách, kdy takzvaný rozum získal převahu nad přírodou a jejími silami. V dobách, kdy nastal soumrak magie.... celý text

Přidat komentář

KerrKnock
21.09.2023 3 z 5

Kniha se četla lehce, má i moc pěkný, malý formát, takže ideální do kabelky :D Líbilo se mi prolínání dvou dějů, ale upřímné po skončení jedné části knihy (nechci spoilerovat, týká se Fabricia) mi přijde, že už to tak jako došlo do toho bodu, kdy by ta kniha klidně mohla být uzavřena, i když by to pak nedávalo smysl s tím propojením současnosti. Každopádně posledních pár stránek už jsem spíš tak jenom jako přeběhla, dávám 3/5, protože byla příjemná, ale ne natolik, abych z ní byla úplně unešená.

Beata877
03.07.2023 5 z 5

Tato kniha se mi moc líbila byla tam nová slova 10/10


AdamKed
02.07.2023 5 z 5

Tato kniha mě velmi zaujala, nejen z pohledu děje, ale i literárně. Kniha mě obohatila, novými slovy, které jsem neznal, a také mi přidala nové obzory do života. hodnocení 10/10

Malarkey
30.05.2023 4 z 5

Může se zdát, že tato kniha bude spíš odpočinkové fantasy čtení, ale nenechte se mýlit, autor v ní skryl celou řadu myšlenek, které čtenářovi s radostí rozjasní den.

Pravda, že Mágové a šarlatáni na první pohled vypadají trošičku jako taková pohodová záležitost až s takovou pohádkovou atmosférou. Postupně ale čtenáře vpravují do příběhu mága Fabricia Fabrici, jehož děj je zasazen do minulosti. Střídavě ale jednotlivé kapitoly odvíjí i příběh ze současnosti, kde Karel těžce prokrastinuje a dělá všecko pro to, aby nezačal psát bakalářskou práci, až se dostane k tajuplným knihám, pod kterými je právě mág Fabricio Fabrici podepsán. A tak se začne ponenáhlu odvíjet příběh o poznání, dokud nedojde k protnutí dvou příběhových linek v jedno.

Kniha se krásně četla. Pro svůj nápad jsem v tom cítil mnohdy i takovou tu atmosféru, jako když jsem poprvé viděl film Hvězdný prach, který vzešel z pera spisovatele Neila Gaimana. Jen je obrovská škoda, že ten potenciál zůstal nevyužit a závěr vyzní trošku do ztracena. Pro obrovskou autorovu fantasii (který si neskutečně vyhrál se světem čarodějů a jednotlivými pojmenováními fantastických zvířat) by si to zasloužilo epičtější závěr. I tak ale určitě velice vydařený kousek a dost se těším, co autor představí příště.

PrincaListicka
05.05.2023 4 z 5

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se celý příběh bude odehrávat v současnosti, není tomu tak. Sama jsem byla překvapená, že dějová linka Karla a Elišky se začala střídat s linkou Fabricia Fabrici. Oba příběhy se už od počátku postupně prolínají, doplňují a nevyhnutelně směřují k bodu, kdy se protnou. Ve skutečnosti větší část příběhu patří právě Fabriciovi, naší hrdinové ze současnosti jsou vlastně takovými jeho zprostředkovateli, což ale vůbec ničemu nevadí.

Atmosféra knihy je prodchnuta magií, silným poutem čarodějů a přírody, kouzelnými tvory a prazvláštními rostlinami s ještě zvláštnějšími účinky. Opravdu mě fascinovalo, s jakou láskou a respektem Fabricio i jeho otec zacházeli s okolním světem. Bylo krásné a uklidňující o tom číst. Nečekejte zde žádné zběsilé akce, drsné zvraty nebo rychle ubíhající děj. Celý příběh plyne pomalým, poklidným tempem a nechává čtenáři dostatek času k zamyšlení.

Zároveň se mě také ohromně dotkla hlavní myšlenka knihy, která čtenáři poodhalí, jak snadné je obalit pravdu snůškou lží, a jak snadno této lži lidé uvěří. Jak jednoduché je pozvednout rozum a uzavřít srdce tomu, co je opravdové. Pak se pro vás i to, co máte možná přímo před nosem, stává jakoby neviditelné. Ačkoliv se jedná o příběh, který se z velké části odehrává v minulosti, téma manipulace s pravdou a informacemi snad nikdy nebylo aktuálnější.

Pokud jde o postavy samotné, velmi jsem si oblíbila právě Fabricia a jeho drakónii nezkrotnou. Fandila jsem také Karlovi, který mi byl sympatický, soucítila jsem s ním po stránce studijní a naprosto se vcítila do jeho touhy objevit pravdu. Naopak Eliška mi nebyla vůbec sympatická. Moc jsem nechápala, co na ní vlastně Karel vidí, protože mi připadalo, že byli oba úplně odlišní a nehodili se k sobě.

Jediné, co mě trochu mrzelo a maličko zklamalo byl samotný konec příběhu. Čekala jsem, že najednou všechna kolečka zapadnou do sebe a přijde ten "wow efekt", kdy se konečně odhalí pravda a vy jako čtenář z toho máte husí kůži. Tady se to, alespoň u mě, nestalo. Měla jsem pocit, že konec tak trochu vyšuměl do ztracena, byl příliš uspěchaný. Myslím, že tak dobře propracované poselství, které příběh nese, si zasloužilo trochu víc.

