ZuzikBubu ZuzikBubu komentáře u knih

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Toto je opravdu velmi složitý a emotivní příběh sledující růst a vývoj osobnosti mladé dívenky v období druhé světové války. Tolik citově vypjatých situací, tolik utrápených duší, tolik nenávisti a bezmoci...
Ačkoli děj nemá vyloženě silnou dějovou linku, jeho obsah vydá za vše a pocity, které čtenář při vnímání příběhu prožívá, jsou opravdu silné, těžko popsatelné. První třetina knihy může být zdlouhavější a ne až tak čtivě záživná. Dle mého názoru je to proto, že z pohledu dítěte a také vypravěče knihy není válka zatím tak důležitá. Podstatnější je vyrovnávání se hlavní hrdinky se svými zážitky, novým domovem a prostředím. Zbytek knihy se však rozjíždí více na citověji vypjatějších situacích, je více patrné nacistické Německo, a vypravěčka začíná mít více práce.
Podle mého názoru má kniha spoustu kladů a určitě stojí za prokousání se první částí knihy:
1. Vyzdvihla bych především to, jak z knihy nenápadně a zároveň velmi výrazně vykukuje atmosféra tehdejší hrozné doby a to vše v pozadí příběhu dospívající dívky v německé rodině bez víry ve fašistické ideály...
2. Zároveň kladně hodnotím opravdu zajímavou volbu vypravěče, který příběhu dodává podstatnou náladu a další pohled na tehdejší svět...
3. Některé knižní obraty jsou naprosto dokonalé, kniha je plná slov vykreslujících podstatu aktuálních pocitů nebo jak to nazvat (např. "Přes tvář měl záplatu ze zoufalství a zármutku.", nebo "Odpověď mu odplula od úst a pak se jako skvrna rozmázla po stropě.", nebo "Utrápený výraz byl nepořádně večmáraný do mámy."). To se autorovy nesmírně povedlo a je nutno pochválit i velmi povedený překlad!
4. Opravdu z knihy emoce jen stříkají, ze začátku málo, později více a více.
5. Úžasný popis Hitlerova výstupu k moci pohledem zatraceného a nacisty nenáviděného člověka

10.02.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Světové fantasy v kabátu sci-fi od české autorky. Klobouk dolů, já tleskám, toto je prosím ta Kniha, která je ve všech aspektech dokonalá!!! Toto by si rozhodně zasloužilo překlad a vývoz do okolních zemí, protože potenciál je tu obrovský a nelze absolutně poznat, že to není světový bestseller, ale "jen" počin velmi nadané české autorky, protože toto není "jen", ale "obrovské dílo"!
Krásný styl psaní, který je čtivý, příjemný a srozumitelný. Hlavní postavy jsou vykresleny tak, že ve vás vzbudí zájem, soucit, pochopení případně u těch záporných i trochu nechuť a hlavně potřebu je lépe znát a víc jim rozumět. Dějově je to naprostá bomba, která svižně utíká s každou stránkou, vše je krásně popsáno a vysvětleno a díky tomu děj plyne a každá akce nebo čin jsou čtenáři jasné.
Je to sci-fi založené na teoreticky skutečné možné budoucí realitě. Neříkám, že sklenit je reálný, ale zápletka budoucnosti určitě víceméně možná je. Zároveň se to ale tváří spíše jako fantasy, alespoň děj první knihy se odehrává v místech bez možnosti používání pokročilých technologií. Propojení těchto dvou žánrů je naprosto dokonalé! Navíc jedná se o náš svět, naši Zemi za cca 300 let, což tomu dodává šmrnc.
Neuvěřitelně nápadité dílo psané krásným jazykem. Naproto nechápu kategorii young adults. Ať tak či tak...
NAPROSTO DOPORUČUJI, JE TO OPRAVDU PERFEKTNÍ!

