Zaklínač: Stříbrný meč

Povídková sbírka. Hlavním hrdinou tvorby A. Sapkowského je zaklínač Geralt z Rivie. Jako nájemný hubitel upírů, vlkodlaků a všemožných nebezpečných netvorů pochopitelně ovládá bojové a magické techniky nezbytné pro jeho zaměstnání, nicméně není pouze chladnokrevným profesionálem a už vůbec ne jedním ze superhrdinů, jimiž se žánr fantasy jen hemží. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, ale naopak je nucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a vesměs též nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přes své pozitivní působení jsou zaklínači odsouzeni k vyhnanství na samém okraji společnosti, která sice působí vnějškově středověkým dojmem, avšak s mnoha atributy převzatými ze současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13876/zaklinac-povidky-1-vyd-zaklinac-str-bJu-13876.jpg 4.7428

Zaklínač: povídky (1. vyd.) (1.)

Povídky, Fantasy
Vydáno:, Winston Smith

Lískaran

Vlastně nejmíň dobré jsou ty šermířské a jiné souboje (v Otázce ceny je to vyloženě nuda). V čem totiž Sapkowski vyniká, jsou dialogy – více než v bitkách je v nich napětí i vtip a Geralt (a autor) se v nich ukazuje jako znalec lidských povah, který právě dialogem jako v detektivkách dokáže odkrýt, že něco je jinak. A to je další plus povídek, že je vždy něco jinak, než jak se to na první pohled jeví. Nebo než jak to známe z některých pohádek, jejichž motivy autor občas předestře a pak ukáže, že „doopravdy“ to bylo mnohem míň černobílé a mnohem víc necudné. Právě přítomnost sexuality stejně jako nejednoznačnost postav tuhle fantasy polidšťuje. Suma sumárum, kdybych to četl tenkrát na střední škole, kdy mě při mém fantasy boomu zrovna tahle klasika minula, byl bych ze Zaklínače u vytržení.

ludek.n

Povídky ze Stříbrného meče jsou jakousi vstupní branou do světa bělovlasého zaklínače Geralta. A že je to vstup jak se patří, je bez diskuzí. Pan Sapkowski zde beze zbytku naplňuje dvě základní premisy žánru fantasy, kterými jsou meč a magie. Dělá to přitom velice přirozeným a nenásilným způsobem, takže mu věříte každé slovo. Jsou to výborně napsané, skvěle vypointované silné příběhy.

Romžiry
11.07.2017

Tento Zaklínač byl můj "první" a srdcový. S velkým napětím jsem číhala na další díly. Krásně napsaná fantasy.

fmash
15.11.2016

Ve dvaadevadesátém byl Zaklínač zjevením, a to nejen kvůli tomu, že tenkrát byla solidně namalovaná obálka sci-fi nebo fantasy knihy opravdová rarita. I solidně napsaná fantasy u nás totiž tenkrát byla opravdová rarita, notabene z postsocialistické země (kvalitní sci-fi jsme ovšem znali dávno).
Dnes po letech už to taková pecka není, ale nostalgie zůstává. Největší ránu našemu původnímu vydání každopádně zasadil překlad (různí překladatelé), který z velké části silně trpěl fanouškovským původem.
Poznámka: Současně také jako audiokniha s Martinem Fingerem, který má slušný přednes, ale kulisa je poněkud přehnaná, "divadelní" podání rovněž.

Salonka
06.11.2016

Moja prvá skúsenosť so Sapkowskim – na základe ktorej zatiaľ zaujímam voči autorovi a jeho dielu stručný a skeptický postoj. Kde nič tu nič, vážení, jednoduchučké, predvídateľné, málo presvedčivé. Inšpirovať sa motívmi, čo sú tu odjakživa, a doplniť k nim zopár vymyslených hlúpostí, no to je vskutku ohromný kumšt. :-/ Kumšt, ktorý by som možno ocenila, keď som mala tak dvanásť rokov. Oveľa viac sa mi páčia naše klasické rozprávky či povesti s prvkami mágie, ktoré si veľmi dobre pamätám ešte z detstva. Prečítala som ich nepreberné množstvo (a veľa týchto pokladov mám doma) – asi preto na mňa Sapkowski neurobil kýžený dojem.