Mágy a šarlatány bych tedy doporučila všem milovníkům klasických, odpočinkových fantasy příběhů, které vás donutí přemýšlet, a možná vám do života dají i nějaké to ponaučení.

KnihománieN
12.02.2023 3 z 5

Karel, student filozofické fakulty, by rád dělal cokoliv, jen ne psal bakalářskou práci. Raději se tedy probírá bezcenným haraburdím na půdě jejich domu a objevuje staré knihy s dalekou historií. Co by ale člověk nečekal, takový rukopis o měsíčku lékařském může být více jak zajímavý, obzvlášť pokud jako záložka je použitý útržek papíru se zcela neznámým slovem – mythotvorci, a u toho naškrábaný vzkaz Střež se jich! Karel v sobě zažehne touhu vědět, co to všechno asi může znamenat. Jeho pravou rukou a zároveň oponentkou je mu jeho přítelkyně Eliška. O dvě století zpátky se zase vydáváme po stopách čarodějného tovaryše, divotvůrce, Fabricia Fabriciho. Zasvětí nás do zvyklostí, které se s čarodějným cechem váží, a budeme ho moci následovat při jeho podivuhodné cestě po světě. Jedno je ale jisté, bude to kouzelné putování. A co má vlastně Karel Poslední společného s Fabriciem Fabricim?
Mé očekávání pohádkové fantasy s nějakými těmi kouzly a čáry máry se, díkybohu, nevyplnilo. Namísto toho jsem dostala milý čtenářský zážitek ze zcela nového prostředí, protkaný napětím, zvídavostí a tajemstvím. Jiří Linhart stvořil zcela nový český kouzelnický svět. Každou stránkou nás seznamuje se zvířaty, které nám byla dosud neznámá, a vězte, že takový hlubinovrt měchoústý je jistě zajímavý tvoreček, a předkládá nám ke čtení poučné putování Fabriciho. Poučné, ale velmi svižné a čtivé. Příběh akci rozhodně nepostrádá. Tři části příběhu, jedna kapitola z pohledu čaroděje a jedna zase z pohledu obyčejných lidí, každému se situace jeví jinak, a nakonec propletení všech provázků osudů a promyšlené zakončení. Bádání Karla a Elišky je už jen třpytivá ozdůbka na vršku, a já bych se k nim s chutí někdy ráda přidala.
Čtením této knihy jsem strávila krásné chvilky naplněné atmosférou dřívějších let. Neodpustím si vyzdvihnout dobové výrazy a nádherný jazyk, který tvoří podstatnou část úspěšného díla. Chcete tedy číst skvělou českou fantasy? Tady ji máte!

robin9739
26.12.2022 4 z 5

Jedná se o originální fantasy, které mi po dlouhé době ukázalo i jinou tvář tohoto žánru. Kniha je to zábavná, jednoduchá a určitě nenudí. Máme tu jen pár postav, ale za to zajímavý příběh se spoustu magických rostlin, mýtických zvířat a boje za zachování magie v její ryzí podobě.

Ív688
25.10.2022 4 z 5

Teď právě dočtená, konečně jsem si vzpomněla, že mi kniha připomíná jiného čaroděje a to Kedrigerna a jeho život s Princeznou...
Nutno říci, že jsem se bavila, pokud autor napíše další pokračování, ráda si jej přečtu.

dpxcz
15.09.2022 4 z 5

Mágové a šarlatáni je vlastně taková milá knížka. První část, kdy se hlavní hrdina učí na čarodějného tovaryše, je čtivá, pohodová a, budu se opakovat, milá. Druhá část mě moc nebrala, nabavilo mě to jeho trajdání po světě. Ale v závěrečné části se vrátil ten milý pocit zpět. Na prvotinu opravdu pěkně napsáno.

(3,5*/5*)

EvikU.
09.08.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha Mágové a Šarlatáni je rozhodně zajímavá. První a třetí část naprostá bomba, ale druhá část mě trochu nudila. Vyprávění jak šel světem a snažil se napravit hloupé lidi a podfukáře mne moc nechytlo. Možná to bylo i tím, že jednou to vyprávěl sám hlavní hrdina Fabricio a podruhé pavouk nebo jiný člověk druhému, který to zažil.

V první části se učí na čarodějného tovaryše od svého tatínka, učení, skládání zkoušky, skvěle napsané. V druhé části, jak už jsem mluvila trochu nudnější děj, brala bych více akce. Ve třetí části už zase velmi dobrý pocit. Poslední část už jsem přečetla v kuse, neodložila bych.

Kniha je psaná příjemným stylem, stránky ubývají, prolíná se minulost o Fabriciovi s přítomností o Karlovi, který má psát bakalářskou práci, ale zatím pátrá po Fabriciovi, protože našel jeho knihy na půdě.

Obě postavy mi sedli, fandila jsem jim, popsaná kouzla a magie se mi moc líbila. Za trochu nudný prostředek, dávám 4* , ale zbytek je za 5*. V knize mám i dost citátů, které mne oslovily.

"Není k tomu potřeba ničeho zvláštního, jako by mu přesto odpovídal Fabricio, žádná zaklínadla, žádné kouzelné formule. Tak magie nefunguje. Stačí jediné: prostá lidská víra. A vy jste uvěřili. Taková je podstata magie, tak magie funguje. "

Kroana3
29.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Velice příjemná fantasy Kedrigernovského typu. Přečtěte si o cestě jednoho mladého čaroděje, o tom, jak rozum zvítězil nad magií, i o tom, jak se magie snad zase pomalu vrátí...