05.06.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Nevím, jak jinak bych popsala něco, co se vlastně slovy vyjádřit nedá!! Perfektní, výjimečné, úžasné, čtivé, zábavné, nepředvídatelné, živelné, svěží, dechberoucí dílo!!
Toto je opravdu světová extra třída fantasyscifi románu, který bych rozhodně neškatulkovala jako yound adults, jelikož toto je kniha pro každého, kdo rád dávku fantastična, tajemna, futuristična a já si v knize našla i pár úsměvných momentů...
Výborně propracované, vše souvisí se , vše na sebe navazuje...
Postavy jsou tak skvěle vykresleny! A ten svět plný záhad!!
Děkuji!
Ještě bych vyzdvihla to, že první kniha se věnuje především Duvalskému pohoří, druhá kniha popisuje Evropský kontinent, třetí kniha popisuje "zrcadlový svět".. co nám odhalí další knihy? Kam se podíváme ve čtvrtém a pak v závěrečném díle? :-)

18.08.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Jedná se o neuvěřitelně svižné čtení, čemuž pomáhají mnohdy velice krátké kapitoly. Autor si mě naprosto získal tím, jak mě vcucnul do děje. Nejspíš je to dáno opravdu krátkými popisy prostředí a postav, takže žádná zdržovačka. Dále jsou tu moc hezky pro lajky rozepsané krátké technické pasáže s rozebráním různých fyzikálních jevů atp. Hlavní postavě nejde nefandit. Třešničkou díla byl pro mě úžasný smysl pro humor!
Za mě jednoznačně skvělé dobrodružství, obrovská dávka vtipu, rychle ubíhající děj bez dlouhých nudných popisných částí... + opravdu hodně chválím i za různorodost kapitol, myšleno čtení z pohledu hlavního hrdiny Marka, různých zaměstnanců NASA či předmětů/věcí/Marsu..

30.01.2019 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Krátké kapitoly pomáhají knize po trochu pomalejším startu nabrat vcelku svižné tempo. V úvodu je relativně obtížné si zapamatovat všechny postavy, čtenáři bude chvíli trvat, než se zorientuje mezi těmi důležitými a ostatními. Děj totiž balancuje na hranicích těch klíčových scén a těch "výplňových", které dodávají spíše všeobecnou atmosféru strachu, nevědomosti a možná až lehkovážnosti. Čtivost knihy se však postupně zvyšuje, což je z větší části dáno možná i realističností uvedeného scénáře (píšu zde jako laik na energetickou infrastrukturu). Bohužel je ale v konečné míře děj trochu nepestrý, ne dokonale eskalující a závěr zřejmě snadno zapomenutelný...
Celkově mě Blackout velmi bavil, představa tohoto v reálném světě je velmi znepokojující! Slova o napáchaných činech a jejich důsledcích a době rekonvalescence Země (pokud vůbec někdy) jsou až mrazivá. Na úkor techničtějších popisů trochu méně děje, věřím ale, že až se autor zdokonalí v psaní románů, vymáčkne z podobných témat ještě o trochu více a dotáhne své dílo na špici.

14.01.2021 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Mé první čtení od Sapkowskyho, můj první střet se Zaklínačem...
Velké množství postav, které je ze začátku obtížné si přiřadit, také velké množství království, které je pro bez mapky těžké si v hlavě vykreslit... Nazvala bych to úvodem do dané země plné čarodějů, zaklínačů, nestvůr, králů, lapků, trpaslíků, elfů, ... úvode do druhu magie a jejího používání... úvodem do politikařského pletichaření, kterého je tu opravdu dost..
Autorův styl psaní je velmi osobitý, zprvu pro mě těžké na orientaci (kdo vlastně mluví, vypráví se zrovna sen nebo myšlenky atd.), ale je to opravdu dobré, prostě zaklínačské a své. Autor nic zbytečně nevysvětluje, předpokládám, že v průběhu celé série se to důležité dozvíme. Je tu tedy mnoho otazníků, co bylo a jak a proč a kdo a kde a s kým.. Díky rozčlenění na dlouhé kapitoly přerušované někdy v krátkých (pár vět) jindy v dlouhých intervalech děj plyne, vnesení informací k dané kapitole skrze počáteční úryvky knih a dokumentů jsou zajímavé a beru to jako velmi dobrý nápad a další zdroj o vyprávěné fantasy zemi.
Povedené dílo, těším se na další!

01.02.2020 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Britský neotřepaný humor uprostřed dnešního Londýna. Styl psaní možná zaslouží trochu větší dávku času, aby si na něj čtenář zvykl, ale je to jízda. Děj svižně odsýpá, je to své a má to hlavu a patu! Autor se s ničím nepárá, prostě vás postaví před hotovou věc, žádné zdlouhavé popisy, prostě víceméně čistá fakta.
Sympaticky psané a jiné.. jo a Harry Potter to rozhodně není!

27.02.2018 4 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Výborná detektivka, chytlavě napsané, děj stále graduje až do naprostého vrcholu, kde hlavní hrdina dosáhne velikého poznání...
Zajímavé je, že ač je toto dílo velmi staré, je zároveň i na dnešní dobu průkopnické! Vize budoucnosti mě zaujala, Asimov je skutečně pan autor!
Tuto knihu opravdu doporučuji všem, kdo mají rádi sci-fi literaturu, toto je prostě klasika!

26.01.2015 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha je velmi realistická, a to jak ve vyobrazení budoucnosti z pohledu Země, tak chováním a živořením lidí. Hlavním hrdinům čtenář rozumí a postupem času jim víc a víc fandí. Velmi kvituji rozdělení knihy na jednotlivé části, které začínají pomalejším úvodem a postupně nabírají na síle až do svého vyvrcholení. Tím je děj opravdu různorodým a čtenář neusne na jediné jednotvárné vlně, čte se to samo. Malinko vytknu samotný závěr knihy, respektive poslední pasáže celkově. Zde jsem čekala totální kulminační bod, ze kterého si sednu na zadek a to se úplně nestalo. V celkovém měřítku však ano!
Autor si dal neuvěřitelné množství práce s hledáním reálií, mnohé člověk znal, ale se spousty se nikdy nesetkal, ději to však neskutečně slušelo.

Vím, že s hodnocením filmu se můžu jít klidně klouzat na csfd.cz, ale bohužel ani já se neubráním porovnávání. První u mě byla kniha, necelý týden vzápětí film. Děkuju, děkuju a děkuju opravdu mnoho a nesčetněkrát za tuto svoji volbu, nikdy bych nemělnila!!! Proč?
V tolika aspektech naprosto odlišné! Charaktery, chování postav, hádanky, řešení, vyobrazení OASIS, vše jinak. Filmaři neměli práva udělat děj více dle předlohy? Nebo proč? Film je v pohodě, ale společnou má snad jen zápletku, typ celosvětového Honu a virtuální realitu.. A lepší závěrečnou bitvu, to ano :-). Takže prosím, přečtěte dříve než to zkouknete!

16.01.2021

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Velmi znepokojivé jsou informace uvnitř knihy (a to i kdyby měla být pravda jen polovina toho, co se zde píše!!)..
Každopádně na mě kniha určitě nepůsobila těžce, přeobsáhle, spavě či nesrozumitelně. Autor opravdu výborně shrnul podstatné části svých mnohých výzkumů, a odkazuje se na spousty dalších kolegů a jejich článků či studií. Ač je styl psaní vědecko-odborný, je řekla bych pro lajka velmi dobře srozumitelný. Ráda bych, aby v některých pasážích autor klidně zabrousil více do detailů, ale to by pak kniha měla stránek dvojnásob.
Kniha na mě zapůsobila velmi. Své špatné spací návyky si uvědomuji již dlouhou dobu, vždy jsem tušila, ze by se spánku mělo věnovat více času.. Teď si jsem uz jistá, protoze informacím uvnitř knihy důvěřuji, prijdou mi logické, vše na sebe navazuje.. A opravdu, je to velmi znepokojivé.

19.06.2020 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Výborně, člověk začíná mít mnohem menší chaos v postavách a královstvích, trocha porozumění s magií, skvělý je vývoj vztahu mezi Ciri a Yennefer...
Autorův velmi typický odlišný styl se nikam rozhodně nevytratil, ale dostalo to trochu větší šmrnc, než v případě prvního dílu Zaklínačské ságy. Zřejmě více napětí, více akce, více otázek ohledně politické situace, ohledně dalšího rizvoje postav...
A stejně jako v Krvi elfů i zde musím smeknout za překlad, který je dle mého názoru velmi povedený!

23.02.2020 5 z 5

Pavoučí válka Pavoučí válka Daniel Abraham

Nevídale jinak pojaté zakončení pentalogie, než by kdo dle mého názoru očekával ve chvíli čtení 2. či 3. dílu.
Na jednu stranu musím knihu opravdu pochválit, a to za pohled do války zpustošené země, vyobrazení bojů ne jako vítězných triumfů nutných k oslavám, ale jako činům vedoucích k záhubě vlastního vojska... Tyranie vedená falešnou myšlenkou (k zamyšlení, jak asi v běžném světe fungují reklamy atd.).. Pochmurné a smutné prostředí, závěrečný vývoj postav, ale...
Bohužel to nemá svůj dravý spád, vše na sebe relativně v poklidu navazuje a to až do úplného finále, které nikterak neoslní, ačkoli je naprosto pochopitelné...
Vnímám to malinko jako nedotažené (podobně zklamaná jsem byla i u Anthony Ryana a jeho Královny Ohně, ačkoli tam to bylo zas trochu o něčem jiném). Tato pentalogie měla slušný úvod, druhá a třetí kniha byly naprostá jízda, ve čtvrté se nadšení malinko zastavilo, ale neustalo a pátá bohužel dokončila nevyhnutelné. I tak celou sérii hodnotím 4 hvězdami (za tak trochu jiné fantasy, jiný boj proti záporákovi, jiný druh záporáka, jiný fantasy svět, jiná myšlenka, prostě bylo to jiné a já to chválím!)

01.02.2020 4 z 5

Napůl zlý Napůl zlý Sally Green

Tak podivný styl psaní a přesto se do toho člověk začte a je z to rád!

Prokousat se psaním v druhé osobě je opravdu něco extra těžkého, ale ejhle, ono je to vcelku oživující a dokonce mi to po přečtení k ději i pasuje!
Líbí se mi i zvláštní psaní z pohledu myšlenek hlavního hrdiny, rovněž vcelku netradiční, ale nakonec naprosto pasující k postavě.

Námět? Dobrý. Děj? Moc nepopisující, utíkající a nakonec opravdu záživný. Tak trochu drsnější, ne temné, ale trochu kruté, ale ne hnusně a nechutně, prostě jen nelidské, ale spíš tak, že si člověk říká: "no jak mu to můžou dělat"... prostě velmi netradiční kousek z žánru YoungAdults, patří-li to tam vůbec. Milá kniha, protože opravdu umí překvapit a kupodivu hlavní hrdina se stane oblíbeným. (škoda překlepů v překladu =/)

Na závěr jen:
Název naprosto dokonale vystihuje hrdinu. Obrázek sedí taktéž výborně a to, že je kniha černo bílá je taky perfektní vtípek, který koresponduje neskutečně s hlavní postavou. Pro mě i červená (jakožto symbol krve myslím) na přebalu úžasně pasuje, tudíž neskutečně velký dík za to, že si dá někdo tu práci a udělá přebal absolutně vystihující podstatu čtení uvnitř!! (možná nejlíp pasující přebálka, co jsem vůbec kdy viděla)

20.06.2018 4 z 5

Nahé slunce Nahé slunce Isaac Asimov

Skvělá detektivka. Psané svižně, není tam ani o slovíčko více, děj krásně plyne. V závěru, jako v předchozím díle, obrovské nové poznání hlavního hrdiny.
Popis budoucnosti se Asimovovi povedl velmi dobře, jeho názory a myšlenky na budoucí svět jsou i v dnešní době průkopnické..
Doporučuji přečíst celou sérii ;)

07.02.2017 5 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Já jsem z Paoliniho nadšená, vůbec jsem nečekala, že by mohl napsat takto komplexní sci-fi, které bude zajímavé, relativně nápadité a hlavně řekla bych laicky technicky dobře zpracované! Opravdu kvituji jeho rozhodnutí přesunout se do jiného žánru a hlavně tak moc odlišně pojmout novou sérii od jeho největšího úspěchu Eragona!
Děj a zápletka jsou super, styl spaní již známe, ten se nevleče, je zde relativně dost kratší i delší akce vystřídané nahlížením do hlavy hlavní hrdinky. Já se začetla a po pár dnech bylo dočteno bez nějakého násilí, opravdu na to, kolik stránek kniha má, to odsýpá velmi dobře a záživně, stále se dozvídáme něco nového...
Hlavní hrdinka relativně sympatická, ale na to, co vše si prožila, se chová vcelku dospěle, hrdinsky a řekla bych, že v reálu by se složila více a častěji.
Budoucnost Paolini vykreslil řekla bych realisticky. Jediné, co mi úplně nesedlo, bylo stvoření hlavního záporáka série. Ano, velmi nápadité, ale trochu zvláštní...

05.06.2022 4 z 5

Aenarionova krev Aenarionova krev William King

První setkání se světem Warhammer (proč jsem jen po Warhammeru nesáhla dříve?).
Svižné čtivé dílo se zajímavou zápletkou, síly chaosu jsou správně děsivé a mocné, věřím, že tento svět je velmi komplexní a propletený, což je z tohoto díla patrné.
Tím, že jsem ve Warhammeru nováček, bylo pro mě trochu obtížnější vyznat se v jednotlivých božstvech a démonech, ale díky knize mám naopak velké nutkání si o této říši přečíst mnohem více!
Hlavní hrdinové jsou tu 2, domnívám se však, že ani jednomu nebyl dán dostatek prostoru a to samé mohu říci o hlavním nepříteli. Ano, je to teprve první díl trilogie, i tak mám ale pocit, že 100 stran na víc by zde opravdu neškodilo! Určitě bych se ráda dočetla více o tréninku Tyriona, nemluvě o výcviku Teclise, o kterém nebyla téměř zmínka..
Každopádně příběh má velký potenciál! Ráda bych však více podrobností.. I tak doporučuji a těším se na další díl :-)

29.06.2021 4 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Fungující postavy, jejichž činy jsou naprosto pochopitelné. Charaktery vyvíjící se s událostmi v knize. Spád a neustálé přecházení mezi akcí a jednoduchým popisem událostí způsobí to, že se čtenář nemá šanci ani chvilku nudit. Text je opravdu srozumitelný, což už dnes taky nemusí být úplně běžné..
Je to dílo chvílemi lehce drsné a kruté, romantika víceméně žádná a to je dobře! Má to šmrnc, má to napětí, má to politikaření, má to velmi obstojnou zápletku, tajemného neviděného záporáka... No, well done!!
Pro mě 5 hvězd bez jediného zaváhání!

26.12.2017 5 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Mezi knihami série Odkaz dračích jezdců je znatelný pokrok, jak v jazykové stránce, tak u jednotlivých postav. Každá bytost postupem času začala žít svůj vlastní příběh, který pak se všemi ostatními vytváří nádhernou ságu. Ovšem i proto se zdají být některé pasáže trochu nudné a zdlouhavé, někdy až moc, stejně, jako sama tetralogie. Děj je protkán obrovskou sítí drobností a detailů, které do sebe v konečném konceptu perfektně zapadají. Z původně snadné, snad i běžné zápletky, se vyklubal velmi pozoruhodný svět. Maličkosti z první knihy měly význam dopadající prakticky až do závěru série.

Závěr nemám ráda, byl v jistém slova smyslu tragický, pro mě. Ale lepší, než ohraný happy end (jako na příkald v Harrym Potterovi)

Všem fanouškům fantasy opravdu doporučuji.
Atra estrení ono thelduin, Paolini-vodhr!
Sé onr svedar sitja hvass!

25.01.2013 5 z 5

Napůl ztracený Napůl ztracený Sally Green

Velmi osobitě psaná série, nikdy jsem nečetla knihu, která by vyprávěla příběh takovým způsobem, ale moc mi to k příběhu sedělo!!
Přebálka opět jako ty 2 předchozí naprosto dokonalá! Znovu perfektně vystihuje knihu!!
Vývoj děje a postav pochopitelný a já musím říct, že moc nerozumím tomu, že kniha u nás neměla větší úspěch... Je to originální, netradiční, zas jinak pojaté fantasy s příměsí krutosti tyranské nadvlády...
Série stojí za to!

18.08.2022 4 z 5

Reborn Reborn Alex Scarrow

I nadále znepokojující a děsivé, ale stále čtivé dobrodružství. Opět mě děj pohltil, takže jsem četla opravdu každou volnou chvíli.
Trochu více se seznamujeme s virem, ač stále nevíme, co má přesně za lubem. Vyprávění ze strany viru dává příběhu šmrnc. Ačkoli my díky tomu víme více, než hlavní hrdinové. Myslím, že autor mohl některé postupy viru více promyslet, někdy jsem měla pocit, že to až tak logické není, ale i tak je to zábavné čtení.
Jazykově takové normální, ale opravdu je nutné v takové míře i nadále používat slovo "zlato" a "zlatíčko"? To mi bylo chvílemi už nepříjemné.

21.02.2022 4 z 5