Slabé tri hviezdy za „čtivost“ a spád poviedok (chvalabohu), občasné univerzálne aplikovateľné momenty, nápady ktoré vlastne ani nepochádzajú z autorovej hlavy (inak sú hodné piatich hviezd) a Geraltove cynické poznámky.
Ak je práve Zaklínač príkladom ktovieakej super fantasy, tak potom tomu nerozumiem a veru neviem, či to ešte budem znásilňovať.

OciVelkeZelene
17.07.2016

Dokonalost ve sve ciste a ryzi podobe. Fantasy s velkym F.

Praetorian
09.06.2016

Kultovní záležitost. Sapkowski je geniální pozorovatel lidí a ještě lepší vypravěč příběhů. Sofistikovaný humor, smysl pro detail a talent pro gradací textu.

Loubooker
10.02.2016

Zaklínač je jedna z mála fantasy, jež jsem kdy četl. Spolu s Conanem je to asi TOP, poetické ve své drsnosti...
Oba autoři uměli stvořit celé fungující světy.
Viděl jsem i polský serial, možná před čteníma si 3 knih o Zaklínači a obojí je vynikajici.

darthvader77
23.08.2015

Příběhy v téhle sbírce nejsou tak dobře vypointované jako tomu bylo u Věčného ohně. Přesto je děj natolik šokujicí a drsný, že člověk musí dát pět hvězdiček. Některé pasáže jako třeba, že ta láska musí být skutečná se mi v hlavě promítají doteď. Velice dobrý prolog k sáze o záklinačovi. a poslední povídka s Kostějem neméně dobrá.

Terry11
17.06.2015

Někdy před deseti lety by se mi to asi líbilo víc. Už jsem ale velká holka.

Kapis
03.10.2014

Úplně si vzpomínám na tu chvíli, jako by to bylo včera, kdy jsem v Geraltovi (RIP), ještě starém, když býval na Stodolní a Stodolní bývala obyčejná cygánská ulice, kde ještě nebyl ani Černý pavouk, koupil druhý díl povídek od Sapkowského. Kamarádi měli zbylé dva díly a ty jsme četli dokola, půjčovali je a byli jsme z nich odvařeni. Knihy se za ty roky rozutíkaly, stejně jako se Geralt přestěhoval a se smrtí majitele zanikl. Nová vydání mě nezajímala, povedlo se mi po čase sehnat celou trilogii zpátky a s nostalgií jsem si opět přečetl o Strize, Bruxe i Kostějovi a neztratilo to nic na svém kouzle. Kdysi jsem někde četl, že se Sapkowského ptali proč začal psát o Zaklínači a on, že prostě nebylo na světě žádné pořádné Polské fantasy, tak ho napsal. Ten slovanský rit v tom je prostě skvělý, člověk má pocit, že se to odehrává za rohem, Chotěbuz, Dragomir, atd. Slupl jsem to jedním dechem, opět a znova mě to moc bavilo. Protože to není žádná tupá sekačka, ale odráží se to i do současnosti. Sice ještě ne tak moc jako v románu, ale už tam jde cítit, jak bude celá sága o Zaklínači aplikovatelná na dnešní nebo spíš kteroukoli dobu a místo. Těmito povídkami Sapkowski vystavěl první schody k tomuto cíli. Netrpělive a hltavě jsem už otevřel další díl, ke kterému mám obzvlášť citový vztah, občas ho i musím nosit v trenkách;) Nejen proto, že jsem ho vlastnil jako první a jediný z celé trilogie, v těch dobách, hlavně kvůli obálce. Obálka Stříbrného meče moc vyvedená není, taková zbytečně zpatlaná z kdečeho, náš bělovlásek nikde a vzadu rytíř s drakem....OMG

zipporah
05.03.2014

Ale veľmi dobré čítanie fantasy! Fantasy ma už nebaví čítať, ani som toho z nej v živote neprečítala veľa, Zaklínač je fakt pecka, dobre to graduje ako vo filme, Zrno pravdy a Menší zlo totéž, zvyšok ma až tak nebavil, ja však osobne doporučuji aj ako Vežu bláznov. PS: neviem sa dočkať ďalších diel!

