Ocelové jeskyně

Elijáš Baley je detektivem na Zemi. Když dostane příkaz vyšetřovat vraždu Vesmířana, spolupracovat přitom s jiným Vesmířanem a ještě k tomu s robotem, jehož pouhá přítomnost ve městě vyvolává davovou hysterii, má pocit, jakoby se celý svět zbláznil. Děj Ocelových jeskyní se odehrává v několik tisíc let vzdálené budoucnosti. Země je spoutána naprosto uzavřenými a xenofobními gigantickými městy. Žádný Pozemšťan by Venku nestrávil dobrovolně ani minutu. Pozemšťané nenávidí roboty a jejich nenávist stále sílí. Dlouhověcí a všech nemocí zbavení Vesmířané, obyvatelé padesátky Vnějších světů, které byly osídleny v dávné minulosti, jsou naopak na roboty zcela odkázáni a z pozice vítězů nutí pozemšťany podřizovat se jejich podmínkám. Z hlediska celkové linie Asimovova světa Nadace je tento příběh prvním krokem v procesu, na jehož konci povstane Galaktické Impérium. Zde se začínají objevovat první známky počínajícího úpadku Vesmířanů. Elijáš Baley je proti své vůli ovlivněn Fastolfovými slovy, že další expanze lidstva je nezbytná. Začíná přehodnocovat své názory na nevyhnutelnost života na Zemi v jejích Ocelových jeskyních. Jde samozřejmě pouze o nepatrné úpravy náhledu na svět. Ovšem i malé kamínky dokážou strhnout lavinu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/42884/ocelove-jeskyne-42884.jpg 4.3336

Romány o robotech 1.

Romány, Sci-fi
Vydáno · Triton

The Caves of Steel · 1954

Kniha Ocelové jeskyně

Ziriath

Podobně jako jsem nedávala Nadaci, i zde se mi ukazuje, že autor byl podstatně silnější v povídkách, jejichž formát dával efektivně prezentovat předpoklad a řešení, a neumožňoval příliš natahování a vaty. Stejně jako v jeho povídkách o robotech, i tady jsou zajímavé myšlenky - o žití v kolektivistickém světě, jakési technokratické kleci, ale ty jsou prokládány ne zrovna strhující kriminalistikou.
Docela se to vzpírá čtení, zatím to střídám jinýma knihama, a je možný že ani nikdy nedočtu, protože tohle je papírová narkóza před spaním. Takže bych si to spíše možná měla šetřit.

SONP

Ocelové jeskyně jsem si přečetl po letech v originále a všiml jsem si některých věcí, které jsem dříve zachytil jen omezeně. Tak především ta strašlivá dystopie uzavřeného města, sociálního inženýrství, totálního společenského kastování a výhod jednotlivých společensky užitečných lidí, spočívajících v lepším (kvasnicovém) jídle nebo prostě v soukromé koupelně (ten luxus!). Když jsem to prvně četl coby jinoch ještě za totáče, vůbec jsem tenhle rozměr nevnímal (ostatně v Kouzelném městečku to bylo stejné, akorát že s čepicema, takže mi to nepřišlo divné). Druhý nově objevený rozměr je lidský odpor k jinakosti - každý měšťan zde více či méně upřímně nenávidí nejen roboty, ale pro jistotu i jejich propagátory Vesmířany. Jako bych to už někde viděl... Každopádně toto je hlavní devíza této Asimovovy 65 let staré vize, coby detektivní román to totiž moc nefunguje a hlavní je na vině dost nekritický hlavní hrdina, který trousí z rukávu různé teorie, až mu konečně jedna vyjde. Ale jako start robotické série je to super. 80%

RaDaR26

Začátek nejlepší série od Asimova. Nadaci mám rád, ale tahle série je z mého pohledu lepší, přímočařejší a poutavější. Co myslíte vy? : )

n.ezn.amy

obecně zas až tak moc detektivky nemusím, ale tahle mě dostala asi i možná tím, že se odehrává v budoucnosti, kdy města a život s tím spojený jsou skvěle v knize popsány, depresivní atmosféra a až do konce člověk neví, kdo je vlastně vrah. Asimov byl geniální spisovatel s obrovskou představivostí

items
03.12.2018

Bolo to malé trápenie.
Ako detektívka to nefungovalo vôbec. Policajt nezbieral dôkazy, iba si vymýšľal príbehy na jemu známe fakty.
Budúcnosť bola pomerne depresívna a málo vykreslená.

smazenaryba
16.06.2018

Asimovova logika u mňa nie vždy funguje a jeho klasické pojatie detektívky príliš nemusím, ale to je skôr môj osobný problém s detektívny žánrom ako takým. Na druhú stranu širší kontext a celkovo vízia ktorú vytvoril je fascinujúca a ja som veľmi zvedavý, ako bude ľudstvo v jeho dlhočiznom knižnom univerze nasledovať ďalej.

IvikaS
13.06.2018

Hlavní hrdina mě iritoval svojí zatvrzelostí a umanutostí, naštěstí se ke konci polepšil. Představa budoucího způsobu života na zemi byla děsivá.

warspite
04.04.2018

Ku knihe som po Nadácii pristupoval opatrne, ale nebolo treba. Kniha ma vtiahla do deja a skvele sa čítala, asi som už vedel čo mám očakávať. Asimov sa mi pekne trafil do môjho obľúbeného štýlu popisu postáv ako aj stupňovania deja. Nečakajte žiadne akčné sci fi, ale detektívny príbeh odohrávajúci sa vo vzdialenej budúcnosti, pričom popis budúceho sveta je skutočne fascinujúci. Vždy obdivujem čo dokázali niektorý starší autori napísať a predvídať v minulosti. Pôvodne som mal v úmysle čítať po tejto knihe čítať iný román, ale nedalo mi a hneď som siahol po druhom diely. Asimov je pre mňa proste pán spisovateľ.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

roboti androidi sci-fi detektivky

Isaac Asimov