Nahé slunce

Po úspěšném objasnění vraždy Vesmířana na Zemi je Elijáš Baley požádán, aby vyřešil další případ – vraždu na Solarii, světě izolovaných panství, jejichž obyvatelé se spolu fyzicky téměř nesetkávají. Baley pozoruje první známky úpadku Vnějších světů. Stagnace dlouhověké kultury závislé na robotech je zřejmá a na Solarii je situace nejvážnější. Země poprvé svitla naděje vymanit se z nadvlády Vesmířanů a začíná snít o nové expanzi…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2315/nahe-slunce-JLo-2315.jpg 4.5247

Romány o robotech 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Triton

The Naked Sun, 1957

Kniha Nahé slunce

bukiet

Rok po prvním společném detektivním případu se Baley a R. Daneel Olivaw setkávají znovu, aby vyřešili vraždu na jednom z padesáti světů Kolonií, vraždu, která je vlastně z hlediska místní společnosti nemožná. Stejně jako u předešlé knihy ani zde není samotný příběh důležitý, mnohem zajímavější je popis společnosti, která je skoro zrcadlovým opakem toho, co probíhá na Zemi. V minulém díle hrdinové řešili vraždu v přelidněné pozemské společnosti, kde robot je nežádoucí a teď mají podobný problém ve společnosti, kde počet robotů je mnohonásobně vyšší než je počet jejich lidských pánů. Výlet do kosmu a náhled na jinou společnost dále utvrzuje Baleyho přesvědčení, že jediný způsob, jak vyřešit krizi na Zemi, je expanze do vesmíru.
Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)

VladimirTetur

O stupeň lepší než Ocelové jeskyně. Příběh se začal přibližovat Nadaci jak obsahově, tak i skvělou formou psaní, což je moc fajn. Poněkud slabší rozuzlení detektivní zápletky je jedinou slabinou knihy.

druzickaster

Kvalitní pokračování Románů o robotech. Tentokrát se Eliáš Baley vypraví vyšetřovat vraždu na planetu Solárie i se svým robotickým parťákem Daneelem z Aurory. Oba zde mají i špiónské úkoly a tím se děj pěkně zamotá. Trošku mě mrzelo že Daneela je tam mnohem méně, ale i tak jsem se bavil. Nemůžu taky opomenouot filozofickou rovinu, odcizení kmenového atavismu, individualismus apod.
Těším se na další pokračování.

AnoMANder
01.11.2019

Pro mě zajímavější volné pokračování Ocelových jeskyní. Dobře vystavěná zápletka kolem záhadné vraždy na Solarii. Poutavě popsán život na planetě a možný nedostatek Prvního zákona robotiky.
Občas se mi zdá (i v prvním díle), že navzdory tomu,jak má být Daneel vyvinutý robot, je ve srovnání s uvažováním Baleyho jeho přemýšlení trochu "nedokonalé".
P.S. Někdy by bylo fajn mít takové obrovské kusy země a klid na přemýšlení, zájmy jen pro sebe, ale celkově vzato bych nakonec zešílel mít kolem sebe jen roboty :-)

Grepp
15.03.2019

Nahé slunce na mňa v porovnaní s Nadáciou pôsobilo príjemne prehľadne, mojou najobľúbenejšou knihou od Asimova ostávajú Ocelové jeskyně.

smazenaryba
27.06.2018

Aj napriek tomu, že detektívny aspekt príbehu opäť miestami pôsobí trocha kostrbato, nedá sa neobdivovat, ako Asimov zápletku veľmi umne vystaval na špecifikách svojho sveta. Bol to autor ktorý vynikal v znalostiach vo všemožných spoločenských a prírodných vedách a tieto znalosti pri budovaní svojich vízií aj náležite využil. Veľmi pútavé a rýchle čítanie.

mrwendor
21.10.2017

Možná první díl byl o kapánek lepší. Kniha na mě působila dojmem, že ukazuje úskalí prvního zákona. Samozřejmě myšleno prvního zákona robotiky. Takže...nejenom, že nás roboti připravují o práci, ale paradoxně také o život.

Mako123123
14.10.2017

Paradoxne navzdory mnohým ohlasom, toto ma bavilo o trochu menej ako predchádzajuca časť. Možno je to tým že popis "nového sveta" je mi tak cudzí a nesympatický. Možno preto že namiesto popisu fungovania sveta sa tentokrat nedozvedame od hl. hrdiny tak ako tomu bolo na jeho domovskej planete (priamoúmerne vyplývajúce z jeho konania) ale od prednášok postáv v hologramoch. .... Napriek tomu odporúčam :)

Pád Hyperionu
Pád Hyperionu