Finskej
07.02.2014

První soubor Sapkowského povídek, který u nás kdy vyšel - jeho prostřednictvím se český čtenář setkal s tehdy pro něj novým subžánrem, slovanskou fantasy. A byla to tenkrát pecka a zůstává jí až doposud. Sapkowski uchopil tradiční fantasy po svém, pojetí (i potvory) přizpůsobil mytologii slovanských národů a zrodil se důstojný konkurent jinak dominantnímu anglosaskému typu. Často o dost přímočařejší a brutálnější, nutno říci, ale ku prospěchu věci. Osobně preferuji rané Sapkowského povídky (protože jsou elegantně stručné a mají spád) před pozdější a snad příliš upovídanou a rozvleklou románovou pentalogií (která z oněch původních povídek o zaklínačovi, de facto profesionálním fantasy deratizátorovi, vznikla).

Niraj
23.04.2013

Před několika lety, když tento seriál dávali v televizi, jsem si Geralta oblíbil a hltal všechny díly. Postupem času jsem ale na Zaklínače zcela zapomněl. Teď se mi náhodou (?) dostala jedna z knížek do ruky a já kouzlu těchto příběhů znovu propadl a postupně se chystám přečíst všechny knihy od A.S. Příběhy jsou velmi poutavé, napínavé, správná dávka fantasy, společenský oursider s morální převahou a nadpřirozenými schopnostmi ... jo, to je moje parketa. Vřele doporučuji všem obdivovatelům Fantasy

steppen-wolf
09.04.2013

První sbírka povídek o Zaklínači, jejichž příběhy mají ještě nejblíže ke klasické hrdinské fantasy. Většina povídek se soustřeďuje na jednoduchý dobrodružný děj a akci, ale najdeme zde už i autorův typický nepatetický, "současný" styl psaní, košaté dialogy a velmi živou imaginaci. Proto se povídky výborně čtou a v rámci klasické sword and sorcery jsou mimořádné. Kromě toho sbírka obsahuje také povídku Otázka ceny, obsahující prazáklad budoucí mohutné Ságy, začínající románem Krev elfů. Jedna se o ten úplně nejprvnější prolog, vyprávění o událostech, jež vedly k narození Ciri a jejímu osudovému zaslíbení Geraltovi z Rivie. Nenápadné semínko, ze kterého vyrostl mohutný, rozkošatělý strom.
Kniha je výborná - a přitom to pořád ještě není Sapkowski v nejlepší formě.

kingmaker
10.05.2012

První ze série knih o Geraltovi z Rivie, v níž se hrdina teprve vyvíjí, dorůstá do své pozdější humanistické velikosti. Tady je, alespoň v některých povídkách, jako třeba Menší zlo, nebo Zaklínač, ještě sem tam mašinou na smrt, i když pořád zabíjí spíš z nutnosti. Jinak mají povídky všechno, co k Sapkowskemu patří-promyšlený děj, hojně využívané citace starých pohádek a legend, upravené do realistické podoby a nade vše stojící humanismus. Ten povyšuje dílo na mnohem vyšší úroveň, než by obyčejným fantasy povídkám příslušelo. A navíc se Sapkowski skvělý spisovatel, který píše z nadhledem a čtivě.

Tomatoman
30.06.2011

Dost dobrá kniha hrozně mě baví!!! :)

Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski